m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (43):

 
Tak jak napisałem w tytule galerii, odwiedzimy trzy uniwersytety: YALE w New Haven, MIT (Massachusetts Institute of Technology) w Cambridge oraz Harvard University również w Cambridge. Oczywiście to Cambridge amerykańskie blisko Boston. Uniwersytety te znane nam są także z kilku filmów gdzie sceny kręcone były na tych właśnie uniwersytetach np. Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki  na ulicach New Haven w okolicach uniwersytetu Yale. Nie wiem czy pamiętacie, ale był to brawurowy pościg z Harrisonem Fordem w roli głównej :-). Taki zbieg okoliczności, że tego samego dnia wieczorem w hotelu włączyliśmy TV i na jednym z programów właśnie leciał ten film i oglądaliśmy ulice, domy, budynki uniwersyteckie które parę godzin wcześniej widzieliśmy na żywo...zupełnie inaczej odbiera się taki film.
Ale teraz wróćmy do tego co widzimy na zdjęciach, ponieważ to już trzecie zdjęcia właśnie z New Haven. Niestety czasu nie mamy zbyt wiele ale mam nadzieję, że uda mi się pokazać trochę tego uniwersytetu. Nie będę opisywał poszczególnych budynków, wystarczy wiedzieć, że są to zabudowania uniwersyteckie, różne college, biblioteki, dziedzińce itp. Uniwersytety w USA nie są tak stare i z takimi tradycjami jak uniwersytety w Wielkiej Brytanii, ale starają się być do nich podobne, zarówno w budownictwie jak i w tradycjach. Czy im się to udaje? W budownictwie w pewnym stopniu tak, ale w tradycjach to już nie do końca.....wkrótce wyjaśnię dlaczego.
Na pewno amerykańskie uniwersytety dorównują już uczelnią angielskim w poziomie naukowym, a pewnie niektóre i w pewnych dziedzinach je przewyższają. Niewątpliwie ma tu znaczenie ilość pieniędzy jakie są przeznaczane na doświadczenia, prace naukowe, edukację itd..... .....ale nie mnie jest rozstrzygać które uczelnie są lepsze i nie wiem czy takie porównania mają w ogóle sens, ponieważ wszystkie to światowa czołówka, a moje obserwacje są zbyt krótkie i zbyt subiektywne Pozwolę sobie tylko na porównania jakie mnie rzuciły się w oczy. Uczelnie angielskie mają po ponad 1000 lat (Uniwersytet w Oxford założony przed 1167 r., a w Cambridge w 1209 roku), natomiast Uniwersytet Harvarda w Cambridge (tym amerykańskim Cambridge) został założony w 1636 roku Różnica wieku prawie 500 lat mówi sama za siebie. Dla małego przypomnienia.....cały czas oglądamy zdjęcia z New Haven i Uniwersytet Yale Uniwersytet Yale w New Haven należy do jednych z najbardziej prestiżowych, szczególnie w dziedzinie kierunków prawniczych, a mottem uniwersytetu jest Światłość i Prawda Założony został w 1701 roku, a nazwę zawdzięcza ówczesnemu darczyńcy o nazwisku Elihu Yale
Na uniwersytecie tym nauki pobierali m.in. Geroge W. Bush, Bill Clinton, George H.W. Bush, Gerald Ford, czyli najwyższa półka polityków amerykańskich. 15-tu absolwentów Yale otrzymało Nagrodę Nobla oraz 6-ciu wykładowców. Wielu absolwentów jest też laureatami Nagrody Pulitzera. Niewątpliwie styl budynków na tych trzech uniwersytetach został zaczerpnięty z budownictwa angielskiego. Choć budownictwo nawiązuje do tradycji angielskich to są tez duże odstępstwa (patrz także poprzednie zdjęcie) ale to odstępstwa można znaleźć też w samej Anglii, w Oxford i Cambridge. Tam też jest już dużo nowoczesnych budynków. Oczywiście pewne różnice są, ponieważ nawet w Wielkiej Brytanii są pewne różnice w poszczególnych uniwersytetach czy nawet collegach w danym uniwersytecie, ale ogólny styl pozostał. I szczerze mówiąc, to bardzo mi się ten styl podoba :-) Teraz przenosimy się do MIT (Massachusetts Institute of Technology)  MIT jest położony w Cambridge, tuż obok Bostonu ale jak ktoś powie, że MIT jest w Bostonie to dużego błędu nie popełni
To jest jeden z akademików o dość futurystycznej architekturze przeznaczony głównie dla studentów pierwszych lat nauczania  To jest właśnie widok na Boston sprzed MIT Uczelnia powstała w 1861 roku, także jest z tych trzech uczelni najmłodsza. Specjalizuje się głównie w przedmiotach technicznych. Mieliśmy trochę szczęścia i mogliśmy wejść do budynków uczelni i pozwiedzać, a to dzięki koledze naszych synów, który robi doktorat w MIT i nas pooprowadzał po uczelni. Dzięki karcie magnetycznej jaką posiadał wszystkie drzwi otwierały się przed nami bez problemu. Mogliśmy w związku z tym wejść do budynku głównego, do czytelni i w kilka innych jeszcze miejsc. Na szczęście było to jeszcze przed rozpoczęciem roku akademickiego, ponieważ jak nam powiedział ten kolega, to w ciągu roku są tu takie tłumy, że ruch na korytarzu powinien być regulowany :-)
