m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Za Eidsdalen zaczyna się kolejna słynna norweska droga, tzw Ornevegen (Droga Orłów). Oficjalne otwarcie nastąpiło 15 września 1955 roku. Taka nazwa drogi, ponieważ w najwyższym punkcie przechodziła przez teren tradycyjnego bytowania orłów. Nazwa oddaje również jej dziewiczy i spektakularny charakter, którego turyści i inni użytkownicy drogi mogą doświadczyć, zwłaszcza jeśli zatrzymają się w Ørnesvingen, na najwyżej położonym zakręcie. Dla turystów przygotowano specjalne miejsca do podziwiania wspaniałej panoramy Geiranger, Geirangerfjordu, wodospadu De syv søstrene (Siedem Sióstr). Z Drogi Orłów zjeżdżamy do osady Geiranger, która dzięki Ornevegen uzyskała drogowe połączenie z cywilizacją. Mimo wszystko wioseczka wygrała ostatecznie los na loterii, bo jej 270 mieszkańców żyje w dużym stopniu turystów, których rocznie odwiedza to miejsce w liczbie około 600tys. Droga nie kończyn się na tym zacnym punkcie widokowym, ale mnie się kolejnymi serpentynami wyżej. Geiranger uznawany jest za modelowy i jeden z najpiękniejszych fjordów w Norwegii, często pojawia się na ulotkach i folderach, zawsze z przycumowanym promem wycieczkowym.
Osadę i fjord Geiranger zostawiamy już mocno w dole. Ostatecznie wjeżdżamy na płaskowyż na wysokość około 1000mnpm, wokół liczne stawy, całoroczne płaty śniegu i znikoma roślinność.
Z płaskowyżu, z okolic domku Djupvasshytta na wysokości 1038mnpm, prowadzi do punktu widokowego Droga Nibbevegen. Drogę Nibbevegen, poprowadzono w sposób pionierski, jest reklamowana jako najwyższy punkt w Europie z widokiem na fjord. Drogę otwarto w 1939 roku.
Garść widoków na okoliczne szczyty… Po nacieszeniu oczu zjeżdżamy w doliny, tutaj „atakują” nas liczne wodospady spływające praktycznie z każdego fiordu, to powoduje, że Norwegia ma największe wodospady w Europie, a także 6, 7 i 8-my wodospad pod względem długości na świecie. Często dwa, a nawet trzy wodospady łączą się w dolinie w burzliwą rzekę.
Teraz udajemy się do Olden, po drodze podziwiając Utfjorden. W Olden droga odbija do doliny Oldendalen, gdzie można za opłatą podziwiać lodowiec Jostedalsbreen / a właściwie jeden z jego „języczków”/. Jostedalsbreen to największy lodowiec w kontynentalnej Europie. Ogólna powierzchnia lodowca Jostedal wynosi 487 km². Najwyższy punkt, Hogste Breakulen, sięga 1957 m n.p.m. Ramiona lodowca tworzy wiele dolin, jest ich ponad 50. Lodowiec spływa do pięknego jeziorka poniżej. Obszar lodowca objęty jest ochroną w ramach Parku Narodowego od 1991r. Powierzchnia chroniona to 1315m².
Na szlaku są umieszczone tabliczki z datami i miejscem gdzie wówczas znajdował się lodowiec…200lat temu był setki metrów niżej. Istnienie Jostedalsbreen, mimo niesprzyjających (dodatnich) temperatur, umożliwiają stałe i obfite opady śniegu. Jednak z tego powodu części lodowca leżące niżej są narażone na wysokie topnienie. Kolejnego dnia, po opuszczeniu kampingu mamy możliwość bez żadnych opłat podziwiać inną jęzor lodowca, całość 100m od drogi krajowej numer E39. Nigdy wcześniej nie widziałem lodowca, faktura, barwa i spękania robią duże wrażenie.
Następnie udajemy się do Urnes, zanim tam dojedziemy musimy objechać Lustrefjorden. Można skorzystać z promu Solvron - Urnes, ale warto objechać fjord, a wrócić promem. Widoki cały czas zapierają dech. Okolice Luster… Na „szczycie” fiordu, w Fortun, warto zatrzymać się na chwilę. Jest tam pomost głęboko wchodzący w fjord, otoczenie całości…bardzo norweskie :-D Do Fortun również przypływają wielkie wycieczkowce i w sumie nic dziwnego, otoczenie jest fantastyczne.
Za Fortun jedziemy już lokalną dróżką, można podziwiać fjord od drugiej strony. W trakcie jazdy mijamy wiele prywatnych plantacji malin, przy drogach stoją lodówki, a w środku przetwory z malin…a także mała skarboneczka, gdzie wrzuca się należność. Duże zaufanie do innych, co najmniej szokujące dla Polaka. A cała dla podróż miała miejsce dla kościółka w Urnes. Jest jedyny kościół klepkowy w Norwegii wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. W Urnes kościół budowano czterokrotnie, sto lat minęło miedzy pierwszym a czwartym kościołem, który dziś możemy podziwiać. Drewno do budowy tego kościoła było wyrąbane w latach 1129-30. Na długiej ścianie północnej użyto dekoracyjnych elementów budowlanych z dawniejszego rozebranego kościoła: portalu, desek ściennych i kolumny narożnej. Jestem zauroczony kościołami klepkowymi, więc w dalszej drodze kierujemy się do Kaupanger, gdzie stoi kościół (stavkirke), który wybudowano w 1190 roku na ruinach dwóch wcześniejszych kościołów drewnianych. Nawa główna opiera się na 22 słupach, na konstrukcję świątyni składa się najwięcej słupów spośród wszystkich kościołów klepkowych Norwegii. Niedaleko jest kolejna perełeczka - Borgund. Jest tu jedyny klepkowy (słupowy) kościół Norwegii, który dotrwał do naszych czasów w nienaruszonym stanie. Świątynię pw. św. Andrzeja wzniesiono ok. 1150 roku. Cały kościół jest zbudowany wyłącznie z drewna.
Kościółek jest świetny, jak z zapałek. W jego wnętrzu nie ma ław, zdobień, ani sztucznego oświetlenia. Światło wpada jedynie przez wąskie okna, które pierwotnie były okrągłymi otworami w ścianach. Inną atrakcją na trasie jest Tunel Lærdal, uważany za najdłuższy drogowy tunel na świecie. Skałę wydrążono na długości 24,5km. W środku znajdują się trzy, wspaniale podświetlone ronda. W razie wypadku, awarii dają one możliwość zawrócenia ruchu samochodów do najbliższego wyjazdu.
Czasem, stare drewniane kościoły spotkać można w drodze zupełnie niespodziewanie, jak ten w Hol. Kościół zbudowano w XIIIw, potem oczywiście kilka razy przebudowywany.
Wracając do Oslo zajrzałem jeszcze do kilku kościołów klepkowych, więc teraz kilka słów o nich. Większość z nich była zbudowana w latach 1130 - 1350 /po erze Wikingów, do czasu „czarnej śmierci” - dżumy, która przeciągnęła się w kolejnych latach przez Europę/. Pierwotnie było w ich w Norwegii około 1000, obecnie zostało 28. Są to świątynie o konstrukcji słupowej (stave), a dokładniej - słupowo-klepkowej. Trzon konstrukcji stanowi szkieletowa rama złożona z pionowych słupów narożnych spiętych następnie długimi deskami (klepkami), które nakładane pionowo tworzą ścianę kościoła.
Uvdal. Świątynia wybudowana została w 1168 roku na miejscu starszej. Od tego czasu była wielokrotnie rozbudowywana. Transept dodano w 1723 roku. W 1760 roku kościół został oszalowany. Wnętrze ozdobiono ornamentalną dekoracją naścienną
Nore. Świątynia wybudowana została około 1167 roku. Konstrukcja świątyni opiera się o centralny słup, który początkowo stanowił również oparcie dla kościelnej dzwonnicy. Ściany oraz sklepienie pokryte są po stronie wewnętrznej malowidłami przedstawiającymi sceny biblijne w formie zagadek. Prezbiterium zostało przebudowane w 1683 roku.
Rollag. Pierwotnie wzniesiony w drugiej połowie XIIw, z pierwotnej budowli zostało niewiele, kościół był przebudowywany w roku 1660 i po stu latach w 1760r. I wreszcie Heddal. Świątynia jest największym zachowanym kościołem klepkowym (słupowym) w Norwegii. Powstała w 1242 roku. Nazywany jest drewnianą katedrą i jest naprawdę piękną budowlą. Polecam Norwegię, każdy znajdzie tu coś dla siebie, jest to unikatowe w skali Europy połączenie nowoczesności z pierwotną i niezmienioną naturą, można się uczyć jak zachować piękną przyrodę, będąc jednocześnie jej integralną częścią…

