m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
El Vaquero - czyli po naszemu kowboj. Stoi i patrzy na ciągnących na Pacayę turystów. A to sąsiedzi Pacayi - Acatenango, Agua i Fuego ( choć jeden się ukrył po środku)- widok z podejścia na Pacayę. No dobra wracamy do zajęć - Tak wiec proszę uważnie słuchać, bo te pytania mogą być na kartkówce: 
( to coś rosło sobie na czubku gałęzi) na terenie Gwatemali jest ponad 30 stożków wulkanicznych, z czego tylko kilka jest cały czas aktywnych. Aktywne są Fuego i Acatenango, które pojawiły się kilka slajdów wstecz, SantaMaria ( który pojawił się w jednej z poprzednich galerii) i ten, po którym własnie kroczymy czyli Pacaya-jak widać na zdjęciu trzeba iść w prawo.
Gleba wulkaniczna jak wiadomo sprzyja zieleninie, która dość bujnie tu porasta, chyba że akurat nie porasta bo wulkan wystrzelił i gorącym popiołem ja trochę przypalił. W zasadzie przez większość podejścia góry nie widać, jako że obrosła dżunglą, dopiero więc docierając gdzieś na około 2 tyś metrów możemy po raz pierwszy zobaczyć dymiący stożek. Kwiecie sobie rośnie choć od ostatniej erupcji minęło jedynie 3 miesiące. W zasadzie jedną z atrakcji Pacayi, ale to pewnie zależy od aktywności wulkanu, jest obserwowanie płynącej rzeki lawy. Niestety akurat jak byliśmy takich fajerwerków nie było.  Pies wulkanolog. A to i jeden z sąsiadów Pacayi, o tysiąc metrów z nakładem wyższy Fuego, Agua lub Acatenango- wszystkie trzy są koło siebie i w sumie już nie wiem, który którego zasłania.
Parę metrów wyżej i zielenina znika z krajobrazu. Tutaj dość sporo popiołu i lawy spadło 3 miesiące wcześniej więc nie za bardzo jeszcze odrosło. W sumie niby wchodzenie na czynny wulkan taką lajtową atrakcją turystyczną wydaje się być. Zwłaszcza iż na Pacayę codziennie zwożone są dziesiątki turystów, ale w kontekście ostatniej tragedii na japońskiej górze Ontake, gdzie w październiku wulkan wystrzelił ni z tego ni z owego uśmiercając kilkudziesięciu turystów nie wydaje się to aż takie bezpieczne. Pochód zieleniny. Kolejny piesek wulkanołaz - na tle Agua ( na 90%) - 3760 m.n.p.m. A tu piesek na tle Pacayi, prosił o kilka fotek do rodzinnego albumu a akurat iphona zapomniał - to mu pstryknąłem
Stok Pacayi z widokiem na Aguę. No i sama dymiąca parą Pacaya. Jeszcze jedna nostalgiczna fotka dla pieska i dla jego kolegi. Jak widać w wnętrzu ziemi jest całkiem kolorowo nudzić się więc nie ma jak.
Kilka słów praktycznych. wycieczka - wyprawa, zwał jak zwał na Pacayę, to w zasadzie standardowa atrakcja turystyczna, którą można zrobić będąc w Antigui ( czyli turystycznym hubie Gwatemali) Przyjemność ta kosztuje około 10 usd, które trzeba zapłacić za godzinna podwózkę. Dalej trzeba także kilkanaście złotych wydać na bilet wstępu do parku. W tej cenie dostajemy przewodnika- nasz był całkiem sympatyczny- więc można wkalkulować w cenę jeszcze parę złotych napiwku. Leniwi mogą sobie jeszcze konia wynająć co by mięśni nie nadwyrężać. Pionier Generalnie na tej dymiącej górze bardzo mi się podobało. W sumie z mojego środkowoamerykańskiego wojażu atrakcja ta plasuje się w top 3, w sumie pozostałe dwa miejsca
też okupują wulkany: Cerro Verde- które już mieliście sposobność oglądać przy okazji galerii z Salwadoru i Tajamulco - najwyższy szczyt Gwatemalii i regionu - ale niestety za dużo fotek tam narobiłem i nie chce mi się tego ogarniać, więc jeszcze trochę lawy wypłynie zanim się galeria pojawi. A to i rzeczony koń, z którego usług można skorzystać- choć nie wiem czy do Waszej wizyty nie padnie. wulkaniczny kwiatek Pacaya puszcza dymka. A puszcza go na wysokości 2552 m.n.p.m. bliżniaki
Agua za chmurami Generalnie latynosi mogliby się wziąć za porządki i podnieść standardy bezpieczeństwa w swoich Państwach, bo okoliczności przyrody mają tutaj rewelacyjne, tylko trochę kiepsko z dostępnością ich podziwiania. Nie można wziąć sobie plecaka i samemu ruszyć na szlak.  Tylko albo korzysta się z takich atrakcji jak ta tutaj, gdzie szlak jest pilnowany przez chłopów wyposażonych w maczety, czy jak na Cerro Verde, gdzie wchodzi się na górę z policjantami z bronią ostrą.
i jeszcze jeden psi amator fotografii i kilka jeszcze fotek zielska porastającego stoku Pacayi W każdym razie jak ktoś będzie akurat w Antigui, to warto tutaj podskoczyć. Młody przedsiębiorca prowadzący punkt wynajmu kijów.
A tak żyją sobie Gwatemalczycy w wiosce obsługującej ruch turystyczny na wulkan ( tu na bogato, bo pomalowali chałupę) .

