m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Pakowanie zaczęliśmy już poprzedniego dnia: zapasowe koła, namioty, materace, woda, jedzenie, kuchnia, minimalna odzież, a przede wszystkim (czerwony Pinotage) lornetki, aparaty, okulary słoneczne, czapki, chustki itp. Tradycyjnie nasze psinki miały 'blusa'...wiedziały, że będą na weekend bez ludzi... Na trasie zaskakujące spotkanie z...wielbłądem! Wielbłądy zostały sprowadzone przez Niemców kolonizujących Namibię, a dzisiaj od czasu do czasu można je spotkać na farmach lub używane są w turystyce. 'Jeden z jedynych' 'pawianowych' znaków na namibijskich szlakach :) Największe antylopy Afryki elandy, mogą ważyć ponad tonę! - ten osobnik chłodził się w cieniu... Nasza trasa zaczyna się w Windhoek, stolicy Namibii. Mamy do pokonania 350 km, głównie szutrówkami. Przemierzamy tereny Wysoczyzny Centralnej, wznoszącej się ok. 1500 metrów nad poziomen morza. Górskie formy i krajobrazy są szokujące! Punkt widokowy na przejściu górskim Spreetshoogte Pass. Teraz (na biegu) zjeżdżamy na sam dół, pod kątem 45-ciu stopni...strach się bać! Po obu stronach drogi, strome urwiska...
Przejście jest dzisiaj wybrukowane (choć jakieś 10 lat temu była tu wciąż szutrówka). W czasie pory deszczowej samochód 'ślizga się' troszeczkę... Farmer Mr.Spreets miał farmę tuż u podnóża przejścia. Raz w tygodniu dostarczano mu zapasy i zakupy z Windhoek. Kurier pozostawiał wszystko na szczycie, a Mr.Spreets ze swoim koniem lub osiołkiem wspinał się na górę, aby to odebrać...ot i powstało jedno z najwyższych i najbardziej impressywnych przejść górskich w Namibii. Docieramy do Solitaire! Takie maleńkie magiczne miejsce na Pustyni Namib. Jest tu: pustynny znak, pustynna piekarnia, pustynny hotelik, pustynna stacja benzynowa, warsztat, restauracja, mały sklepik, kemping, pas lotniczy i pustynny, podniebna galeria wraków i starych aut. Cudnie! W Solitaire wypiekana jest słynna pustynna szarlotka (albo jak kto woli placek z jabłkami) wg. tajemnej specjalnej receptury pana piekarza Moosa McGregora. Niestety nasz drogi Moose nie przywita nas jak zawsze...odszedł od nas w tym roku w styczniu...

W Solitaire piekł prawie 30 lat...cicha pustynna oaza opustoszała... (Moose McGregor pochowany jest w Solitaire, jego grób znajduje się nieopodal piekarni) http://namibccc.blogspot.com/2014/01/moose-mcgregor-namibian-legend_22.html Maleńkie wiewiórki ziemne zadomowiły się w Solitaire, budują tu swoje podziemne tunele i norki. Wikłacze zbierają okruszki z piekarni...
Stare auta 'stylowo' ozdabiają oazę - są codziennymi modelami podczas sesji fotograficznych. Po kawie i ciachu, dopełniamy paliwo i ruszamy w kierunku naszego kempingu na farmie. Zbliża się chłodniejsza pora dnia, granitowe skały czerwienieją, słoneczko zachodzi... Jak namibijska tradycja nakazuje mamy 'braja' (braai-barbacue w języku afrykanerskim) najpierw wypalamy 'kratkę'. Stół gotowy! Chlebek czosnkowy, zielona świeża sałatka, mięso i duuużo czerwonego wina :) A maleńkie źdźbła traw łapią ostatnie promienie słońca...
Cisza nad sawanną... Rozpalamy większe ognisko, zasiadamy 'do stołu' - a nad głowami jasna Droga Mleczna utkana gwiazdami! (od patrzenia w górę zaczynają nas boleć szyje...) Poranek na farmie, słoneczko już wysoko na niebie. Poranni goście odwiedzają obozowisko. Jeśli ktoś nie nastawił budzika, nie musiał! Tarentale odśpiewują swoją skrzeczącą pobudkę https://www.youtube.com/watch?v=z5GnmSg0ct4 Sniadanko czeka! Pustynny czar! (jakoś nie było go na stole gdy pierwsza wstałam tego ranka ;)))
Wróble przylądkowe 'wpadły' na wodę. Dzisiaj pustynna przygoda! Piasek będzie wszędzie...dookoła nas i we włosach, w butach, w kieszeniach też! (Wjazd do parku jest tuż po wschodzie słońca, aczkolwiek podczas tej wyprawy wjechaliśmy ciut później. Jeśli pozostaje się na noc na terenie parku np. na kampie Sesriem lub w lodge Sossus Dune Lodge wjazd nie jest tak ściśle regulowany i można rozpocząć wyprawę wcześniej) Od bramy Parku Namib Naukluft w Sesriem do Sossusvlei jest ok 60 km drogą asfaltową, poczym zmienia się w piaszczysty odcinek ok. 10 km w dwie strony, tylko dla samochodów 4 x 4. 60-cio kilometrowy odcinek był kiedyś drogą szutrową, ale ze względu na dzikie zwierzęta i bezpieczeństwo odwiedzających postanowiono go wyasfaltować. Pojawiają się pierwsze niewysokie pomarańczowe wydmy... Poranne loty balonem powietrznym...dzisiaj mają sprzyjające wiatry :)