najbliższe galerie:

 
Lodowce,wodospady,fiordy.
1pix użytkownik jotwu odległość 21 km 1pix
Norwegia-Sognefjord-Hellesylt
1pix użytkownik tereza odległość 24 km 1pix
Sognefjell i Strynefjell
1pix użytkownik kropla_wody odległość 26 km 1pix
Lodowiec Jostedalsbreen
1pix użytkownik dawiddrozd odległość 32 km 1pix
Mydral-Flam - koleją przez góry
1pix użytkownik gniady odległość 32 km 1pix
Norwegia - spacer po lodowcu Nigardsbreen
1pix użytkownik nola76 odległość 34 km 1pix

komentarze do galerii (61):

 
magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 07.09.2014 22:26

Cudowne widoki.Pozdrawiam :)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4832) dodano 07.09.2014 17:54

Mucha coś ci się pomyliło z adresem. Ja jestem doktorem, ale nie medycyny a tobie potrzebne jest - i to PILNIE - spotkanie z psychiatrą. Aż do tego postu właściwie nie napisałem niczego o tobie a ty nie dość, że mnie obrażasz to jeszcze chcesz mnie sprowokować. Wybacz, ale nie zniżę się do twojego poziomu, bo musiałby się schylić tak nisko, że mógłbym nabawić się poważnej kontuzji kręgosłupa. I nawet jakbyś mieszkał naprzeciwko to najzwyczajniej w świecie nie chciałby mi się iść powiedzieć ci co o tobie myślę. Wiem, wiem - zaraz napiszesz, że jestem tchórzem albo jeszcze coś innego, ze napinam się tylko w internecie... Myśl sobie co chcesz, Mój post jest wszakże ostatnim postem do ciebie.
Myślałem, że jesteś normalnym gościem, który może śmielej niż inni gotów jest wytykać błędy techniczne zdjęć, kto ostrzej krytykuje - masz do tego prawo. Miałeś zresztą ciekawe galerie - dobre zdjęcia, wyczerpujące opisy. Miałeś szansę wnieść coś ciekawego do portalu. Ale okazuje się, że jesteś zwykłym trollem, hejtem, który ubliża kobietom, Przemysławowi, który być może jest rówieśnikiem twoich rodziców i wielu jeszcze innym użytkownikom, którzy - Bóg jeden raczy wiedzieć - czym się narazili.
Aha zanim coś odpiszesz to przeczytaj kilka razy ten post, bo najwyraźniej masz problem z czytaniem ze zrozumieniem. Skonsultuj się też może z jakimś prawnikiem, bo kroczysz po bardzo cieniutkim lodzie.
AMEN

mucha79 użytkownik mucha79(wpisów:163) - Użytkownik usunięty. dodano 07.09.2014 16:23

