m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Jedną z czterech dzielnic Starego Miasta jest Dzielnica chrześcijańska,na której to mieliśmy niewątpliwą przyjemność się znaleźć,a na zdjęciu fragment luterańskiego kościoła Zbawiciela. Dzielnica owa zamieszkana jest głównie przez Palestyńczyków i mieści większość kościołów chrześcijańskich Starego Miasta.Od tej pory,przyglądamy się fragmentom Bazyliki Grobu Pańskiego. Jeszcze tylko słowo o dzielnicy chrześcijańskiej,no bo przecież skąd się ona tam wzięła ... Powstała w połowie XI wieku,gdy ówczesne władze Jerozolimy nakazały chrześcijanom odbudowę części murów miejskich,a że Ci nie mieli na to środków ,pozwolono im zwrócić się o pomoc finansową do cesarza bizantyjskiego. W zamian za dotację,cesarz w 1063 roku uzyskał przywilej dla chrześcijan jerozolimskich,umożliwiający im stworzenie takiej właśnie dzielnicy. Jej mieszkańcy otrzymali nawet własny samorząd.
Podporządkowani zostali także sądom patriarszym,co dało im sporą niezależność od władz muzułmańskich. Bazylika Grobu Pańskiego ... zwana również Bazyliką Grobu Świętego ... a także Bazyliką Bożego Grobu. Otacza ona swoimi ścianami niczym olbrzymi relikwiarz skałę Golgoty oraz miejsce złożenia do grobu i zmartwychwstania Jezusa. Co ciekawe sam budynek ma dziś wielu gospodarzy. Wejście do kościoła jest w rękach muzułmanów,a poszczególne kaplice należą odpowiednio do prawosławnych Greków,rzymskich katolików Franciszkanów,Ormian,Koptów i Syryjczyków. Wejdźmy zatem do środka ...
Naprzeciwko głównego wejścia do bazyliki,znajduje się Kamień Namaszczenia,upamiętniający przygotowanie ciała Chrystusa do złożenia w grobie ,oczywiście zgodnie z zapisami ewangelicznymi dokonali tego Józef z Arytmei i Nikodem. Kamień ten ustawili w tym miejscu krzyżowcy w trakcie budowy kościoła.Z kamieniem tym też związana jest ciekawa historia ... Przed 1808 r. teren ten należał do franciszkanów i kamień był marmrowy,a czarna kamienna płyta ozdobiona wykonanym z kolorowych marmurów herbem Kustodii Ziemi Świętej. Od 1810 roku Kamień Namaszczenia jest współwłasnością czterech wspólnot chrześcijańskich,czyli prawosławnych Greków,Ormian,rzymskich katolików i Koptów. Płytę zrobiona z czerwonego porfiru,a zgodnie z bizantyjską tradycją przedmioty z tego kamienia przeznaczone są dla władców lub ich wyobrażają.Na zdjęciu wejście do Grobu Chrystusa. Ale wracając do Kamienia.Nad płytą wisi 8 lamp oliwnych ,po dwie każdego ze współwłaścicieli.
Wielu pielgrzymów,szczególnie prawosławnych ,wylewa na kamień po kilka kropel olejku nardowego,a następnie ściera go specjalnie przywiezionymi białymi chusteczkami. Chusteczki te później przechowują w domach,po to,aby po śmierci krewni mogli nimi zakryć ich twarze przy wkładaniu ciała do trumny. Fragment mozaiki - namaszczenie. A to już kaplica Obelg.Należy ona do prawosławnych Greków i upamiętnia kolejny epizod Męki Pańskiej  ... ; '' Rozebrali Go z szat i narzucili na Niego płaszcz szkarłatny.Uplótłszy wieniec z ciernia włożyli Mu go na głowę,a do prawej ręki dali Mu trzcinę.Potem przyklękli przed Nim i szydzili z Niego,mówiąc: Witaj,królu żydowski!Przy tym pluli na Niego i bili Go po głowie '' W kaplicy tej pod ołtarzem  znajduje się fragment kolumny.Zgodnie z tradycją miał na niej siedzieć Jezuss,gdy żołnierze lżyli Go i wyśmiewali.
