m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Nesebyr to najstarsza miejscowość w Bułgarii i jedna z najstarszych w Europie. Ok. tysiąc lat przed naszą erą na skalistej wysepce na wybrzeżu Morza Czarnego osadę o nazwie Menebria założyło plemię Traków - lud indoeuropejski zamieszkujący wschodnią część Półwyspu Bałkańskiego. W VI w. p.n.e. tereny te zostały skolonizowane przez Dorów i osadę przekształcono w greckie polis o nazwie Mesembria. Miasto otoczono solidnymi murami obronnymi, wytyczono agorę i sieć ulic krzyżujących się pod kątem prostym, wybudowano akwedukt, liczne świątynie, teatr, gimnazjon i inne obiekty użyteczności publicznej. Lokalizacja Mesembrii i utrzymywana przez nią flota sprawiły, że na przestrzeni kilku stuleci było to jedno z zamożniejszych centrów handlowych (gród miał od V w. p.n.e. prawo do bicia własnych monet z brązu i srebra, a od III w. p.n.e. również ze złota). W I w. p.n.e. na Bałkany dotarli Rzymianie i w nowej sytuacji politycznej miasto zostało odizolowane od głównych szlaków handlowych. Do dawnej świetności powróciło w V w. n.e., gdy znalazło się w granicach Cesarstwa Bizantyńskiego. Powstały wówczas nowe obwarowania i liczne bazyliki, a Mesembria stała się metropolią.
Po raz pierwszy miejscowość została włączona w granice państwa bułgarskiego w 812 r. W kolejnych wiekach należała do Bizancjum i powróciła w ręce Bułgarów w XI w. Po okresie największego rozkwitu za panowania cara Iwana Aleksandra (1331-1371) znalazła się w obrębie Imperium Osmańskiego. 3 marca 1878 po klęsce Turcji w wojnie z Rosją zakończyła się wielowiekowa turecka okupacja ziem bułgarskich. W XIX w. w Mesembrii (znanej też od XI w. pod nazwą Nesebyr lub Mesebar) zaczynają pojawiać się domy charakterystyczne dla architektury europejskiej i miasto zmienia charakter z orientalnego na bardziej zachodni. Do połowy XX w. mieszkańcy utrzymywali się głównie z rybołówstwa, rzemiosła i handlu. Dla turystyki miejsce to zostało odkryte wraz z rozpoczęciem budowy Słonecznego Brzegu - największego bułgarskiego kurortu nad Morzem Czarnym. Od 1956 Nesebyr jest rezerwatem architektonicznym i archeologicznym, a w 1983 został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Nie ma w całej Bułgarii miejsca liczniej odwiedzanego przez turystów. Sąsiedztwo Las Vegas Europy Wschodniej sprawia, że w sezonie letnim są tu tłumy każdego dnia.  Przebywając na wakacjach w odległym ok. 10 km Elenite skusiłam się na wizytę w Nesebyrze, mimo iż byłam tu wcześniej w 1976 i w 2001. Na niewielkiej przestrzeni skupiona jest tu spora ilość zabytków z różnych okresów. Okrągła budowla na zdjęciu to pozostałość po XVIII-wiecznym kamiennym wiatraku stojącym obok...
... ruin częściowo zrekonstruowanej, pochodzącej z VI w., Bazyliki Eleusy (Matki Bożej Czułej) przy ul. Krajbreżnej, zwanej też z racji położenia Bazyliką Nadmorską. Udało mi się pospacerować wąskimi, wybrukowanymi kocimi łbami uliczkami, w które na szczęście nie zapuszczały się tłumy spacerowiczów. Najtrudniej było uciec od wszechobecnej komercji. Ilość sklepików, kramów i straganów w miasteczku jest niewyobrażalna. Można ubrać się tu od stóp do głów. Najwięcej jest stoisk z pamiątkami. Rozstawione są nawet w miejscach niezbyt licznie odwiedzanych przez turystów. Wybór upominków jest przeogromny. W tych słoiczkach są przyprawy. Nie wiem jak umieszczono je wewnątrz tworząc te fantazyjne wzory. Nie mam zwyczaju przywozić suwenirów z wyjazdów, ale gdybym chciała coś kupić na tym straganie, to mój wybór by padł na drugi od prawej słoiczek w górnych rzędzie. Ten szlaczek jest typowo bułgarski i często pojawia się na ceramice (na talerzach na zdjęciu 11 widoczny jest podobny). Stateczki kojarzą się z morzem, więc są pamiątką w jakiś sposób związaną z tym miejscem, ale...
... spreparowana najeżka (diodon) nie wiadomo co tu robi. Ryby te zamieszkują przybrzeżne wody strefy tropikalnej i subtropikalnej Oceanu Spokojnego, Indyjskiego i Atlantyckiego (przebywają w rejonie raf koralowych) i w Europie nie uświadczy się ich obecności. W obliczu zagrożenia najeżki napompowują swoje ciało wodą lub powietrzem i zmieniają się w groźnie wyglądające kolczaste kulki (kolce to przekształcone łuski). W średniowieczu w Nesebyrze istniało ok. 40 obiektów sakralnych. Do dziś zachowały się pozostałości dziesięciu cerkwi (tylu się doliczyłam). Największą spośród nich jest Stara Metropolia. Trójnawowa bazylika pw. św. Zofii ma długość 25,5 m i szerokość 13 m. Wzniesiona została w V w. na ruinach starożytnej świątyni Apolla. Jej obecny wygląd datowany jest na początek IX w., kiedy to została odbudowana po zniszczeniach. W 1257 roku kościół został złupiony przez Wenecjan, a w XVIII w. opuszczony.  Najpiękniejszą z kolei budowlą w Nesebyrze jest cerkiew Chrystusa Pantokratora, która zachwyca niezwykle ozdobną fasadą. Pochodzi z XIII/XIV w. i jest jedną z najlepiej zachowanych średniowiecznych świątyń w całej Bułgarii. Obecnie mieści się w niej galeria sztuki. Przy ul. Acheloj znajduje się datowana na XIV w. cerkiew św. Archaniołów Michała i Gabriela. Widać ją w głębi. Budowla jest w gorszym stanie niż cerkiew Chrystusa Pantokratora (brak jej dachu), ale ściany z naprzemiennie ułożonych pasów białych wapiennych bloków i czerwonych cegieł urzekają dekoracyjnością, a...