Dzięki. 

P.s. miała być kartkówka, dobra to:
1. jaki procent wagi konia miała Pani z zdjęcia nr 33 ?
2. Jeżeli mały przedsiębiorca wypożycza kij za 5 quetzali, a na koniec dnia zarobił 40 quetzali, to ile kijów posiada?
3.ile płatków ma kwiatek z 34?

:)

najbliższe galerie:

 
Ameryka Centralna - Antigua.
1pix użytkownik irolek odległość 16 km 1pix
Gwatemala cz. VII - Antigua (4) .
1pix użytkownik wmp57 odległość 24 km 1pix
STARA - dalsze szwendy i dalsze owędy VOL II
1pix użytkownik bartekplk odległość 25 km 1pix
Gwatemala cz. V - Antigua (2) .
1pix użytkownik wmp57 odległość 25 km 1pix
STARA -Szwendy tędy i owędy VOL 1.
1pix użytkownik bartekplk odległość 25 km 1pix
STARA -Szwendy, artesania i wulkany robiące bum VOL .III
1pix użytkownik bartekplk odległość 25 km 1pix

komentarze do galerii (22):

 
ewcik65 użytkownik ewcik65(wpisów:1) dodano 28.02.2017 15:45

Swietne zdjecia! Gratuluje! Pozdrawiam. Ewa

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 11.12.2014 12:11

Śnieżko- Po piąte i najważniejsze: "uśmiałam się" - rodzaj komentarza, który mnie najbardziej cieszy. pozdrawiam serdecznie

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 11.12.2014 12:09

Rozmusiaki- cytujac klasykę: "Dawne życie poszło w dal, dziś pierogi, dzisiaj bal, tylko koni, tylko koni, tylko koni, tylko ..."

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4802) dodano 09.12.2014 22:49

Mnie by było żal konia ;(((
Patrząc na posturę,lepiej było wziąć konia na barana :))

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3379) dodano 09.12.2014 22:05

Po pierwsze i najważniejsze - bardzo fajne zdjęcia. Krajobrazy mega!
Po drugie - te psiaki takie milusie... pewnie nie mają swoich pań/panów...
Po trzecie - pytania do kartkówki bardzo sprytne. Uśmiałam się:)
Po czwarte - odpowiedzi na pytania z kartkówki - równie sprytne. Uśmiałam się:)

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 09.12.2014 21:38

skuza- widziałem twoja galerie z Fogo i bardzo mi sie podobała/podoba. i z cala pewnościa jak na WZP zawitam to się tam wybiore, no chyba że lawa będzie pędzić strumieniami i nie da rady .pozdrawiam

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 09.12.2014 21:31

Podoba mi się i to bardzo,lubię wulkaniczne klimaty,ostatni wulkan na którym byłam wybuchł przed 2 tygodniami,sledze jego poczynania ,może cie zainteresuje ten link:
http://new.livestream.com/muzikatv/fogo .
Pozdrawiam:)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4831) dodano 09.12.2014 13:00

Pssst nic nie powiem, bo kartkówka będzie ;)

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 09.12.2014 10:20

Magdo- Bromelie to mam nawet na parapecie, ale tego nie poznałem, moze jakby kwiatka wypuściła :)

A co do zdobywcy wulkanów, to niezły koleś, ale raczej tą droga nie będę szedł- nie jestem wielkim fanem nadmiaru adrenaliny- trochę jej mi wystarczy.