Balon ląduje gdzieś na pustyni, a lot kończy się pysznym śniadankiem i szampanem! Uwielbiam takie połączenie pustynnych kolorów i 'tekstur'!

(czy jest takie słowo?)
Balon już wysoko! Powietrze jest przejżyste, mają piękny widok! W oddali przybliżające się i 'rosnące' w oczach wydmy...kojący cichy pustynny krajobraz. Codzienne wyścigi strusiowe. Stado oryksów u podnóża wydmy. Szpringbokowe szepty... (skoczki nie potrzebują wody aby przetrwać w pustynnych warunkach, spijają poranną rosę lub jedzą rośliny gromadzące wodę) Samotny piękny oryks - moja ulubiona antylopa! (ma ponad metrowe ostre rogi i jest przepięknie ubarwiony, nazywam go 'wojownik')
Kiedy mój syn po raz pierwszy zobaczył strusia, nie wiedział jak to złapać. Patrzył, patrzył i prosto stwierdził: 'Duża, duuuuża kaczka!!!' Widok 'z lotu ptaka' na Morze Piasku (Sea of Sand) które już ponad rok jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Bezwodna oaza suchych drzew - Martwa Dolina - tam zmierzamy! Można pójść na pustynny spacer 'płaską trasą' do Martwej Doliny, ale podczas tej wyprawy naszym wyzwaniem było wspiąć się na Big Daddy - jedną z najwyższych wydm na Ziemi ok 380 metrów. Butelki z wodą w dłoń...i marsz! Przed nami większa grupa. Wspinaczka nie jest super uciążliwa, na szlaku nie ma przeszkód, ani niebezpieczeństw...aczkolwiek niska wilgotność powietrza, wiatr, piach i pustynny klimat są całkiem 'wykańczające'... Na szczytach wydm, pustynne miraże...gorące powietrze już faluje.
1 - 2, 1 - 2, noga za nogą, już prawie na szczycie! Martwa Dolina wyłania się pięknie zza wydm. Ach! Co za widok! Ze szczytu Big Daddy perspektywa zupełnie się zmienia. Te małe 'mrówki' na dole to pustynne mini-ludziki! Panoramiczny widok - coś niesamowitego! Tak jak podczas wspinaczki górskiej, co metr zmiana krajobrazu! Ze szczytu 'olbrzyma' widok na wynurzające się z piasku skaliste góry. U podnóża Big Daddy, Martwa Dolina. Miniaturowe akacje i mini-ludzie, widok ze szczytu Big Daddy.
Tutaj odpoczywają 'zadziwieni'! Pustynna panorama 360 stopni. Samotny biały...samolot. (loty krajobrazowe nad Morzem Piasku)

cdn...

najbliższe galerie:

 
NAMIBIA, Sossusvlei i Deadvlei
1pix użytkownik martyna odległość 0 km 1pix
Sossusvlei
1pix użytkownik doracz odległość 4 km 1pix
Namibia
1pix użytkownik raptorek odległość 4 km 1pix
Namibia - zwierzęta
1pix użytkownik raptorek odległość 4 km 1pix
 Diuna 45
1pix użytkownik doracz odległość 15 km 1pix
Sossusvlei czyli Martwa Dolina
1pix użytkownik pulinka odległość 46 km 1pix

komentarze do galerii (56):

 
martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 24.10.2014 10:58

ps. pozdrawiam i słonko ślę :)

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 24.10.2014 10:58

Hejka Skuza! :) fajna fotka (Twój profil) a ten palec to na mnie?
Ano kuszę, bo pięknie tu, odlotowo, ciiicho, nie-turystycznie, pustynnie i puuusto - jeśli ktoś szuka ucieczki od gwaru, tłumów, wielkich grup ludzi...Namibia :)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 23.10.2014 23:42