... ceramiczne turkusowe inkrustacje wyglądają niczym koronkowe wstawki. Tą samą stylistyką nawiązującą do wzorów bizantyńskich charakteryzuje się bogato dekorowana fasada cerkwi św. Paraskewy pochodzącej z XIII w. Cerkiew św. Jana Chrzciciela została wzniesiona w XI w. Jest to niewielka surowa budowla, w której ascetycznym kamiennym wnętrzu znajduje się obecnie galeria. Nie wszystkie zabytkowe nesebyrskie świątynie Wam pokazałam. Warto obejrzeć jeszcze Nową Bazylikę pw. św. Stefana, cerkwie Zbawiciela, św. Teodora i św. Jana Aliturgetosa (zwaną też niepoświęconą, bo nigdy nie odbyło się w niej nabożeństwo). Odwiedziłam je wszystkie, ale nie zawsze miałam cierpliwość, by czekać na możliwość zrobienia zdjęcia bez wianuszka turystów wokół. Wolałam powłóczyć się... ... wąskimi brukowanymi uliczkami wypatrując... ... starych domów, nadających miastu niepowtarzalną atmosferę.
Charakterystyczne budynki powstały w okresie bułgarskiego odrodzenia narodowego, za którego początek uznaje się rok 1762 (po kilku wiekach kulturalnego zastoju pod panowaniem tureckim społeczeństwo bułgarskie zaczęło odkrywać na przełomie XVIII i XIX w. własną tożsamość). Czarnomorski typ domostwa przystosowany jest do lokalnego klimatu i stylu życia. Dwukondygnacyjne budynki mają parter wzniesiony z kamienia oraz drewniane piętro nadwieszone nad ulicą i dające cień przechodniom. Domy otoczone są na ogół niewielkimi pełnymi zieleni ogródkami, a dodatkowego uroku dodają im balkony i zewnętrzne klatki schodowe. Piętro tradycyjnie miało charakter wyłącznie mieszkalny, natomiast na parterze składowano wino, suszono ryby i przechowywano sieci. Obecnie wiele spośród tych domostw zamieniono w niewielkie hoteliki lub klimatyczne tawerny. Wzdłuż ulic oczywiście kwitnie handel, choć widok rękodzieła nie jest akurat niemiły oku, tym bardziej... ... gdy obok siedzi Bułgarka dziergająca te pajęczyny. Ta pani tworzy akurat misterny ornament koronki klockowej. Większość kobiet wyrabia ażurowe serwety i bluzki.  Mury budynków obwieszone są też obrazkami na sprzedaż. Być może talent mieszkańców jest spuścizną po przodkach? Bułgaria od średniowiecza znana jest ze swoich ikon, a poziom artystyczny dzieł powstających w Nesebyrze był taki, że miasto nazywano Bułgarską Rawenną.
Mężczyźni nadal zajmują się ikonopisaniem, choć częściej miejscowe pejzaże uwieczniają. Tak wygląda malarska wizja placyku ze studnią znajdującego się obok Starej Metropolii, a tak... ... ja go obiektywem utrwaliłam. Wiem, że gorzej, ale fotografować mogłam tylko w tym kierunku, gdzie choć przez moment nikt w kadr mi nie wchodził. Jak już zmęczy nas szwendanie się po miasteczku, to możemy zrelaksować się na plaży, bo Nesebyr takową posiada. Plaża jest niewielka, a to, co ją pokrywa, to nie piasek, tylko... drobno pokruszone muszelki. Można też sił nabrać w jednej z niezliczonych knajpek. Taka z menu po polsku też jest. A po odpoczynku obowiązkowa wizyta na przystani. Starożytna Mesembria miała dwa porty - północny i południowy. Obecnie również są przystanie po obu stronach. To jest marina północna.
W zachodzącym słońcu miasto nabiera niezwykle ciepłych barw. Biała wieża górująca nad dachami to pochodząca z 1884 roku cerkiew pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny - jedyna czynna w pełnym niegdyś świątyń starym Nesebyrze. Blask promieni słonecznych odbijających się w jej złotym dachu widoczny jest z odległości wielu kilometrów. Wizytówką miasta jest wiatrak stojący na grobli o długości 400 m, którą dawno temu połączono skalistą wysepkę z lądem. Wiatrak pochodzi z XVIII w. Nie mogłam się zdecydować, z której perspektywy wygląda on ładniej, więc są dwa zdjęcia. Cały półwysep ma 850 m długości i 350 m szerokości. Ta niewielka powierzchnia pełna jest historycznych pamiątek. Niestety pełna jest też ludzi. Przyznaję że dawno nie byłam w równie zatłoczonym miejscu. Nie żałuję jednak.
Z portu po południowej stronie cypla można popłynąć stateczkiem do Sozopola - miasta równie urokliwego i mniej licznie odwiedzanego przez turystów. Opuszczających Nesebyr żegna św. Mikołaj Cudotwórca. W ostatnich latach postawiono obok portu pomnik patrona marynarzy i rybaków. Biskup stoi w łodzi umieszczonej na wysokim postumencie. W jednej ręce trzyma krzyż, a drugą wypuszcza na wolność symbolicznego gołębia.