Aczkolwiek bardzo lubię wulkany, i jak szybko policzę, to na 7 chyba byłem - wiec w sumie mogę kolegę od maski gazowej pogonić. Choć aktywne były tylko 2- PAcaya, która akurat cały czas parą pucha i Santa Anna w Salwadorze, ale tam ostatni wybuch kilka lat temu był.

pozdrawiam

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 09.12.2014 10:16

Co do pytań:

To 1 i 3 - możemy nazwać pytaniem otwartym więc każda odpowiedz dobra.
Co do 2- to na szóstkę zasłużyła Harmony - mały ma 2 kije- jak zresztą widać na zdjęciu.

Ale co tam w ramach promocji każdemu stawiam szóstkę

pozdrawiam

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1937) dodano 09.12.2014 10:09

Wspaniala galeria! szkoda, że tak szybko skończyła się! psie sesje na tle wulkanów fantasyczne! także ciekawa narracja z dawką humoru! bardzo bardzo podobało się!
pozdrawiam:)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 09.12.2014 09:24

To "coś" na 3 to bromelia.
Pozdrawiam:-)

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2746) dodano 09.12.2014 09:17

Fajnie:))))))
Jedynie kunia żal, biedaczek nie wiem czy żuje jeszcze, tyle kilogramów nosi...próbowałam wyliczyć ile...ale poległam, inne zadania też odpuściłam sobie z tego względu że na matematyce z reguły byłam zajęta paplaniną;) Pozdrawiam

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 09.12.2014 09:14

Dwa tygodnie temu gościem niedzielnego wydania Dzień Dobry TVN był zdobywca wulkanów.
Prawdziwy szaleniec!
Nie bierz Bartku z niego przykładu:-(
Między innymi tu możesz o nim poczytać http://natemat.pl/123785,polski-podroznik-zdobywa-aktywne-wulkany-cos-mnie-do-nich-ciagnie-wbrew-niebezpieczenstwom

ak użytkownik ak(wpisów:6325) dodano 09.12.2014 08:31

świetna i bardzo interesująca galeria

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 08.12.2014 22:53

Bardzo fajna galeria. Pełna egzotyka i piękne zdjęcia wulkanu. Zwiedzanie wulkanów zawsze dostarcza emocji, choć nie jestem w tym zbyt doświadczony, to4 takie góry udało mi się zaliczyć i każda wywierała niezapomniane wrażenie. Pozdrawiam. :)

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 08.12.2014 22:19

Bartku, myślałam, że na koniec dnia to człowiek "wskoczy" sobie na portal dla odpoczynku, poogląda zdjęcia z wakacji, może zrobi jakieś plany a tu proszę-kartkówka!
1. przerażajaco duuuży!
2. wydaje mi się, że najpierw miał jednego, ale być biznesmenem w takim wieku to wrodzony talent, więc wpadł na dobry pomysł i podzielił kij na dwie części i wypożyczył aż cztery razy...
3. kwiatek na zdjęciu 34 nie ma płatków tylko wąsy, których liczba zmienia się w zależności od częstotliwosci golenia...
Super pomysł, piękne zdjęcia!
Pozdrówka!

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 08.12.2014 21:49

1. odp. na pyt.1 - za duży
2. odp. na pyt.2 - wystarczającą ilość jak na tak małego biznesmena
3. odp. na pyt.3 - w przybliżeniu jest to pierwiastek z 900 do potęgi trzeciej podzielony przez 67,5
A psy i wulkany w dychę ;-)
Pozdrawiam,
andred

woja użytkownik woja(wpisów:566) dodano 08.12.2014 21:28

Dobre:-) Jak to u Bartka.
Zachwyciło mnie zdjęcie 8, przeraziło 33.
Byłem zupełnie cicho podczas lekcji, a tu proszę - i tak kartkówka na koniec!!
pozdrawiam

harmony użytkownik harmony(wpisów:2786) dodano 08.12.2014 21:24

1. 21,5 %
2. dwa kije i wypożycza je cztery razy dziennie
3. 974 z dokładnością do jednego
A teraz przejdźmy do meritum: kolejny fajny wulkan. Jeśli tylko kiedyś tam zawitam, to wiem, że to obowiązkowy punkt programu w zwiedzaniu Gwatemali.
Pozdrawiam :)

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3086) dodano 08.12.2014 21:06

"Generalnie" to fajna galeria:))Pewnie zaliczę na pałę z plusem, a niech tam...na fotce 33 dałabym 1/5, na 34 chyba 8(?) a na 43 please policz i podszepnij, bo się przeliczyłam. Podobają mi się i fotki i komentarze.

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6300) dodano 08.12.2014 20:48

Odp. pyt.1: 162,3%
Pyt.2: nie mój poziom, ze wsi jestem...:(
Pyt.3: postawiłbym inaczej: ile kwiatków jest na zdj.34?

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!