m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (43):

 
Cmentarz żydowski w Pszczynie został założony w 1814 roku. Pierwszą pochowaną osobą była Jettel,córka utejszego rabina Hirschela Guttmanna,zmarła 10 września 1814 roku. Natomiast ostatnią Heinrich Koenigsfeld,zmarły 12 sierpnia 1938 roku w Chorzowie i zgodnie z ostatnią wolą pochowany obok brata i innych członków rodziny. Na cmentarzu spoczywają między innymi rabin Hirschel Guttmann,rabin David Rau,rabin,historyk i działacz syjonistyczny Chilus Mendelssohn,działacze Samuel Skutsch,Abraham Muhr,Fedor Muhr,Heinrich Samuel Timendorfer,Wolf Kohn,Hermann Silbiger oraz inni członkowie zasłużonych dla miasta rodzin. ... Na cmentarzu pochowano prawie 500 osób.
Obecnie zachowało się około 90 % nagrobków w stosunku do stanu sprzed wojny. ... W tylnej części cmentarza dominują tradycyjne macewy,wykonane głównie z piaskowca. ... ... ...
W przednich kwaterach pojawiają się okazałe nagrobki z cennych materiałów w kształcie obelisków i stel. Ze względu na to,iż bardzo lubię cmentarzyska,a zwłaszcza żydowskie,pozwolę sobie z pomocą Pana Andrzeja Potockiego przedstawić symbolikę grobów żydowskich . Kamienne macewy żydowskich cmentarzy na pierwszy rzut oka są do siebie bardzo podobne,Zwrócone na wschód, z hebrajskimi napisami i tajemniczą symboliką,sprawiają niesamowite i egzotyczne wrażenie. Nagrobki uboższych Żydów były zrobione z pionowej deski wbitej w ziemię,także zawierające inskrypcje i symbolikę.Niestety,żaden z nich nie dotrwał do naszych czasów.Najubożsi nie mieli nagrobków. Spróbujmy rozszyfrować ich symbolikę,która w żadnej mierze nie jest przypadkowa i ma związek z życiem doczesnym i pochodzeniem spoczywających pod macewami Żydów. Inskrypcję rozpoczynają dwie litery PN będące skrótem słów - tu spoczywa.Menory,czyli świeczniki wieloramienne ,umieszczano przeważnie na grobach kobiet,jako że one zapalały na grobach szabasowe świece.Może Menora być także symbolem wiary,podobnie jak i Mojżeszowe tablice.
Połamane drzewa,tonące okręty,złamane świece bądź kolumny,wreszcie martwe ptaki znamionują ziemskie przemijanie i wyrażają żal po zmarłym. Dłonie wzniesione w geście błogosławieństwa oznaczają groby potomków arcykapłana Aarona.Przynależność do stanu kapłańskiego jest u Izraelitów dziedziczna. Korony,księgi i szafy biblioteczne znajdziemy na grobach rabinów,uczonych w piśmie i lektorów Tory.Korona,podobnie jak Menora,jest symbolem judaizmu.Na macewie może oznaczać mądrość,pobożność lub głowę rodu. Księgi spotykamy na grobach nauczycieli i wybitnych uczonych.Niejednokrotnie na macewie autora książek wypisywano ich tytuły.Gęsie pióro,rzadziej księgi oznaczają groby kopistów Tory i tekstów talmudycznych. Otwarte księgi ze wskaźnikiem Jod są na grobach nauczycieli i lektorów synagogalnych oraz studiujących Torę i Talmud.Dłoń z lancetem lub podwójny fotel wskazują na grób rzezaków,dokonujących obrzezań żydowskich chłopców. Puszki ofiarne symbolizują miejsca pochówku skarbników kahalnych lub osób wyróżniających się hojnością na cele dobroczynne.Nagrobki Lewitów,niegdyś wykonawców funkcji pomocniczych w liturgii,posiadają wizerunki mis i dzbanów.