Marta kusisz ta Namibia niesamowicie:)
Pozdrawiam serdecznie:)

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 22.10.2014 10:20

Magdalena...chciałam kusić w weekend, ale galerie 'znikały' - taka magia! ;))) postaram się w przyszły wrzucić 'cdn'
Widok z Big Daddy jest niesamowity, wtedy w pełni pojmuje się dlaczego to miejsce nazwane zostało 'Morzem Piasku'...panorama 360 wygląda jak falujący ocean!
...jest pomarańczowy!...i z piasku ;)))

pozdrawiam

ps.w wielu przewodnikach i opisach pojawia się wielokrotnie ta sama, błędna informacja, że Wydma 45-ta jest jedyną na którą można się wspinać, albo że jest najwyższą itp. zawsze mnie to dziwi... ;)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 21.10.2014 08:28

Baaardzo fajnie wygląda Martwa Dolina ze szczytu Big Daddy! Na ogół można zobaczyć na zdjęciach te akacje z innej perspektywy. Warto było wspinać się na wydmę dla takich panoram. Pozdrawiam i czekam na dalsze kuszenie;-)

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 19.10.2014 15:03

:)

...już nie pamiętam co to są 'ponure dni' ;)

nata14 użytkownik nata14(wpisów:1093) dodano 18.10.2014 20:28

Dzięki ,słoneczko przyda się jako antidotum na ponure , pochmurne niebo nad Pomorzem. Pozdrawiam :))

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 18.10.2014 16:28

to ja Tobie, Nata już ślę całą kopertę słoneczka!!!
w Namibii go mamy 360 dni w roku... :D

pozdrawiam

nata14 użytkownik nata14(wpisów:1093) dodano 18.10.2014 13:52

Zaglądam po raz kolejny. Żeby ' łapnąć' trochę słoneczka Piękne widoki. Pozdrawiam.:)))

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 14.10.2014 07:38

Michal :)

festival Herero to coś 'nie z tej epoki' i jakieś powiem nawet nie-afrykańsko wyglądające, bardzo skrupulatnie zorganizowane, z wielką pompą i fanfarami, regaliami, strojami, mundurami, muzyką i...długimi nudnymi przemówieniami dygnitarzy ;))) ale warte doświadczenia :)
polecam też wizytę u ludzi Himba w odległych północnych regionach Kaokolandu, w wioskach bardziej oddalonych od cywilizacji, spędzenie 2-3 dni z nimi...potem wizytę u przyjaznych ludzi San, Buszmenów z Kalahari 'w buszu' we wschodniej Namibii, we wschodnich rejonach, okolice Tsumkwe, mamy teżplemię Kavango, Damara tam gdzie żyja słonie pustynne, mieszkający na pustyni 'wydobywacze' pół-szlachetnych kamieni, także ludzie Topnaar w okolicach Rzeki Kuiseb na wydmach...są Basterzy, Afrykanerzy, Portugalczycy, Niemcy a wszyscy namibijczycy :)))

:D

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 14.10.2014 07:31

Klaverjevier :)

Zgadza się, jest jak mówisz, nasze pustynne zimy szczególnie noce to nie żart, w dzień 25 i słonko, ale poczekaj gdy to słonko zajdzie :(((
siada się bliżej i bliżej ogniska ;)))) potem trzeba ubrać się na noc jak na wyprawę polarną, dotrwać do rana i po wschodzie słonka rozebrać się ponownie do T-shirta ;))) ale to od maja do połowy września, jak lato nadejdzie...to ze swojej skóry czasami chce się wyskoczyć :)
tu dodam, że upały w Namibii są łatwe do zniesienia, ponieważ jest tu sucho i człowiek nie poci się tak bardzo jak tam gdzie jest większa wilgotność, np. w Zambii.

dzięki za notatki :)

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 14.10.2014 07:25

Harmony :)

witam, dziękuję :)
byłam w tym miejscu już na pewno kilka razy...za każdym jest inne, co zależy od pogody pory roku wiatru wilgotności powietrza pory dnia itd...ale plenery fotograficzne zawsze są 'na miejscu' ;))) gdy OS-towy Doracz i Martyna byli w namibii to siedząc wieczorkami przy trunkach, wyobrażaliśmy sobie taki OS-towy fotograficzny plener! Wszyscy-by po wydmych biegali! ;)))

postaram się 'streścić' na cdn.2 w ten weekend :) pa

michal1988 użytkownik michal1988(wpisów:909) dodano 13.10.2014 22:39

Ja bedac w Namibii musze koniecznie zobaczyc tradycyjny festiwal Herero w Okahandja :)

