m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (44):

 
Mogłabym zacząć tak: za górami za lasami, za kilkoma rzekami....nieee...źle.... O! Wiem!  Kilkanaście kilometrów za Opolem,w kierunku na Wrocław żyło było sobie Carlsruhe (miejsce odpoczynku Karola). . Lasy głębokie, pełne zwierza położone wokół osady Pokój były  terenami łowieckimi. Zjeżdżał sie tutaj na łowieckie uciechy cały dwór książęcy z Oleśnicy. W połowie XVIII wieku właściciel tych ziem - książę Karol Christian Erdman von WUrtterberg wybudował tutaj pałac wzorowany na podobnym w westfalskim mieście Karlsruhe. Miejscowość rozrasatała się, nabywała znaczenia, od 1850 r.otrzymała prawa ośrodka wypoczynkowego i kuracyjnego. Lekarz dworski dr Fround wykorzystując miejscowy klimat o właściwościach leczniczych otworzył tu zakład kąpielowy oraz wodoleczniczy.
Powstawały, jak podgrzybki po deszczu, liczne lecznice pensjonaty i restauracje.Założono park-francuski, ogród barokowy w stylu angielskim. Do  II wojny światowej Carlsruhe (dzisiejszy Pokój ) liczyło już 3000 mieszkańców. I tutaj bajka kończy się, po zamku i miasteczku zostało prawie nic. Park zdziczał, zarósł, rzeźby i budowle parkowe rekami złych ludzi ( i brakiem opieki oraz konserwacji straciły na urodzie). Zaczęły przypominać bardziej dziki las niż piękny park zdrojowy. Obszar zabytkowego parku w Pokoju i cała gmina leży centralnie na obszarze Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Teren to piękny, acz zdradliwy i podmokły nieco. Nieźle musiałam nabładzić się i ponadwyrężać wzrok,aby w gęstym lasku odnaleźć pochowane pośród drzew, krzewów i ogromnych rododendronów zabytkowe posągi i budowle.
W samym parku do obejrzenia są: salon wodny - ruina , liczne posągi mitologicznych bohaterów ( Bogini pokoju , Minerwa (Atena), Diana (Artemida), Apollo , Germania, . Wenus (Afrodyta).)
Są zrośnięte drzewa, o których można wymyślać legendy i opowieści.
Jest tzw Świątynia Wilhelma Eugena - właściciela Carlsruhe w XIXw, a właściwie już tylko
resztki pomnika .Była to świątynia wsparta na sześciu kolumnach przykryta okrągłym dachem.
Na środku znajdował się granitowy postument z popiersiem księcia. Jest i żeliwny, tzw. Śpiący Lew.
Jest to symbol pokoju, który zapanował w Europie po zwycięstwie nad Napoleonem oraz symbol pamięci po poległych. Oprócz kamiennych pomników i budowli są w parku wspaniałe okazy drzew.
Sosna wejmutka, graby czerwone, dęby, lipy, platany czy kasztanowiec jadalny. Jak już będziecie dreptać po parku, warto zahaczyć także o cmentarzyk katolicki (wejście bezpośrednio z terenów parkowych), albo przedreptać kawałek w kierunku Winnej Góry, gdzie pośród lasów rozłożyły się śliczne jeziorka. Byłam, widziałam, oko w oko z czaplami i żurawiami oraz łabędziami się spotkałam. Omal nie rozdeptałam kilku żab . Z kilku metrów poznałam okoliczną zwierzynę łowną (sarny i dziki)oraz 2 całkiem sympatyczne psy, pewnie należące do okolicznej ludności:)

najbliższe galerie:

 
przemijanie w Pokoju (cz3. -cmentarze d.  Carlsruhe)
1pix użytkownik dreptak odległość 0 km 1pix
Pokój z widokiem na jesień
1pix użytkownik asasura odległość 0 km 1pix
przemijanie w Pokoju (cz2 )
1pix użytkownik dreptak odległość 1 km 1pix
Tajemnice zabytkowego parku w Pokoju
1pix użytkownik surykatka odległość 1 km 1pix
Świat na wyciągnięcie ręki
1pix użytkownik surykatka odległość 10 km 1pix
W DOLINIE. . .
1pix użytkownik doris odległość 11 km 1pix

komentarze do galerii (4):

 
bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 24.10.2014 11:17

Ani zielonego, ani czerwonego lub niebieskiego pojęcia nie miałem o tym miejscu, tak więc z zainteresowaniem dużym obejrzałem i przeczytałem wszystkie trzy odsłony. W sumie opolszczyzna to poza Opolem i autostradą ziemia jeszcze mi nie znana, a takie smaczki zachęcają.
pozdrawiam serdecznie

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 22.10.2014 14:08

bardzo miły spacer.

krysia użytkownik krysia(wpisów:3) dodano 22.10.2014 10:15

Piękne fotki. Stare pomniki, spadające z drzew liście. Teraz jest ten czas, że dopada nas melancholia i więcej myślimy, że to wszystko nie jest nam dane na zawsze.
Odbicie drzew w jeziorze rewelacyjne. I te kolory. Już niedługo będzie tylko szaro.
Pozdrawiam Cię Dreptaczku bardzo serdecznie i słonka życzę, bo u nas dziś go brakuje.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5555) dodano 21.10.2014 08:02

Ładne fotki, wprowadzające melancholijny nastrój. Dzięki. Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!