I to nie jest groźba zadałem zwykłe pytanie. Nie będziesz miał jaj aby cos takiego powiedziec prywatnie. dlatego taki aktywny tu jesteś pało:)

mucha79 użytkownik mucha79(wpisów:163) - Użytkownik usunięty. dodano 07.09.2014 16:21

Patryk nie napinaj sie tak na internecie bo ci ten brzuch pęknie,. Jak chcesz możemy sie spotkać i wejsć w polemike face to face? No to gdzie i kiedy? Mieszkasz 10 minut drogiode mnie zapewne?

mucha79 użytkownik mucha79(wpisów:163) - Użytkownik usunięty. dodano 07.09.2014 16:10

Satan, a ty nudzisz się na tych swoich dyżurach? Ja tak, to książkę przeczytaj. A jak jesteś w domu, to do weź żonę na dobra kolację-no chyba, że już cie zostawiła za szukanie admiracji u nie dopieszczonych starych dup na internecie. Ludzie, zacznijcie żyć bo widzę , że ten internet to wszystko co macie:)
A ty Satan niby taki światły a potrzebujesz niedowartościowanych starych bab, młodych grubasów i innych tego typu życiowych nieudaczników, aby poczuć się dobrze.
Tak się wszyscy napinacie na internecie? Ciekawe,czy byłbys mi w stanie to wszystko w oczy powiedzieć? Oczywiście,że nie frajerze, co sie za avatarem tu chowasz.
Nie masz jaj, do tego popierdułko-za to bardzo odważny jesteś on line, bo czujesz sie bezkarny i nietykalny. A w realu boisz sie własnego cienia......
Piszecie ludziom wiadomości na priv, chowając prawdziwe nicki. Bo sie kurwa konsekwencji boicie. Tacy jesteście odważni i mąrzy. W realnym świecie jestescie nikim dlatego szukacie pocieszenia w necie, gdzie zawsze znajdĄ się miernoty takie jak ty,co będa tak samo poklasku szukać.

Skoro jestem cham to bedę do końca i ci powiem, lekarzyno mierna, że w realu to by sie posrał przede mna i płakałbyś bys jak dziewczynka ...a tu jestes panem i władcą bo to świat wirtualny, gdzie inne niedowartościowane komunistyczne relikty czy też odrzuktki współczesności jak Patryk80,(co mógłby troche wagi zrzucić nawiasem mówiąć, to może wtedy by sie jakas dziewczyna nim zainteresowała) czuja sie swobodnie....

gimper użytkownik gimper(wpisów:681) dodano 07.09.2014 14:21

Satan właśnie szykuje

satan użytkownik satan(wpisów:3244) dodano 07.09.2014 13:02

Mucha, widzę, że odpoczynek nocny ducha Twego nie ukoił...;-)
Daj już chłopie spokój. Nie pisałem o 1,5godz, tylko o 1,5 doby /literówka była/, tylko przy tej jednej galerii ;-) I to w dodatku mojej :-) Nie masz czego w życiu robić, tylko w tej Norge cz.V siedzieć? Naprawdę? Zresztą spędziłeś tu 1,5 doby i w swej zapalczywości i buractwie nawet nie dostrzegłeś, że tak naprawdę od pierwszego postu się z Tobą zgodziłem - tak, te fotki są bardzo podobne, ale...taką właśnie miałem swoją własną, indywidualną wizję. Rozumiesz to?
A to TWA, to aż śmieszne jest...wejdź mój Ty detektywie na mój profil....to była moja pierwsza galeria od 9 m-cy...więc jakie TWA? Jakie przebywanie tu całymi godzinami?
Dla Twojej ciekawości przedstawię Ci mój wczorajszy dzień ;-)
- najpierw rano 50km rowerkiem po pracy
- potem ostatki w Bałtyku, następnie pstrąg "w zestawie"
- wieczorkiem 2h w Hard Rock Cafe na gdańskiej starówce
- resztkę wieczoru spędziłem na koncercie reggea
- a na koniec dnia zajrzałem tu, coby grzecznie odpisać osobom odwiedzającym tą galerię...i co zobaczyłem? Zobaczyłem jakim jesteś bucem. Nic więcej.
Zaraz wybieram się do Stolicy na koncert, który skończy się koło 23, do Gdańska wrócę pewnie około 5 nad ranem, na 7:30 do pracy...na Obieżyświat znajdę pewnie kilka minut za jakoś dobę...a Ty zapewne w tym czasie się tu popieklisz trochę...bo niby co robić w realu? :-) Prawda bucu?

Ja napisałem już co myślę o Musze79. Właściwie nic do dodania nie mam. Mam nadzieję, że Witek pokasuje tą dyskusję, bo poziom jest bardzo niski, ale żeby Macha wszystko ogarnęła wydaje się, że inaczej nie można.

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4832) dodano 07.09.2014 12:37

Mucha czy twoja groźba ma wzbudzić we mnie uzasadnioną obawę, że będzie spełniona? ;) Zapewniam cię, że nie zacznę po mieście "chodzić kanałami". Nie pochlebiaj sobie - wchodzenia z Tobą w polemikę - czy to w realu czy w wirtualu nie jest żadnym aktem odwagi.

mucha79 użytkownik mucha79(wpisów:163) - Użytkownik usunięty. dodano 07.09.2014 12:19

Patryk, jak cię spotkam na ulicy w DG to ci powiem prosto w oczy, zobaczymy czy będziesz taki odważny jakna necie:)

mucha79 użytkownik mucha79(wpisów:163) - Użytkownik usunięty. dodano 07.09.2014 12:18

