m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (41):

 
Do Grecji pojechaliśmy w maju przed sezonem, unikając tłumów turystów. U podnóża Meteorów leżą dwa miasteczka-Kastraki i Kalambaka. My zatrzymaliśmy się w Kastraki, trochę mniejszym i bliżej gór. Monastyry Meteory są jedną z największych atrakcji turystycznych Grecji. Skały osiągają wysokość do 613 m n.p.m. Na szczytach skał umiejscowiony jest zespół prawosławnych klasztorów (monastyrów).
Współcześnie tylko sześć klasztorów jest zamieszkanych i toczy się w nich normalne życie monastyczne. Na zdjęciu klasztor Agios Nikolaos (Świętego Mikołaja). Położone obok siebie monastyry: Varlaam (Wszystkich Świętych) i Megalo Meteoro (Wielki Meteor, Przemienienia Pańskiego) Monastyr Warlaam -  znajduje się na drugiej co do wysokości skale Meteorów wznoszącej się 373 m nad równiną , prowadzą do niego schody wykute w skale na początku XX wieku (około 100 stopni). Założony w 1350 roku.
Megalo Meteoro (Wielki Meteor, Przemienienia Pańskiego). Stoi na najwyższej i najbardziej wysuniętej skale Meteorów, Megalo Meteoro jest najstarszym i najważniejszym monastyrem Meteorów. Tutaj przechowuje się najwięcej dokumentów i relikwii. Z ukwieconych tarasów rozciągają się przepiękne widoki.
Do najważniejszych zabytków Wielkiego Meteora, które zostały udostępnione do zwiedzania, zaliczają się: wieża z balkonem, ossuarium, cerkiew Przemienienia Pańskiego i refektarz. Żeński monastyr Rusanu położony jest w centrum Meteorów na wysokiej skale, zajmując praktycznie całą jej niewielką powierzchnię. Aby się do niego dostać, należy przejść po kamiennych, niezbyt stromych stopniach i po dwóch solidnych mostkach nad przepaścią. Klasztory można podziwiać z wielu punktów widokowych  położonych przy drodze.
Naszym zdaniem najpiękniej położony klasztor Agias Triados (Świętej Trójcy). Klasztor Świętej Trójcy Kręta droga, którą trzeba pokonać do klasztoru Świętej Trójcy, na której można spotkać żółwie i węże.
Kapliczka w klasztorze Świętej Trójcy . Największy z klasztorów - Agios Stefanos (Świętego Stefana). Widok na Kalampakę Klasztor św. Stefana Pierwszego Męczennika jest jednym z dwóch żeńskich klasztorów w Meteorach. Skała, na której stoi klasztor, oddzielona jest od masywu głęboką przepaścią, nad którą przerzucono stały most. Dawniej był tutaj most zwodzony, dzięki czemu wejście do tego klasztoru było znacznie łatwiejsze niż do innych.
Kalampaka miasteczko położone u stóp masywu Meteorów. Kastraki -  położone w odległości ok 2 km od Kalampaki. Kastraki jest zdecydowanie mniejsze niż Kalampaka,  bardziej przytulne z mnóstwem tawern i gościnnych greków.

najbliższe galerie:

 
Greckie wakacje 2017 - Meteory
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
METEORY
1pix użytkownik wo odległość 0 km 1pix
Kalampaka-Meteory
1pix użytkownik materatz odległość 1 km 1pix
Grecja - Meteory
1pix użytkownik omektron odległość 1 km 1pix
Grecja - Meteory - film
1pix użytkownik filmdil odległość 1 km 1pix
Meteory
1pix użytkownik jo_ta odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 18.08.2014 21:00

Cuda natury i architektury.Pozdrawiam :)

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 16.08.2014 15:03

Niesamowite miejsce! Dla mnie nieznane. Jeśli tylko będę w pobliżu, na pewno tam zajrzę!

paulus użytkownik paulus(wpisów:323) dodano 16.08.2014 08:39

Fajnie było powspominać. Miejsce robi wrażenie. Pozdrawiam.

olaf43 użytkownik olaf43(wpisów:1520) dodano 15.08.2014 22:03

Fajne miejsce i bardzo chcę to zobaczyć :)
pozdrawiam...

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7588) dodano 15.08.2014 21:59

Ta miejscówka jest rewelacyjna ..., byłem tam dwa razy i na pewno jeszcze tam wrócę ..., mój ulubiony widok, to klasztor Rusanu z tego tarasu widokowego - fotka 22:) Miło powspominać ..., pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!