m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Tak, jak ostatnio Düsseldorf, tak i Lubekę zaczniemy zwiedzać od spojrzenia z góry. Dobrym punktem widokowym jest Kościół Św. Piotra (St. Petri zu Lübeck). Kościół znajduje się bardzo blisko Muzeum Lalek Teatralnych a wejście na wieżę kosztuje jedyne drei ojro To niewątpliwie symbol miasta i jeden z najbardziej rozpoznawalnych zabytków Niemiec - Brama Holsztyńska A tu już nowa zabudowa u brzegu Trave Nowe współgra ze starym Lubecka starówka określana jest mianem Miasta Siedmiu Wież. Chodzi rzecz jasna o wieże kościelne - tu akurat dwie, wysokie na 125 m wieże Kościoła Mariackiego (St.Marien zu Lübeck) A tu kolejne wieże - Katedra Lubecka (Dom zu Lübeck). Wybudowana na przełomie XII/XIII wieku była pierwszą tego typu ceglaną świątynią na wybrzeżu bałtyckim
Serce Lubeki, czyli rynek z ratuszem z XIV w. Gotycka budowla po dziś dzień jest siedzibą władz miejskich. Schodzimy na ziemię, by przyjrzeć się bliżej Bramie Holsztyńskiej (Holstentor).  W tle widać wieżę Kościoła Św. Piotra (St. Petri zu Lübeck), z prawej natomiast składy soli Brama Holsztyńska a jakże ma swoich strażników, to dwa - naturalnej wielkości lwy. Ten na zdjęciu to lew czuwający (Wachender Löwe), drugi śpi (Schlafender Löwe), więc nie będziemy go budzić, bo byłby zły. Widzieliśmy już bramę od strony zachodniej a tak wygląda od strony wschodniej, czyli od starówki. Nad wejściem od strony zachodniej znajduje się inskrypcja:Concordia domi foris pax - Zgoda w domu, za granicami pokój.
Z kolei widoczna od strony wschodniej inskrypcja S.P.Q.L. pochodzi od łacińskiego Senatus populusque Lubecensis co oznacza Senat i lud Lubeki. Z kolei daty oznaczają: 1477 - rok budowy bramy, 1871 - powstanie II Rzeszy Niemieckiej. W pobliżu Bramy Holsztyńskiej nad brzegiem Trave stoi sobie grupa ceglanych spichlerzy (Salzspeicher) Rzym ma swoją lwicę a i Lubeka gorsza nie jest, bo ma swojego lwa. Różnica jest jednak taka, że ten lubecki - Henryk Lew (Heinrich der Löwe) był prawdziwy. To właśnie on - saksoński książę dał początek potędze Lubeki. Tu pomnik tzw. zoomorficzny ku jego czci. Pomnik z poprzedniego slajdu stoi przy Katedrze, którą widzieliśmy już z góry. Wnętrze jest przepiękne. Tu krzyż triumfalny wykonany przez Bernta Notke Charakterystyczną częścią lektorium katedry lubeckiej jest ten wspaniały zegar Innym, bardzo charakterystycznym zabytkiem Lubeki jest średniowieczny, gotycki ratusz.
Budowę rozpoczęto w 1230 r., wkrótce po tym jak Lubeka otrzymała prawa wolnego miasta. Ratusz był jednak rozbudowywany w różnych okresach, o czym świadczy zróżnicowanie stylów poszczególnych detali A tu kolejny detal - pięknie ozdobiony balkon wychodzący na Breite Straße Arkady o sklepieniu krzyżowo - żebrowym - kiedyś mieściły się tu kantory złotników Lubecki dwugłowy orzeł na fasadzie ratusza Ta kamienica przy Mengstraße 4 to słynny Buddenbrookhaus, czyli dom rodziny Buddenbrooków, której dzieje opisał Thomas Mann w swej powieści. Książka przyniosła mu ogromną sławę i Literacką Nagrodę Nobla. W rzeczywistości dom ten przez 50 lat był własnością rodziny Mannów. Szpital św. Ducha w Lubece (Heiligen-Geist-Hospital) wybudowany w 1286 r. to jedna z najstarszych placówek socjalnych na świecie. Dziś mieści się tu dom opieki. Niestety podczas mojej wizyty był w remoncie.