Satan dziekuję za epitety. Bardzo mi chlube przynoszą -cholera, że tak długo musiałem czekać. Co czasu spędzonego tutaj moze i spędziłem 1,5 godziny, może i więcej.
a wy tutaj widze cały swój czas spędzacie. Czy wy w ogóle czytacie, to co piszecie? Wypominasz mi tylko 1,5 godziny asam tu kilka lat spędziłeśbo widocznie w realu ci smutno.Mnie te 1,5 godziny mi wystarczyło. Jeszcze raz napiszę, że ja nie potrzebuje takich portali aby sie dowatościowywać. Wy widocznie tak, bo jesteście tu codzinnie po kilka godzin, wrzucając mierne galerie robiąc z siebie wielkich obieżyświatów.a później się zachwycacie i gratulujecie tych galeryjek co najmniej jakbyście miezynarodowa nagrode dostali. A co do emocji to nie powodujęcie we mnie żadnych-no może żalu i śmiechu....
Oglądałem te wasze zjadowe zdjęcia. Tak jak się domyślałem-banda niedowartościowanych obleśnych staruchów. Jakie to smutne w tym wieku poszukiwać przyjaciół na internecie, bo przez całe swoje życie nikt nie zaakceptował. Wolę byc bucem i pajacem, niz zakompleksionym reliktem komuny jak wiekszośc tutejszego towarzystwa.
Oceniac sobie możesz mnie jak chcesz drogi Satanie, masz do tego prawo. Każdy z poza tego żałosnego towarzystwa, będzie miał zapewne inne zdanie, czego wyrazem jest wiele wiadomości,które na priv dostałem Zachukaliście rezte normalnych ludzi, co boja się odezwać aby sie nie narazić. Jak za komuny, nie mozna sie przecież odezwąc na ,,władzę rządzącą'' bo zaraz konsekwencje będą. i tak jest tutaj. Kto ruszy ,,panującą''grupę , musi być zniszczony. Odezwałem sie i tona cegieł spadła. Taka jest własnie twoja osobowość Satan-nie potrafiąca zaakceptować krytycznego zdania. Jakie to smutne, że aby spędzać czas ze swoja rodzina i przyjaciółmi-pójśc do kina, do teatru czy nawet na spacer to siedzicie tutaj całymi dniami liżąc sie po tyłku i to jeszcze w takim wieku. Żenada

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4832) dodano 07.09.2014 10:56

Takie kolorowe krzesełka to powtarzający się motyw w różnych miejscach - skojarzył mi się Paryż i Montmartre. Widoki bardzo ładne i nic nie szkodzi, że się powtarzają. Na trójeczce wyprostowałbym jednak horyzont. Pozdrawiam i również pieję z zachwytu, że znów się uaktywniłeś

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4832) dodano 07.09.2014 10:53

Człowiek na chwilę odstawi portal i takie wysoce kulturalne merytoryczne dyskusje go omijają ;) Żal mój jest tym większy, że może i ja dowiedziałbym się wreszcie "prawdy" o swojej osobowości i jakości moich galerii ;)
A tak serio to "koń jaki jest każdy widzi"

satan użytkownik satan(wpisów:3244) dodano 06.09.2014 21:58

No nic. Jako autor tej galerii chyba muszę to wszystko skomentować...
Mucha, niestety, to co napiszę, to duży wyjątek dla mnie, ale inaczej się nie da.
Patrząc na retorykę Twoich wypowiedzi, słów które dobierasz, zarzutów, które stawiasz innym...a wszystko o kilka podobnych zdjęć, w nic nieznaczącej galerii, na nic nieznaczącym portalu, u nic nieznaczącego w Twoim życiu autora.
Chłopie tak się napiąłeś na to wszystko, tak się zapiekłeś, poświęciłeś na to wszystko poniżej 1,5 dobry swojego cennego życia. Warto było? Innym zarzucasz dowartościowywanie się w ramach internetu, a sam? Siedzisz tu...i co? I właściwie cała Twoja osobowość jest poniżej...

I na koniec powiem Ci jedno /przepraszam całe Towarzystwa, a w szczególności TWA/, jesteś zwykłym...pajacem i bucem Mucha.

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6328) dodano 06.09.2014 21:28

Satan:
jak zawsze, bardzo dobra prezentacja. Przyciąga nawet uwagę "miszczów"...;)
Pozdrawiam serdecznie!

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6328) dodano 06.09.2014 21:25

Też cię lubię. Bez względu na to, kim jesteś. A jesteś.

mesajah użytkownik mesajah(wpisów:2) dodano 06.09.2014 20:52

Przemysław dalej jedzie tandetą z twoich relacji szczególnie te kolorowe wizytówki prezentacji. Komunistyczny relikt....

mesajah użytkownik mesajah(wpisów:2) dodano 06.09.2014 20:47

Romana, widzę,że dalej jesteś beznadziejną brzydka babą:) Ale fajnie, że zbawicieli jest coraz więcej. Betsheba oglądałem właśnie twoje zdjęcia - dużo sie musisz jeszcze nauczyć:) A ty Przemysław, no cóz zawsze byłes dupkiem byłeś

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6328) dodano 06.09.2014 20:25

Szkoda?? Chyba nieutulony w żalu płakać będę...

batsheba użytkownik batsheba(wpisów:492) dodano 06.09.2014 16:05

Winno być:
Ponieważ jedne rzeczy odbieram głębiej a inne lekko, dlatego mi nie przeszkadza kilka podobnych czy takich samych fotek w galerii.

batsheba użytkownik batsheba(wpisów:492) dodano 06.09.2014 16:03

Kurcze! Szkoda Mucha, że wykasowałeś swoje galerie, bo fotki miałeś dobre, bardzo nawet. Za plażami nie przepadam, ale jakość Twoich zdjęć była zachęcająca, by oglądać. Co do dupolizostwa - TAK JEST WSZĘDZIE! i trzeba się do tego przyzwyczaić, nie pochwalać, ale zaakceptować ten fakt. Ludzie tak mają, pewnie to wina charakteru a może ... inteligencji :D.