Na macewach spotykamy także wiele symboliki zwierzęcej.Jahwe ma cztery przymioty mocy - jest lekki jak orzeł,szybki jak jeleń,gwałtowny jak lampart i potężny jak lew.Lew jest także symbolem pokolenia Judy,rodu Dawida oraz opieki bożej nad ludem.Oznacza również imię zmarłego ; Lejb,Arie lub Yehuda. Jeleń przypisywany jest imionom ; Hersz,Cwi lub Naftali,niedźwiedź imionom Ber i Dow,wilk to wolf,Ezaw lub Benjamin, zaś owca to Rachela. Z ptaków orzeł symbolizuje tradycję Izraela i opiekę nad jego ludem.Gołą jest oznaka miłości,zgody małżeńskiej oraz pokoju czasów mesjańskich.Może odnosić się do imion Taube i Jona. Pelikan wyraża troskę i i miłość rodzicielską.Na ogół wyrażał wdzięczność za opiekę rodzicielską.Ptaki mogą symbolizować dusze sprawiedliwych,unoszące się do nieba albo imiona Fajgel i Cypora. Wąż trzymający w paszczy własny ogon jest magicznym symbolem wiecznego trwania bądź też czasów mesjańskich.Węża Eskulapa,rzadziej lancet,umieszczano na grobie lekarza. Moździerz umieszczano na macewie aptekarza,nożyce - krawca,skrzypce - muzyka,zaś łańcuch wskazuje na grób złotnika.
Winna latorośl na grobie kobiety jest oznaka jej płodności,ale może być także symbolem bogactwa.Waza z kwiatami jest symbolem drzewa życia.Palma oznacza nadzieję odkupienia lub obfitość dóbr.Jest także znakiem pokolenia Judy. Większość macew zawiera po kilka symboli.Część nagrobków była polichromowana.Ożywała wówczas szarość kamieni w barwach bieli,czerni,czerwieni i błękitu. Czas wywabił kolory,zatarł wiele symboli i inskrypcji,przyprószył mchem wyrazistość hebrajskich liter.Ale kamień nawet odarty z polichromii,napisów i symboli będzie jeszcze długo trwał zwrócony ku ziemi obiecanej ,ku Jerozolimie. Izraelici nie mają w zwyczaju odnawiania nadwyrężonych czasem nagrobków,które znajdują się od momentu postawienia ''na opiece Bożej''. Nawet jeśli kamienna macewa upadnie,nie podnosi się jej.Obyczaj nakazuje również nie usuwanie z cmentarza zniszczonych nagrobków.Nie ma jednak zakazu odnawiania lub stawiania nowych nagrobków w miejsce zniszczonych. Cmentarz jest miejscem rytualnie nieczystym i zanieczyszcza każdego,kto znajdzie się na nim,a nawet w jego pobliżu ,w odległości mniejszej niż cztery łokcie.
Żydzi odwiedzali groby zmarłych niezbyt często.Obowiązek odwiedzania grobu zmarłego dotyczył tylko najbliższych członków jego rodziny. Czyniono to na ogół dwa razy w roku,w rocznicę śmierci i w ostatni dzień roku według kalendarza żydowskiego. Na kirkucie nie wolno odmawiać innych modlitw niż za zmarłych,nie wolno jeść ani pić,wypasać zwierząt,zbierać siana i czegokolwiek tam rosnącego,chodzić po grobach,a także skracać sobie drogi przez cmentarz. Miejsce to może być tylko miejscem pochówków. Zdarzało się,że po zapełnieniu cmentarza nawożono na niego ziemię i grzebano zmarłych w nowej warstwie. Jeżeli zaprzestano używania,nie mógł być zabudowany lub przeznaczony do innych celów.
Na zawsze pozostawał miejscem świętym.