A tu kolejna wieża a właściwie cały Kościół pod wezwaniem Św. Jakuba (St. Jakobi zu Lübeck). To poświęcona w 1334 r. świątynia ludzi morza i jednocześnie jedna ze stacji Drogi Świętego Jakuba z Północnej Europy do Santiago de Compostela. Tymczasem tutaj Kościół Parafialny Najświętszego Serca Pana Jezusa w Lubece główny kościół rzymskokatolicki w Lubece i równocześnie jedyny katolicki na starym mieście. A jak komuś kościołów mało, to tu znów widoczny w tle Kościół Mariacki A skoro już zaczęliśmy przegląd uliczek, to powłóczmy się po nich Są i węższe i szersze i praktycznie wszystkie wybrukowane Ruch pojazdów niewielki, w niektórych miejscach samochodów w ogóle nie uświadczymy
W zabudowie widoczne są różne style Czyż miasto nie zasłużyło sobie na wpis na listę światowego dziedzictwa UNESCO? Owszem i jest na niej od 1987 r. Nie wiem, jak Wam, ale mnie bardzo spodobał się zwłaszcza ten czerwony domek Czerwieni zresztą dużo na mieście, bo dominuje ceglana zabudowa Jak choćby tutaj Zaglądamy do jednej z bram a tu taka sytuacja
Tu też nastrojowo Pozwólcie, że wrzucę też trochę wypatrzonych detali. To pewnie jakieś nawiązanie do legendy z piękną białogłową i smokiem w rolach głównych Na mieście nie widać szpetnych reklam. Są natomiast piękne szyldy nawiązujące do świetnej tradycji miasta Piękny żaglowiec na obrazie zdobiącym fasadę jednego z budynków Dwugłowy czarny orzeł z biało-czerwoną tarczą na piersi to herb miasta To przykład, że nawet szafa elektryczna nie musi szpecić, ale można ją artystycznie zagospodarować.
Burgtor, czyli Brama Zamkowa to północna brama wjazdowa do miasta. Powstała w XIII w. jako brama dawnej wewnętrznej fortyfikacji. W 1444 r. bramę podwyższono a w XVII w. gotycki dach zamieniono na barokową kopułę. W XIX w. chciano wyburzyć bramę, ale na szczęście wniosek upadł. Do dziś zachowała się więc z resztkami murów obronnych. Za Bramą Zamkową taki oto neogotycki most podnoszony na kanale Łaba - Lubeka Nie możemy zapominać, że Lubeka to miasto portowe. W Porcie Holsztyńskim (Holstenhafen) zacumowane są żaglowce Nabrzeże i widoczna w centrum kadru wieża Kościoła Św. Piotra. W dali dwie wieże Katedry I jeszcze jakaś barka zacumowała w porcie
Każda wycieczka ma swój kres. Odchodzimy więc z bagażami jak bożek Merkury. To jedna z rzeźb pierwszego mostu kamiennego w Lubece - Puppenbrücke. Nazwa nie wzięła się od gołej pupy, bo Puppe znaczy po polsku lalka. Dla pełni informacji pupa po niemiecku to Popo ;) Ponieważ odjeżdżamy pociągiem to jeszcze dworzec zobaczymy, bo ładny jest.

