m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Pogoda nie dopisała,zdjęcia takie sobie,ale mimo to może uda mi się kogoś,kto jeszcze nie był,przekonać do odwiedzin Lublina. Już od dawna nosiliśmy się z zamiarem odwiedzin położonego nad Bystrzycą oraz jej dopływam Czerniejówką i Czechówką tego jakże niedocenianego miasta , a przecież historię Lublin ma niezwykłą ... Przecież to tutaj już od 1198 mieściła się siedziba archidiakonatu a od początku XIII wieku urzędowali tu królewscy kasztelani. To tutaj przecież czerpano zyski z handlu,tędy bowiem biegł szlak ze Wschodu nad Bałtyk i dalej na Zachód. Na zdjęciu kamienica łącząca zamek ze Starym miastem. A mimo ciągłych najazdów Jadźwingów,Rusinów oraz plemion litewskich ,mimo zagonów Tatarów miasto ciągle się rozwijało,otrzymując umocnienia i liczne przywileje. Na zdjęciu Brama Grodzka - zamyka Stare Miasto od strony ulicy Grodzkiej. O roli,jaką miasto odgrywało w I Rzeczypospolitej,świadczy najdobitniej zwołanie tu w 1569 roku sejmu,którego rezultatem była unia polsko - litewska
Wówczas to powstała Rzeczpospolita Obojga Narodów,najpotężniejsze państwo Europy. To tu kształcił się i mieszkał Józef Ignacy Kraszewski. Lublin w ogóle urodził i wykształcił wiele zacnych osobistości naszego Państwa.Jak gdzieś znajdę miejsce to spróbuję  ich wkomponować. XVI stulecie przyniosło zmiany,które na zawsze przeobraziły oblicze Lublina.Między miastem a zamkiem wyrosła dzielnica żydowska. Tutaj odbywały się doroczne Waad Arba Aracot,czyli Sejm Czterech Ziem,gdzie zapadały decyzje dotyczące życia całej diaspory na terenie Rzeczypospolitej. Ranga miasta jeszcze bardziej wzrosła,gdy w 1578 roku wyznaczono je na miejsce obrad Trybunału Koronnego dla Małopolski i województw ruskiego,podolskiego oraz bełskiego,a później także wołyńskiego,bracławskiego i kijowskiego. Na zdjęciu zamek.
W XVII wieku powstanie Chmielnickiego a potem potop szwedzki zdziesiątkowały ludność i zrujnowały miasto i potrzebne było ponad 100 lat,aby Lublin zaczął powoli podnosić się z upadku. Wkład w uporządkowanie miasta i nadanie mu modnego,klasycystycznego wyglądu miała też powołana w 1780 roku Lubelska Komisja Dobrego Porządku,której miasto zawdzięcza między innymi brukowane ulice. Prawdziwy impuls rozwojowi nowoczesnego Lublina dało w 1877 roku połączenie kolejowe z Warszawą i Kowlem. Na zdjęciu Trybunał Konstytucyjny. W 1914 roku Lublin liczy sobie 80,000 mieszkańców,z czego 50 % stanowili Żydzi,40 % katolicy,a niecałe 10 % prawosławni i protestanci. Kolejnym jakże ważnym faktem historycznym niech będzie data 7 listopad 1918 roku,bo to wtwedy powstał tu Tymczasowy Rząd Ludowy Republiki Polskiej pod przewodnictwem Ignacego Daszyńskiego. Lublin to przecież stolica Polski.To co,że tylko przez cztery dni,zanim 11 listopada przekazano władzę przybyłemu do Warszawy Józefowi Piłsudskiemu,ale zawsze . Na tym i kolejnych zdjęciach Stare Miasto.
No cóż.Wojna.Druga.To wtedy Lublin poniósł niewyobrażalne straty . Zginęła ponad połowa mieszkańców ,w tym 40 000 tysięcy Żydów,a z powierzchni ziemi zniknęła dzielnica żydowska,po której pozostał pusty plac między zamkiem a Wzgórzem Staromiejskim. Symbolami terroru i bestialstwa tamtych lat jest zamek,w którym oprawcy urządzili więzienie i obóz na Majdanku ,gdzie straciło życie około 80 000 osób 50 narodowości. Oswobodzenie Lublina miało miejsce 23 lipca 1944 roku i było wspólną zasługą działających oddziałów Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich oraz Armii Radzieckiej i Ludowego Wojska Polskiego. I ponownie Lublin tym razem na 164 dni został stolicą kraju,siedzibą Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego i Rządu Tymczasowego Rzeczypospolitej Polskiej. W lipcu 1980 roku robotnicy lubelscy zapoczątkowali falę ogólnopolskich strajków,dając impuls narodzinom NSZZ Solidarność .