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 13.10.2014 22:31

Bartku, jeśli mogę dodać z własnego doświadczenia:
Byłam w lipcu i spałam w namiocie, brakowało mi bielizny termicznej i czapki na głowę. Noce były bardzo zimne a ja zmarzlak jestem!
Nie żartuję, ja tylko ostrzegam.
Myślę, że dzieciaczki będą miały frajdę, zwłaszcza w Sossusvlei, takiej piaskownicy to one jeszcze nie widziały!

harmony użytkownik harmony(wpisów:2786) dodano 13.10.2014 22:27

Marzy mi się to morze piasku ... Fotki 36 i 46 super! Fajnie opisane. Czekam na więcej.
Pozdrawiam :)

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 13.10.2014 22:18

Bartek :)

witam serdecznie...ano prawda! jak się 'mieszka' to się ciut więcej wie...ale i można poradą posłużyć...tak prosto od serca :)
nasza namibijska zima jest zimna w nocy gdy temperatury spadają poniżej '0' na pustyni i ciut może być mroźno, ale gdy tylko słonko ponownie na mur-beton wyjdzie jest znowu upał i 25 stopni w cieniu ;))) takie życie w pustynnym kraju :)
a dzieciaczki będą miały frajdę, zerknij na ten blog ludzi, którzy niedawno tu byli...http://www.jaknajdalej.pl/co-bylo/?album_id=6055696347433561809

pozdrówki :)

rymuje się jak...'krówki' (to takie słodkie ciągnące się słodkości...mniam...)

madeleine użytkownik madeleine(wpisów:1364) dodano 13.10.2014 22:04

Marta, bardzo się cieszę, że znów z nami jesteś, brakowało tu Ciebie :) Podobnie jak Śnieżka, od razu zwróciłam uwagę na tę piękność z 1 fotki - udało jej się przyćmić urodą te wszystkie cudowne krajobrazy ;) Moje ulubione zdjęcie to 36, natomiast moja ulubiona antylopa to zdecydowanie kudu ;) pozdrawiam serdecznie

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 13.10.2014 20:43

Ja tam także zachęcam do paru prezentacji jak to w LP piszą "off the beaten track"- zwłaszcza jak ktoś na miejscu mieszka jak ty, to na pewno sporo perelek spoza pewnie typowego tursytycznego szlaku osob co tu wskakuja na dwa tygodnie może pokazac.
Ja o Namibii juz mysle, ale musze małego troche podrosnąc, bo na razie by mi tych kilometrów aucie nie wytrzymał- więc może za 2-3-4 lata.

Napisałas tez, ze jezeli chodzi o zwierzeta, to najlepsza jest namibijska zima- a nie jest wowczas za zimno na spanie w namiocie itd. Bo pewnie za kilka lat bede musial sie przestawic na wyjazdy w wakacje jak mi dzieci do szkoly pójdą- więc może byłaby to dobra destynacja na ten czas?

pozdr.

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 13.10.2014 19:39

Snieżko :)

zapodałaś mi 'pomysł' na galerię 'szaleństwa pani Cudy' albo coś takiego ;)))
cieszę się, że moja psinka przypadła Ci do gustu :)
słonko ślę

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3379) dodano 13.10.2014 19:07

Pokaż jeszcze kiedyś Cudkę wesołą na spacerze:)
Chociaż taka z "bluesem" też piękna;)

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 13.10.2014 18:58

Michal :)

Namibia = NAGRODA!!!
Twoje europejskie lato a tutejsza namibijska zima od Maja do połowy września, przed porą deszczową, są z ręką na sercu najlepszymi miesiącami na oglądanie dzikiej zwierzyny...podczas pory deszczowej wiele zwierzaków, szczególnie w Etoshy migruje na północ, do nowych źródeł...słoni czasem wogóle nie można wytropić...a przecież jak już człowiek zjedzie to chce chociaż jednego zobaczyć ;)))

no to 'dyplomuj się' szybko i jeszcze szybciej 'nagradzaj' potem pakuj i już jesteś, a ja przecież na miejscu i 'do usług' ;))))
pozdrowionka ślę

