m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Romany - wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie kolneńskim, w gminie Stawiski. Wioska jak wiele podobnych na Podlasiu,położona pośród ciągu moren czołowych wśród pól uprawnych ,lasów i łąk W miejscowości znajduje się kościół, który jest siedzibą parafii Nawiedzenia NMP. W strukturze kościoła rzymskokatolickiego parafia należy do metropolii białostockiej, diecezji łomżyńskiej, dekanatu Jedwabne. Kościół parafialny pw. Nawiedzenia Najświetszej Marii Panny wzniesiony w latach  1858 - 1863 w stylu swoistym z elementami neoromańskiego , z kamienia polnego. Wnetrze świąttyni
Ołtarz główny. Malowidło w plafonie na sklepieniu Obraz MB. w stylu Eleusa.  Nawiedzenia NMP . Madonna z Kościoła w Romanach styl Eleusa. Portal od strony zakrystii .
Brama wejściowa na plac kościelny Wejście na plac kościelny. Najbliżsi mieszkańcy kościoła, gniazdo na słupie placu kościelnego. Plebania, z 1860 r.
W centrum wsi krzyż przydrożny zadbany i przystrojony. Zespół dworski i folwarczny z

 1843 r.   dworek z 19 w. budynki gospodarcze Relikty gospodarcze - rolnicze
Stodoły budowane z kamienia polnego, pokryte eternitem. Stara drewniana zabudowa wioski Widok na odległy cmentarz parafialny. Droga cmentarna pośród malowniczych pól. Grób zacnego Księdza proboszcza z ciekawą historią życia, który w cudowny sposób przeżył obóz koncentracyjny w DACHAU i powrócił w rodzinne strony.
Ololiczne pola i lasy Widok z cmentarza na Kościół parafialny. Ololiczne pola zasiane zborzem , żyto, owies, kukurydza - wykorzystana jako pasza dla zwierząt chodowlanych. Widok z perspektywy cmentarza na Kościół parafialny. oraz zabudowania gospodarcze
Droga przez wieś Romany w stronę Wilamowo. Od dawien dawna na rogatkach wsi stały i do dziś stoją przydrożne krzyże Witający przybywających i żegna odchodzących. chylące się z starości przydrożne, sentymentalne i wciąż zadbane kapliczki a w nich świątki wciąż czczone przez tutejszy lud.
Sympatyczne nie wielkie chaty malowane wapnem. W polu juz nie czynny stary wiatrak który przypomina dawniejszą świetność roliniczej techniki obok opuszczony dom młynarza Modzi za granicą kraju na emigracji a starsi wymierają. Powojenny Kościół parafialny w Przytułach, który mijamy jadąc do Roman.
Dziękuje.

najbliższe galerie:

 
BIEBRZA - BRZOSTOWO 2017 r.
1pix użytkownik mocar odległość 12 km 1pix
Odskocznia od zgiełku, hałasu ...
1pix użytkownik fafolot odległość 13 km 1pix
Nasz łomżing (2)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 13 km 1pix
Śladami architektury drewnianej Podlasia - cz.II
1pix użytkownik mocar odległość 13 km 1pix
ZIEMIA PACHNĄCA CHLEBEM
1pix użytkownik mocar odległość 13 km 1pix
Jedwabne
1pix użytkownik mocar odległość 14 km 1pix