Satan, fajna galeria zdjęć bo i miejsce fajne. Ponieważ jedne rzeczy głębiej a inne lekko, dlatego mi nie przeszkadza kilka podobnych czy takich samych fotek w galerii.
Miłego wszystkim.

mucha79 użytkownik mucha79(wpisów:163) - Użytkownik usunięty. dodano 06.09.2014 14:57

Nikt nie strzeli focha tylko nie ma zamiaru przebywa w tak ,,doborowym''towarzystwie'' ludzi, co chyba w zyciu nic poza tym portalem nie majá. Naprawde mi was szkoda, ze to wasza chyba jedyna rozrywka. Odpowiadając na wasze insynuacje-nie, nie jestem Markiem z Australii. A wy kurwa co nie ma prywatnego, ycia, e tu cale dni spedzacie plotkujác? Włozyłbyście tyle pracy w w swoje galerie, zamiast pierdolic od rzeczy o farmazonach, ze ktos focha walnął. Po prostu nie mam zamiaru być częsćia czegoś takiego co wy tutaj stworzyliście. Mnie nie potrzebne są żadne tego typu bezużyteczne rozmowy o dupie i marynie i dawanie komuś punkcików bo może sie odwdzięczy itp. A to że wy pragniecie w tym tkwić a ktoś tego nie popiera i wybiera nie to nie znaczy, że focha walnął. Wam widocznie jest to wszystko bardzo potrzbne, bo zdecydowanie nic innego się w waszym życiu nie dzieje. Szkoda mi tylko wielu ciekawych ludzi którzu tutaj są i wnoszą coś do tego portal bo sa w mniejszości I sie nie wychylaja bo sie boja narazić.
Romana znajdź sobie chłopa i bobaw się z nim troche bo chyba jego brak powoduje, że tak sfrustrowana jesteś. Albo może po prostu cie nikt prywatnie nie akceptuje dlaczego spędzasz całe dnie pierdoląc głupoty na internecine, szukając przyjaciół i akceptacji.

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 06.09.2014 13:48

Śnieżka - dokładnie jest tak jak piszesz i zawsze według tego samego schematu - ciągle te same teksty o TWA i o tym, że wszyscy są "be" a on/ona przychodzi tu i w swojej wielkiej dobroci próbuje nas zbawiać.
Mam wrażenie, że to jest ciągle jedna i ta sama osoba tylko tworzy kolejne konta.

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3423) dodano 06.09.2014 13:24

A w ogóle to ja chcę do TWA!!!

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3423) dodano 06.09.2014 13:23

A propos tej całej nerwowej dyskusji - wiecie co mnie strasznie dziwi i czego pojąc nie mogę? Gdy ktoś jest dla kogoś miły to znaczy, że jest nie w porządku, że jest uwikłany w jakieś TWA i na pewno ma nieczyste intencje. I jeżeli komuś się podobają czyjeś zdjęcia i to publicznie wyraża - na pewno ma w tym interes.
Czyści są tylko ci, którzy wytykają błędy i prowokują konflikty.
Jak czytam coś takiego i dowiaduję się, że lepiej widziane jest bycie niemiłym, niż bycie miłym, to mi się odechciewa...

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 06.09.2014 13:02

Chyba będzie przez chwilę spokój bo koleś standardowo rzucił focha i pokasował galerie ;)))

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6793) dodano 06.09.2014 12:47

Mucha79 nie wiem co to jest to cale TWA o którym ciągle piszesz i mówisz to raz. Dwa kazdy ma prawo do swojego zdania, swojej opinii i również kazdy ma dowolność w tworzeniu galerii. To co Ty robisz, czyli obrażasz kogoś i imputujesz mu lenistwo, pychę i ignorancje tylko z powodu wrzucenia podobnych zdjęć to jest zachowanie bardzo nie na miejscu, żeby nie powiedzieć bardziej dosadnie. Na jakiej podstawie i jakim prawem obrazasz kogos, kogo nawet nie znasz? Tak najłatwiej prawda? I tak nie będziesz musiał nikomu z nas spojrzec w twarz? Tak sie sklada ze z Satanem pilam nie raz piwo i ja w odróżnieniu od Ciebie moge powiedzieć jakim jest czlowiekiem.

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 06.09.2014 11:03

Chłopie zaparz sobie jakieś ziółka, posłuchaj relaksującej muzyczki... a jak ochłoniesz to poczytaj sobie swoje własne wpisy... i spróbuj się nad nimi zastanowić... ;)mucha79 użytkownik mucha79(wpisów:163) - Użytkownik usunięty. dodano 06.09.2014 10:46

Ja patrzę w lustro z zadowoleniem, ty widocznie nie, bo musisz się dowartościowywyć tutaj. To, że wytknąłem wam coś co jest żałosne i ewidentnie istnieje, bo zauważa to duzo uzytkowników, nie świadczy, że cos jest ze mna nie tak. Ja potrafie krytyke przyjąć -wy za to nie i wszystkie te twoje żałosne wywody, tylko potwierdzają moją zdanie. Jeśli, ktoś coś powie o mojej galerii, jak to przyjmuje do wiadomości i nie wyrzucam na niego tony cegieł tak jak to robicie to wy. Ja nie musze szukać pocieszenia w TWa tak jak wy na internecine bo mam dużo przyjaciół w realu. Ten portal jest po to aby dzielis sie swoimi podróżami z innymi i dlatego sie tu zalogowałem. W życiu bym sie nie spodziewał, że grupa internetówych frustratów będzie uściła sobie do niego prawo własności i tworzyła reguły i zasady na jakiej zasadzie ma on działać. A normalni ludzie co maja taki cel jak ja odejda bo własnie nie potrzebuja tej smutnej atmosfery TWa aby się dowartościowywać. Byli, juz inni co próbowali nas nawracać? A, co czy to jest ,, wasz'' portal, czy może dla wszystkich. Chowacie się za tymi swoimi avatarami, bo jesteście tak zakompleksieni, że nawet nie potraficie swojej twarzy pokazać? Romana , szkoda mi ciebie bardzo, widzę, że ten portal to całe twoje życie? Ja stąd spadam bo częścią czegoś tak miernego być nie chcę. Ty tu zostaniesz, jak napisałaś, bo widocznie nie masz nic ciekwaszego w swoim życiu.... Tak więc kto ma kompleksy, ty czy ja?