najbliższe galerie:

 
Niemcy - Lubeka - królowa Hanzy
1pix użytkownik kamila_kula odległość 0 km 1pix
LUBEKA - MUZEUM LALEK TEATRALNYCH
1pix użytkownik patryk80 odległość 0 km 1pix
Lubeka
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Lubeka
1pix użytkownik travis odległość 1 km 1pix
Niemcy - Lubeka
1pix użytkownik ignac74 odległość 1 km 1pix
Lubeka
1pix użytkownik szarykot odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (36):

 
hlhbhh użytkownik hlhbhh(wpisów:7) dodano 30.05.2015 19:59

Dla lepszej orientacji te miejsca z lotu ptaka.

Liubice: http://binged.it/1QdzP09
Wzgórze gdzie obecnie Muzeum Hanzy: http://binged.it/1AAMAQi
Muzeum "Haus Danzig" / "Dom Gdańska" (w środku): http://binged.it/1AAhPLN

hlhbhh użytkownik hlhbhh(wpisów:7) dodano 30.05.2015 19:33

Patryk - korzystam z zaproszenia :)

Zgadza się. Lubeka powstała w miejscu byłego grodu słowiańskiego na wzgórzu Bucu w północnej częsci disiejszego starego miasta. Z innym starym grodem słowiańskim Liubice nie ma Lubeka jednak, poza nazwą, nic wspólnego, bo ten leżał dobre 5 km na północ od dzisiejszej Lubeki. Po tym jak w 1138 roku inni słowianie spalili Liubice, hrabia Adolf II Holsztyński założył w latach 1142-1145 na terenie dzisiejszego klasztoru (na zachód od dzisiejszej bramy Burgtor, fotki 7,8 od końca) nową warownię / gród / ośrodek handlowy, i to w celu zbudowania pierwszego niemieckiego portu na Bałtyku.
Była to decyzja przemyślana i logiczna. Dlaczego?
Jego ojciec (Adolf I) bardzo się już wcześniej dla gospodarki tego rejonu w tamtym czasie zasłużył, bo pielęgnował leżący 60 km na południowy zachód od Lubeki Hamburg, a syn (Adolf III) rozbudował hamburską dzielnicę handlową do tego stopnia, że uważa się go dzisiaj za najbardziej dla rozwoju miasta znaczącego władcę.
Nie bez powodu plac za hamburskim ratuszen przy budynku starej giełdy nosi jego imię, a niedaleko od tego miejsca postawiono mu pomnik (Trostbrücke). Oba te miasta więc bardziej się uzupełniały a mniej ze sobą konkurowały, co widać do dzisiaj - Lubeka należy od kilku lat do metropolii hamburskiej, nowa linia S4 hamburskiej sieci S-Bahn osiągnie prawie Lubekę, a "tanie" lubeckie lotnisko widnieje w rozkładach lotów jako "Hamburg".

Ciekawe jest pytanie; skąd się wzięli na tych terenach słowianie?
Odpowiedź jest prosta. Podczas wędrówki ludów, w IV-VI wieku, plemiona i narody germańskie (m.in. Goci, Wandalowie - na terenach dzisiejszej Polski, Warnowie, Longobardowie, Semnonowie - na terenach dzisiejszych Niemiec między Odrą a Łabą) opuściły pod naciskiem Hunów ze wschodu swoje macierzyste tereny, a w ich miejsce nacierały ze wschodu na zachód plemiona słowiańskie. Wykopaliska i nowoczesna archeologia udowadniają prawdziwą eksplozję grobów/przedmiotów pochodzenia słowiańskiego datowanych po roku 700 naszej ery. Od połowy XII wieku datuje się jednak wycofywanie względnie asymilacja słowian z terenów / na terenach między Odrą a Łabą. Serbołużyczanie są więc wyjątkiem od reguły.

Zmiana tematu.

Dzisiaj otwarte zostało dla publiczności Muzeum Hanzy (www.hansemuseum.eu - strona chyba jeszcze w budowie), które zapewne będzie sporym magnesem dla turystów, chociaż bilety nie za bardzo tanie - 14,50 € dla dorosłych, włącznie z przyległym autentycznym XIII-wiecznym klasztorem. Miejsce jest historyczne ... bo właśnie na terenie byłego wzgórza Bucu, gdzie Lubeka powstała.

Gdańsk był niestety za czasów Hanzy miastem niewiele znaczącym, więc nie ma tam swojego własnego działu jak inne miasta hanzeatyckie.
Za to znajduje się w Lubece, położone nieco ponad 200 metrów od tego muzeum, też Muzeum Gdańska, wprawdzie nie tak ogromne, ale za to przepiękne. Popatrzeć może każdy, chcąc się jednak czegoś nauczyć / dowiedzieć, lepiej znać niemiecki. Uwaga na godziny otwarcia!
Link: http://www.danzig-online.de/museum.htmlpatryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 12.09.2014 18:22

irena2005n dziękuję bardzo za opinię

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3055) dodano 12.09.2014 14:20

miasto piękne....i fajnie je pokazujesz....

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 18.08.2014 20:39

Marcin1980 dzięki. No po "10" wnoszę, że naprawdę się podobało i jest mi tym bardziej miło. Pozdrawiam

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 18.08.2014 20:34

bardzo przyjemny spacer, świetnie oprowadziłeś.

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 18.08.2014 19:05

Dreptak dzięki wielkie

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 18.08.2014 19:04

Rozmusiaki miło było spacerować z Tobą

dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1523) dodano 18.08.2014 19:03

łał! ale fajne miasto!

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4953) dodano 18.08.2014 19:02

Patryk ,z przyjemnością się przespacerowałem po tym jakże ładnym mieście :)
Pozdrawiam :)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 18.08.2014 19:00

Patryk - jak już tak wspominamy dawne czasy to nie wiem czy zauważyłeś tą zależność, ale ja odkąd tu jestem to zwróciłam uwagę na to, że na OŚ istnieje taka dziwna prawidłowość, że jak tylko się jakaś fajniejsza atmosfera zrobi to ZAWSZE ale to zawsze, dla równowagi chyba, musi też się jakaś aferka przyplątać :)))
Zawsze tak było odkąd pamiętam i widać, że chyba się tu nie da inaczej :)))))))

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 18.08.2014 18:55

Romana widzę, że wróciło polskie piekiełko na portal

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 18.08.2014 18:54

Bo Przemek się dzisiaj o dno otarł i ma teraz doła ;)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 18.08.2014 18:49

Przemysław a co Ty taki marudny dziś i niekumaty?

