m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (36):

 
Zapraszam na krótki spacer po uliczkach starego miasta o nazwie albańskiej Gjirokastёr (Gjirokastra) Będzie to dopiero druga galeria z tego miasta na OŚ. Jako pierwszy,  Gjirokastёr zaprezentował Irasek. W Jego galerii możemy zobaczyć główną atrakcję miasta - czyli XIII-wieczną cytadelę - od środka Ja twierdzy akurat nie zwiedzałam, obeszłam ją tylko dookoła. Skupiłam się natomiast na starej dzielnicy zlokalizowanej na stromym zboczu wzgórza, tuż pod murami twierdzy.
Moja galeria będzie więc małym dopełnieniem galerii Iraska. Niestety, ani Irasek, ani ja nie dotarliśmy do domu byłego albańskiego prezydenta Envera Hodży. Wieloletni przywódca Albanii urodził się bowiem właśnie w tym mieście. Nie mogliśmy połapać się tabliczkach wskazujących kierunek do istotnych obiektów miasta. A i czasu nam brakowało na zobaczenie tych wszystkich atrakcji. Gjirokastёr zwiedzaliśmy bowiem przejazdem
Bardzo nie lubię zwiedzania czegoś „po drodze”. Jest to zawsze zwiedzanie pośpieszne, pobieżne i pod presją czasu z perspektywą spędzenia kolejnych godzin za kółkiem. Jak już pisałam przy okazji wcześniejszych moich galerii bałkańskich, jazda po Albanii to duże wyzwanie, nigdy nie byliśmy pewni, ile czasu zabierze nam pokonanie danego odcinka drogi. Ale nie zawsze można sobie pozwolić na zatrzymywanie się na noc w każdym miejscu, który chce się zobaczyć. Miałam więc do wyboru - szybkie zobaczenie Gjirokastёr, lub nie zobaczenie go wcale. Wybrałam oczywiście pierwszy wariant.
W 2005 roku miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Między innymi dlatego, że jest to przykład dobrze zachowanego miasta otomańskiego. Nie da się zauważyć, że nad miastem góruje stara, średniowieczna twierdza, rozbudowana przez Turków osmańskich. W  podziemiach twierdzy mieściło się więzienie dla więźniów politycznych (to w czasach Hodży) Trochę żałuję, że nie wygospodarowałam czasu na zwiedzenie twierdzy. Przede wszystkim ze względu na domy warowne, które znajdują się na jej terenie.
Oprócz twierdzy i domu Hodży w mieście można zobaczyć bazar, XVIII-wieczny meczet i dwa kościoły z tego samego okresu. Ale Gjirokastёr to przede wszystkim stare kamienne domy pokryte charakterystycznymi  szarymi łupkami. Wiele domów pochodzi z XVII i XVIII w. i ma charakter obronny. Stąd niewielkie okna, wykusze i wieżyczki. Budowano je z kamienia i drewna.
Wiele z tych domów jest bardzo zaniedbanych i opuszczonych. Gjirokastёr nazywane jest Miastem Tysiąca Schodów lub „Srebrnym Miastem” Pierwsza nazwa wzięła się oczywiście stąd, że z uwagi na położenie miasta jest tutaj bardzo dużo schodów. Natomiast druga, nawiązuje do wcześniejszej nazwy miasta z czasów bizantyjskich - Argyropolis („Srebrne Miasto”) Jak dla mnie druga nazwa jest bardziej trafiona, z racji szarej zabudowy i grafitowych dachówek. I to byłoby na tyle. To wszytko co udało mi się zobaczyć w czasie tego krótkiego spaceru po Gjirokastёr. W kolejnym miejscu już zabawiłam dłużej.

najbliższe galerie:

 
7000 km,  7 państw i miesiąc w podróży (22)  Bałkany 2013
1pix użytkownik irasek_palownik odległość 1 km 1pix
Albania - Gjirokastra
1pix użytkownik nola76 odległość 3 km 1pix
Albania - Gjirokastra
1pix użytkownik donczok odległość 3 km 1pix
Moja Albania
1pix użytkownik maripo odległość 9 km 1pix
Albania - Syri i Kalter
1pix użytkownik nola76 odległość 18 km 1pix
Albańskie wybrzeże
1pix użytkownik nola76 odległość 22 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5537) dodano 07.07.2018 23:15

Fajna galeria, ale wydaje mi się, że w podpisie zdjęcia 21 jest błąd. Czyżby ta twierdza była tak ukryta, że nie da się zauważyć, że góruje nad miastem? Czy raczej z Twojego podpisu wypadło słowo "nie" i wtedy podpis brzmiałby: "Nie da się nie zauważyć, że nad miastem góruje stara, średniowieczna twierdza, rozbudowana przez Turków osmańskich"? Myślę, że miałaś na myśli raczej ten drugi wariant. Pozdrawiam. :)

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 14.01.2015 17:55

Ciekawe stare domy .Pozdrawiam :)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5390) dodano 14.12.2014 11:24

Lubię takie bałkańskie klimaty.
Może kiedyś tam zawitam.
Podobało się.
Pozdrawiam:)

arla użytkownik arla(wpisów:284) dodano 22.11.2014 13:18

Lubię takie miasteczka, z miłą chęcią zagospodarowałabym jeden z wolnych budynków ;)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7349) dodano 21.11.2014 22:20

Najbardziej podoba mi się sklep z pamiątkami Alma, fot. 10 ..., pozdrawiam:)

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 20.11.2014 20:27

Kolega od rowery tez ostatnio girokastre wrzucił. Mnie sie miasto podobalo, twierdza z tego co pamiętam też fajna z niezłym widokiem- byłem tam w 2005 roku i w zasadzie jeszcze żadnych sklepików straganow nie było. nawet słabo z miejscówkami do spania było- ostatecznie (sic) wojsko nam wynajeło kwaterę w lokalnych koszarach :)pozdrawiam

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 20.11.2014 13:40

ciekawe miasto pokazałaś.

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 20.11.2014 11:21

Miasto, wydaje mi sie jakieś smutne, choć położenie, niczego sobie.
Pozdrowionka.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!