m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (43):

 
Jedna z kamieniczek miejskich. Współczesna zabudowa, która stara się jednak zachować dawny klimat. Niestety, angielszczyzna staje się obecna nawet tam, gdzie nie jest potrzebna. Czy nie lepiej byłoby nazwać sklep po polsku Kwiaciarnią u Joli? Bazylika p.w. Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych. Wschodni szczyt światyni.  Jest to najpiękniejszy i jeden z największych kościołów typu halowego na Warmii. Na jubileusz jego 600-lecia papież Jan Paweł II (1920-2005) obdarzył kościół tytułem i godnością Bazyliki Mniejszej. Bazylika p.w. Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych jest częścią gotyckiego zespołu kolegiackiego z lat 1357-1389. Biskup warmiński Herman z Pragi (~1280-1349) ok. 1346 roku rozdzielił dobra biskupie i kapitulne. Powołał też kolejną kapitułę, która stała się wkrótce trzecim co do wielkości właścicielem ziemskim na Warmii. W 1347 roku kapitułę przeniesiono do Dobrego Miasta. Budowę obecnego kościoła rozpoczęto ok. roku 1359. W 1420 roku wyświęcono ołtarz główny ku czci Krzyża Świętego, Zbawiciela i Wszystkich Świętych. Wspaniała gotycka bazylika p.w. Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych wybudowana została w latach 1357-1389 na bagnie, przypuszczalnie na dębowych palach. Stanowi wraz z zabudowaniami kolegiackimi potężny czworobok murów, przypominający zamek obronny. W XV wieku honorowym członkiem tutejszej kapituły był biskup warmiński Eneasz Sylwiusz Piccolomini, późniejszy papież Pius II (1405-1464).
Na terenie zespołu kolegiackiego przy bazylice p.w. Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych. Na terenie zespołu kolegiackiego przy bazylice p.w. Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych. Zespół kolegiacki przy bazylice p.w. Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych. Zabudowania kolegiaty stanowią zwarty czworobok, nieznacznie rozszerzający się ku zachodowi. Część północną zajmuje kościół, od zachodu i południa znajdują się budynki mieszkalne kanoników, od wschodu - pozostałość dawnego domu biskupów, zakrystia i brama w kierunku miasta. Druga brama znajduje się w skrzydle południowym. Na terenie zespołu kolegiackiego przy bazylice p.w. Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych. Bazylika p.w. Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych. Potężne mury bazyliki p.w. Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych. Kościół o wymiarach zewnętrznych ok. 61,5 x 25,5 m ma postać trójnawowej hali bez wydzielonego prezbiterium, typowej dla Warmii. Wysokość do okapu dachu wynosi 16 m.
Od strony zachodniej do bazyliki p.w. Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych  dostawiona jest wysoka czworoboczna wieża. Główne wejście do bazyliki p.w. Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych. Nawa główna bazyliki p.w. Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych. Pary ośmiobocznych filarów dzielą wnętrze bazyliki na siedem przęseł przekrytych sklepieniami gwiaździstymi - czteroramiennymi w nawach bocznych i ośmioramiennymi z żebrem przewodnim w nawie głównej. Fragment wnętrza bazyliki p.w. Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych. Ołtarz główny bazyliki p.w. Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych powstał w latach 1743-1748 z fundacji biskupa warmińskiego Adama Stanisława Grabowskiego (1698-1766). Zdobią go monumentalne rzeźby świętych męczenników Wojciecha i Stanisława, dzieło Krzysztofa Perwangera (~1700-1785).
Fragment stalli z 1673 roku ze stopniami w kształcie lwów, zachowanymi z pierwotnych stalli gotyckich z końca XIV wieku. Gotyckie sklepienia bazyliki p.w. Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych. Tablica upamiętniająca konsekrację ołtarza dokonaną w dniu 24 marca 1748 roku przez biskupa warmińskiego Adama Stanisława Grabowskiego. Zakrystia w bazylice p.w. Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych. Nawa boczna bazyliki p.w. Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych. Obraz w bazylice p.w. Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych przedstawiający Ukrzyżowanie
