m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (42):

 
Sybin ( rum. Sibiu ) to rumuńskie miasto leżące w Siedmiogrodzie, nad rzeką Cibin. Powstanie miasta jest datowane na XII w. Założycielami byli koloniści sascy, którzy osiedlili się w pobliżu opuszczonego posterunku rzymskiego. Idąc w kierunku Górnego Miasta mijamy całkiem sympatyczne knajpki. Podstawą rozwoju Sybina był handel. W XIV wieku miasto posiadało już spore znaczenie handlowe w Europie. Osiedlali się tu także rzemieślnicy, tworząc liczne gildie. Obok handlu Sybin słynął także z kultury. W XVII wieku uznawane było za najdalej wysunięty na wschód ośrodek kulturalny. Sweet focia z druhenkami pod murami obronnymi.
Jedna z baszt murów obronnych, a było ich łącznie 40. Sybin był także ważnym skrzyżowaniem szlaków pocztowych biegnących na wschód - do Turcji i dalej do Persji, Chin. Dnia 15 marca 1849 w czasie powstania węgierskiego, w okolicach Sybinu miała miejsce ważna bitwa pod dowództwem gen. Józefa Bema dowodzącego powstańcami węgierskimi przeciw połączonym siłom austriacko-rosyjskim. W 1897 roku na zamówienie Węgrów grupa polskich i węgierskich malarzy pod kierunkiem Jana Styki namalowała dedykowany temu wydarzeniu obraz pod tytułem Panorama siedmiogrodzka. Docieramy już do Dużego Rynku Górnego Miasta, które w czasach świetności Sybinu służyło za siedzibę bogatej części społeczeństwa. Ma to odzwierciedlenie w dzisiejszym rozkładzie zabytków, sytuując w Górnym Mieście te większe, w tym kościoły i cerkiew.
Architektura jest rustykalna, zwykle dwupiętrowe domy z wysokimi dachami i bramy otwierające się na wewnętrzne dziedzińce. Coś w rodzaju pręgierza, gdzie publicznie karano obywatela uchylającego się od płacenia podatków. Duży Rynek ( Piata Mare ) jest, jak sugeruje jego nazwa, największym placem miasta, a zarazem byłym centrum miasta od XVI wieku. Mierzy on 142 m długości i 93 m szerokości, jest jednym z największych w Transylwanii. Zabudowa Górnego Miasta to dwupiętrowe budynki powstałe między XV - IX w., a większość z nich jest w stylu barokowym. Mały Rynek ( Plata Mica ) połączony jest z innymi mniejszymi placami za pomocą różnych przejść.
Jedno z przejść do Dolnego Miasta. Ujęcie z Mostu Kłamców na Mały Rynek z Rada Tower, wieżę fortyfikacyjną z XIV w.
Brama schodowa to część pasażu łączącego Górne miasto z Dolnym. Dolne Miasto stanowiło miejsce produkcji rzemieślniczej dlatego można tu podziwiać typową rzemieślniczą architekturę miejską. Przykład studenckiej sztuki. Wieża kościoła jezuitów zbudowanego w stylu barokowym w połowie XVIII w.
Trzeci plac Starego Miasta to plac Huet. Stoi przy nim Ewangelicki Kościół Luterański. Georg Daniel Teutsch (1817 - 1893 ) historyk i biskup luterański. Wracamy na Duży Rynek Górnego Miasta. Rada Tower, jeden z symboli miasta. Ta wieża fortyfikacyjna z XIV wieku łączyła Duży Rynek z Małym. Przechodzący pod nią kupiec uiszczał należny podatek. W 2007 roku Sybin pełnił honory Europejskiej Stolicy Kultury.
Dolne Miasto wygląda nieco slumsowato, więc dla bezpieczeństwa wracam na Górne Miasto. Atrakcją Sybinu są domy z oczami. Miasto zamieszkiwali kupcy, którzy na strychach mieli magazyny. Charakterystyczne okna i wywietrzniki wyglądają jak przymrużone oczy.

Jeden z największych zabytków barokowych Rumunii - Pałac Brukenthala. Wybudowany w drugiej połowie XVIII wieku stanowił siedzibę gubernatora Transylwanii. Dziś mieści się w nim Muzeum Narodowe. Na koniec wnętrze kościoła jezuitów z XVIII w.

najbliższe galerie:

 
Sybin
1pix użytkownik kabaczek odległość 0 km 1pix
TRANSILVANIA 2013 - SIBIU - Hermannstadt
1pix użytkownik przemyslaw odległość 0 km 1pix
ZWIEDZAMY RUMUNIĘ - Sibiu
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
SIBIU.  RUMUNIA
1pix użytkownik wo odległość 0 km 1pix
Rumunia - Sybin
1pix użytkownik marioli odległość 0 km 1pix
Sybin i okolice
1pix użytkownik imod odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (3):

 
arla użytkownik arla(wpisów:284) dodano 22.11.2014 13:23

Mamy podobne zdjęcia :))
Mnie najbardziej pochłonęły oczy miasta ;)

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 20.11.2014 11:29

Miasto klimatyczne, galeria kolorowa, czegóż chcieć więcej, kiedy za oknem szaroburo?
Obejrzalam z przyjemnością.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 19.11.2014 17:38

Miasto jest nad wyraz urokliwe. Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!