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 13.10.2014 18:52

Sniezko :)

witaj, tak mi ciut głupio, że 'mnie nie było' jeden powód to brak czasu i kompletnie totalne zaganianie, a drugi...mi Canon stał się KAPUT i...nowe foty musiały poczekać...ale zaglądałam weekendowo na OS...ciesząc się wypadami innych...popijając winko odlatywałam do tak wielu miejsc :)))
a PSINA? wiesz mówisz CUDO a ona właśnie ma tak na imię CUDKA :))) mieszanka kundelki i Husky/Wilczura i jaka piękna wyszła, co? ale miała ciut tragiczne 'przyjście' z 5-ciu szczeniaków ona sama ostała i cudem przeżyła! No to daliśmy jej CUDKA na imię - i mówię Ci CO TO ZA STWORZENIE :))))) jak 'osóbka' cała ;)
Na spacerach nie idzie...GNA! Nie chodzi się z nią grzecznie ale biega! ;))))

pozdrawiam ciepło i dziękuję za wizytę

michal1988 użytkownik michal1988(wpisów:909) dodano 13.10.2014 18:44

Marta z mila checia :) ale na przyszly rok moze cos zaplanuje... Poki co od srody Wietnam i Kambodza a w grudniu Karaiby albo Kap Verden... Jakby co to najwczesniej zima 2015 jak zrobie dyplom :) To bedzie taka moja osobista nagroda :) Jak bede potrzebowal przewodniczki to juz wiem do kogo sie zwracac :)

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3379) dodano 13.10.2014 18:24

No jesteś nareszcie:)
Bardzo mi się podoba Twoja Namibia, ale jeszcze bardziej Twoja psina. Cudo:)

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 13.10.2014 18:08

w takim razie zapraszam w Windhoek na tradycyjne 'poiki' w żeliwnym garze :D

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 13.10.2014 18:07

AK, Michal ceny +/- w euro od 834.43 - 953.64 (wygooglowałam ;)))
to widzę, że się zbieracie do wyprawy?!
słonko świeci :)

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 13.10.2014 18:02

AK :)

witaj ponownie, bilety lotniczne z kraju są w cenie 3500 - 4000 zł (zależy pewnie od sezonu/ofert specjylnych itp), po niemiecku można, podróże indywidualne - jak najbardziej i całkiem popularne, hoteliki, pensjonaty, samochody z namiotami rozkładanymi na dachu - co tam sobie wymarzysz :)
strona turystyczna jest dobrze przygotowana i zoragnizowana w Namibii, znajdziesz kwatery od standardu luksus do economicznego nie tracąc przy tym na wszystkich innych walorach, które oferuje Namibia, drogi są dobrze utrzymane nawet szutrowe, ludzie przyjaźni, kraj spokojny...no i słonko świeci ok. 350 dni w roku nawet podczas pory deszczowej :)

dawaj jak masz więcej pytań :)

michal1988 użytkownik michal1988(wpisów:909) dodano 13.10.2014 17:44

Super :) Czekam w takim razie na wiele relacji :)

@Ak ostatnio jak patrzylem na loty do Windhoek to ca od 1000€ hin und zurück :) Na urlaubspiraten widzialem doskonala oferte do Cape Town 9 dni za 890€. Gdyby nie to ze nie odpowiadal mi czas to bym bez zastanowienia bral... Tylko 9 dni to co to za przygoda... No ale chociaz namiastka. A co do biur podrozy - tez mi sie wydaje ze ten Region to chyba raczej samemu przyjdzie mi zorganizowac znacznie taniej. Na Afryke potrzeba czasu i naprawde takiej obiezyswiatowej wyprawy :) Jedyna oferta ktora w jakis sposob mi odpowiadala to bylo polaczenie Namibii, Botswany, RPA i Zambii - caly miesiac ale kwota 10k € to jednak zapora nie do przejscia poki co...

ak użytkownik ak(wpisów:6327) dodano 13.10.2014 16:56

@martafryka- a bilecik w jakiej cenie?... jakiś hotelik przeciętny no i czy po niemiecku można tam się dogadać ?
(nie lubię zorganizowanych grupowych wycieczek, sam sobie je organizuję, dlatego takie pytania )

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 13.10.2014 16:48

Michal :)

Namibia 'przesycona' jest niemieckimi wpływami ze względu na historię kolonialną...a wszystko zaczęł się właściwie od 'gorączki diamentowej'...poszukiwania świecących kamyków w piachu...do dzisiaj wciąż wydobywa się diamenty w Namibii a i mówi się, że piach jest usłany diamentowym pyłem...baaardzo iskrzy się i to w słońcu i przy pełni księżyca...w Namibii mieszkam jakieś 20 lat i pokochałam ten kraj, a podróżowałam po kilku krajach południowej Afryki...a tutaj znalazłam swoje 'gniazdko' ;) nie obiecuję, ale w miarę czasu (który goni jak crazy) postaram się wstawić galerię 'kolonialną'. Takie szczególne poniemieckie miasteczko to nadoceaniczny Swakopmund...w lokalnych pubach podaje się zimne piwo w kuflach i...pyszną golonkę ;)
Namibia jest krajem bardzo spokojnym, nie-gęsto zaludnionym, co wg. mnie jeszcze bardziej go upiększa i w sumie uatrakcyjnia :) nie czuję się tu tłoku, natłoku, turystycznego zamieszania, pędu, wielkich grupowych wycieczek...cicho, odludnie, spokojnie i blisko natury :)