Z tego co pamiętam jest to Ray and Maria Stata Center, a w budynku tym mieści się między innymi katedra informatyki. Niewątpliwie jest to jeden z ciekawszych architektonicznie budynków na tej uczelni Kopuła budynku głównego od środka, czyli zdjęcie robione z czytelni Po zwiedzeniu MIT kierujemy się do Harvard University. Nie jest daleko....około 20-30 min piechotą. Nam to zajęło więcej czasu ponieważ zatrzymaliśmy się na kawę i lody :-) To jest pomnik Johna Harvarda, założyciela uniwersytetu. Zauważyliście jak mu się świeci but lewej nogi. Dlaczego? To oczywiste, ponieważ każdy dotyka jego nogi i tak zostało rękoma wypolerowana, tylko chyba nikt nie wie, że studenci pierwszego roku zawsze po rozpoczęciu roku akademickiego sikają właśnie na tę nogę :-))) Tak mówi legenda którą moi synowie wyczytali w jakimś przewodniku, a ile w tym prawdy?......pewnie tyle co w większości legend :-)
Ja o tym wiedziałem a i tak dotknąłem.......z nadzieją, że może trochę tych harvardzkich mądrości przejdzie na mnie. Czy przeszło? Mnie się wydaje, że tak ale nikt jak na razie tego nie zauważył ;-) Wracając do Pana Harvarda. Był to purytański duchowny i darczyńca który tak sobie upodobał tę uczelnię, a uczelnia jego, że właśnie jego imieniem została nazwana. A nazwa miejscowości Cambridge została nadana na cześć Uniwersytetu Cambridge w Anglii Chyba mieliśmy trochę szczęścia i trafiliśmy na jakieś uroczystości które wyglądały na immatrykulację ale głowy nie dam, czy to aby na pewno była immatrykulacja. Po pierwsze czas nie bardzo się zgadzał. Początek września? A może oni zaczynają wcześniej? Po drugie, to oprawa rozpoczęcia roku akademickiego w tak prestiżowej uczelni wydawać by się mogło, że powinna być obostrzona bardziej ścisłymi regułami. Byłem i widziałem immatrykulacje w Oxford, co zresztą można zobaczyć w jednej z moich galerii. Wiem jakie tam były reguły dotyczące stroju. Obowiązywał ciemny garnitur, biała koszula, ciemne buty i ciemny krawat. Na to wszystko oczywiście studenci mieli założone peleryny odpowiednie do collegu i rodzaju uroczystości.
Na tej uroczystości w Harvard chyba było tylko zastrzeżenie, że musi być marynarka i krawat. Niektórzy studenci chyba zbyt dosłownie potraktowali ten dress code i widziałem takiego......o jest nawet na tym zdjęciu....co miał oczywiście marynarkę i krawat, ale do tego krótkie spodnie i klapki na nogach :-)))).....rozumiem, że tego dnia było faktycznie gorąco ale...... OK, nie dopytałem i może nie była to immatrykulacja ale na pewno jakaś istotna impreza  na uczelni, ponieważ brali niewątpliwie w niej udział studenci noszący emblematy z logo uczelni, była uroczystość pod dużym namiotem, była orkiestra itd., itp. Tak czy inaczej, to na uczelniach angielskich takie stroje niektórych studentów by nie przeszły....co jednak angielska tradycja... to tradycja i ten konserwatyzm angielski też bardzo mi się podoba. Budownictwo na Harvardzie też powoli kieruje się w stronę nowoczesności choć jak było widać na poprzednich zdjęciach tradycja w stylu budownictwa też jest zachowana. Niestety i tu czasu nie mieliśmy zbyt wiele. Nasz plan przewidywał jednego dnia odwiedzić MIT, Harvard i Boston. Oczywiście od wczesnego rana do późnego wieczora, a nóg pod koniec dnia to ja już nie czułem, a i szybkość myślenia i percepcji też spadła mi do bardzo niskiego poziomu.....wystarczyło na tyle żeby trafić do hotelu :-))
Bardzo szybka i przeglądowa ta moja prezentacja trzech uniwersytetów amerykańskich ale ile czasu było...taka prezentacja, choć mam nadzieję, że trochę przybliżyłem wszystkim te znane uczelnie i cokolwiek wzbogaciłem wiedzę o nich. Dzięki za odwiedziny mojej galerii, pozdrawiam,
andred......i zapraszam do następnych z serii Moja Ameryka :-))