najbliższe galerie:

 
Pszczyna '08
1pix użytkownik cynkol odległość 0 km 1pix
Pszczyna
1pix użytkownik bedeg odległość 0 km 1pix
Pszczyna.
1pix użytkownik halszka odległość 0 km 1pix
MUZEUM SKANSEN  WSI PSZCZYŃSKIEJ w ...  Pszczyna
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 1 km 1pix
MUZEUM ZAMKOWE w ... Pszczyna ( 01 )
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 1 km 1pix
Pszczyna - Spacer po Parku Zamkowym
1pix użytkownik mgfoto odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (12):

 
rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4886) dodano 06.11.2014 20:19

Harmony,bardzo się cieszę,że chociaż małą namiastkę tej cmentarnej historii mogłem przekazać.
Są rzeczy ważne i mniej ważne,ta może dla nas Polaków być może należy akurat do mniej ważnych,ale na pewno jest ciekawa,tym bardziej,że trochę tych cmentarzy pozostawili po sobie Żydzi na naszych ziemiach ...
Serdecznie dziękuję,że zajrzałaś i równie serdecznie pozdrawiam :)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2855) dodano 06.11.2014 08:00

Z dużym zainteresowaniem przeczytałam. Przedstawiłeś wiele informacji, których nie znałam. Pewnie jeszcze wrócę do tej galerii, aby je sobie utrwalić.
Poza tym bardzo ładnie i klimatycznie w obrazie.
Pozdrawiam :)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4886) dodano 05.11.2014 20:50

Batshebo,bardzo dziękuję za miły komentarz i pozdrawiam oczywiście :)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4886) dodano 05.11.2014 20:48

Patryku,pamiętam jak opowiadałeś o tym zaosiedlowym cmentarzu ...
Wszystko kiedyś przeminie,tylko pamięć po nas zostanie,oczywiście gdy tylko wcześniej sami o to zadbamy ...
Pozdrawiam serdecznie :)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4886) dodano 05.11.2014 20:33

Bartek,pozdrawiam również :)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4886) dodano 05.11.2014 20:31

Śnieżko,Tobie również ukłony przesyłam za poświęcony czas,a co do wizytówki,to być może masz rację,dlatego też za chwilę ją zmienię.
Bardzo się cieszę,ze zwróciłaś na to uwagę,bo każdy z nas postrzega otaczającą nas rzeczywistość inaczej :)
Pozdrawiam serdecznie.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4886) dodano 05.11.2014 20:26

Jacku,dzięki serdeczne za odwiedziny.
Jest mi bardzo miło,że poświęciłeś odrobinę swego czasu dla tego kawałka jakże ciekawej historii.
Pozdrawiam serdecznie.

batsheba użytkownik batsheba(wpisów:492) dodano 05.11.2014 10:17

Też lubię cmentarze, chociaż to przygnębiające miejsca, ale wielu oswaja z myślą, że przygarnie ,,po tym wszystkim".
Żydowskie cmentarze to jedne z ciekawszych; a Ty ciekawie Cmentarz Żydowski zinterpretowałeś.

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 05.11.2014 08:30

Przepiękna galeria, która przybliża kulturę żydowską, no a przynajmniej tę część, która wiąże się z pochówkami. Obejrzałem z ciekawością, ale tez wprawiłeś mnie w stan zadumy... Przypomina mi się kirkut za osiedlem, na którym mieszkam. Kiedy chodziłem tam jako dziecko to jeszcze były macewy. Poniszczone wprawdzie, ale były jeszcze wyraźne ślady nekropolii, na grobach widoczne były napisy, inskrypcje i te symbole, o których piszesz. Widziałem jak z roku na rok to niszczeje, jest dewastowane. Dziś już nie zostało praktycznie nic... Przemijamy my i przemijają też nasze mogiły... smutne

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 02.11.2014 19:25

Kiedys cemantarze bardzo lubiłem, teraz juz troche mniej mnie tam ciągnie. Żydowskie też były w orbicie mych zainteresowań, nawet kiedys teściowie się dopytywali, czy przypadkiem nie należe do Narodu Wybranego jak dziewuchę na wyjazd do Łodzi na cmeatraz zydowski zabrałem. pozdrawiam.

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3474) dodano 02.11.2014 16:06

Dobrze pamiętam Twoją poetycką galerię sprzed roku.
Ta też jest świetna, wielu rzeczy się dowiedziałam.
PS. Moim zdaniem 9 na wizytówkę (ale oczywiście wybór należy do Ciebie;)
Pozdrawiam:)

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 31.10.2014 21:59

Zobaczyłem i przeczytałem. Pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!