czasami na pustynnej trasie wydaje się, że jest się jedyną tam osobą, jak na jakiejś bezludnej planecie...otoczoną przestrzenią, pięknymi krajobrazami...i dziką zwierzyną...

praktycznie mówiąc są teraz dosyć fajne (bezpośrednie) połączenia do Namibii z Frankfurtu (Lufthansa) a i nowe, europejskie linie Condor też już dolatują ;)

pozdrawiam słonecznie :)

michal1988 użytkownik michal1988(wpisów:909) dodano 13.10.2014 16:18

Bardzo mnie zaciekawilo to ze żyjesz w Namibii... Może pokazalabys te niemieckie miasteczka w swoich galeriach, pozostałości po kolonistach? Przyroda jest piękna ale i kultura bardzo ciekawa. Czy masz tez galerie z sąsiedniej RPA? Co do Namibii to tak niewiele jest informacji i dokumentów o tym miejscu na ziemi. Słyszałem ze obok RPA Botswany i Gabonu to najbardziej ucywilizowany kraj Afryki? Marzy mi się ze wreszcie będę mógł takie 3 miesiące mieć wolnego, odpowiednie środki na loty i premierze cala Afrykę Południowa od Namibii na Mozambiku kończąc :) Zazdroszcze miejsca zamieszkania :)

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 13.10.2014 14:54

Achernar :)

potocznie się mówi, że Namibia jest najlepsza na dobry początek afrykańskich przygód - zgadzam się!
żyje tu 2,1 mln ludzi na obszarze prawie dwa i pół raza większym od Polski, jakieś statystyczne 2,1 osoby na km kwadratowy, cisza spokój a na trasie czasami ani żywej duszy kilometrami...po Mongolii drufi co do zaludnienia na km/kw kraj na Ziemi...przytulnie i pustynno :)

pozdrawiam

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 13.10.2014 14:50

AK :)

sorki coś mi się podwójnie wpisało...domyślam się że media cały czas o Eboli 'głoszą' i to cały czas b.negatywnie...tak jakby nie było nadzieji...
galerię 'cdn'. postaram się 'wkleić' szybciutko :)
ślę słonko :)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 13.10.2014 14:50

Piękne rejony naszej Ziemi, których pewnie nigdy nie uda mi się zobaczyć na żywo, gdyż na Afrykę nie da mi się raczej namówić mojej drugiej połowy (a próbowałem wielokrotnie). Dzięki, że mogę tam być przynajmniej wirtualnie. Pozdrawiam. :)

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 13.10.2014 14:45

@AK :)
Ebola tak bardzo jak jest realna, nigdy do tej pory nie była notowana w Namibii lub krajach ościennych, tragedia i przykro co dzieje się za północno-zachodnim wybrzeżu, aczkolwiek jest to 'geograficznie' bardzo daleko od Namibii i Afryki południowej, Afryka jest po prostu tak olbrzymia, a region Eboli jest nawet bliżej (dystansowo i połączeniowo) Europy niż południowej, podzwrotnikowej Afyki...i Namibii; jako środek zapobiegawczy 'skanuje' się na lotnisku wszystkich przybywających...to taka mała zachęta, jeśli masz namibijskie wyjazdy w planach :)

pozdrowionka

ak użytkownik ak(wpisów:6327) dodano 13.10.2014 13:37

@martafryka- nawet nie marzę... nie chodzi o ebolę, a o inne powody, jasne żebym chciał , ba ! kto by nie?
ebola jest już w Hiszpanii, sami do tego dopuścili niefrasobliwością. Masz rację pisząc o kontrolach, terytorium kontynentu etc... ale ludzie , to ludzie i Afryka obecnie im kojarzy się z tym paskudnym wirusem.
Pozdrawiam i życzę dalszych podróży tej klasy. Z miłą chęcią oglądnę następne galerie z tamtych stron.

