m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (49):

 
No cóż zacznę tak - w czasach gdy Polacy gród ten zwali Podstąpinem    to w tym miejscu dmuchawce może i spotkać byłoby można, ale tych cegieł, których zbiór składa się na stojące tu pałace jeszcze chyba nie wypalono. Trochę będzie mi trudno opowiadać co przedstawiają oglądane przez Ciebie slajdy bo udzieliłbym niepotrzebnej podpórki, a tak może chociaż trochę gimnastyki szarych komórek, co by uchronić się przed Alzhaimerem, zaserwuję.  W kazdym razie tutaj znajdujemy się na terenie Nowego Zamku w Podstupimie.
Zamek niby nowy, ale całkiem stary- bo jak widać jego mieszkańców pod pretekstem bycia brudasami zaaresztowano i pewnie podda się przymusowemu myciu. w sumie moja wizyta na terenie palacowoparkowym w Podstupimie była dość przypadkowa, chciałem po prostu znaleźć jakiś stopover, który znajdowałby się między miejscem mego zamieszkania a górami,  w których spędziłem parę wrześniowych dni, a które to górki znajdują się w kraju,
w którym również znajduje się Podstupim. Ci z pierwszego planu tez jacyć brudni, więc pewnie ten w klatce równiez planuje ich za kratki ze slajdu nr 8 wsadzić. Miejsce bardzo mi się podobało i w sumie sam się zdziwiłem, że wcześniej mnie tu nie było. Do Podstupima jest bowiem z naszej Ojczyzny całkiem blisko. Jak widać kasa z unii płynie więc tych czarnych malują teraz na złoto i hop do góry. Tego orła musieli już wcześniej złotkiem obkleić bo już sobie dumnie spogladał na kilka kilometrów parku
Z nowego zamku pieszką przez park, w którym poukrywanych jest sporo architektonicznych niespodzianek, ruszamy w kierunku drugiego zamku- w sumie bardziej znanego, ale moim zdaniem ten Nowy fajniejszy. Jakaś taka nieforemna ta kobita. widać złoto Paniom nie służy :) A dlaczego mi się w tym Podstupimie tak podobało, pewnie swoje robi fakt, iż była to atrakcja niezaplanowana a takie zawsze są fajniejsze.
Ale obiektywnie jest tu całkiem fajnie, przede wszystkim z uwagi na ogromny park, z jednego zamku do drugiego jest ponad 2 km w linii prostej, więc można się po parku nachodzić. Hehe, całe szczęście, ze wśród zwiedzających można usłyszeć  także język polski, co uchroniło mnie przed opier... jakby mi mały się do fontanny wpakował. Co akurat miał zamiar zrobić, ja byłem zajety spogladaniem przez obiektyw. Na szczęście usłyszałem:  O ja pier...., zobacz ten mały za chwilę sie spie... do wody powiedziała elegancka Pani do swego eleganckiego partnera. No cóż z polskim mam problemy z łaciną nie, więc oszczędziłem małemu konieczności pewnie 4 w tym dniu zmiany stroju.
W ogóle nie rozumiem tych matek: po co takiego dzieciaka przebierać skoro i tak za chwilę jest cały usyfiony. W sumie jakby skutecznie wlazł do tej fontanny przynajmniej jedno pranie by odpadło. No dobra to zbliżamy się do rozwiązania zagadki. No to co - chyba wszystko jasne, ktoś jeszcze nie wiem gdzie się znajdujemy?
Znajdujemy się w Podstupimie ;) Co prawda liczba mieszkanców tego kraju, którzy używają języka, w którym Podstupim nadal nazywany jest Podstupimem wynosi pewnie ledwie kilkanaście tysięcy w całym kilkadziesięciomilionowym kraju. W samym Podstupimie jest kilka razy więcej mieszkańców niż użytkowników rzeczonego języka w ogóle. No ale cóż nawet obecna nazwa jest zniekształconą formą nazwy Podstupim.
Tylko o polskim Podstąpinie możemy wyczytać już tylko w kronikach. No dobra jak ktos jeszcze nie wie o jakim narodzie i jakim języku i wreszcie jakim miejscu mowa, to może sobie przeczytać 
artykuł o wizycie przedstawicieli tego pierwotnego dla tych ziem narodu wlasnie w Podstupimie:  http://www.nowycasnik.de/artikle/745 Jest to język chyba najbardziej zbliżony do języka polskiego, więc przy odrobinie wysiłku można sie domyślec o co lata :) Dobra zostały trzy slajdy wiec wyjaśniam. 
Zwiedzałeś Drogi Czytelniku Oglądaczu zespół pałacowoparkowy w mieście zwanym obecnie w języku polskim Poczdamem. Jako że zanim Albrecht Niedżwiedż rozpoczął krucjatę przeciwko Słowianom Połabskim, to na terenach położonych nad Howelą Nasi zachodni krewniacy założyli gród Podstupim.
Nazwa ta nadal jest oficjalną nazwą tego miasta w języku 15 tysięcznej społeczności Dolnołużyczan- Serbów łużyckich, którzy zamieszkują Bramborsko tj. po naszemu Brandemburgię ( http://dsb.wikipedia.org/wiki/Bramborska )

