m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Sighisoara to jeden z najlepiej zachowanych średniowiecznych zespołów miejskich w Europie Środkowo-Wschodniej. W wieku XII niemieccy osadnicy i handlarze zwani przez miejscowych Sasami zostali sprowadzeni do Siedmiogrodu, (Transylwanii) przez króla Węgier, by zasiedlić i bronić granic jego królestwa. Miasto odgrywało ważną strategiczną i handlową rolę na rubieżach Europy Środkowej przez kilka stuleci. Sighișoara stała się jednym z najważniejszych miast Siedmiogrodu (Transylwanii), odwiedzanym przez rzemieślników z całego Cesarstwa. Zadaszone, drewniane schody zbudowane w połowie XVII wieku po których uczniowie wdrapywali się do szkoły położonej na wzgórzu. Szkoła znajdowała się obok gotyckiego kościóła ewangelickiego (dawniej katolickiego), zwanego Kościołem na Wzgórzu. Z kościołem sąsiaduje zabytkowy cmentarz ewangelicki.
Cmentarz jest nadal używany głównie przez społeczność niemieckojęzyczną. Niemieccy rzemieślnicy dominowali w gospodarce miasta do tego stopnia, że sami zbudowali fortyfikacje obronne. Szacuje się, że między XVI i XVII stuleciem w Sighișoarze istaniało 15 gildii i 20 cechów rzemieślniczych. W Sighișoarze mieszkał barokowy rzeźbiarz Elias Nicolai. Mieszkał tu także Vlad Dracul. Był nieślubnym synem hospodara wołoskiego Mirczy Starego. Młodość spędził na dworze króla węgierskiego Zygmunta Luksemburskiego. W początkach 1431 roku został wprowadzony do Związku Smoczego, co miało zapewnić jego wierność Zygmuntowi, a co przyniosło mu przydomek Draco czyli Smok, przekształcone przez lud wołoski w Dracul - Diabeł.
W 1431 roku w tym domu urodził się Vlad Palovnik, drugi syn Vlada Draculi noszący po ojcu przydomek Drakula. Vlad Palovnik był hospodarem wołoskim w połowie XV wieku, zasłynął z talentu strategiczego, politycznego, ale także z okrucieństwa, ponieważ kazał swoich pojmanych przeciwników i wrogów nabijać na pal. Nabijanie na pal to forma kary śmierci praktykowana w Turcji, której nauczył się przebywając jako zakładnik na dworze sułtana tureckiego. Po śmierci był kreowany przez swoich przeciwników jako tyran, pijacy krew okrutnik, hrabia Drakula. Legenda Drakuli odżyła, gdy stał się on pierwowzorem bohatera książki Brama Stokera „Drakula”, wydanej w 1897, transylwańskiego hrabiego-wampira o imieniu Dracula. Katedra Św. Trójcy z pierwszej połowy XX wieku.
Budynek Magistratu... ... jako tło zdjęciowej sesji ślubnej. Wczesnogotycki kościół klasztorny. Nagrobek cmentarny  nieopodal kościoła. Punktem charakterystycznym miasta jest stara Wieża Zegarowa wysoka na 64 m, wzniesiona w 1556 roku. Dziś mieści się w niej Muzeum Historyczne.
Figurki obok tarczy zegarowej wprawia w ruch mechanizm z połowy XVII wieku. Centrum Sighișoary znajduje się pod ochroną jako znakomity przykład niewielkiego ufortyfikowanego średniowiecznego grodu, wpisanego na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Miasto było siedzibą Jerzego Rakoczego, wybranego księciem Siedmiogrodu i królem Węgier w 1629 r. Sighișoara przecierpiała okupację turecką, pożary i zarazy w XVII i XVIII wieku. Niedaleka równina Albeşti była miejscem Bitwy pod Sighișoarą, gdzie rewolucyjna armia węgierska pod wodzą Józefa Bema została pokonana przez armię rosyjską 31 lipca 1849 r. Po I wojnie światowej Sighișoara przeszła w wyniku rozpadu Austro-Węgier w granice Królestwa Rumunii.
Magistrat widziany z Dolnego Miasta. Katedra Świętej Trójcy to świątynia prawosławna powstała w latach 1934-1937. U stóp świątyni przepływa Tyrnawa.
Zapraszam na krótki spacerek uliczkami Dolnego Miasta.
Obok Wieży Zegarowej wracamy na Górne Miasto. Przerwa na kawusię.
Baszta Krawców - fragment pozostałości murów obronnych zbudowanych przez saskich rzemieślników. Baszta Szewców - kolejna fundacja cechu rzemieślniczego. Miło poczuć oddech Średniowiecza na plecach ale jak wspomnę Filary ziemi i Świat bez końca Kena Folletta to ino mrowie przelatuje po całym ciele.

najbliższe galerie:

 
Sighisoara- bajkowa starówka
1pix użytkownik marianna_p odległość 0 km 1pix
Sighişoara
1pix użytkownik patryk80 odległość 0 km 1pix
Rumunia: Starówka Sighisoary
1pix użytkownik magdalena odległość 0 km 1pix
Romania 07.2012 cz 004 W domu rodzinnym Drakuli
1pix użytkownik irasek_palownik odległość 0 km 1pix
Rumunia - Sighisoara
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 0 km 1pix
Transylwania 2016 - Sighisoara (3)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
marioli użytkownik marioli(wpisów:1031) dodano 15.01.2015 11:34

Sighisoara - to pierwsze miejsce, w którym zatrzymałam się podczas mojego pobytu w Rumunii.
Bardzo mi się tam podobało.
Twoja galeria- bardzo kolorowa potwierdza, że miasto jest urocze.
Pozdrawiam

benko970 użytkownik benko970(wpisów:148) dodano 14.01.2015 20:48

Wreszcie coś o Rumunii !! Bardzo fajnie było z tobą pospacerować po Sighsoarze , miasto śliczne i ma swój klimat tylko czasem turystów zbyt dużo.
Pozdrawiam !
Salut !

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 14.01.2015 19:49

Bardzo ładnie pokazałeś Sighisoarę. Ciekawe, czy Rumuni wprowadzą kiedyś zakaz poruszania się samochodami w obrębie Górnego Miasta. Znacznie klimatyczniej by było bez parkujących przy każdej uliczce aut.
Pozdrawiam:-)

kacpi użytkownik kacpi(wpisów:185) dodano 14.01.2015 19:40

Swietna galeria.
Oj kusi ta Rumunia...

gabi użytkownik gabi(wpisów:2692) dodano 14.01.2015 18:23

Świetnie pokazałeś to kolorowe, pełne pięknych budynków i detali miasto.A Ken Follet to także moj ulubiony autor,
pozdr.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 14.01.2015 15:00

Chyba nie bez racji Sighisoara jest uważana za jedno z najpiękniejszych miast Rumunii. Pozdrowienia. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!