m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Turyści, którzy zapuszczą się w te rejony Grecji, mogą podziwiać m.in. pozostałości doryckiej świątyni Apollina, wzniesionej ok. 540 r. p.n.e. Wysoko nad ruinami wznosi się niedostępnie ufortyfikowany Akrokorynt. To tu  w starożytności znajdowała się słynna na cały świat grecki świątynia Afrodyty, znana jako miejsce sakralnej prostytucji. Świątynia nie przetrwała do naszych czasów, ale historia o jej kapłankach, uprawiających seks, wspominana jest przy każdej okazji podejmowania tematu najstarszego zawodu świata. Według Strabona w Koryncie tylko w jednej świątyni Afrodyty uprawiało seks ponad 1000 kobiet. Stąd właśnie wzięło się określenie ”córy Koryntu”.
Korynt to portowe miasto w środkowej Grecji, leżące na półwyspie Peloponeskim. W starożytności był ważną grecką polis. Do dziś przetrwały ślady dawnej świetności miasta.
Ruiny Fontanny Glauke Świątynia Apollina
Rzymska Świątynia poświęcona była Herze Akrai. Rzymska Świątynia Świątynie w Koryncie i na Istmie Korynckim należą do najwcześniejszych zabytków doryckich, z czasów, kiedy porządek ten nie był jeszcze ostatecznie ukształtowany. Korynt uważany jest jednak za ojczyznę całkowicie kamiennych świątyń, ponieważ to tu, zarówno wedle źródeł historycznych, jak i archeologicznych, wynaleziono system krycia dachu terakotowymi (później też marmurowymi) dachówkami, co umożliwiło konstrukcję spadzistych dachów z przyczółkami, które później zaczęto wypełniać dekoracją rzeźbiarską.
Na świątyni korynckiej wzorowane były później świątynia Apollina w Delfach i Ateny Polias (niezachowana) na ateńskiej Akropolis. Korynt był najważniejszym ośrodkiem na obszarze Grecji właściwej w okresie geometrycznym i archaicznym (900-480 BC), między innymi dzięki władzy światłych tyranów w VII w. Zdetronizowały go dopiero w V w. Ateny, których pozycja zarówno polityczna jak i ekonomiczna wzrosła po wojnach perskich. Korynt pozostał jednak ważnym ośrodkiem handlowym i punktem strategicznym ze względu na swoje położenie. To tu w roku 338/337, po bitwie pod Cheroneą, Filip Macedoński zawiązał z greckimi poleis przymierze znane jako Związek Helleński (Koryncki), gwarantujące zawieszenie wewnętrznych walk i zjednoczenie sił na wyprawę perską. Świątynia Oktawii - Trzy kolumny z ozdobnymi kapitelami korynckimi oraz zrekonstruowany architraw to wszystko, co pozostało ze świątyni poświęconej siostrze cesarza Augusta.
Świątynia Apollina od strony Sykionu i Świątynia Hery Świątynia Apollina od strony Sykionu i Świątynia Hery Fontana Dolnej Pejrene. Nazwana imieniem młodej kobiety, która wylawszy wiele łez nad ciałem zabitego syna - została zamieniona w źródło przez Atermidę. Woda nadal płynie podziemnymi zbiornikami do współczesnej wsi.
Droga Lechajska kończyła się murowanym łukiem tryumfalnym, wzniesionym w I w. po Chrystusie, na gruzach dawnego propylonu. Tędy wchodziło się do Agory. Według mitologii (Pauzaniasza),górną część łuku zdobiły 2 kwadrygi (czterokonne rydwany z brązu). Na jednym z nich stał bóg słońca Helios, a na drugim jego syn Faeton.  Tzw. Źródło Pejrene - miejsce, gdzie wedle mitu Bellerofon miał okiełznać Pegaza. Jest to dokładniej rzecz biorąc jedno z miejsc utożsamianych z tym źródłem, drugie znajduje się na szczycie Akrokoryntu. Widoczne na zdjęciu zabudowania pochodzą z czasów rozbudowy miasta przez Herodesa Atticusa, bogatego obywatela rzymskiego pochodzącego z Grecji, hellenofila i mecenasa kultury greckiej z czasów Hadriana i Antoninusa Piusa (II w. CE).
Z tego miejsca dobrze widać cały teren Agory, który dzieli się na dwa tarasy: północny i południowy, z różnicą 4 metrów między poziomami. Mur oporowy wznieśli Rzymianie. Na górnym południowym tarasie zachowały się budowle świadczące o tym, że znajdowało się tam centrum administracyjne rzymskiej prowincji... a na dolnym północnym pawilony handlowe z portykami. Świątynia Apollina Imponująca grecka budowla (VI w. p.n.e.) dolnego miasta z monumentalnymi schodami, była jedną z nielicznych, jakie Rzymianie pozostawili w trakcie przebudowy miasta. Pierwotnie posiadała 38 monolitycznych kolumn doryckich -pozostało 7.
Była wzorem dla świątyni Ateny na ateńskim Akropolu W Koryncie spędził sporą część życia filozof Diogenes z Synopy i zapewne tu właśnie Aleksander zasłaniał mu słońce, jak mówi znana anegdota.  Korynt stał się ponadto symbolem rzymskiego podboju Hellady: w 146 r., tym samym, w którym zniszczenie Kartaginy zakończyło wojny punickie, wojska Lucjusza Mummiusza rozprawiły się ostatecznie ze Związkiem Achajskim i zburzyły i spaliły Korynt, mordując lub sprzedając w niewolę całą jego ludność. Dopiero Juliusz Cezar na krótko przed śmiercią odbudował miasto, które stało się stolicą rzymskiej prowincji Achaja, obejmującej południową Grecję.
Sklepy lub warsztaty na greckiej agorze. Pozostałości z czasów greckich są w zabudowie Koryntu nieliczne ze względu na rozmiar zniszczeń dokonanych przez Rzymian po zdobyciu miasta. Nie tylko Ateny posiadają swój Akropol.  Może poszczycić się także i Korynt. Widok na rzymskie zabudowania miasta wokół drogi prowadzącej do portu morskiego w Lechajonie, wraz z górującym nad miastem Akrokoryntem, na którym znajdują się pozostałości świątyń z epoki geometrycznej i wczesnoarchaicznej, twierdzy hellenistycznej oraz późniejszych zabudowań obronnych. Samotna góra o wysokości 575 m n.p.m., na której w starożytności znajdowała się świątynia Afrodyty, słynąca z sakralnego nierządu. Afrodyta jako bogini miłości, była też czczona jako patronka kobiet lekkich obyczajów. Obecnie możemy podziwiać ruiny średniowiecznego miasta, które było jedną z najpotężniejszych twierdz tego okresu w Grecji. Bema.Na środku rzymskiego forum zachowała się mównica (tzw. bema). Na mównicy leży kamień z ledwo widocznym cytatem z 2 Listu do Koryntian:Niewielkie zaś cierpienia, które chwilowo znosimy, przygotowują nam bezmiar wiecznej chwały(2 Kor 4,17). Prawdopodobnie stąd przemawiał św. Paweł. Droga Lechajońska Wyłożona marmurowymi płytami droga łączyła port Lechaion z miastem; na jej końcu znajdowały się istniejące i dzisiaj schody oraz portyki.
Przy niej znajdowały się sklepy i łaźnie publiczne. Dziękuję z radością za spacer po starożytnym Koryncie :)

