m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Przy wejściu do skansenu. Widać, że Kargul nie podszedł jeszcze do płota, bo garnki jeszcze całe... Tuż za bramą po lewej stronie budowana była kopia karczmy z II połowy XVIII wieku ze Skandawy koło Kętrzyna (Barcja). Budynek ma być zaadaptowany na potrzeby obsługi ruchu turystycznego, na sanitariaty dla zwiedzających, małą gastronomię, a część strychowa na działalność oświatowo-wystawienniczą. Oryginalny młyn wodny z II połowy XVIII wieku, z kołem podsiębiernym, przeniesiony z Kaborna koło Olsztyna na Warmii  i ustawiony nad przepływającą przez teren skansenu rzeczką Jemiołówką. Oryginalny gniotownik nasion oleistych z początku XX wieku, przeniesiony z Nowego Młyna koło Gietrzwałdu na Warmii. Szykowny strach na wróble. Z tyłu - XIX-wieczna szkoła z Pawłowa koło Olsztynka (oryginał). Ozdoby wozu cygańskiego z I połowy XX wieku. Miał on rzekomo należeć do romskiego barona o nazwisku Paczkowski, wywodzącego się z Kijowszczyzny, który przywędrował na Mazury i osiedlił się czasowo wraz z rodziną w rejonie Piecek.
Kopia kościoła ewangelickiego z Rychnowa na Mazurach zbudowanego w latach 1712-1714. Wieża pochodzi z II połowy XVII wieku z Maniek. Kopia kościoła ewangelickiego z Rychnowa na Mazurach zbudowanego w latach 1712-1714 - polichromia w kruchcie. Kopia kościoła ewangelickiego z Rychnowa na Mazurach zbudowanego w latach 1712-1714. Kościół o konstrukcji zrębowej zbudowany jest na planie ośmioboku z dobudowaną kruchtą i zakrystią.
Okno oryginalnej chałupy powiślańskiej z wystawką podcieniową z Zielonki Pasłęckiej z 1819 roku. Taki typ domów występował na Powiślu, lecz spotykany był także na Kaszubach. Sypialnia w oryginalnej chałupie powiślańskiej z wystawką podcieniową z Zielonki Pasłęckiej z 1819 roku. Fragment drzwi z oryginalnej chałupy powiślańskiej z wystawką podcieniową z Zielonki Pasłęckiej z 1819 roku.
Zagroda powiślańska. Kopia chałupy z Bartężka z I połowy XIX wieku. Ule skrzynkowe z rejonu Powiśla. Kopia chałupy powiślańskiej z Bartężka z I połowy XIX wieku. Charakteryzuje się ona niezwykle rzadko spotykaną formą architektoniczną w środowisku wiejskim. Zarówno typ wnęki na osi, słupy naśladujące kolumienki, pionowe deskowanie naroży imitujące pilastry oraz symetryczność otworów okiennych sprawiają, że mamy tu do czynienia z wpływem nurtu klasycystycznego z architektury mieszczańskiej i dworskiej. Rozplanowanie wnętrz jest natomiast bardzo charakterystyczne dla domów wiejskich. Okno chałupy powiślańskiej z Bartężka z I połowy XIX wieku (kopia). Zagroda powiślańska. Chałupa z wystawką podcieniową z Burdajn. I połowa XIX wieku (kopia). Okno chałupy z wystawką podcieniową z Burdajn z I połowy XIX wieku (kopia).
Sala XIX-wiecznej szkoły podstawowej, zrekonstruowana w chałupie z wystawką podcieniową z Burdajn na Powiślu. Zagroda powiślańska. Kopia chałupy z wystawką podcieniową z Burdajn z I połowy XIX wieku. Okno chałupy z wystawką podcieniową z Burdajn z I połowy XIX wieku (kopia). Oryginalna chałupa z wystawką podcieniową z Chojnika na Powiślu z połowy XIX wieku - fragment izby sypialnej. Zagroda powiślańska. Chałupa z wystawką podcieniową z Chojnika z połowy XIX wieku (oryginał). Szafka na sprzęty domowe, stanowiąca element wyposażenia powiślańskiej chałupy z wystawką podcieniową z Chojnika, pochodzącej z połowy XIX wieku.
Element wyposażenia powiślańskiej chałupy z wystawką podcieniową z Chojnika, pochodzącej z połowy XIX wieku. Zagroda mazurska z chałupą ze wsi Gązwy i budynkami gospodarczymi z Jerutek. Chałupa jest drewniana, z kamienną częścią inwentarską pod jednym dachem, usytuowana szczytem do drogi z podcieniem szczytowym, wspartym na trzech profilowanych słupach z mieczami. We wnętrzu chałupy w zagrodzie mazurskiej ze wsi Gązwy zwraca uwagę bardzo interesujący piec z malowanymi kaflami z końca XVIII wieku. Zagroda mazurska z chałupą z Turznicy z przełomu XIX i XX wieku (kopia). Pokój w jednej z chałup - niestety, nie zapamiętałem. z której miejscowości i z jakiego regionu. Jeden z wiatraków w skansenie.
Kuźnia powiślańska z Bielicy. Jedna z zagród. Jedna z chałup.
Kopia XIX-wiecznego budynku gospodarczego rybaka z Gilge (obecnie Matrosowo w Obwodzie Kaliningradzkim). Kopia XVIII-wiecznej zagrody z Pempen koło Kłajpedy, z terenu tzw. Małej Litwy. Okno w XVIII-wiecznej chałupie z Pempen koło Kłajpedy na tzw. Małej Litwie.
XVIII-wieczna zagroda z Małej Litwy (kopia). Rekonstrukcja osady dawnych Prusów zlokalizowana jest w malowniczej okolicy na skraju skansenu.
Wiatrak tzw. holender z Dobrocina z II połowy XIX wieku (oryginał). Czy to już kryptoreklama napojów wysokoprocentowych? Wiatrak tzw. holender z Dobrocina z II połowy XIX wieku (oryginał). XIX-wieczna malowana komoda w chałupie z Nowego Kawkowa na Warmii.
XIX-wieczna chałupa z Nowego Kawkowa na Warmii (oryginał). Kuchnia w XIX-wiecznej chałupie z Nowego Kawkowa na Warmii. Zagroda z Warmii. Chałupa z Nowego Kawkowa. XIX wiek (oryginał) i żuraw studzienny z XX wieku (kopia). Chałupa warmińska. Wóz drabiniasty z XX wieku.
Okno jednego z domostw z Warmii...
... a tu wnętrze tego domu. Remiza strażacka z Giedajt na Warmii z 1902 roku (oryginał).