najbliższe galerie:

 
Boston (Cambridge)
1pix użytkownik pipol odległość 1 km 1pix
Boston ( Półwysep Nahan)
1pix użytkownik pipol odległość 15 km 1pix
New Hampshire
1pix użytkownik aga odległość 71 km 1pix
Portland - Maine
1pix użytkownik aga odległość 159 km 1pix
Moja Ameryka - Mt.  Washington
1pix użytkownik andred odległość 213 km 1pix
White Mountain
1pix użytkownik aga odległość 247 km 1pix

komentarze do galerii (16):

 
andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 25.10.2014 12:01

Skuza, dzika Ameryka jest super ciekawa z tymi kanionami, olbrzymimi przestrzeniami, pustyniami, górami itd. ale, czego sam się nie spodziewałem, industrialna też ma wiele do zaoferowania.
Będę jeszcze trochę tego pokazywał :-)
Dzięki za wizytę.
Pozdrawiam,
andred

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 25.10.2014 10:20

Przyznaje,ze wole Amerykę z jej przestrzeniami i spektakularnymi krajobrazami,ale to inne oblicze tez mi się podoba,tym bardziej ze przedstawiłeś jakby nie było trochę historii tego ogromnego kraju...krotko,ale interesująco.
Pozdrawiam:)

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 21.10.2014 22:51

Paweller75, ja też bardzo chętnie odjąłbym sobie nawet ze 30 lat i postudiował na takim uniwersytecie, a tak pozostaje nam tylko Uniwersytet Trzeciego Wieku ;-) ale nie wiem czy nawet na taki mamy jakieś szanse ;-)
Myślę, że faktycznie jest tam klawe życie i po skończeniu tam studiów też ma się klawe życie.
Dzięki za odwiedziny.
Pozdrawiam,
andred

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7561) dodano 21.10.2014 22:30

Andred ..., no gdyby Kolumb odkrył Amerykę 500 lat wcześniej, to te amerykańskie uczelnie też by miały teraz po tysiąc lat ..., no ale czasu cofnąć się nie da, a szkoda, bo ja chętnie tak o 20 lat bym sobie licznik cofnął i na taki uniwerek np. w tym Harwardzie się wybrał ..., ach, to by było klawe życie:)))
Pozdrawiam:)

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 21.10.2014 22:28

Anek11, ciężką pracą okupione.....nic łatwo nie przychodzi ale tak na serio to naprawdę wymagało to trochę wysiłku, na szczęście przyjemnego wysiłku ;-)
Teraz czeka mnie ciężka praca nad następnymi galeriami ;-)

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2750) dodano 21.10.2014 22:21

a wyglądało że tak leciutko Ci to przyszło;)