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 13.10.2014 13:23

@AK :)
Ebola tak bardzo jak jest realna, nigdy do tej pory nie była notowana w Namibii lub krajach ościennych, tragedia i przykro co dzieje się za północno-zachodnim wybrzeżu, aczkolwiek jest to 'geograficznie' bardzo daleko od Namibii i Afryki południowej, Afryka jest po prostu tak olbrzymia, a region Eboli jest nawet bliżej (dystansowo i połączeniowo) Europy niż południowej, podzwrotnikowej Afyki...i Namibii; jako środek zapobiegawczy 'skanuje' się na lotnisku wszystkich przybywających...to taka mała zachęta, jeśli masz namibijskie wyjazdy w planach :)

pozdrowionka

ak użytkownik ak(wpisów:6327) dodano 13.10.2014 13:15

@martafryka- teraz w czasach rozszalałej eboli Twoje opowieści są na wagę złota :)

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 13.10.2014 13:11

Andred :) witaj serdecznie!

wiem, że Namibia Cię 'nawiedza' i cieszę się, że moja galeria jakoś bardziej to 'skrystalizowała' ;)))
Mówisz, że 'poczułeś się jakbyś tu był...' a ja już czekam na Twoją namibijską galerię :)
Kraj jest piękny, spokojny, przyjazny i czysty! Kontrasty, dzika zwierzyna, bliskość natury, wyciszenie, nieziemskie krajobrazy...ot Namibia w pigułce :)

Muszę się streszczać z 'cdenem'...fotki są, ale czasu czasami brakuje ;)))
pozdrawiam słonecznie

ps. dotrzymałeś słowa = masz maderyjską czapkę z antenką! Czapki nie mam, ale za to tańce maderyjskie z przyjaciółmi 'wykonywałam' już nie raz ;)))

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 13.10.2014 00:11

Martafryka, widziałem już niejedną galerię z Namibii, ponieważ jest tu na OS ich kilka i po każdej mówię sobie, że koniecznie muszę tam kiedyś pojechać. Przede wszystkim żeby zobaczyć te wspaniałe wydmy i tę Martwą Dolinę ale i na safari w poszukiwaniu wielkiej piątki też chciałbym się wybrać.
Po każdej galerii jestem coraz bliżej takiej decyzji, a ta galeria zdecydowanie przybliżyła mnie do podjęcia decyzji która wprawdzie jeszcze nie zapadła.....ale to kwestia bardzo bliskiego czasu.
Galeria bardzo mi się podoba, fajnie opisałaś....tak, że przez moment czułem się jakbym tam z Wami był :-)......nawet już czułem ten piach w butach i kieszeniach :-)
Czekam niecierpliwie na cdn.
Pozdrawiam,
andred

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 12.10.2014 22:52

AK :)

bardzo dziękuję :)

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 12.10.2014 22:51

Surykatko :)

wymigiwałam się że 'czasu mi brakuje' itd itp
ale dzisiaj się nagle 'jakoś' znalazł :)))

dziękuję za wizytę

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 12.10.2014 22:48

Tama...ps. taka mała gwarancja...że autka w Solitaire to by Cię kompletnie pochłonęły przynajmniej na godzinę!
Po prostu są naturalnie 'przyciągające' i w każdym chce się usiąść i coś naklikać ;)

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 12.10.2014 22:45

Tama...super, że wpadłaś na moment :)
...wiesz z tego co piszesz czuję, że znalazłabyś tu swoje 'klimaty'... przede wszystkim... CISZA - jest wręcz ogłuszająca...człowiek jedzie i jedzie kilometrami i ani żywej duszy...po jakimś czasie czuje się jakby by jedyną osobą na całej Ziemi...w Namibii ludzie gdy przechodzą przez stresy, trudności, kryzysy...pakują namiot i ruszają 'ot tak na pustynię'...wyciszają się...

...dla mnie Martwa Dolina i Pustynia Namib to swoiste przeżycie...jakieś takie 'coś innego' niż wszystko inne, jeśli tak się prosto mogę wyrazić...
Plener fotograficzny w Martwej Dolinie jest, że tak ujmę nie-z-tego-świata...wyprawa, którą opisałam nie była moją pierwszą eskapadą do tego miejsca...ale światło, piach, mgły, cienie, pora roku, wiatr, temeratura powietrza, pora dnia - wszystko wpływało na zmianę całego nastroju przeżycia i doświadczenia...tak jakby każda wizyta była totalnie inna...ot i uproszczona prezentacja magii Martwej Doliny...plus każdy fotograf i odwiedzający widzi to wszystko zupełnie inaczej...swoim okiem...

dobranocki...

muszę jakoś znaleźć czas na cd. ;)

