m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Mimo że Graz jest miastem dość starym, bo pierwsze wzmianki o nim pochodzą z końca IX w., jego zaawansowany wiek nie rzuca się w oczy. Wręcz przeciwnie - kto się w nim znajdzie, może mieć wrażenie miasta nowoczesnego i dynamicznego. To co widać na zdjęciu to Murinsel. Murinsel to nowoczesna konstrukcja która pojawiła się w 2003 roku, z okazji pełnienia przez miasto funkcji Stolicy Europejskiej Kultury. Znajduje się na przepływającej przez Graz rzece Mura, u stóp Wzgórza Zamkowego. W środku budowli znajduje się kawiarnia i plac zabaw dla dzieci. Można ją też traktować jako dodatkowy most :-) 
Chodnik znajduje się jakieś 2 metry nad rzeką. Ponieważ konstrukcja jest ażurowa, w przypadku podniesienia się poziomu wody, przejście może być niemożliwe. Plan Wzgórza Zamkowego. Spokojnie można tam spędzić pół dnia a atrakcji i ciekawych widoków nie zabraknie. Aby dostać się na górę, można wybierać między szynową kolejką, schodami oraz windą wykutą w skale. My w górę wybraliśmy windę. W dół - schody (o których później). Główny cel wycieczek turystów na Wzgórze - zegar Uhrturm zbudowany w 1561 roku. Symbol miasta.
Ciekawostka: mniejsza wskazówka została dodana wiele lat po powstaniu wieży, w związku z czym jest ona krótsza i pokazuje minuty. Pierwotna wskazówka, będąca w zegarze od początku jest długa i wskazuje godziny.
Dzwon. Zdobienia wykuszy z oknami. Poniżej tarasu na którym stoi zegar, znajduje się ogród z którego roztacza się piękny widok na miasto.
Patrząc na miasto z góry, można zauważyć całe mnóstwo wąskich kamienic o stromych dachach pokrytych czerwoną dachówką. Panorama miasta z Ratuszem. Widok na kolejny - współczesny tym razem - symbol Grazu. To Kunsthaus, zbudowany podobnie jak Murinsel, z okazji mianowania Grazu Europejską Stolicą Kultury 2003. Z ogrodów można zejść na sam dół schodami, które z góry sprawiają wrażenie dość stromych. Bez obawy - zejście nimi to przyjemność :-) Idąc w dół widzi się takie widoki... ... i takie :-) Na te czerwone dachy można się patrzeć bez końca.
Kamienna brama prowadząca do ogrodów. I krótki opis. Dalej można zapoznać się z historią schodów po których przychodzi nam zejść w dół.  Zejście w dół... ... i widok na schody w całej okazałości. Znajdujemy się na Schlossberger Platz. To właśnie tu sprowadzają nas schody z góry.
Kolejnym jak dla mnie symbolem Grazu mogą być wszechobecne rowery. Jest ich mnóstwo. Wszędzie. Porównując ilość samochodów przejeżdżających przez centrum i rowerów, zdecydowanie wygrywają te drugie. Detal fasady jednej z kamienic. Ot taki sobie Ćwirek z Grazu. Świetnie pozował i był najszybszy w zdobywaniu okruszków :-) Restauracyjka kolorami kojarząca się raczej z Włochami niż z Austrią. Detal kolejnej kamienicy.
Zadzierając głowę i patrząc w górę, można natknąć się na naprawdę ciekawe detale architektoniczne. Budynki nie zniszczone przez wojnę zachowały całą swoją pierwotną urodę, nie dotkniętą przebudowami. Chciało by się by i u nas wdrożono takie reklamy.
Obecna ilość banerów i neonów które biją po oczach w naszych miastach jest porażająca. A można przecież inaczej. Subtelniej i bardziej elegancko.
Strojna fasada kolejnej kamienicy. To już piękny XIX-wieczny Ratusz. Jasny kolor w zestawieniu z błękitem nieba i mocnym różem kwiatów, sprawia że całość wygląda wyjątkowo pięknie. A u stóp Ratusza... pełen relaks :-) Coś niespotykanego u nas. Rozłożone wygodne pufy, siedziska i ustawione regały z książkami. 
Wolny dzień ? Możesz tak po prostu sobie przyjść, wziąć książkę, usiąść i czytać. Niektórzy po prostu odpoczywają, inni prowadzą pogaduszki ze znajomymi, jeszcze inni opalają się na słońcu lub czytają. Ach... gdyby tak przeszczepić taką akcję do nas ? Jak wspominałam wcześniej - Graz, miasto cyklistów :-)
Kolejna ciekawa budowla - Malowany Dom. Znajduje się kilka kroków od Ratusza. 
Freski wykonane przez Johanna Cyriaka Hackhofersa w XVIII w. przedstawiają bogów greckich i rzymskich. Malowidła zajmują powierzchnię ponad 22m kw. Detal fresków. Dalej, przy tej samej ulicy znajduje się Landeszeughaus - słynna w świecie Zbrojownia, w której znajdują się rzadkie okazy broni białej czy też zbroi. W skład kolekcji wchodzi ponad 30 tys. eksponatów. Na dziedziniec prowadzi wjazd wyłożony dębową kostką - podobnie jak w Pszczynie. Dlaczego drewno ? By wygłuszyć stukot końskich kopyt. Piękny renesansowy dziedziniec w stylu włoskim. Arkady...
...i detal zwieńczenia studni. Na Mehlplatz znajduje się kolejna ciekawa budowla. Niby nie wyróżniająca się zbytnio na tle innych pięknych kamienic... a jednak. Trzy razy dziennie, o 11:00, 15:00 i 18:00 otwierają się podwójne okienka umieszczone na samej górze i... ... w takt muzyki dzwonków tańczy w okienku para drewnianych tancerzy ubranych w strój ludowy. Zegar działa od Wigilii 1905 roku.
Każdorazowo odgrywane są 3 różne melodie. Spacerując sobie po Grazu można natknąć się też na most obwieszony kłódeczkami. Wiadomo - teraz to zakochani już wszędzie obwieszają mosty kłódkami. Ten most na szczęście nie jest jeszcze obwieszony jak choinka, jak wrocławski Most Tumski. Wygląda delikatnie i subtelnie.  Zakochanych którzy zechcą na pamiątkę swojego uczucia zawiesić kłódkę na moście z pewnością z biegiem czasu jednak przybędzie. 
Co prawda nic z tego opisu nie rozumiem, ale na pewno wyznanie piękne :-)
A tu kolejna ciekawostka. Wzdłuż drogi płynie sobie przy domach rzeczka. Po czym znika pod ulicą i już jej nie widać :-)
Ot takie zaskoczenie... Jak na kilka godzin, spacer dość intensywny. Sam Graz naszpikowany jest interesującymi budynkami, muzeami i miejscami. A co warto jeszcze zobaczyć ? Na pewno Hofbäckerei - najstarszą piekarnię założoną w 1569 (i wciąż działającą) czy też twierdzę Riegersburg. 
Ale to następnym razem.