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 06.09.2014 10:36

Mucha czy Ty mieszkasz może w Australii ?

mucha79 użytkownik mucha79(wpisów:163) - Użytkownik usunięty. dodano 06.09.2014 10:31

Romana, Boże, ale ty musisz by sfrustrwana!!!! Jakoś bardziej niż reszta z tego towarzystwa. Musisz mieć bardzo swoje życie prywatne, że szukasz tak bardzo akceptacji przyjaciół na internecie? Aż tak bardzo boli was, że ktos odwarzył sie naruszyc ,,świętość'' waszego Towarzystwa? Aż tak bardzo łakniecię zachwytów-,,och jaka piekna relacja''? Ludzie ogarnijcie się i przestańcie tkwić w tym waszym świecie wzajemnego lizania się po tyłkach, tyko po to aby sie dobrze poczuć.
Jakie to wszystko bardzo ,,polskie''.....

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 06.09.2014 10:02

Mucha - a nie jest czasem tak, że to Ty musisz się ciągle dowartościowywać, że to Ty nie potrafisz przyjąć żadnej krytyki, że to Ty masz ze sobą problem ?
Może spójrz w lustro - bo mnie się wydaje, że to Ty jesteś zakompleksiony, niedowartościowany i właśnie Ty zachowujesz się tak jak to innym zarzucasz - leczysz swoje realne bolączki w świecie wirtualnym ;)
Wiem, że łatwiej jest zobaczyć okruch w oku bliźniego niż kłodę w swoim, ale może gdyby tak trochę samokrytycyzmu zastosować to dałoby się coś z tym zrobić ;)
Bo jakoś nie chce mi się wierzyć, że w jakiejkolwiek społeczności może faktycznie być tak, że wszyscy są źli a tylko jeden "zbawiciel" jest ok.
Zresztą muszę Cię zmartwić i zdołować - nie jesteś tu pierwszym zbawicielem, przed Tobą paru już było...;) Też nas próbowali nawracać i... ich już tu nie ma ( chyba ) a my i OŚ mamy się całkiem dobrze :)

A może wystarczy trochę dystansu, luzu, dobrego humoru - w myśl zasady "żyj i daj żyć innym":)

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3036) dodano 06.09.2014 08:48

a co mi tam...ja to chyba lubię się pozachwycać....i chyba dobrze mi z tym....i pozdrawiam pozostałych dyskutantów ....tych zachwyconych i tych niekoniecznie....

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3036) dodano 06.09.2014 08:45

fajnie tam....gdzieś....i fajnie się z Tobą spacerowało po drogach i dróżkach....piękniej Norwegii...pozdrawiam serdecznie....

mucha79 użytkownik mucha79(wpisów:163) - Użytkownik usunięty. dodano 06.09.2014 08:44

Jakie to smutne, że dorosli musza szukać akceptacji u innych w wirtualnym świecie, pewnie aby zadośuczynić porażką w realu. Niby wszyscy tacy światowi a zarazem tacy mali. Szkoda mi was bardzo, że musicie sie dowartosciowywać zachwytami nad czymś co jest co najwyżeja przeciętne a co jest najsmutniejsze, nie potraficie przyjąć żadnej krytyki. Głaskajcie sie dalej po tyłkach -krzyzna drogę

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1947) dodano 06.09.2014 08:40

Piękna galeria! wspaniale spacerowało sę z Tobą! powróciły wspomnienia ! bardzo podobało sie! pozdrawiam:)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 06.09.2014 07:49

Mucha - zaczynasz być nudny z tym Twoim TWA.
Jeśli tak Cię bardzo uprzedzali o tym nieszczęsnym TWA, a Ty mimo to zaryzykowałeś i się tu zalogowałeś to... no cóż... na własne ryzyko... widziały gały co brały ;)
I co może jakąś krucjatę tu prowadzisz ? Przyszedłeś tu, żeby nas wszystkich maluczkich zbawić i naprowadzić na jedynie słuszną drogę - bo wszyscy tu są "be" tylko Ty jesteś ten dobry i wspaniały ?
A nawet jeśli tu faktycznie jest TWA - to co z tego ? My też mamy prawdo do swojego zdania i do bycia w TWA na przykład ;)))
Jeśli Tobie się to nie podoba... to wiesz jak jest... na siłę nikt tu nikogo nie trzyma...mucha79 użytkownik mucha79(wpisów:163) - Użytkownik usunięty. dodano 06.09.2014 00:55

Nola oj jak miło mi poznać nastepną z grupy TWA.
On ma kaprys sobie wrzucać co chcę ty masz prawo sie tym zachycać a ja mam prawo powiedziec, że mi sie to nie podoba. Z tego co wiem to jest to portal publiczny i każdy ma prawo do swojej opnii. Ja także. No chyba, że stworzycie sobie swój portal TWA i będzieice sie tak wspólnie głaskali po tyłkach.
Jak na razie, wy macie prawo do wrzucania tego co chcecie a inni maja prawo do tego aby to oceniać. A skoro ktos obrusza się na prosty, wiarygodny argument, że zdjęcia sa takie same a ktos inny go jeszcze go za to bronii to gratuluję wam serdecznie. Mówiono mi, że TWA tu prężnie działa ale jakna razie przechodzi to moje najskrytsze oczekiwania. A piwko, jak masz ochotę to sobie wypij, na zdrowie!!!