Można by tak jeszcze długo o niezwykłych losach tego pięknego miasta opowiadać,bo naprawdę historię ma bogatą,a wydawałoby się,że to tylko taki sobie Lublin gdzieś na wschodzie Polski . Ale pogadajmy trochę o ... no właśnie ... przez prawie 700 lat istnienia z Lublinem związanych było wiele postaci,które odegrały znaczącą rolę w polskiej i nie tylko kulturze i historii. Niejaki Biernat z Lublina,uważany na równi z Mikołajem Rejem za jednego z Prekursorów literatury i piśmiennictwa polskiego,jest autorem modlitewnika '' Raj duszny '' z 1513 uznawanego za pierwszą drukowana książkę polską. Kolejny - Jan Kochanowski najwybitniejszy poeta polskiego renesansu,od momentu powołania Trybunału Koronnego niemal regularnie bywał na posiedzeniach tej instytucji. To właśnie tutaj,w Lublinie zmarł nagle 22 sierpnia 1584 roku,a w odbywających się uroczystościach pogrzebowych uczestniczyli między innymi król Stefan Batory i kanclerz Jan Zamoyski. Na Kalinowszczyźnie zachował się dworek rodziny Pohlów,w którym urodził się i wychował Wincenty Pol ,poeta,geograf,uczestnik powstania listopadowego i Wiosny Ludów,pochowany w krypcie zasłużonych w krakowskim kościele Na Skałce.
Wirtuoz skrzypiec.Henryk Wieniawski to jeden z tych lublinian,którzy zyskali światowe uznanie,a ich pamięć jest ciągle żywa. Dom jego rodziców był w 1 połowie XIX wieku głównym salonem kulturalnym Lublina. Z Lublinem i Lubelszczyzną związane są również losy Bolesława Prusa,który urodził się co prawda w Hrubieszowie,(skąd mam złe doświadczenia z komarami przycerkiewnymi),ale mieszkał w Lublinie i uczył w lubelskiej szkole realnej. Niejako przeciwieństwem szlachetnych postaci przedstawionych powyżej jest Bolesław Bierut,pierwszy prezydent powojennej Polski,wierny uczeń Stalina. Bierut urodził się i wychował w Lublinie. Z Lublinem związały swe losy największe autorytety moralne XX wiecznej Polski,między innymi kardynał Stefan Wyszyński,który studiował na Wydziale Prawa Kanonicznego KUL.
Również swój ślad pozostawił tu Karol Wojtyła.który od 1954 roku do czasu wyboru na papieża w 1978 roku kierował katedrą etyki na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej KUL. Stąd również pochodzi Bohdan Łazuka ,piosenkarki Beata Kozidrak,zaczynająca w Lublinie karierę z zespołem Bajm,oraz Urszula.Na zdjęciu Brama Krakowska . Na zakończenie albumu jeszcze tylko parę ciekawostek o Lublinie ... Lublin jest jednym z trzech miast w Polsce, w którym jeżdżą trolejbusy. Pozostałe dwa miasta mogące pochwalić się tą atrakcją to ... czy ktoś wie ? Prosta sprawa :) Na zdjęciu Archikatedra . Teleturniej ”1 z 10″ zna chyba każdy. 
Nieliczni jednak wiedzą, że nagrania tego teleturnieju odbywają się w lubelskim oddziale Telewizji. Trybunał Koronny w Lublinie kiedyś był najwyższym sądem apelacyjnym Królestwa Polskiego i Rzeczypospolitej dla spraw prawa ziemskiego na Małopolskę i ziemie wschodnie.
Lublin w historiografii określany jest Jerozolimą Królestwa Polskiego. Obecny Plac Litewski to historyczne miejsce, na którym stacjonowała litewska delegacja podczas obrad sejmu w 1569 roku . Kirkut na Kalinowszczyźnie jest najstarszym zachowanym w Polsce cmentarzem żydowskim. Stary Kirkut istnieje od XVI wieku na Wzgórzu Grodzisko. Możemy tam zobaczyć m.in. najstarszą w Polsce macewę rabina Jakuba Kopelmana z 1541 r. oraz grób słynnego Widzącego z Lublina. Przy framugach drzwi wejściowych dawnych żydowskich kamienic wciąż można znaleźć ukośne zagłębienia po mezuzach ( małych pojemnikach, w których niegdyś umieszczano zwitek pergaminu z zapisami Tory). Miasto oczywiście hotelami stoi,więc każdy jakiś skrawek do spania znaleźć tu może.
Ja na pewno muszę jeszcze do Lublina wrócić,bo wiele zobaczyłem ,ale również wiele opuściłem. Tym co wytrwali do końca dziękuję i zapraszam na piwo :)