najbliższe galerie:

 
Olsztynek
1pix użytkownik mirek52 odległość 0 km 1pix
Olsztynek  -  skansen
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 0 km 1pix
Warmińskie klimaty
1pix użytkownik tereza odległość 0 km 1pix
Olsztynek
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Mazury-Olsztynek
1pix użytkownik tereza odległość 0 km 1pix
W drodze na Mazury
1pix użytkownik margo odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (11):

 
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5560) dodano 01.11.2014 21:23

Jo_ta - dziękuję i pozdrawiam. :)

jo_ta użytkownik jo_ta(wpisów:397) dodano 31.10.2014 19:12

Skanseny to moje małe szaleństwo, dlatego bardzo mi się podobało.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5560) dodano 30.10.2014 14:19

Dziękuję wszystkim za komentarze i cieszę się, że skansen się podobał.:)

herika użytkownik herika(wpisów:1713) dodano 29.10.2014 21:47

najbardziej podoba mi się chatka z 23. ta z 46 też niczego sobie. pozdrawiam:)

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 29.10.2014 20:39

byłem chyba z lat temu 10 i nic nie pamietam. więc warto byloby zrobic powtórkę. pozdrawiam

ak użytkownik ak(wpisów:6259) dodano 29.10.2014 20:37

bardzo ładny skansen, lubię skanseny.

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 29.10.2014 20:16

W okolicach już byłam,ale do skansenu nie zajrzałam...chyba byłam za młoda ,żeby się starymi chałupami interesować...teraz to co innego,chętnie bym obejrzała:)
Pozdrawiam:)

maria37 użytkownik maria37(wpisów:194) dodano 29.10.2014 20:00

Byłam tam kilka lat temu,bardzo fajny skansen i udane zdjęcia.

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3352) dodano 29.10.2014 18:56

Tamten region jest mi kompletnie obcy, ale skanseny bardzo lubię. Chatki w otoczeniu kolorowych kwiatków lubię najbardziej i przy takich kadrach jak 28, 32, 33 mi się micha najszerzej uśmiecha. Podobało się, pozdrawiam:)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2786) dodano 29.10.2014 18:49

Piękne chałupy z podcieniami. Ładnie, szczegółowo zaprezentowałeś skansen. Bardzo miła dla oka galeria i sporo wiadomości.
Pozdrawiam :)

olaf43 użytkownik olaf43(wpisów:1520) dodano 29.10.2014 18:28

Jak tam ładnie, przypomniały mi się szkolne lata jak byłam tam z wycieczką klasową :)
pozdrawiam...

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!