najbliższe galerie:

 
Drzwi i Bramy - Nessebar
1pix użytkownik ubot odległość 0 km 1pix
NESSEBAR
1pix użytkownik zbigniew odległość 0 km 1pix
Bułgaria
1pix użytkownik awol odległość 0 km 1pix
Nessebar
1pix użytkownik martinet odległość 0 km 1pix
Nesebyr
1pix użytkownik annuus80 odległość 0 km 1pix
Bułgaria , Nessebar
1pix użytkownik warusek odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (26):

 
warusek użytkownik warusek(wpisów:237) dodano 05.12.2014 07:02

Byłem tam , piekne zabytkowe miasto .

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3734) dodano 24.10.2014 07:57

Jak miło Cię widzieć Skuzo:-)))
Pamiętam atmosferę Nesebyru z lat 70. Teraz niestety jest to bardzo komercyjne miejsce.
Dziękuję serdecznie za odwiedziny i pozdrawiam:-)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 23.10.2014 17:59

Magdaleno,mam wielki sentyment do Nesebaru,spędziłam tam w młodości wiele tygodni,mam tam sporo przyjaciół,których odwiedzam zawsze gdy jestem w Bułgarii...jest jednak coś co mnie smuci...to już całkiem inny Nesebar jaki ja poznałam,komercja na każdym kroku przysłoniła urok miasta...a było tam tak romantycznie i przytulnie.
Pozdrawiam serdecznie:)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3734) dodano 21.10.2014 07:51

Magdar, mnie też najbardziej podobały się te domy. Łaziłam po miasteczku wypatrując autentycznie starych budynków.
Dziękuję za wizytę i pozdrawiam:-)

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 18.10.2014 14:56

Podobają mi się drewniane domy .Pozdrawiam :)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6381) dodano 16.10.2014 18:13

Może trochę przesadziłem, (jak zwykle;)), ale nie aż tak bardzo: w tym roku byłem tam zaledwie jakieś 6 razy.
Ale też byłem w Bułgarii tylko 5 dni...;)

