m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (34):

 
Vardø jest najbardziej na wschód wysuniętym miastem w Norwegii. Leży na długości geograficznej 31°06′27″E, czyli dalej od południka zerowego w Greenwich niż Petersburg, Kijów, Odessa czy Stambuł. Miasto zlokalizowane jest na wyspie połączonej z lądem tunelem o długości 2890 m, który w najgłębszym punkcie schodzi do 88 m p.p.m. Tunel oddano do użytku w 1982 roku. Była to pierwsza wybudowana przez Norwegów droga podwodna (tunel prowadzący na Nordkapp - o długości 6875 m i maksymalnej głębokości 212 m p.p.m. - powstał w latach 1993-1999). Norweski król Haakon V Magnusson utworzył na wyspie w roku 1306 twierdzę Vardøhus, co zainicjowało powstanie miasta. W latach 1450-1500 wzniesiono nowe fortyfikacje na planie prostokąta, a w 1738 ukończono budowę bastionu w kształcie ośmioramiennej gwiazdy, który przetrwał do dziś. Do czasu II WŚ na terenie najdalej na północ wysuniętej warowni na świecie nie doszło do zbrojnych starć. 9 kwietnia 1940 roku Norwegia została zaatakowana przez Niemców. Kapitulację ogłoszono 10 czerwca. Fort Vardøhus był ostatnim miejscem, nad którym powiewała norweska flaga. Niemcy zdjęli ją dopiero 20 lipca i zawiesili sztandar ze swastyką. Po pięciu dniach został on spalony, a na maszt powrócił niebiesko-biały krzyż na czerwonym tle. Walka o flagę trwała do 7 listopada, kiedy aresztowano kapitana Rynninga - komendanta twierdzy (państwowy symbol był zmieniany w tym czasie co najmniej pięć razy). Warownia jest największym zabytkiem w miasteczku (w czasie II WŚ uległa niewielkim zniszczeniom), ale niestety nie widziałam jej (wyprawy ptasiarskie są ukierunkowane na jeden cel). Nie odwiedziłam też kompleksu Steilneset Memorial, który otwarto w 2011 roku. Odległe ziemie północnej Norwegii uchodziły niegdyś za krainę szatana. W XVII w. na terenie Finnmarku odbywały się polowania na czarownice. W latach 1598-1692 skazano tu za uprawianie magii 135 osób, spośród których 91 (głównie kobiet) spalono na stosach. Dla upamiętnienia tych tragicznych wydarzeń powstała instalacja składająca się z drewnianego zadaszonego korytarza o długości 125 m, w którym wyeksponowano dokumenty oraz niewielkiego budynku z czarnej stali i szkła, wewnątrz którego umieszczono w betonowym kręgu płonące krzesło (światło odbijające się w lustrach potęguje efekt łuny).
Monument Steilneset zaprojektowali uznani artyści: Peter Zumthor (szwajcarski architekt) i Louise Bourgeois (amerykańska rzeźbiarka). Twierdza i pomnik znajdują się w zachodniej części wyspy, a ja pospacerowałam tylko trochę w okolicach portu. W centrum natknęłam się na rzeźbę poświęconą zaginionym na morzu rybakom, figurę Fridtjofa Nansena - norweskiego badacza polarnego i popiersie Willema Barentsa - holenderskiego żeglarza i podróżnika, który w XVI w. odbył trzy ekspedycje w rejony arktyczne.   Najwyższą budowlą na wyspie jest kościół. Pierwsza świątynia powstała w Vardø w roku 1307. Obiekt widoczny na zdjęciu wzniesiono w 1958. Niemcy wycofujący się z północnej Norwegii w 1944 zastosowali taktykę spalonej ziemi i zdewastowali większość domów mieszkalnych i infrastruktury społecznej, w tym kościół. Restauracja miasta trwała kilkanaście lat.   Biała kula to stacja radarowa Globus II. Jej budowa rozpoczęła się w 1998, a zakończyła w 2000. Inwestycja została sfinansowana przez USA (koszt - 100 milionów USD) i stanowi część systemu obrony antybalistycznej, zwanego w Polsce tarczą antyrakietową. Radar posiada antenę o średnicy 27 m. W Vardø są co najmniej cztery ogromne anteny (tyle widziałam). Wszystkie otoczone są kulistymi osłonami chroniącymi instalacje przed czynnikami atmosferycznymi (wiatrem, śniegiem i deszczem). Osłony są wykonane z materiałów przezroczystych dla fal radiowych. W jednej z kul mieści się radar dopplerowski wykorzystywany przez meteorologię. Któraś z anten służy z pewnością nasłuchowi częstotliwości wojskowych i cywilnych. Globus II to radar, który od 1995 roku pracował w Vandenberg Air Force Base w Kalifornii pod nazwą HAVE STARE. Jego przewiezieniu do Norwegii towarzyszyły protesty ze strony Rosji (granica rosyjska znajduje się w odległości ok. 65 km w linii prostej od Vardø). Globus II i Cobra Dane ulokowany na wyspie Shemya (Alaska) pozwalają Amerykanom monitorować działania Rosji w przestrzeni powietrznej. Vardøya, na której miasto jest zlokalizowane ma powierzchnię 3,7 km² i składa się w istocie z dwóch odrębnych wysp leżących tuż obok siebie.