Jedna z dekoracji rzeźbiarskich w bazylice p.w. Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych. Bazylika p.w. Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych - barokowa ambona autorstwa Jana Dobla, powstała w 1693 roku z fundacji biskupa Jana Stanisława Zbąskiego (1629-1697) herbu Nałęcz i dziekana dobromiejskiego Jerzego Ignacego Teschnera (~1636-1707). Bazylika p.w. Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych - bogato zdobiona barokowa ambona z 1693 roku, autorstwa Jana Dobla. Bazylika p.w. Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych - fragment bogato zdobionej ambony z 1693 roku. Bazylika p.w. Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych - fragment bogato zdobionej ambony z 1693 roku. Bazylika p.w. Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych - fragment bogato zdobionej ambony z 1693 roku.
Bazylika p.w. Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych - jedna ze średniowiecznych rzeźb. Tablica upamiętniająca biskupa warmińskiego i sambijskiego Andrzeja Chryzostoma Załuskiego (1650-1711) herbu Junosza, pełniącego urząd na przełomie XVII i XVIII wieku. Jedna z rzeźb zdobiących bazylikę p.w. Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych. Jedna z rzeźb zdobiących bazylikę p.w. Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych. Niewątpliwą atrakcją bazyliki są organy. Instrument w szafie z końca XIX wieku zbudował Bruno Goebel (1860-1944) z Królewca w 1932 roku. Po 1945 roku organy uległy zniszczeniu w 75%. W 1988 roku Marian Nawrot przebudował instrument. Konstruktorem kontuaru jest Bronisław Cepka. Piszczałki metalowe wykonał A. Zawadzki z Warszawy, a głosy językowe - St. Leszczyński. Organy mają trakturę elektro-pneumatyczna i wiatrownice stożkowe. W sezonie letnim w kościele organizowane są koncerty. Tablica epitafijna w kruchcie bazyliki p.w. Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych.
Bazylika p.w. Najświętszego Zbawiciela i Wszystkich Świętych. Kamieniczki w centrum miasta. W centrum miasta. Baszta obronna zwana Basztą Bocianią. Jest to pozostałość po średniowiecznych murach obronnych. Jej nazwa pochodzi od gnieżdżących się na jej szczycie bocianów. Obecnie mieści się tu siedziba Oddziału Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego Pojezierze, które dokonało remontu i adaptacji baszty w latach 1970-1973, wyposażając ją w stylowe meble, efektowne oświetlenie, ręcznie kute kraty i żyrandole. W Baszcie mieści się muzeum historii Dobrego Miasta. Kościół ewangelicki - obecna biblioteka. Neoromański budynek wzniesiony w latach 1830-1834 według projektu Karola Fryderyka Schinkla (1781-1841). Jest to budowla z wysoką kwadratową wieżą, piętrowa, na rzucie prostokąta. Do 1945 roku mieścił się tu kościół ewangelicki. Po drugiej wojnie światowej oraz pożarze w 1967 roku obiekt adaptowano na bibliotekę. W 1978 roku, kiedy oddano ją do użytku, była to najpiękniejsza i najprzestronniejsza biblioteka w województwie. Przyjęła imię humanisty i pedagoga Janusza Korczaka (1878/1879-1942). Gdy byliśmy w Dobrym Mieście - była w remoncie. Kościół p.w. św. Mikołaja. Zbudowany w latach 1736-1741 na podstawie zezwolenia biskupa Krzysztofa Antoniego Szembeka (1667-1748), na miejscu gdzie niegdyś znajdował się cmentarz dla przestępców z drewnianą kaplicą p.w. św. Mikołaja. Kościół posiada barokowe ołtarze z lat 1600 i 1700 oraz ciekawy wystrój wnętrza. Do 1945 roku kościół pełnił rolę kaplicy szpitalnej. Obecnie jest świątynią parafialną obrządku ukraińsko-bizantyjskiego.
Kościół p.w. św. Mikołaja.