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 18.08.2014 18:47

Magdar dziękuję bardzo za miłe słowa i ocenę. Cieszę się, że się podobało

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 18.08.2014 18:46

Romana zgadza się - jakby nie patrzeć z Pawellerem tworzymy ścisły zarząd klubu miłośników patrzenia z góry

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 18.08.2014 18:43

Sniezko wcale mnie nie dziwi Twoja opinia :)

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 18.08.2014 18:20

Lubeka zachwyca.Pozdrawiam :)

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3478) dodano 18.08.2014 17:29

Z tych wszystkich niemieckich miast, które pokazałeś, to mi się wydaje najładniejsze.

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 18.08.2014 16:55

Och bo mi się imiona pomyliły :))))

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6407) dodano 18.08.2014 16:53

Nie kumam o co chodzi, ale mnie tam wcale nie sory...;)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 18.08.2014 16:52

Sorry - miało być PATRYK ;)))))))

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 18.08.2014 16:51

Przemek - Twoja i Pawellera :)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 18.08.2014 16:22

Przemysław ;-)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 18.08.2014 16:22

Klavertjevier ja nie rzucam słów na wiatr. Obiecałem więc nie mogło być inaczej

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 18.08.2014 16:20

Romana punkty widokowe to poniekąd moja specjalność

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 18.08.2014 16:19

Gabi cieszę się, że moja galeria się przyda. Jakby co to służę dodatkowymi informacjami

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 18.08.2014 16:17

Gabi czasy świetności Lubeki to okres ekspansji niemieckiej na Wschód i rozwój miast nadbałtyckich, w których piersze skrzypce grali mieszczanie niemieckiego pochodzenia. To dlatego Lubeka jako główny niemiecki port na Bałtyku odgryeała tak wielką rolę. Hamburg wyszedł z cienia później jak wzrosło znaczenie szlaków handlowych Morza Północnego

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6407) dodano 18.08.2014 11:36

;)

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 18.08.2014 10:56

Ooo, jest, tak jak obiecałeś…
Po Twojej prezentacji już wiem, że miasto warte jest odwiedzin!
Piękne są te ujęcia ‘’górne’’, ale i z dołu ‘’natrzaskałeś’’ mnóstwo fajnych zdjęć! Dzięki!

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 18.08.2014 10:22

Bardzo fajne miasto, szczególnie te wszystkie kamieniczki i wąskie uliczki starówki są bardzo miłe dla oka. No i oczywiście widoki z góry też nie do pogardzenia. Widzę, że przyjmuje się na OŚ moda na zdobywanie jak najwyższych punktów widokowych - a to bardzo fajna tendencja, ponieważ z góry zawsze są atrakcyjne widoki :)
Pozdrawiam :)

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 18.08.2014 10:04

Patryk, dziękuję Ci za ten spacer. Miasto przepiękne, bardzo oryginała architektura, wrażenie robią też uliczki, detale, balkon niesamowity, bardzo fajnie to wyłapałeś i pokazałeś, zaskoczyłeś mnie informacją, ze Lubecka była Królową Hanzy, stawiałabym raczej na Hamburg, na pewno tam pojadę kiedyś, Twoja galeria podobnie jak inne z portalu posłużą mi za gotowy przewodnik,
pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję
Gabi

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 17.08.2014 23:34

Achernar dzięki bardzo. Jak pamiętasz (pisałem o tym w Twojej galerii ze starszymi zdjęciami z Lubeki) miasto to urzekło mnie już wiele lat temu i to jest taki powrót po latach. Synagogę widziałem, ale przed frontową ścianą stała koparka, więc zdjęcie nie jest "wystawowe". Kościół Św. Idziego też widziałem, no ale jakaś selekcję kadrów trzeba było zrobić. W Ratzeburgu nie byłem - jest więc powód, by wrócić do Lubeki

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5730) dodano 17.08.2014 23:30

Patryk80 - bardzo ładnie pokazałeś Stare Miasto w Lubece. Jeśli jeszcze będziesz kiedyś w okolicach, to zwróć uwagę na dwa zabytki - kościół św. Idziego i synagogę, które też są na Starym Mieście. Warto też wpaść do niedalekiego Ratzeburga i obejrzeć tamtejszą katedrę z czasów Henryka Lwa. Pozdrawiam. :)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 17.08.2014 23:20

Paweller dzięki za wizytę. Ja gdzie tylko mogę na punkt widokowy wchodzę. Fajnie, że i Lubekę z góry pooglądać można.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7611) dodano 17.08.2014 23:19

Patryk ..., nie ma to jak zacząć zwiedzanie miasta z górnej perspektywy, to mi się naprawdę podoba:) Z dołu miasto też bardzo fajnie wygląda, szczególne czerwony domek i jego okolice ..., i całe to nadbrzeże z tymi żaglowcami:)
Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!