Najprawdopodobniej w średniowieczu wybudowano przesmyk przez wąską cieśninę i wyspy połączono. Dzięki temu powstały dwie głębokie zatoki. W północnej z nich ulokowano port. Na pierwszym planie widać brzegi wyspy po zachodniej stronie przesmyku, a w głębi wyspę po jego wschodniej stronie. Wyspa zachodnia jest długa (5 km) i wąska. Ciągnie się równolegle do lądu. Przesmyk nosi nazwę Valen i ma 100 m szerokości. Ulica, która łączy obie wyspy to Kirkegata. Prowadzi ona zgodnie z nazwą do... ... kościoła. Po zachodniej stronie przesmyku, przy głównym nabrzeżu portowym kończy się droga E75, której drugi koniec znajduje się w miejscowości Sitía na Krecie. Całkowita długość europejskiej trasy północ-południe biegnącej przez 9 państw wynosi 5639 km. Przy najważniejszej ulicy miasta (Kaigata) znajduje się pub Nordpol Kro. Pochodzi on z 1858 roku i jest uznawany za najstarszy lokal w północnej Norwegii. We wnętrzu stoi ponoć wypchana alka olbrzymia. Ptaki te wyginęły w XIX w. Ostatnia para została przez rybaków zatłuczona wiosłami w roku 1844 na wyspie Eldey w pobliżu Islandii. Na świecie zachowało się ok. 90 wypchanych egzemplarzy, z czego 3 znajdują się w Muzeum Przyrodniczym Uniwersytetu Wrocławskiego. W dniu, kiedy byliśmy w Vardø knajpka była zamknięta i alki nie widziałam.
Głównym źródłem utrzymania mieszkańców jest rybołówstwo. Praca jest ciężka, a zarobki nie są imponujące. Warunki życia na dalekiej północy są trudne. Wszystko to sprawia, że ludzie stąd uciekają. Wg danych z 2013 żyją tu 1893 osoby. Pół wieku temu populacja była dwukrotnie większa. Wiele budynków mieszkalnych jest opuszczonych. Magazyny i hale nie są wykorzystywane i niszczeją. Dorsz jest wielki. Ogromny napis tej treści widnieje na jednym z obiektów portowych. W 2012 roku grafficiarz o pseudonimie Pøbel (chuligan), jeden z czołowych przedstawicieli norweskiego street artu, zorganizował w Vardø Komafest. W okresie od 5 do 21 lipca kilkunastu uznanych artystów z różnych europejskich krajów, USA i Brazylii, uprawiających sztukę uliczną, wymalowało za zgodą właścicieli ściany budynków. Dziesiątki kolorowych malunków ozdobiło miasto.
Wcześniej Pøbel uczestniczył w podobnej akcji na Lofotach, co zaowocowało zaproszeniem go do udekorowania dworców kolejowych w Oslo i Trondheim.
Elewacje portowych budynków przystrajają też gniazda mew trójpalczastych. Gatunek ten gniazduje kolonijnie w strefie arktycznej i subarktycznej na stromych klifach morskich. Na okapach i wąskich drewnianych półkach, montowanych specjalnie dla nich przy portach, mewy też dobrze się czują.   Po wodach zatoki pływają z kolei edredony. Samce w szacie godowej są biało-czarne, a samice brązowe. Te największe spośród nurkujących kaczek mają gniazda wśród morszczynów obok kutrów. W gąszczu glonów można nawet dojrzeć pisklęta o charakterystycznym profilu głowy z mocnym dziobem. Ptaków w porcie wypatrują niemal wszyscy przybywający do Vardø.
Turyści przyjeżdżają tu głównie po to, by udać się łodzią do odległego o 1,5 km rezerwatu na wyspie Hornøya. Nasz cel też był taki. Oddalające się centrum Vardø i... ... wschodnia część wyspy ze stacjami radarowymi. A to Hornøya - ptasie królestwo. Jedyną budowlą na wyspie jest stojąca tu od 1896 roku latarnia morska (najdalej na wschód wysunięta norweska latarnia), którą w 1991 zautomatyzowano. W następnym odcinku przedstawię Wam mieszkańców wyspy.

