m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Kraina Wygasłych Wulkanów to miejsce magiczne, tak bardzo nieodkryte a tak warte odkrycia. Zachwyca  wszystkim! malowniczymi krajobrazami, spokojem, jeszcze ciągle czystą naturą i życzliwością ludzi. 
W telegraficznym skrócie dzielę się tym co mnie urzekło ! Złotoryja - stolica polskiego złota. To tradycja i historia. Przenosimy się w świat zamków, kościołów i murów średniowiecznych, a dla pasjonatów geologii to istny raj!  Zastygły poszukiwacz złota przypomina nam o tradycji tego regionu. W pierwszej kolejności zwiedzamy Muzeum Złota, które przylega  do części muru obronnego miasta. W budynku zgromadzone zostały eksponaty geologiczne związane  z Pogórzem Kaczawskim. Warto tam zajrzeć! Ogarnięta gorączką złota udaje się na jego poszukiwanie do kopalnii złota AURELIA.Wykuta pod górą Św. Mikołaja niepozorna z zewnątrz w środku okazuje się miejscem mrocznym, kryjącym w sobie ciągle niezbadane korytarze.
Jedną ze sztolni wykuto ok.1660 r. Przeciskając się przez wilgotne, wąskie i niskie korytarze wyobrażam sobie w jakich warunkach musieli pracować ówcześni górnicy. Aktualnie długość trasy udostępnionej do zwiedzania wynosi ok. 100 m. Złota nie znalazłam, wychodzę więc na światło dzienne cieszyć  się dalszymi ciekawostkami miasteczka. I ... co chwilę zachwycam się czymś wokoło. Pięknie ukwiecony deptak dochodzący do głównego dziedzińca miasta. Spojrzenie na zabytkowe, kolorowe kamieniczki. i bramę miasta z Kościołem Narodzenia NMP w tle. Obchodzę dziedziniec wokoło  przyglądając się przez chwilę fontannie Delfina na Rynku Górnym. Idę dalej ...
w stronę Kościoła Narodzenia Najświętszej Maryi Panny. Początki budowli sięgają XIII w. Wdrapuję się po stromych, kamiennych schodach na punkt widokowy. Ze szczytu wieży kościelnej rozciąga się wspaniały widok. Podziwiam przez chwilę panoramę miasta i wzgórza powulkaniczne na horyzoncie. Rynek w całej okazałości widziany jak z lotu ptaka. Misternie wykonane wejście główne do Kościoła.  Wciśnięta w zaułek pomiędzy kamieniczkami znajduję kolejne ciekawe ujęcie. Spaceruję dalej poznając dalszą, urokliwą część miasteczka.
Przede mną Baszta Kowalska - część murów obronnych otaczających Złotoryję od XIV do XIX w. Aktualnie wejście do baszty znajduje się na wysokości 6 m i stanowi kolejny punkt widokowy. Idąc bulwarem ciągle czuję tchnienie historii. Miasteczko samo w sobie nie stroni od współczesności ale wtopione jest swoimi zabytkami w dzieje państwa polskiego jako jedno z najstarszych miast naszego kraju. A ja patrząc przez mury obronne , pozostaję w tych dawnych klimatach i ...mam już kolejny pomysł ! Zamek Grodziec - wznosi się na powulkanicznym wzgórzu, niedaleko Złotoryi w niezwykle malowniczej scenerii .Pierwsza wzmianka o tym grodzie sięga 1155 r. Na przestrzeni dziejów zdobywany i plądrowany na szczęście uniknął całkowitego zniszczenia służąc dzisiaj za lokalną atrakcję turystyczną z licznymi imprezami, turniejami i zawodami rycerskimi. Widok z górnego poziomu. Uwielbiam stare zamczyska !
Tyle tu tajemnych korytarzy  a zbłąkanego rycerza brak. Może on tylko ukazuje się prawdziwym królewnom ... Albo podpowiada tym co muszą podjąć jakieś ważne decyzje A może po prostu ... na to wszystko ... Z zamku przenoszę się na łono natury.  To właśnie Pogórze Kaczawskie. To zupełnie inny świat, ale tak wspaniale bliski, bo nasz - polski, swojski, wiejski.
Polecam wszystkim skołatanym i zmęczonym tempem wielkich miast. To wspaniałe miejsce wyciszenia i odkrycia tego co proste a tak ważne. Redukuję swój życiowy bieg, chociaż przez chwilkę. Ze wszystkich stron otaczają mnie zielone wzgórza I ta cisza ... i soczysta zieleń ... Miejsce,które wybrałam na nocleg w gospodarstwie agroturystycznym też urokliwe.
Idąc za radą moich gospodarzy odnajduję Wilczą Górę. Wypiętrzony, powulkaniczny stożek o wys. 367 m n.p.m. porośnięty unikalną roślinnością dla pasjonatów geologii to fascynujące miejsce sięgające trzeciorzędu. Górę tworzą spękane, łukowato wygięte, bazaltowe warstwy skał zwane różą skalną. A ze szczytu roztacza się widok na pobliskie pola i miasteczka. Wejście na szczyt całkiem na dziko ,między konarami drzew i bazaltowymi głazami. Pogoda nie była idealna, ale przy dobrej przejrzystości powietrza podobno można stąd wypatrzeć pasmo Karkonoszy. Wędrówki po okolicy ciąg dalszy. Kolejne sielskie pole. A ja udaję się do miejscowości Jarzmanice-Zdrój w poszukiwaniu Kruczych Skał. To opuszczony ,ale niezwykle klimatyczny stary budynek dworca kolejowego.
Są i Krucze Skały. Dokładnie vis a vis dworca. O jakikolwiek drogowskaz czy tabliczkę trudno ale na szczęście ludzie są tu życzliwi i pomogli. Bez języka za przewodnika pewnie nie odnalazłabym tych skałek. Piękne, płaskie, strzeliste ściany piaskowcowe o wys. 27 m i długości 100 m są kolejnym pomnikiem przyrody, atrakcją turystyczną i dobrym miejscem dla wspinaczy. Otoczone dostojnym drzewostanem. Z kolejnym ciekawym widokiem z wierzchołka. Dobiega końca moja wyprawa . Na koniec pomoczę zmęczone nogi w orzeźwiająco zimnej wodzie zalewu złotoryjskiego, gdzie można znaleźć ochłodę w upalny, sierpniowy dzień. Zaskoczyło mnie to miejsce ! Kilkaset kilometrów od miejsca w którym żyję odkryłam zakątek , który urzekł mnie w jednej chwili i tak wiele zaoferował , że na pewno będę chciała tu powrócić aby nadal odkrywać ten niesamowity region.
Nie żegnam się ze Złotoryją tylko mówię Do zobaczenia !!! Specjalnie dla entuzjastów widoków z góry ! Może ktoś mi podpowie co to za wygasły wulkan po lewej stronie ???