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6793) dodano 06.09.2014 00:00

Mucha79 jest weekend, może wypij jakieś piwko i wrzuć na luz;) To, ze autor galerii wrzuca kilka podobnych zdjęć, ba nawet identycznych to naprawdę nie jest żadne przestępstwo. Ma do tego całkowicie prawo. Może wrzucić nawet 50 takich samych zdjęć jak będzie mial taki kaprys;) mi i pewnie nie jednej osobie tutaj wlasnie bardzo pasuje to, ze moge obejrzeć kilka podobnych, wręcz identycznych zdjęć z tego samego miejsca. Pięknego miejsca, którego byc może nigdy nie zobacze. To, ze autor wrzuca kilka podobnych zdjęć świadczy o tym, ze tak go to miejsce zauroczyło, ze chce sie z nami podzielić tym pięknem:-) na pewno nie świadczy o tym, że jest gburem, ignorantem czy pyszałkiem, co mu imputujesz. Nie czeka tez na ochy i achy. Jak nie znasz czlowieka i jego intencji, nie osadzaj pochopnie. Nie warto. Pozdrawiam:)

satan użytkownik satan(wpisów:3244) dodano 05.09.2014 22:44

Gimper, dałbyś lepiej jakąś galeryjkę...;-)

gimper użytkownik gimper(wpisów:681) dodano 05.09.2014 22:36

Piękne widoczki a niektóre dobrze mi znane Norwegia to piękny kraj a jeszcze jak trafimy na ładna pogodę

satan użytkownik satan(wpisów:3244) dodano 05.09.2014 21:32

Odpozdrawiam z nie mniejszą serdecznością ;-)

mucha79 użytkownik mucha79(wpisów:163) - Użytkownik usunięty. dodano 05.09.2014 21:29

No i super:) Pozdrawiam serdecznie

satan użytkownik satan(wpisów:3244) dodano 05.09.2014 21:23

Mucha79 -> wydajesz się człowiekiem światłym w wielu kwestiach, więc pewnie o TWA również posiadasz niemała wiedzę, ja chętnie "posłucham" o TWA. Ba! Nie obrażę się jak zrobisz to pod tą galerią.

Co do jakości mojej pracy...dyskusja robi się już baaaaaardzo nie na temat, jej jakość również spada w zastraszającym tempie...czego już nie gratuluję.

mucha79 użytkownik mucha79(wpisów:163) - Użytkownik usunięty. dodano 05.09.2014 21:06

No i własnie o to chodziło. TWA, nikt nie wie o co chodzi....
Jak leczysz tak jak argumentujesz to chwała Rzeczypospolitej. Także gratuluję bardzo .......

satan użytkownik satan(wpisów:3244) dodano 05.09.2014 20:58

Mucha79 -> u mnie też wszystko gra, choć nadal jestem w pracy, to humor mam nawet niezły.
Ad1 - co do matematyki, to na myśli miałem takie wyliczanki, w zasadzie mogłem to nazwać "totkiem", byłoby bardziej zrozumiałe
Ad2 - Mucha79, zagalopowałeś się chyba, ja nigdy nie odnosiłem się do Twojej galerii...pamiętaj świat niekoniecznie musi obracać się wokół Twojej osoby
Ad3 - tutaj pełna zgoda i podłączając się pod pkt 1, zrobiłem to z pełną świadomością, nie widząc przy takim układzie podobnych zdjęć, ujmy dla całej galerii
Ad4 - tutaj z kolei to ja się uśmiałem aż nadto...co do TWA, to trudno mi wejść w polemikę, bo nie znam szczegółów zagadnienia. Co do "bezpodstawnych zachwytów" i "konstruktywnej krytyki", to jedynie mocno wybujałe ego, przekonane o swojej nieomylności może sądzić, że zachwyt zasługuje na miano "bezpodstawnego" a krytyka na miano "konstruktywnej"...
Ad5 - kłaniają się założenia z punktu 4...cóż począć...zresztą, co tu pisać, skoro przed wrzuceniem tej galerii miałem tego pełną świadomość ;-)
Ad6 - wiedzę, że "dysponujesz" szeroką wiedzą, już nie tylko fotografią, ale i z psychologią jesteś waść za pan brat...zostaje mi tylko pogratulować, co niniejszym czynię
:-D

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3423) dodano 05.09.2014 20:38

Odezwałam się, bo nie lubię jak się tu robi nerwowo;)
Ale nie nie będę ciągnąc wątku, bo jak się chłopy spierają to chyba lepiej siedziec cicho;)

mucha79 użytkownik mucha79(wpisów:163) - Użytkownik usunięty. dodano 05.09.2014 20:18

Śnieżka u mnie tak jak najbardziej ale u autora chyba nie:) Czytałaś tylko mój komentarz czy jego też? Bo jego odp na proste uwagi jest przynajmniej śmieszna.