Wśród prawosławnych pielgrzymów istnieje przekonanie,że osoby o czystym sercu,po przyłożeniu ucha do tego kamienia,moga usłyszeć głosy szydzących z Chrystusa żołnierzy. Fragment kaplicy Przybicia do Krzyża. Kalwaria ... ... Wychodząc na ulice Starego Miasta,chciałbym parę słów rzec o mieszkańcach owych ulic a i nie tylko ... mieszkający w Jerozolimie Żydzi w zdecydowanej większości wywodza się z dwóch kręgów,aszkenazyjskiego i sefardyjskiego. Kultura Żydów  aszkenazyjskich ukształtowała się w otoczeniu społeczeństwa katolickiego,w niemieckim ośrodku diaspory,bardzo silnym we współczesnym średniowieczu.Żydzi stworzyli tam własny język - jidysz.W wiekach późniejszych Aszkenazyjczycy rozproszyli się po całym obszarze Europy Środkowo Wschodzniej.
W otoczeniu kultury muzułmańskiej,ukształtowali się Żydzi sefardyjscy.Kiedy w 1492 zostali zmuszeni do opuszczenia Hiszpanii,osiedlili sie w południowej Europie,Afryce Północnej,Azji oraz w krajach protestanckich Holandii i Anglii.Posługiwali sie na co dzień językiem ladino,który powstał na bazie hebrajskiego z naleciałościami hiszpańskimi i arabskimi. Najmniej liczna grupą zydowskich mieszkańców Jerozolimy,ale chyba najłatwiejszą do zauważenia,są Felaszowie.Jest to lud wywodzący sie z Etiopii,w wiekszości wyznający judaizm,stąd tez bywa nazywany czarnymi Żydami.Zgodnie z tradycja samych Felaszów,pochodzą  oni od Menelika,syna królowej Saby i króla Salomona. Najwięcej Żydów Jerozolimskich należy do nurtu ortodoksji nowoczesnej,a jest on w Izraelu religia urzędową.A to wszystko wina rabina z Frankfurtu Samsona Raphaela Hirsha,który twierdził,że należy,trzymając się prawa mojżeszowego,podążać za przemianami społecznymi i kulturowymi otaczającego świata. Żydzi wyznający judaizm ultraortodoksyjny nazywani są w Izraelu haredim.Sa negatywnie nastawieni do postępu technicznego i kulturowego.Z tego tez powodu starają sie ograniczać kontakty ze światem zewnętrznym.Dbają o to,by dokładnie przestrzegac wszystkich 613 zakazów i nakazów wynikających z Tory. Chasydyzm natomiast ma swoje korzenie na wschodnich terenach dawnej Rzeczypospolitej,gdzie znaczną część mieszkańców stanowili Żydzi,którzy to głosili,że od ślęczenia nad księgami ważniejsza jest pobożność,wspólna modlitwa i radość ze służenia Bogu. A to już Bazylika Zaśnięcia NMP.Została wzniesiona na początku XX wieku,ale jej wezwanie wiąże się z bardzo dawną tradycją mówiącą,że Maryja ,gdy przebywała w Jerozolimie,mieszkała wraz ze św,Janem na górze Syjon u nieznajomego nam z imienia Jezus
Tam też miała zasnąć snem wiecznym,a po pochowaniu ciało Maryi zostało wzięte do nieba. Tak przynajmniej opisuje to jeden z apostołów  tak zwany Transitus Józefa z Arymatei. Kończąc moje spotkanie z Jerozolimą,zajrzyjmy jeszcze do Wieczernika,bo to również bardzo ważne miejsce zwłaszcza dla chrześcijan. Tuz przed budynkiem Wieczernika znajduje się pomnik króla Dawida. Wieczernik był dużą salą na piętrze domu jednego z uczniów Jezusa. Mihrab,pozostałość z czasów,gdy Wieczernik był meczetem.
Z Wieczernikiem wiążą się tak ważne wydarzenia jak ustanowienie kapłaństwa,sprawowanie przez Chrystusa pierwszego misterium Eucharystii i Zesłanie Ducha Świętego. Został wybudowany w miejscu grobu króla Dawida,a w chwili obecnej jak na tak ważne miejsce wymaga dość poważnego remontu ... Witraż w holu Wieczernika. Rzeźba przedstawiająca drzewo oliwne wraz ze źdźbłem zboża oraz winną latoroślą,które symbolizują Eucharystię. Jerozolima... miejsce jak dla mnie magiczne,do którego z pewnością jeszcze powrócę,gdy nadarzy się odpowiednia ku temu okazja. Żeby nie było,że same starocie w galerii,to na koniec dwa obrazki jakże inne,aniżeli nasze skojarzenia z miejscem tym...
... Dziękuję  i pozdrawiam wszystkich oglądających,a ja tymczasem idę odpocząć :)