najbliższe galerie:

 
Złotoryja
1pix użytkownik vipepol odległość 3 km 1pix
Złotoryja
1pix użytkownik ak odległość 3 km 1pix
Zamki polskie - Rokitnica
1pix użytkownik ak odległość 4 km 1pix
Czartowska Skała
1pix użytkownik muztaghata odległość 9 km 1pix
Świerzawa i okolice
1pix użytkownik lukaszimilena odległość 10 km 1pix
Słup - na skraju Pogórza Kaczawskiego
1pix użytkownik sawicz odległość 11 km 1pix

komentarze do galerii (5):

 
magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 25.08.2014 10:45

Ładny rynek .Pozdrawiam :)

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 20.08.2014 13:57

kolejne miejsce, które warto odwiedzić.

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 19.08.2014 22:24

No proszę! Z góry fajnie widać :) Paweller zaprosić trzeba do klubu

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7588) dodano 19.08.2014 22:17

O, widziałeś Patryk ..., koleżanka wrzuciła nam fajne widoczki z wieży, trza by ją zagadać, może by chciała wstąpić do naszego klubu:)

Nika ..., z góry fajnie jest popatrzeć, jak masz więcej takich widoków, to wrzucaj ..., pozdrawiam:)

marekpic użytkownik marekpic(wpisów:629) dodano 19.08.2014 21:21

Złotoryja jest piękna ale trochę za mało zdjęć można spokojnie 50 zdjęc zrobić

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!