PS:
z tych 6, to 1 raz byłem całkowicie dobrowolnie i nawet z własnej inicjatywy: po miód w tych takich, no wiesz, ich malowanych glinianych dzbanuszkach zalepianych woskiem pszczelim...;)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3734) dodano 16.10.2014 08:19

133?! 3 razy dziennie?! No nie, aż tak piękny Nesebyr nie jest;-)
Pewnie potrafiłbyś powiedzieć gdzie stoi każdy z domów ze zdjęć 29-34 i na którym straganie robiłam fotki pamiątek;-)
Dziękuję za komentarz i pozdrawiam:-)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6381) dodano 14.10.2014 14:54

Hmm:
i co tu powiedzieć, po 133 wizytach w Nessebarze??
Czasem 3 razy dziennie??
Patrzeć już na niego nie mogę, ale Pani Królowa lubi...;)
Dobrze, że w tym roku na wielu uliczkach zmienili te cholerne kocie łby, na coś przyjaźniejszego do chodzenia.
Zresztą..., no tak: jeśli na wybrzeżu nie do Nessebaru, to gdzie??
No dobra: fajnie jest...;)
Pozdrawiam!
:)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2855) dodano 13.10.2014 16:03

Fakt, nie lubię tłumów, ale jak miejsce ma klimat (a Nesebyr ma, przynajmniej w Twojej galerii) to potrafię się w nim odnaleźć. Świetnie czułam się w Stambule, Barcelonie, Gdańsku, choć czasami ledwo można było się tam przecisnąć.
Góry Riła mam już na oku, ale wciąż bliżej mi do Alp ;)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3734) dodano 13.10.2014 15:47

Bartek, w połowie lat 80. pojechaliśmy na podobne wakacje do Jugosławii. Nie zwróciły się. W dodatku cały czas się martwiłam, jak się pozbyć tego wszystkiego, co to niby na pniu miało się sprzedać. Nie mam żyłki do interesów:-(

Paweł, cieszę się, że wspomnienia odświeżyłam:-)

Dispar, pamiętam Twój Wichren:-) Chciałabym kiedyś bułgarskie góry odwiedzić. Ten wyjazd był prezentem dla wnucząt. Dwa tygodnie spędziłam przemieszczając się z mężem i trójką przedszkolaków między plażą i basenem. Mniej bym chyba się umęczyła zdobywając jakiś szczyt Pirynu;-)

Gabi, w samolocie faktycznie sporą część pasażerów stanowiły rodziny z małymi dziećmi. Czasem wszystko, czego potrzeba do szczęścia to piasek, ciepła woda i słoneczna pogoda:-)

Michał, w poprzedniej epoce Bułgaria była wakacyjnym marzeniem wielu Polaków;-)
Komercja w tym miejscu jest niestety wszechobecna i nie da się od niej uciec. Pierwotnie miałam w planie zwiedzanie miasta, nim obudzi się ono do życia. Zrezygnowałam z dwóch powodów. Po pierwsze jedyną opcją transportu z Elenite, w którym mieszkałam, była taksówka (najwcześniejszy autobus miałam po 9, a kurs stateczkiem jeszcze później), a po drugie obejrzałam w sieci zdjęcia Nesebyru poza sezonem. Te kramy jak są pozamykane, to wyglądają jeszcze gorzej:-(

Koniczynko, Bułgaria spełnia dwa warunki Waszych babskich wyjazdów. Jest tanio i ciepło. Pozostaje zadbać o to, żeby było ciekawie;-)

Harmony, jeśli Ci się podobało, to bardzo się cieszę. Wydaje mi się, że niezbyt lubisz tłoczne miejsca, więc pewnie nie czułabyś się tam najlepiej. Coś dla Ciebie jest jednak w Bułgarii. Riła to najwyższe pasmo między Alpami i Kaukazem:-)

Pozdrawiam wszystkich ciepło:-)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2855) dodano 13.10.2014 12:18

Wiele się dowiedziałam z tej galerii. Miasto mimo iż komercyjne, jak napisałaś, odebrałam bardzo pozytywnie. Pewnie to zasługa Twojej prezentacji, tego jak uchwyciłaś klimat Nesebyr. Ciekawie i uroczo.
Pozdrawiam :)

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 12.10.2014 22:58

Magdaleno, Bułgaria to kraj, dla mnie nieznany. Bardzo spodobała mi się Twoja galeria, więc kto wie może kiedyś...?
Pozdrawiam serdecznie.

michal1988 użytkownik michal1988(wpisów:909) dodano 12.10.2014 22:10

Magdaleno przedstawilas bardzo ciekawie to miasteczko. Niestety z Twoich opisow i ze zdjec widac jak bardzo Nesebyr traci przez wszechobecny kicz i komercje... A szkoda... Ciesze sie ze moglas mnie pooprowadzac po Bulgarii :) Jakos nie jest to kierunek ktory koniecznie musialbym zobaczyc...