najbliższe galerie:

 
Szema Jisrael
1pix użytkownik dispar odległość 0 km 1pix
Al-Haram asz-Szarif Wzgórze Świątynne
1pix użytkownik tama odległość 1 km 1pix
Jerozolima - dzielnica muzułmańska
1pix użytkownik ryzykant odległość 1 km 1pix
Jerozolima
1pix użytkownik plan_podrozy odległość 1 km 1pix
Najlepsza kawa w Jerozolimie
1pix użytkownik skuza odległość 1 km 1pix
ZIEMIA ŚWIĘTA - Jerozolima
1pix użytkownik mocar odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4488) dodano 29.10.2014 17:37

Woja,bardzo Ci dziękuję za przychylny komentarz :)
Pozdrawiam.

woja użytkownik woja(wpisów:555) dodano 26.10.2014 21:26

Chyba niepotrzebnie się obawiałeś prezentacji z tak znanego miejsca.
Bardzo ciekawie to zrobiłeś.
Pozdrawiam

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4488) dodano 25.10.2014 22:48

Dziękuję miłym gościom za odwiedziny w mojej galerii oraz serdecznie pozdrawiam :)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 25.10.2014 10:32

Zazdroszczę wszystkim ,którzy dotarli do Izraela...ja wybierałam się już 2 razy,w niewłaściwym jak eis okazało czasie...rozruchy...ale kiedyś tam dotrę:)))
Pozdrawiam:)

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2735) dodano 23.10.2014 21:34

Zaczynam spacer z Tobą po Jerozolimie od drugiej części, no nic zaraz wrócę do pierwszej:) hmmm czytanie od końca tez ma swój tu sens:) Relacje z takiego miejsca jak to bardzo do mnie przemawiają, taki kawał historii ludzkiej, na wyciągnięcie ręki...chciałabym na spokojnie móc kiedyś pochodzić po Jerozolimie, pooddychać tym powietrzem, dotknąć historii chrześcijaństwa,naszej...POzdrawiam serdecznie i idę od odcinka pierwszego;)

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 23.10.2014 20:58

Na tej 50 to zez rozbiezny ci wyszedł za tymi Paniami na drugim planie?

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 23.10.2014 20:06

Po galeriach Twoich, Tamy i kilku jeszcze innych osób będziemy niedługo chyba najlepszymi znawcami Jerozolimy :-)
Twoje galerie są dla mnie świetnym uzupełnieniem krótkiego pobytu w tym mieście. Też mam nadzieję, że kiedyś tam wrócę i spokojnie jeszcze raz to obejrzę.
Pozdrawiam,
andred

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5282) dodano 23.10.2014 18:35

Bardzo przyjemnie spacerowało się z Tobą po zaułkach Jerozolimy. Dzięki za ciekawy opis. Warto może poprawić "literówkę" w podpisie fotki 19, bo chodzi oczywi ście o olejek nardowy, a nie narodowy. Oby spełniło Ci się tradycyjne żydowskie życzenie powrotu do Jerozolimy: לשנה הבאה - בירושלים (Leszana habaa biruszalajim). Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!