m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (36):

 
W 1 części galerii o Pokoju (d. Carlsruhe) wspomniałam już pokrótce genealogię tej miejscowości. Kiedyś osada z pałacem myśliwskim, potem uzdrowisko, miasteczko, teraz nieco zapomniana przez Boga i ludzi wieś, ze zdewastowanym pięknym parkiem, nieistniejącymi już - pałacem, ptaszarnią, winnicami, basenami, budynkami senatoryjnymi. O świetności planowo wybudowanej miejscowości przypominają pozostałości po angielskim i francuskim parku (pisałam o nich w poprzedniej galerii), nietypowy plan wsi, o kształcie gwiazdy. W centrum wsi możemy zobaczyć wielkie, bo o średnicy ponad 70 metrów rondo- dzisiaj rondo nosi im . J.Pawła II, jest pozostałością po dawnym pałacu,który stał kiedyś w tym miejscu.
 W miasteczku żyli obok siebie Niemcy, Ślązacy, Polacy, Żydzi. Dzisiaj pamięć po nich pozostała na 3 miejscowych cmentarzach. W 1945 r. Pokój został doszczętnie zniszczony. Z ponad 3 tysięcy pozostało tutaj 99 mieszkańców. Ci, co ocaleli po wojnie w większości wyjechali. Z dawnej świetności Pokoju pozostały nieliczne zabytki m.in.: kościół katolicki, kościół ewangelicki wraz z cmentarzem
 i plebanią , cmentarz żydowski, domy mieszkalne oraz jeden z najciekawszych na Opolszczyźnie zespołów parkowych. Łącznie powierzchnia parku wynosi około 200 ha, z czego powierzchnia ogrodu barokowego i XIX-wiecznego parku to około 45 ha. Niewątpliwie najciekawiej w całej wsi prezentuje się budynek kościoła ewangelicko - augsburskiego.
Niestety do środka nie dostałam się - było już po nabożeństwie niedzielnym. W 1806 r. do rezydencji książąt wirtemberskich w Carlsruhe uzdrowiska zjechał, aby podleczyć zdrowie, (po wypiciu kwasu przechowywanego przez ojca Webera w butelce po winie) przybył 20-letni kompozytor Carl Maria von Weber - kierownik opery we Wrocławiu. To na jego cześć w czerwcu w Pokoju odbywa się Festiwal Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów.Rolę sal koncertowych pełnią wtedy miejscowe kościoły: ewangelicki księżnej Zofii oraz rzymskokatolicki Podwyższenia Krzyża Św. W tym roku festiwal odbywał się już po raz XI. Przed kościołem stoi jeszcze jedno popiersie, należy do wybitnego Ferdinanda von Richthofena (ur.w 1833 w Pokoju). . Ten niemiecki doktor geologii, geograf, kartograf i badacz Azji, a przede wszystkim Chin, podróżował w celach naukowych, jako pierwszy w swojej publikacji użył zwrotu Jedwabny Szlak.
Dzisiaj miejscowość blado dość wypada przy wspomnieniach i dokumentach z przeszłości. Mówi się coraz częściej o uzyskaniu przez Pokój statusu pomnika historii w obszarze parku zdrojowego, dwóch kościołów i cmentarza. Nuuuda, cisza. Przemijanie dosięgło dawne Carlsruhe.
Oj chyba nie takiego spokoju chciałby doświadczać książę Karol:) Ale duże i małe Dreptaki lubią taką odskocznię od miasta, obowiązków. I to by było na tyle. Pozdrawiam:)

najbliższe galerie:

 
Tajemnice zabytkowego parku w Pokoju
1pix użytkownik surykatka odległość 0 km 1pix
przemijanie w Pokoju (cz1. dawny park)
1pix użytkownik dreptak odległość 1 km 1pix
przemijanie w Pokoju (cz3. -cmentarze d. Carlsruhe)
1pix użytkownik dreptak odległość 1 km 1pix
Pokój z widokiem na jesień
1pix użytkownik asasura odległość 1 km 1pix
Świat na wyciągnięcie ręki
1pix użytkownik surykatka odległość 10 km 1pix
W DOLINIE. . .
1pix użytkownik doris odległość 12 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 25.10.2014 19:27

Wspaniały kościół .Pozdrawiam :)

dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1519) dodano 23.10.2014 22:36

antala, masz rację,coś w tym jest:)

antala użytkownik antala(wpisów:1037) dodano 23.10.2014 22:27

To smutne, miasta też umierają, może chorują na nieuleczalne choroby przemijania...

tereza użytkownik tereza(wpisów:3878) dodano 23.10.2014 13:14

Urokliwe miejsce z ciekawą historią.Pozdrawiam:)

dreptak użytkownik dreptak(wpisów:1519) dodano 22.10.2014 22:58

szkoda, że nie wszyscy mieszkańcy dbali o to,aby miał go jeszcze więcej:) żal zburzonych budynków, pałacu, zdewastowanego parku i rzeźb, ale na szczęście idzie ku lepszemu

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5562) dodano 22.10.2014 07:24

Niewątpliwie miejscowość ma wiele uroku. Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!