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 12.10.2014 22:34

Dispar...witam serdecznie/słonecznie :)
relacja prosta...człowiek musiał się na Big Daddy wspinać, bo obiecał to swoim nastolatkom/wysportowanym chłopakom ;))) że co? że też wejdzie! jak oni! pestka!
...foty z 'wdrapywania się i praiwe ususzenia w trasie w następnej galerii... ;)

pozdrowionka :)

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 12.10.2014 22:29

Michal :)

krótko i od serca D - Z - I - E - K - I serdeczne :)))

cdn nastąpi...właśnie super mnie do tego zachęciłeś :)
pozdrówki

ak użytkownik ak(wpisów:6327) dodano 12.10.2014 22:04

bardzo ładna opowieść

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7307) dodano 12.10.2014 21:49

Piękna wyprawa, piaskiem malowana. Cieszę się Marto ,że znowu nam tu serwujesz te niesamowite widoki i opowieści. :) Pozdrawiam serdecznie :)

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 12.10.2014 21:17

Marta, w ogóle to masz bardzo dobre pióro, piszesz tak miękko, przyjemnie się Ciebie czyta :)

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 12.10.2014 21:16

Marta, dziękuję za dedykację - to bardzo miłe :)
Zaczęłaś opowieść dość spokojnie a zakończyłaś wielkim akcentem. Zdjęcia 35, 36 i wiele innych pustynnych są takie "wow" ;)
Pierwszy raz chyba spotykam tę Martwą Dolinę.
Przyznam Ci się, że marzyłaby mi się taka sesja z tymi starymi autkami, ja w roli fotomodelki, ależ tam jest zajefajne światło. I stopy "umoczyć" w tym piachu.
Bardzo lubię pustynne krajobrazy, są takie wyciszające i w dodatku piękne, albo na odwrót.
Teksturka - jest takie słowo :)
Pozdrawiam Marta i czekam na ten cd. :)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 12.10.2014 19:43

36 i 46 wyjątkowo podobające.
Świetną przewodniczką jesteś.
Czekam na ciąg dalszy.
Pozdrawiam serdecznie:)

michal1988 użytkownik michal1988(wpisów:909) dodano 12.10.2014 19:06

Krotko i na temat R-E-W-E-L-A-C-J-A... Afryka Poludniowa to moje najwieksze marzenie, ktore musi poczekac nie wiadomo jak dlugo... Dzieki takim galeriom chociaz troszeczke moge poobcowac z poludniem Afryki. Wiecej galerii prosze :)

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 12.10.2014 18:45

Paweller...już zabieram Cię z sobą! Wiesz, takie 'rzeczy' chociaż raz w życiu, każdy musi zobaczyć...a powiem Ci to tylko namiastka! wiele pięknych galerii z Namibii na OS, a nasz OS-owy Doracz i Martyna 'też tu byli' no i spotkaliśmy się na 'czarnym lądzie'... także wszystko przed Tobą, bo wszystko jest możliwe :)

słonko ślę

martafryka użytkownik martafryka(wpisów:1619) dodano 12.10.2014 18:40

Kalvertjevier <3 wiem co czujesz...i wiem że któregoś-tam-dnia wrócisz do Namibii :)))
to tak jak ktoś powiedział: 'możesz opuścić Namibię...ale ona nidgy nie opuści Ciebie...'
słonecznie pozdrawiam :)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7477) dodano 12.10.2014 18:10

Bardzo bym chciał kiedyś się tam wybrać, a jak już bym tam był, to na pewno bardzo bym chciał przelecieć się tym balonem powietrznym ..., to musi być mega atrakcja, pewnie nie tania, ale widoki na to morze czerwonego piasku muszą być zarąbiste:) Fotki 36 i 37 dla mnie the best ..., ujęcia wręcz pocztówkowe:)
Pozdrawiam:)

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 12.10.2014 17:41

Woow! Potrafiłaś mnie wzruszyć swoją galerią, pokazałaś miejsca mi znane i lubiane! Cudne widoki, których nie da się zapomnieć!
Przez chwilę poczułam smak szarlotki, którą też jadłam w tym samym miejscu, smak mięsa pieczonego na braju oraz ból szyi spowodowany patrzeniem w niebo, na drogi mleczne i gwiazdy...
Poczułam ciepło słońca i uwierający piasek w moich butach, poczułam zimno, nocy spędzonej w namiocie a przede wszystkim miałam wrażenie, że znów tam byłam.
Spałam w takim samym namiocie na kamp Sesisrim, gdzie rano okazało się, że "śledź" naszego namiotu, przebił rurę wodną...
Marto, dziękuję za dedykację.
Pozdrawiam serdecznie!

P.S. Chyba będę musiała tam wrócić!Marto, dziękuję za dedykację.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!