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 21.10.2014 22:13

Anek11, nie ma i tym razem nie będzie kanionów.....no chyba , że ktoś wyobrazi sobie kaniony miedzy drapaczami chmur np. w Nowym Jorku :-)
A co pokażę w następnych galeriach to się niebawem okaże......tzn. będzie się okazywało ale sam nie wiem kiedy.
Powiem tylko krótko, że wyjazd równie ciekawy jak poprzedni ale znacznie trudniejszy do ciekawego pokazania na OS.
Dzięki za wizytę.
Pozdrawiam,
andred

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2750) dodano 21.10.2014 22:02

No własnie gdzie kaniony, tylko te dostojne uczelnie...hmm zastanawiam się tez gdzie bym się widziała...pytanie tylko czy władze uczelni też by mnie milo widziały :))) Ciekawe jakie szacowne instytucje jeszcze tu ukażesz i jakie miasta???? Pozdrawiam
P.S. ładna czapeczka, dopiero zobaczyłam...

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 21.10.2014 19:32

Herika, gdybym miał możliwość wyboru też pewnie któryś bym wybrał. Ze względu na prestiż może to byłby Harvard, ze względu na klimat i atmosferę pewnie Yale, a ze względu na dobry widok chyba MIT ;-)
Dzięki za odwiedziny :-)
Pozdrawiam,
andred

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 21.10.2014 19:28

Tama, cieszę się, że udało Ci się przebrnąć choć widzę, że temat dość ciężki i nie jest łatwo dobrnąć do końca galerii. Tak jak pisałem we wstępie, nie będzie to galeria która wszystkim przypadnie do gustu ale mam nadzieję, że niektórych bardziej zainteresuje niż kaniony ;-)
Nie byłem w żadnej z bibliotek tych trzech uniwersytetów ale widziałem biblioteki w Anglii. Tu pewnie nie są skromniejsze, a tamte naprawdę robiły wrażenie. Ja szczerze mówiąc bardzo lubię tę akademicką atmosferę i stąd taka tematyczna galeria.
Dzięki za wizytę.
Pozdrawiam,
andred

herika użytkownik herika(wpisów:1713) dodano 21.10.2014 19:27

wybrałąbym chyba pierwszy uniwersytet z przedstawionych, fajny klimat - wiadomo angielski;) chociaż widok na boston też niczego sobie;)
w każdym razie podobało mi sie.
pozdrawiam!

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 21.10.2014 18:40

Przebrnęłam... galeria urozmaicona tekstem ;) Schludne środowiska uniwersyteckie, ciekawe wnętrza. Na pewno mają przebogate biblioteki.
Pozdrawiam :)

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 21.10.2014 11:03

Harmony, zdaję sobie sprawę, że temat dość specyficzny i cieszę się , że przebrnęłaś bez bólu nie korzystając przy tym z leków przeciwbólowych ;-)
Nie wiem czy zainteresują Cię kolejne moje relacje z Ameryki, ponieważ tak jak napisałem we wstępie, będą trochę inne niż z kanionów ale próbuj oglądać.......może nie będzie bolało :-))))))
Dzięki za wizytę i zapraszam do następnych :-)
Pozdrawiam,
andred

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 21.10.2014 10:59

Achernar, ja też tu byłem pierwszy raz i początkowo myślałem, że będzie nudno, a okazało się bardzo ciekawie. Szczególnie bardziej na północ w stanach Vermont i New Hampshire i choć wielu miejsc nie odwiedziłem i wielu rzeczy nie widziałem to zdecydowanie polecam.
Dzięki i pozdrawiam,
andred

harmony użytkownik harmony(wpisów:2811) dodano 21.10.2014 08:55

Nie powiem, aby temat mnie bardzo interesował, ale spodziewałam się, że tak go przedstawisz, iż uda się przebrnąć bez bólu przez całą prezentację.
I nie zawiodłam się, przeczytałam i obejrzałam z zainteresowaniem. Cieszę się, że kolejna amerykańska seria przede mną :)
Pozdrawiam :)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5620) dodano 21.10.2014 07:59

Lubię te Twoje amerykańskie galerie, a tę obejrzałem ze szczególnym zainteresowaniem, bo Nowej Anglii nie miałem okazji jeszcze odwiedzić. Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!