m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (48):

 
Braszów ( Brasov ) to kolejny przystanek naszej wycieczki po Transylwanii, albo Siedmiogrodzie, jak kto woli. Miasto zostało założone w roku 1211 przez Krzyżaków. W średniowieczu było centrum wymiany handlowej między Półwyspem Bałkańskim a Mołdawią i Wołoszczyzną. Jedna z wyjątkowo wąskich uliczek miasta. Autor galerii z pilotką grupy.
W 1849 r. Braszów był oblegany przez wojska węgierskie gen. Józefa Bema, zdobyty i przyłączony d Węgier. Synagoga z 1901 roku. Przypomnienie Holocaustu. W latach 1951-1961 miasto nazywało się Orașul Stalin, (Miasto Stalina). Skojarzenie z Katowice - Stalinogród nasuwa się samo. 15 listopada 1987 r. w mieście doszło do protestów przeciwko komunistycznym władzom Rumunii. Protest został jeszcze tego samego dnia stłumiony przez Securitate.
Czarny Kościół - został zbudowana przez Sasów siedmiogrodzkich w stylu późnogotyckim w XIV wieku. Jest największą budowlą sakralną Rumunii, największym późnogotyckim kościołem halowym na wschód od Wiedni i największym kościołem luterańskim w regionie. Nasz najwytrwalszy fotoreporter wycieczki przy pracy. Pomnik Jana Hontera - kaznodziei protestanckiego, który odprawiał tu msze w języku niemieckim. Czarny Kościół początkow służył katolikom jako kościół św. Marii, w XVI wieku świątynię przejęli ewangelicy. W 1689 roku kościół spłonął, co spowodowało, iż jego elewacja nosi czarną opaleniznę. Mieszkańcy zaczęli nazywać świątynię Czarnym Kościołem, a nazwa ta upowszechniła się w XIX i XX wieku.
Wchodzimy na rynek, którego zabudowę stanowią kamieniczki zbudowane w różnych stylach. W XIV wieku w miejscu gdzie obecnie stoi ratusz znajdowała się wieża obserwacyjna służąca do ostrzegania przed pożarem najeźdźcami. Ciekawa elewacja kamieniczki Portal cerkwi prawosławnej ładnie wtapia się w zabudowę rynku.
Przyciąga turystów spragnionych fotograficznych wrażeń. Cerkiew znajduje się w głębi dziedzińca. Wybudowana w 1896 r. zgodnie z bizantynizującymi kanonami
Warto dostrzec istotne różnice pomiędzy dwoma światami: tajemniczością wnętrz cerkiewnych a klarownością i racjonalnością przestrzeni kościołów protestanckich.
Komunikacja rowerowa na szeroką skalę. W 1689 r. wielki pożar strawił miasto, nie oszczędzając również i ratusza. Odbudowę, która nadała mu obecny wygląd, przeprowadzono w latach 1770-78. Wieżę zrekonstruowano w roku 1910.
Ciekawe czy na bazie antysemityzmu dzielnie wspieranego przez ojca dyrektora spacerująca po warszawskiej starówce taka rodzina nie byłaby narażona na inwektywy? Deptak. Od poł. XV w. mieszkańcy nie szczędzili trudu w udoskonalaniu obwarowań, w efekcie czego z końcem XVI w. Braszów stał się najlepiej ufortyfikowanym grodem Transylwanii. Włoski podróżnik Giovannandrea Gromo w relacji z wyprawy do Transylwanii z lat 1566-67 wspomina Braszów jako jedno z najważniejszych kupieckich miast tej części Europy, którego rozliczne składy handlowe były regularnym miejscem spotkań Turków, Arabów, Ormian, Greków, Rumunów, Włochów i Polaków.
Spacerując po pozostałościach murów miejskich napawamy się widokami na... ... obiekty sportowe... ... Stare Miasto... ...którego centralnym obiektem... ... jest Czarny Kościół.

najbliższe galerie:

 
BRASZÓW
1pix użytkownik spaww odległość 0 km 1pix
Braszów
1pix użytkownik kabaczek odległość 0 km 1pix
BRAŞOV - na braszowskim rynku
1pix użytkownik przemyslaw odległość 0 km 1pix
Brasov
1pix użytkownik sniezka odległość 0 km 1pix
ZWIEDZAMY RUMUNIĘ - Braszów
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
Braszów
1pix użytkownik dispar odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2276) dodano 02.04.2015 14:05

Dziekuje za wizyty, wpisy i oceny i pozdrawiam z Azji dalekowschodniej.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5535) dodano 25.03.2015 15:38

A ja nie byłem, ale chętnie bym się wybrał. Zresztą Rumunia od pewnego czasu chodzi mi po głowie. Dzięki za tę galerię. Pozdrawiam. :)

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3033) dodano 25.03.2015 14:16

byłam kiedyś i miło wspominam....pozdrawiam serdecznie...

satan użytkownik satan(wpisów:3162) dodano 25.03.2015 11:47

Byłem dwa razy i chętnie tam wrócę. Widok z góry jest super, dopiero z tego punktu widać ten specyficzny układ starego miasta i klimat ceglanych dachówek - szkoda, że nie wjechaliście.
Czarny Kościół niezmiennie robi wrażenie, szczególnie gdy jego przysadziste cielsko niejako wbija się w rynek /foto 21/

Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!