najbliższe galerie:

 
Graz
1pix użytkownik przemo odległość 1 km 1pix
Stübing
1pix użytkownik places2visit odległość 13 km 1pix
Zamek Riegersburg
1pix użytkownik ogi odległość 38 km 1pix
objazdówka po Europie
1pix użytkownik plan_podrozy odległość 54 km 1pix
Słowenia - mała i piękna kraina:)
1pix użytkownik nola76 odległość 60 km 1pix
Maribor - odwiedziny w Słowenii
1pix użytkownik deemi odległość 61 km 1pix

komentarze do galerii (14):

 
ignac74 użytkownik ignac74(wpisów:59) dodano 03.04.2016 22:37

No ten Twój Graz też fajny. I też mam go w planach (jednych z wielu). Do tego w tym kierunku Salzburg i Innsbruck w których byłem ale w erze niecyfrowej więc fotek mało i słabej jakości :-( Rewizyta konieczna, ale to dotyczy niestety jeszcze kilku innych miejsc a pewnie na wszystko nie starczy czasu i funduszy. Pozdrawiam

taliah użytkownik taliah(wpisów:7) dodano 14.11.2014 20:01

Fajne miasto, z dobrym klimatem. Nocujemy tam zawsze w drodze do Chorwacji w Oekotel Graz/Kalsdorf.