najbliższe galerie:

 
Norwegia: Wyspa Hornoya
1pix użytkownik magdalena odległość 3 km 1pix
Norweskie maskonury
1pix użytkownik magdalena odległość 3 km 1pix
Norwegia: Hamningberg
1pix użytkownik magdalena odległość 26 km 1pix
Norwegia: Z Tanamunningen do Berlevag
1pix użytkownik magdalena odległość 78 km 1pix
Norwegia: Nesseby
1pix użytkownik magdalena odległość 88 km 1pix
Norwegia: Berlevag
1pix użytkownik magdalena odległość 92 km 1pix

komentarze do galerii (12):

 
magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3650) dodano 13.11.2014 08:25

Skuzo, będą jeszcze dwa spacerki po Varanger. Zapraszam. Miło mi, że wpadłaś:-)))

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 12.11.2014 09:55

Lubie z Toba spacerować po tych odległych norweskich zakątkach,są urocze:)
Pozdrawiam serdecznie:)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3650) dodano 12.11.2014 08:46

Dziękuję wszystkim, którzy tu zajrzeli:-)))

jo_ta użytkownik jo_ta(wpisów:397) dodano 09.11.2014 12:51

Z przyjemnością obejrzałam Twoją galerię. Zauważyłam że styl północnej Norwegii bardzo różni się od tej z południa. Pozdrowienia.

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6109) dodano 07.11.2014 13:13

Lenin?? - nr 7???...;)
Czy przygotowałaś to na "ich" dzisiejsze święto?...;)
Priwiet!...;)

wmp57 użytkownik wmp57(wpisów:2162) dodano 07.11.2014 12:31

Zacnie, jak mawiał Pipol ( ciekawe czy on jeszcze żyje ?)
Wszystko ładnie, jak u Magdy, ale ptaszki najładniejsze, a samczyk edredona debeściak absolutny.
Pozdrówki ślę.

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3650) dodano 07.11.2014 08:25

Dziękuję Wam za odwiedziny:-)

Olaf, fakt, daleko to jest, ale Ty akurat masz najbliżej z nas wszystkich:-)

Paweł, może i ekologiczne to jest, ale ściany często trzeba malować. Norwegom to jednak najwyraźniej nie przeszkadza.
Mewy nie uszanowały nawet głowy Barentsa.

Pozdrawiam wszystkich:-)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7220) dodano 06.11.2014 22:41

Graffiti mew trójpalczastych wcale nie są gorsze od tych graffiti stworzonych przez ludzi, mnie się elewacja na 25 naprawdę podoba ..., a przynajmniej jest to ekologiczne:)))
Pozdrawiam:)

olaf43 użytkownik olaf43(wpisów:1520) dodano 06.11.2014 21:59

Zastanawiam się czy kiedyś tam dotrę :) fajnie opowiedziane, pokazane ale trochę daleka tam mam :)
pozdrawiam...

andrew430 użytkownik andrew430(wpisów:324) dodano 06.11.2014 21:52

ciekawy kawałek świata, pozdrawiam:)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5305) dodano 06.11.2014 20:13

Ciekawy zakątek świata.
Dobrze opowiedziane.
Podobało się.
Pozdrawiam serdecznie:)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5353) dodano 06.11.2014 19:35

Ładne, spokojne miasteczko... Pozdrowienia. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!