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3423) dodano 05.09.2014 20:13

Wow, Mucha, wszystko u Ciebie w porządku? Jakoś tak zaczepnie i mało przyjaźnie się zrobiło.

mucha79 użytkownik mucha79(wpisów:163) - Użytkownik usunięty. dodano 05.09.2014 19:57

Hahaha. Ale się uśmiałem z tej twojej odpowiedzi. Chyba nawet nie przeczytałeś co sam napisałeś.
Jeśli, chcesz matematycznie to ci tak to zaprezentuję:
1. Masz trzy ujęcia: 4 i 6, 7 i 8, 13 i 14, które nie tylko pokazują ten sam motyw w tym samym miejscu ale są praktycznie takie same-nie podobne.
2. Odnosisz się do moich galerii z porównaniem, które jest bynajmniej niedorzeczne. Jest dużo palm i plaż w moich galeriach-to prawda. ale każde zdjęcie jest inne-pokazuję inna plaże, z innego miejsca. Nawet jeśli jest ta sama plaża to w zupełnie innych ujęciach. Te zdjęcia, o których ci napisałem są praktycznie takie same więc nawet nie szukaj analogii bo jej nie ma, tak więc ten tor, o którym piszesz prowadzi donikąd.
3. Co do pokazywania piękna danego miejsca, można go pokazywać w różnych ujęciach a nie na prawie takich samych tak więc , proszę znajdź inne argumenty.
4. Napisze ci jak innych z TWA, że jak wrzucasz coś na taki portal, oprócz wielokrotnie bezpodstawnych zachwytów, znajdą się także słowa konstruktywnej krytyki, których ty zwyczajnie nie potrafisz przyjąć, bo nie masz do tego jaj. Nie tylko ja zauważyłem ,że ujęcia się powtarzają. Wspomniał o tym Gregy. Ale ty masz te uwagi gdzieś i tłumaczysz swoje zwykłe lenistwo, pychę i ignorancję używając kompletnie nie przemyślanych argumentów. A jeśli to, co napisałeś jest przemyślane, to o pomstę do nieba wołam.
5. Każdy widzi te powtarzające się ujęcia, ale mało kto ci o tym napiszę, bo lepiej chwalić aby być później chwalonym.
6. A co do tej matematyki, to ja i Gregy napisaliśmy tu tylko o kilku powtarzających ujęciach. To ty zacząłeś wyjeżdżać z procentami i liczbami. Tak więc o co ci chodzi? Tak naprawdę ogarnij się chłopie i lecz swoje kompleksy u specjalisty a nie na internecie wrzucając kilkanaście zdjęć, czekając na ohy i ahy.

olazim użytkownik olazim(wpisów:2270) dodano 05.09.2014 19:52

Pięknie-Norwegia jak zawsze piękna,każda galeria wzbudza emocje-pozdrawiam.

ak użytkownik ak(wpisów:6356) dodano 05.09.2014 18:39

a mi się bardzo galeria podoba

satan użytkownik satan(wpisów:3244) dodano 05.09.2014 17:55

Mucha79 -> jeżeli założyć, że jedna ze zdjęć "tych samych" jest zdjęciem głównym, a ta reszta "taka sama", to w tym wypadku na 50 fotek jest ich...3, co daje 6% całości galerii. Sens jest prosty, jest to miejsce wyjątkowej urody, chociażby dlatego. Idąc tym torem myślenia jaki jest sens pokazywania palm i piachu na karaibskich wyspach...ciągle to samo...ale pięknie i warte oglądania.

Zastanawiam się czy ten portal to już tylko miejsce na fotografię i podróże czy może jeszcze obliczenia matematyczne się tu również pomieszczą...
Na jedną galerię przypada 50 fotek, pokazanie 3-4 podobnych /zgoda/ ujęć nie powinno jest przynosić aż takiej ujmy.

mucha79 użytkownik mucha79(wpisów:163) - Użytkownik usunięty. dodano 05.09.2014 15:53

Ładnie ale wiele ujęć jest prawie takich samych. Nie wiem jaki jest do końca sens pokazywać dosłownie takie same ujęcia jeden po drugim.

satan użytkownik satan(wpisów:3244) dodano 05.09.2014 15:26

No to extra, jak się podoba.
Trzymajcie się ;-)

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 05.09.2014 12:34

Witaj Satan :) Troszkę górskie widoki, ciekawie wygląda lodowiec, a te kościoły przypominają mi cerkwie z Twoich zdjęć. Fjordzik zacny :)
Pozdrawiam :)

nola76 użytkownik nola76(wpisów:6793) dodano 05.09.2014 11:55

O sąsiad!:) Wróciłeś:) Super:)
Galeria fajowa, piękne miałeś widoczki, chyba też cos muszę wrzucić z Norwegii, twoja galeria chyba mnie trochę zmobilizuje, zwłaszcza, że byłam teraz w sierpniu i na lodowcu i też oglądałam ten piękny kościółek w Borgund:)
pozdrawiam:)

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3423) dodano 04.09.2014 22:02

Oooooooo:)
Fajnie, że wróciłeś.

Fajna perspektywa na 42-43 - kościółek wygląda jak miniaturka.

gregy użytkownik gregy(wpisów:626) dodano 04.09.2014 21:00

Bardzo ciekawa i ładna galeria. Trochę kadrów Ci sie powturzyło 6,7,8. Sa prawie takie same. Czytałem o tym szlaku orłów. Nawet kiedyś Polferis oranizował rejsy i przejazdy autokarem na miejscu. Nietstey juz nie maja tej oferty. Galerie wrzucam do "chcę tu wrucić". W końcu przyjdzie czas, że tam zaiwtam :-)

olaf43 użytkownik olaf43(wpisów:1520) dodano 04.09.2014 17:42

no pięknie, moje ulubione miejsca :) fajnie...

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 04.09.2014 17:24

No co ja widzę! Satan wrzucił galeryjkę... i to z mojej ulubionej Norwegii :)))))
Oj dłuuuuuuuuuuuuugo kazałeś nam czekać na ten rarytas ;)
Pozdrawiam :)

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 04.09.2014 16:45

Satan,
Zgadzam się z Tobą, że Norwegia to jeden z najpiękniejszych krajów Europy. Bardzo podobało mi się u Ciebie.Trochę sobie powspominałam bo niektóre tereny też odwiedziłam, choć było to bardzo dawno temu… a tym tunelem przejeżdżając natknęliśmy się na grupę Azjatów, robiących sobie zdjęcie, nie mogło być przecież inaczej… (hi hi hi) Dziękuję i pozdrawiam!

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!