najbliższe galerie:

 
Korynt (Grecja)
1pix użytkownik romario odległość 0 km 1pix
Korynt
1pix użytkownik perelka odległość 1 km 1pix
Grecja, Peloponez,  rózne obrazki (II)
1pix użytkownik voyager747 odległość 6 km 1pix
Grecja - Korynt
1pix użytkownik omektron odległość 6 km 1pix
Greckie wakacje 2017 - Korynt
1pix użytkownik achernar-51 odległość 6 km 1pix
KORYNT
1pix użytkownik wo odległość 6 km 1pix

komentarze do galerii (14):

 
voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 18.09.2017 00:18

Korynt chyba fajniejszy niż Mykeny.

herika użytkownik herika(wpisów:1713) dodano 31.10.2014 15:48

byłam w drodze do tego miejsca, ale nie udało nam się dotrzeć... wszystko wina niemiłegopana kierowcy autobusu;) szkoda, bo miejsce faktycznie fajne. dobrze, ze choć tu sobie mogę pooglądać;)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4325) dodano 14.10.2014 20:59

marcin1980 - Dziękuję Marcin. Całkiem przyjemne jest takie obcowanie.
Pozdrawiam:)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4325) dodano 14.10.2014 20:58

ak - Wyszedłbyś, trudno tam zabłądzić :)
Pozdrawiam serdecznie.

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 14.10.2014 14:07

przyjemnie móc poobcować z historią wśród ruin.

ak użytkownik ak(wpisów:6375) dodano 13.10.2014 22:25

niesamowite te kamyki... nie wyszedł bym stamtąd ze trzy dni :)))

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4325) dodano 13.10.2014 22:13

irena2005n - Cór nie było, ale miejsce bardzo urokliwe i warte zobaczenia.
Pozdrawiam Irenko.

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3055) dodano 13.10.2014 22:06

piękne ruinki....i cóż ....że bez bez Cór Koryntu....mnie się podobaja....

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4325) dodano 13.10.2014 21:43

achernar-51 - Dziękuję za dobre słowo. Mam nadzieję, że Grecja będzie w najbliższych planach i na pewno ją zaliczysz, czego bardzo życzę.
Pozdrawiam serdecznie.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4325) dodano 13.10.2014 21:41

klavertjevier - Myślę, że wiele miejsc jest chyba obowiązkowym punktem na Peloponezie. Większość z tych obowiązkowych punktów "obskoczyłam", nawet udało mi się podskoczyć, jak widać a ostatnim zdjęciu. Moja radość przeważnie tak się objawia :) Jestem pilna w słuchaniu i czytaniu, więc staram się przekazywać informacje na temat miejsca w miarę szczegółowo. Trochę korzystam z przewodników i oczywiście z netu :)
Dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4325) dodano 13.10.2014 21:36

bartekplk - z tym miejscem wiążą się ciekawe opowieści. Poza tym Korynt, to jak wiele innych miejsc w Grecji...ruiny, które opowiadają ciekawą historię.
Pozdrawiam.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5813) dodano 13.10.2014 20:53

Bardzo ciekawa, profesjonalnie przygotowana galeria. Bardzo żałuję, że Grecja jest dla mnie jeszcze "białą plamą", ale myślę, że nadrobię jeszcze tę zaległość. Pozdrawiam.:)

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 13.10.2014 20:32

Najbardziej podoba mi się ostatnia fotka i Twoja radość!
A tak na serio, starożytny Korynt jest chyba obowiązkowym punktem wizyty na Peloponezie, opisałaś bardzo ciekawie i ze szczegółami.
Dziękuję za wspólny spacer.
Pozdrawiam.

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 13.10.2014 20:28

Jakoś tak bez tych Cór Koryntu Korynt mało żywy :) pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!