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 12.10.2014 21:48

Magdalena, dzięki za przypomnienie tego ślicznego miasteczka, które podobnie jak Sozopol bardzo mi sie podobało. Architektura jest unikatowa, zgadzam się, ze te stoiska ze wszystkim i niczym psują atmosferę, ale i tak jest tam pięknie. Dla mnie Bułgaria, szczególnie jako miejsce dla rodzin z małymi dziećmi jest numerem 1. Z przyjemnością powróciłam dzieki Twojej pięknej i starannie opracowanej prezentacji jeszcze raz do tych miejsc,
pozdr.

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 12.10.2014 13:27

W Bułgarii wolę jednak góry.
Galeria bardzo ciekawa, pomimo tego, że Nesebyr prezentowany był już kilka razy.
Solidna robota.
Podobało się.
Pozdrawiam serdecznie:)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7589) dodano 12.10.2014 08:19

Będąc kiedyś na wakacjach w Słonecznym Brzegu też tam zajrzałem, miasteczko pomimo wszelkiej komercji może się podobać ..., miło było powspominać:)
Pozdrawiam.

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 11.10.2014 20:42

W Neseberze byłem po 3 klasie podstawówki, w ramach wczasów handlowych, czyli takich "co się miały zwrócic". W kazdym razie po sprzedaży polskiego asortymentu na Wegrzech i farmaceutyków cygankom w Rumunii wylądowlismy w sozopolu, a w Nesebrze w ramach jednodiowego wyjazdu jak dobrze pamiętam to wodolotem. Jedyne co pamiętam, to własnie ceglana struktura ścian tej cerkwi.
w Bułgarii byłem jeszcze 4 razy przejazdem, ale poza spaniem w krzakach i pociągach za wiele nie widziałem.
Ale na pewno chętnie tu sie jeszcze wybiorę juz do bułgarii jako celu samego w sobie.

pozdrawiam serdecznie

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3734) dodano 11.10.2014 19:18

Paulus, Achernar, Glockerka, Andred, Ciasteczkowypotwor, Nata,Marcin, Olazim - dziękuję Wam za odwiedziny i komentarze i pozdrawiam serdecznie :-)

olazim użytkownik olazim(wpisów:2270) dodano 11.10.2014 16:30

Tam nie byłam,ale Bułgaria zawsze ciekawa i kolorowa-pozdrawiam.

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 11.10.2014 16:21

pięknie opowiedziane i pokazane.

nata14 użytkownik nata14(wpisów:1093) dodano 11.10.2014 15:22

Urokliwe miasteczko. Na mnie olbrzymie wrażenie zrobiło wnętrze Kościoła św. Stefana z pięknymi freskami. Wspominam je jako jedno z najsympatyczniejszych miejsc w Bułgarii. No , może jeszcze Płowdiw. Piękna galeria . :)

ciasteczkowypotwor użytkownik ciasteczkowypotwor(wpisów:201) dodano 11.10.2014 10:42

Miło się oglądało. Poczułam wakacje, choc za oknem deszcz...
Zdjęcia 44 i 45 bardzo mi się podobają.
Pozdrawiam. :)

andred użytkownik andred(wpisów:4778) dodano 11.10.2014 10:21

Nie wybierałem się do Bułgarii i nadal się nie wybieram ale po Twojej galerii może zapiszę ją na listę do odwiedzenia.
W takim "świetle" jak ją przedstawiłaś widzi się całkiem interesująco.
Pozdrawiam,
andred

glockerka użytkownik glockerka(wpisów:742) dodano 11.10.2014 09:45

Jak tu ładnie! Tak słonecznie, wakacyjnie, kolorowo. Pozdrawiam.:-)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5702) dodano 10.10.2014 21:50

Nesebyr i Sozopol pamiętam jeszcze z czasów studenckich. Ale wówczas było tam bardzo, bardzo siermężnie, aczkolwiek urokliwie... Pozdrawiam.:)

paulus użytkownik paulus(wpisów:323) dodano 10.10.2014 21:45

Urocze miasteczko. Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!