m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (36):

 
Raduš - choć pewnie tej nazwy na mapie się nie znajdzie. Jakby ktoś chciał podjechać to w gpsie treba wstukać w popularniejszym tu języku Raddusch. W Radušy w ramach projektu rewitalizacji terenów pokopalnianych odtworzono by przyciągać głodnych egzotyki turystów obiekt noszący miano; Slawenburg.  Musze powiedzieć, iż mało widziałem tak oryginalnych i nawiązujących do klimatu placów zabaw.  Młodzi Słowianie od razu poczuli w krwi archetypiczną ciągotę do przemierzającego drzewiej słowiańskie bory Tura, którego ochoczo dosiedli. Może nie jest to zabytek sensu stricto, ale obiekt na pewno wart 2 euro, które trzeba było zostawić lokalnej Heldze w kasie. Gołym okiem widać, że to gród słowiański bo brzózka się tu w kadr zakradła. tak Słowianie dzielnie grody budowali, ale chyba mało skutecznie- jak ich tu 15 tys zostało
Słowianie, przynajmniej ci archetypiczni, lubili kontakt z naturą, więc zamiast jakiś zasieków, czy kolczastego druta obronę wzmacniali krzewami jeżyny.   Nie przewidzieli jednak, ze Teutoni  pod gród podejdą w płytowych zbrojach, których kolczaste jeżyny średnio się imały Solidny mur i flanki strzeżone przez nieustraszonego woja- woj spogląda gniewnym wzrokiem w kierunku Poznania, który został oznaczony tabliczką kierunkową w tym akurat miejscu-  nie wiem może za Niklota, czy innego słowiańskiego wodza mieli jakieś kontakty z Mieszkiem owym lub innym Bolesławem tudzież Przemysłem. Na dziedzińcu Raduskiego grodu można było się oddać prostym średniowiecznym zabawom wprost przeniesionym z Boschowskiego płótna.
Jak poganianie kołka kijem- w życiu bym nie przypuszczał, iż daje to taka frajdę.
Wrzucaniem kółek na patyczki czy celowaniem glinianymi kulkami do dołka w ziemi. 
I znów muszę powiedzieć, iż bardzo fajny pomysł na nienakładowe oryginalne zabawy. A wystarczy tylko sięgnąć do albumu z malarstwem.
Żeby nie było że taki mądry- reprodukcję obok powiesili. Przepastna fosa. i raz jeszcze gród groźnych Wenedów Tur zaprzągniety do orki Słowiański wóz
służący za huśtawkę oraz obrotowe koła Piasta Kołodzieja. A tu mniej slowiański wytwór ale w sumie bardziej zabytkowy niż gród w Raduš. Kilka km od  Raduš znajduje się największa atrakcja ( albo przynajmniej jedna z największych) Łużyc a pewnie i całej Brandenburgii- tj Bramborska. Czyli Błota.
Wjeżdżając do Ljubnow największego miasta Błot wita turystów wielki szyld, tu pewnie przekłamania ortograficzne, bo piszę po dolnolużycku z pamięci : Witejte we Blotach 
bardzo mnie to rozbawilo
Błota to region położony w rozlewisku rzeki Sprjejwa.
Bardziej u nas zany jako Spreewald, a Ljubnow na mapie widnieje jako Lubbenau. A rzeczona Sprjejwa, to Spree, czyli nasza Szprewa. Ale jakoś te germańskie nazwy mało egzotyczne nie mówiąc o braku nutki romantyzmu z Ljubnow można pieszo, łódką, rowerem lub kajakiem przedostać się do serca Błot czyli wsi Lehde- dolnołużyckie Lědy Z tego co czytałem najbardziej dolnołużyckiej miejscowości na Łuzycach ale i tak wszystko i wszędzie po niemiecku.
ale przystanek PKS strzechą kryty to jest coś W zasadzie do Błot wskoczyliśmy na rekonesans, bo ani czasu ani siły aby jednocześnie wiosłować i trzymać młoda słowiańską gwardię w kajaku nie miałem. A pod kątem kajakowania okolica wygląda bardzo fajnie, co prawda raczej nie ma co się progów czy przenosek spodziewać, ale szwendanie się kajakiem po niezliczonych kanałach przecinających wioski na pewno byłoby całkiem atrakcyjne. Tak więc na pewno region do powtórzenia przy większym wykorzystaniu mięśni- jak nie kajakowych to rowerowych- zwłaszcza że odkąd autostrada dociera do Odry w zasadzie w okolicę tę jest bardzo blisko- a i można trochę Egiptu obczaić. Choć, ze akurat kaczki a nie Ibisy nad kanałem sueskim przesiadują, to nie wiedziałem-
Dzięki

najbliższe galerie:

 
Burg- Spreewald
1pix użytkownik mieczysaw odległość 8 km 1pix
Cottbus-raj dla miłośników parków
1pix użytkownik mieczysaw odległość 13 km 1pix
Cottbus nocą
1pix użytkownik robson odległość 14 km 1pix
Spreewald 2009 - die schönste Ecke der Welt ;-)
1pix użytkownik claude odległość 15 km 1pix
Lübbenau - Lawina Folkloru
1pix użytkownik maniana odległość 15 km 1pix
Spreewald
1pix użytkownik bartak odległość 15 km 1pix

komentarze do galerii (14):

 
bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 08.12.2014 13:47

Barsolis- na tej zasadzie, to i Czechy to nasze historyczne ziemie, bo i je Chrobry w tym samym czasie pod swoje panowanie włączył. pozdrawiam

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 08.12.2014 13:45

Koniczynko, Iwono, Skuza- dzięki za odwiedziny, miejsce na pewno fajne- tak jak pisałem jak dla mnie jeszcze do powtórki. pozdrawiam

barsolis użytkownik barsolis(wpisów:375) dodano 05.12.2014 21:13

ciekawa wyprawa i opowieść .ŁUZYCE to nasze historyczne tereny .

Karol Barsolis Turysta Kulturowy

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 02.12.2014 09:58

Świetna prezentacja,fajnie powplatałeś parę zdań w języku Łużyczan w tekst.W okolicach byłam bardzo dawno temu,po zjednoczeniu Niemiec nie miałam jeszcze okazji.Oglądając fotki wcale się nie dziwie ,ze Spreewald stal się ulubionym miejscem wypadowym nie tylko Berlińczyków,ale również Niemców zamieszkujących tereny zachodnie,wracają zachwyceni.
Pozdrawiam:)

iwonka55 użytkownik iwonka55(wpisów:626) dodano 01.12.2014 22:40

Szprewald u mnie wciąż na liście do zwiedzenia, tym chętniej podróżowałam z Tobą. Zabawy "poganianie kołka kijem" pamiętam z dzieciństwa, zabawa była przednia.

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 30.11.2014 11:18

Świetna relacja z rodzinnego wypadu.
Ekologiczny plac zabaw i spływ rzeką, naj...!
I dobrze, że tylko wstęp napisałeś w "ichrzym" języku bo byłoby ciężko czytać nie łamiąc sobie języka.
Pozdrowionka!

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 30.11.2014 11:03

Marcin-to prawda fajne. Pozdr.

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 30.11.2014 09:30

bardzo fajne miejsce na wypoczynek.

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 29.11.2014 17:42

Magdo- masz rację do tego w czerwonym się nie przyznaję-za duży lobuz. A mały do siostry podobny- na zdjęciach niemowlecych rozróżniam jedynie przez kontekst sytuacyjny.
A co do poznania- to akurat w tym miejscu byl na poznań kierunkowskaz. Co mnie trochę zdziwiło bo zawsze mogli na Warszawę zrobic. A co do gniewnosci to jak ma inaczej woj spoglądać- a ze wcielil się w weneda czy obodrzyca, z którymi wczesni piastowie wojowali... pozdrawiam

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 29.11.2014 15:59

A dlaczegóż to woj gniewnie spogląda akurat w stronę Poznania???
Nie podoba mi się to.
Śnieżka pisze "Widać że rodzeństwo". Słowiankę poznałam bez problemu, ale chłopiec z 14, 19 i 20 to przecież nie Twój syn. Wiem że szybko chcesz go "podrosnąć", ale młody Słowianin to raczej ten na 2 i 10. Trudno ocenić, czy do siostry podobny, bo chyba aparatu fotograficznego nie lubi, skoro odwraca się do niego plecami.
Na placu zabaw rzeczywiście bardzo fajne atrakcje. I jakie niskobudżetowe. Dobrze małej idzie to poganianie kółka patykiem.
Pozdrawiam:-)

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 29.11.2014 15:08

Śniezko mówisz masz. :)

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3379) dodano 29.11.2014 14:09

Po przeczytaniu (a raczej usiłowaniu przeczytania) pierwszej linijki wstępu miałam już obawy, że cała galeria będzie tak pisana;) W sumie fajny byłby to patent, tylko zapewne niewielu wytrwałych by się znalazło, którzy by próbowali rozszyfrowac ten język;)

Nawet nie wiesz jak mi się 32 podoba! Może by tak 32 na wizytówkę?
Poza tym fajni milusińscy:) Widac, że rodzeństwo.
Pozdrawiam:)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6300) dodano 29.11.2014 09:41

Piękny "Wartburg", nawet kolor zgadza się!
Takim z Panią Królową jechaliśmy pierwszy raz w Bieszczady, gdy poznaliśmy się.
Właściwie, to w nim poznaliśmy się.
No dobra, pomału, za daleko nie główkujcie, choć dokładnie, to nawet na tylnej kanapie:
wyjazd był spontaniczny i niektórzy uczestnicy, w tym my, nie znali się wcześniej...;)
A potem, znaliśmy się już na tyle, że jeździliśmy sami.
Ale nie "Wartburgiem"...;(

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 28.11.2014 22:58

Choć po Niemczech sporo podróżowałem, to ta ich część jest dla mnie zupełnie nieznana. Dzięki za tę galerię. Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!