najbliższe galerie:

 
Lublin
1pix użytkownik glockerka odległość 0 km 1pix
Lublin - Zamek Lubelski
1pix użytkownik marcin1980 odległość 0 km 1pix
Majdanek
1pix użytkownik elle odległość 0 km 1pix
LUBLIN WOKÓŁ STAREGO MIASTA
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
Lublin - moje miasto. [II]
1pix użytkownik krushyna odległość 0 km 1pix
Lublin- starówka
1pix użytkownik beata-zbychu odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (16):

 
afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4032) dodano 08.10.2014 19:06

Właśnie w sobotę byłam blisko Lublina. Dziękuję za tę galerię.
Pozdrawiam.

ak użytkownik ak(wpisów:5971) dodano 07.10.2014 21:15

to coś mi się wydaje, że poczekam jeszcze kilka lat, miasto będzie wtedy eksplodowało pięknością :)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4450) dodano 07.10.2014 21:12

Ak,koniecznie musisz odwiedzić to miasto,z roku na rok pięknieje :)
Pozdrawiam.

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 07.10.2014 21:09

Perła nawet nie najgorsza jak na koncerniaka - na zdrowie :)

ak użytkownik ak(wpisów:5971) dodano 07.10.2014 21:09

z ciekawością oglądnąłem, nigdy tam nie byłem, a mam wieczne zaproszenie od kilku przyjacół tam mieszkających, a poznanych za granicą... może kiedyś nawiedzę Lublin :)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4450) dodano 07.10.2014 20:52

Pójdę po piwo,najlepiej po Perłę :)

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 07.10.2014 20:51

rozmusiaki- no nagroda jakas musi byc, a nie jakies tam dziękuje tylko :)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4450) dodano 07.10.2014 20:46

Dziękuję wszystkim za odwiedziny oraz miłe komentarze.
Cieszę się,że chociaż paru osobom mogłem miłe wspomnienia przywrócić.
Śnieżko,bardziej bym to zrzucił na jakość zdjęć,niż na nową odsłonę :)
Pozdrawiam wszystkich.
P.S.
Nikt nie odpowiedział gdzie jeszcze jeżdżą trolejbusy,zatem sam sobie udzielę odpowiedzi;
Gdynia i Tychy.
Dziękuję za poprawną odpowiedź Rozmusiaki ;)

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1917) dodano 07.10.2014 14:12

bardzo ciekawe spojrzenie na detale i kamienice. Miasto które warto odwiedzić. Ostatnio też tam byłem.

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3312) dodano 06.10.2014 17:37

A mnie się z Lublinem oprócz Bajmu i makaronu kojarzy Perła. Tym bardziej mnie dziwi, że te flaszki na ostatniej fotce mają jakieś inne etykiety;)

PS. Widzę u Ciebie ten sam problem co u siebie - OŚ strasznie teraz psuje pionowe zdjęcia.

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 06.10.2014 14:28

Acha chciałem jeszcze dodać, iż jest jeszcze "Sztukmistrz z Lublina" oraz "Makaron lubelski" . A swoją drogą, a porpos sztukmistrza, to jest dość ciekawe, iż Isaaca Singera nie uważa się za polskiego noblistę.

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 06.10.2014 11:12

Hehe kiedyś zostałem podstepem zgłoszony do Jeden w Dziesieciu, a ze nagrywali to w Lublinie, to wówczas miałem jedyną sposobność się po mieście przejść. Z tego co pamiętam bardzo mi sie podobało. A i drugi raz chętnie bym się wybrał. Pzodrawiam

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:4995) dodano 06.10.2014 09:03

Lublin należy do tych miast, do których zawsze chętnie wracam. Dzięki za galerię. Pozdrawiam. :)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6125) dodano 06.10.2014 01:59

I ani słowa o Festiwalu Sztuk Mistrzów, który trwał gdy zwiedzaliście miasto?

michal1988 użytkownik michal1988(wpisów:909) dodano 05.10.2014 23:57

Rozmusiaki - przywolaliscie cudowne wspomnienia związane z tym miastem, w którym mieszkalem w czasie studiów :) Trzeba przyznać ze Lublin jest jednym z ciekawszych miast do zobaczenia... Nie tylko Lublin ale i oczywiście okolice takie jak Kozłowka, Zamość czy Kazimierz :) Dzięki wielkie za te galerie :)

dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1506) dodano 05.10.2014 23:39

fajne miasto i ciekawie rozwiązana problematyka komunikacji miejskiej-jedni mają autobusy, inni tramwaje czy trolejbusy , a w Lublinie-linobusy:)))

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!