najbliższe galerie:

 
Warmia-Dobre Miasto
1pix użytkownik tereza odległość 0 km 1pix
W drodze na Warmię
1pix użytkownik achernar-51 odległość 4 km 1pix
Lidzbark Warmiński - Hotel Krasicki i migawki z miasta.
1pix użytkownik wmp57 odległość 19 km 1pix
Lawendowe Pole - Nowe Kawkowo
1pix użytkownik anusia_osia odległość 19 km 1pix
Lidzbark Warmiński - zamek biskupów.
1pix użytkownik wmp57 odległość 19 km 1pix
Warmia-Lidzbark Warmiński
1pix użytkownik tereza odległość 20 km 1pix

komentarze do galerii (15):

 
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5734) dodano 23.10.2014 15:04

Cestaw - no i oczywiście Lidzbark Warmiński (koniecznie!).

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5734) dodano 20.10.2014 23:14

Cestaw - do wizyty w Dobrym Mieście gorąco zachęcam. Warto też zobaczyć pobliską Kalwarię Warmńską w Głotowie, a jeśli będziesz miał nieco więcej czasu polecam także obejrzenie kościoła w Kwiecewie i krótki wypad do urokliwej Łukty. Gdybyś miał chęć pojeździć po tych stronach, to warto obejrzeć też rezerwat źródeł Łyny, Ornetę, pieniężno i Reszel. Pozdrawiam. :)

cestaw użytkownik cestaw(wpisów:2) dodano 20.10.2014 21:28

Byłem tam kilka dni temu. Pominąłem zwiedzanie miasta bo brnąłem do św. Lipki. W przyszłym roku jeszcze raz odwiedzę te okolice i na pewno na dłużej zabawię w Dobrym Mieście, bo na podstawie tych fotek stwierdzam, że to na prawdę dobre miasto. Nie spodziewałem się, że jest tam tyle zabytków. Na podstawie tych fotek mogę stwierdzić, że św. Lipka jako miasto z ilością zabytków jest zbyt przereklamowane w stosunku do Dobrego Miasta a nawet do sanktuarium w miejscowości Krosno położonej kilkanaście kilometrów na zachód od św. Lipki o której nikt prawie nic nie wie. Pół roku temu czekałem pod bramą sanktuarium w Krośnie. A ponieważ przybyłem tam aż z Zielonej Góry wykonałem telefon do księdza, który przybył do sanktuarium. Umożliwił mi i mojej rodzinie wejście do świątyni. Wielkie dzięki mu za to. Dobre Miasto, za rok cię odwiedzę. Pozdrawiam autora fotek.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5734) dodano 20.10.2014 20:27

Antala - no właśnie, wielka i dosłownie i w przenośni, choć w przenośni - i "mniejsza". Pozdrawiam. :)

antala użytkownik antala(wpisów:1037) dodano 20.10.2014 19:36

Wielka jest ta bazylika mniejsza! :)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5734) dodano 19.10.2014 23:42

Młochowskijacek - Dobre Miasto jest naprawdę ładniejsze w realu, niż w mojej galerii. Jeśli będziesz na Warmii, warto je odwiedzić. Pozdrawiam. :)

AK, Irena2005n - dziękuję i pozdrawiam. :)

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3055) dodano 19.10.2014 13:24

jednym zdaniem....achernar-51...wybranym dzieckiem szczęścia jesteś....pozdrawiam serdecznie....

ak użytkownik ak(wpisów:6367) dodano 19.10.2014 09:02

jak zwykle wspaniale zaprezentowane ze szczegółem

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 19.10.2014 00:52

Dzięki Twojej galerii Dobre Miasto wydaje się nie tylko dobre, ale i ładne. Pozdrawiam

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5734) dodano 19.10.2014 00:45

Przemysław - Nie mam pojęcia, jakim cudem. Galeria była "wklepana" wcześniej i czekała na swą kolej. Bo faktycznie, wiele funkcji nie działa. Chciałem np. dokończyć opisy zdjęć w przygotowywanej galerii, ale edycja nie otwiera się w ogóle. Miejmy nadzieję, że to przejściowe kłopoty. Pozdrawiam. :)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6408) dodano 19.10.2014 00:19

PS: czy ona była wklepana wcześniej i "odczekiwała" swoje 24 godziny po poprzedniej?

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6408) dodano 19.10.2014 00:17

Jakim cudem udało Ci się dodać tę galerię??
Ogólnie w zasadzie nic nie działa...???

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5734) dodano 19.10.2014 00:14

Dreptak, Irena2005n - Ciekawe i ładne są tez okolice Dobrego Miasta, zwłaszcza Kalwaria Warmińska w Głotowie. Pozdrawiam:)

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3055) dodano 18.10.2014 20:18

ciekawie...ładne okolice i z taką bogatą historią....

dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1523) dodano 18.10.2014 18:12

śliczna miescinka

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!