Dziękuję

najbliższe galerie:

 
Niemcy - Poczdam - Zespół parkowo-pałacowy Sanssouci
1pix użytkownik zibid odległość 0 km 1pix
Pocztdam w kwietniu
1pix użytkownik robson odległość 0 km 1pix
Poczdam. Zespół pałacowo - parkowy Sanssouci.
1pix użytkownik halszka odległość 0 km 1pix
Niemcy  – Bez Zmartwień
1pix użytkownik filmdil odległość 0 km 1pix
Niemcy - Poczdam - Park Sanssouci
1pix użytkownik omektron odległość 0 km 1pix
Sanssouci
1pix użytkownik muzelea odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (9):

 
batsheba użytkownik batsheba(wpisów:492) dodano 25.09.2014 08:59

Mi podobało się w Poczdamie, i to tak, że byłam tam AŻ dwa razy :-).

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 24.09.2014 22:19

ak- co najlepsze, to sporo sąsiadów ma na tym Baltyku, tam jakies zagłębie jest, jak nie atlantyda, to może pałac juraty- krolowej Bałtyku tam gdzies zanurzony

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 24.09.2014 22:18

Koniczynko- Dzieci nie ogarniam - puszczam samopas :) z zdjęciami to jestem mocno do tyłu, ostatnio faktycznie troche nadrobiłem, ale jeszcze daleko w polu, nawet zeby własne archiwum opanowac- w sumie łatwiej mi sie robi galerie z starych wyjazdów, bo mniej fote, a a ostatnich paru wyjazdów to mi sie fotek namnozyło. Musze chyba jakis kurs przejsc- jak nie robić tylu zdjęć- nawet mi sie nie che tego przebierać, nie mówiąc o obróbce

pozdrawiam

ak użytkownik ak(wpisów:6258) dodano 24.09.2014 22:09

mam nadzieję, że kiedyś wyłowisz to miejsce z Morza Bałtyckiego :DDD

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 24.09.2014 21:31

Bartku, super pomysł! Fajna galeria!
A tak na marginesie, jak Ty to wszystko ogarniasz? Dzieci, żona i te galerie zawsze na czas i nawet na zawołanie… Mi ostatnio czasu brakuje, proszę, oddaj mi trochę swojego jak masz go za dużo.

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 24.09.2014 13:47

bardzo interesujące miejsce.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5557) dodano 23.09.2014 22:36

Faktycznie, zagadka fajna, ale ostatnie zdjęcia mówią wszystko - może nie trzeba było tak ewidentnie pokazywać charakterystycznej sylwetki pałacu... No i jescze jego ujawniona nazwa... Ale nie będę - podobnie jak Romana - psuł zabawy innym. Pozdrawiam. :)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2786) dodano 23.09.2014 22:35

Ładnie tam, no może oprócz tej pani z fot. 22, ale wzorowana na niemieckiej modelce, a nie, że złoto nie służy. Złoto zawsze każdej kobiecie służy ;)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 23.09.2014 22:25

Wiem, ale niech się inni też pobawią i zgadują :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!