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 18.09.2014 11:41

Wspaniałe zabytki miasta.Pozdrawiam :)

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3033) dodano 13.09.2014 09:54

ładnie tam....byłam w tym mieście tylko przez kilka godzin i bardzo mi się podobało....dzięki za wędrówkę po moich wspomnieniach....pozdrawiam serdecznie...

arla użytkownik arla(wpisów:284) dodano 12.09.2014 19:47

Malowany dom musi wyglądać imponująco zmierzchem, oświetlenie zapewne robi swoje :)

charlie użytkownik charlie(wpisów:2348) dodano 11.09.2014 13:01

Dzięki za komentarze.
Mimo że od dłuższego czasu nie pojawiały się na portalu moje galerie, wiernie z Wami trwałam oglądając relacje z Waszych wypraw.
Ja w tym czasie zajmowałam się powiększaniem grona Obieżyświatów o dwie małe jednostki, które już urosły i podróżujemy rodzinnie.
Zgromadziło się za ten czas materiału na kilka nowych galerii, z bliska i dalsza, które sukcesywnie będą się pojawiać.

A co do Grazu - to naprawdę fajne miejsce i bardzo żałuję że tylko kilka godzin mogłam tam pobyć.
Niesamowita jest atmosfera na ulicy. Po zwykłych spacerowiczach widać że są zadowoleni i chyba lubią tam mieszkać. Spacerują uśmiechając się do innych, których nie znają. W kawiarniach i restauracjach pełno i gwarno. Nie siedzą w domach - jak my, tylko spotykają się gromadkami ze znajomymi.
Pełno ich przesiaduje na Wzgórzu Zamkowym w Ogrodach z książkami. Podobnie zapewne w parkach.
Pozdrawiam :-)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3652) dodano 11.09.2014 07:49

Pomysł z siedziskami na placu bardzo mi się podoba:-)
Przyjemnie zwiadzało się z Tobą Graz.
Te nowoczesne budowle ciekawie się prezentują.
Rzeczka płynąca wzdłuż ulicy też fajna.
Najlepsze fotki to wg mnie 14 i 23.
Pozdrawiam:-)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4826) dodano 10.09.2014 23:21

Chętnie znalazłbym się na tym wzgórzu i popatrzył z góry na miasto. 14 podoba mi się najbardziej.
Aha - wyznanie z 48 - pewnie On mówi JEJ "Skarbie, kocham cię ponad wszystko. Nic tego po wieczność nie zmieni". Znając poczucie humoru w tamtym kręgu kulturowym pewnie niejeden przechadzający się mostkiem zadał sobie pytanie: "Ciekawe czy już po rozwodzie?" ;)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4826) dodano 10.09.2014 23:11

A ja zacznę swój komentarz od tego, że cieszę się, że powracają ludzie długo nieobecni na Portalu. To jakby wbrew temu powracającemu utyskiwaniu o odpływie galerników i nieustannym spadku jakości. Mam nadzieję, że szybko zobaczymy kolejne galerie z Twojej wakacyjnej trasy

woja użytkownik woja(wpisów:565) dodano 10.09.2014 21:18

Ja również tyle razy przejeżdżałem koło Grazu i nawet nie przyszło mi do głowy, że tam tak ciekawie!!
Pozdrawiam

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5512) dodano 10.09.2014 20:03

Wielokrotnie przejeżdżałem obok Grazu i nigdy nie miałem czasu, by zrobić sobie tam przystanek. A szkoda... Pozdrawiam. :)

kapsell użytkownik kapsell(wpisów:884) dodano 10.09.2014 18:23

Te schody na 23 są super:-)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7312) dodano 10.09.2014 16:27

Bardzo fajne miasto, a mimo to prawie wcale nie gości na naszym portalu ..., całe szczęście, że znalazłaś chwilę i się tam zatrzymałaś:) Miło popatrzeć też na nie z górnej perspektywy ..., a z Twoim opisem pod fotką 18 zgadzam się całkowicie:)))
Pozdrawiam:)
PS. Teraz czekam na Istrię:)

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 10.09.2014 15:57

Byłem na tej samej zasadzie i w tym samym kierunku podążając w Grazu - co prawda lat temu kilka. W każdym razie jako stop-over w sam raz. pozdrawiam serdecznie

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!