m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (12):

 
W drodze do stolicy. Wczesnym rankiem wyjechaliśmy z Goris w Armeni. Droga była dość dobrej jakości, towarzyszyły nam malownicze krajobrazy. W wielu miejscach brakowało barier ochronnych. Liczne flagi NKR przypominają o niezależności regionu. Rondo w centrum Stepanakertu. We Are Our Mountains (Tatik & Papik) Monument. Pałac prezydencki. Stepanakert Shuka - rynek w centrum miasta. Pani przygotowuje  jingalov hats, pieczywo z mieszanką ponad 20 górskich ziół. Bardzo smaczne.
Wyjeżdżamy ze stolicy. Do miejsca widocznego na zdjęciu przyjechaliśmy wraz z Aramem, karabachem poznanym w Stepanakercie. Był naszym przewodnikiem przez resztę dnia. czołg - pozostałość z czasów wojny. Agdam - miasto zniszczone podczas wojny o górski karabach, niegdyś miało ponad 70tys mieszkańców, obecnie całkowicie opustoszałe. Monaster Gandzasar. krajobraz z okolic Gandzasar.

najbliższe galerie:

 
Górski Karabach - Królestwo Artsakh,  ziemia niezgody. . .
1pix użytkownik jacypuros odległość 1 km 1pix
Armenia - Stary Chandzoresk czyli ormiańska Kapadocja
1pix użytkownik wasaga odległość 44 km 1pix
Armenia - Wzdłuż doliny rzeki Worotan
1pix użytkownik wasaga odległość 64 km 1pix
ARMENIA - Norawank & Tatew.
1pix użytkownik irolek odległość 65 km 1pix
Armenia: trekking Tatew-Harżis na południu kraju
1pix użytkownik cavalcanti odległość 65 km 1pix
Armenia - w monastyrze Tatew
1pix użytkownik wasaga odległość 65 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
wieszczu użytkownik wieszczu(wpisów:52) dodano 14.03.2015 23:22

Zebrało mi sie na ogarnięcie swoich galerii, a tu pełno zaległych komentarzy. Niestety nie mam więcej zdjeć, ale karabach jest tak blisko bardzo popularnej Gruzji, ze pewnie wkrótce któryś z obieżyświatów uda sie tam i stworzy ciekawa galerie. :)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2786) dodano 29.10.2014 11:31

Pooglądałabym więcej fotek z tego rejonu, ale dobre i tyle.
Mam nadzieję, że ze świadomością umieszczania relacji z wyprawy na portalu, zrobisz duuuużo zdjęć w Paragwaju i Boliwii :)
Pozdrawiam :)

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 29.10.2014 10:30

W każdym razie mimo zniszczenia Karabachowi Agadam ( co prawda grającemu nie na swoim stadionie) udało się wyeliminować swego czasu z pucharów Wisłę Kraków. :)

wieszczu użytkownik wieszczu(wpisów:52) dodano 29.10.2014 10:05

Niestety nie mam większej ilości fotek.
Górski Karabach rzeczywiście jest bardzo ciekawy. Dobrze jest zwiedzać ten rejon samochodem. Dojazd z Erywania co prawda trwa około 8 godzin, jednak trasa jest dość ciekawa, a jakość drogi, jak na tamten region, jest całkiem znośna. W Górskim Karabachu jest jedno lotnisko, w pobliżu Stepanakertu, jednak ze względów politycznych jest ono wykorzystywane jako baza wojskowa.
Najlepszym miejscem wypadowym jest Stepanakert, jest to również punkt obowiązkowy - turyści muszą wykupić wizę (30 dni, 8$) w tamtejszym ministerstwie spraw zagranicznych. Posiadanie wizy Górskiego Karabachu w paszporcie uniemożliwia nam wjazd do Azerbejdżanu, dlatego warto rozważyć wizę w formie dodatkowej karty, zamiast pieczęci.
Miasto zachwyca czystością, łatwo znaleźć nocleg na każdą kieszeń.
Główne miejskie atrakcje to pomnik widoczny na pierwszym zdjęciu, monument przedstawiający starszego mężczyznę i kobietę, ma bardzo symboliczne znaczenie, np. wszyscy nowożeńcy w dniu ślubu udają się w to miejsce aby okazać swoje przywiązanie do tradycji i regionu oraz podziękować przodkom za to że mogą być Karabachami.
Miejski rynek również warto odwiedzić. Można na nim kupić świeże owoce, warzywa i przyprawy, a także górskie zioła, z których słynie Karabach.
Poza tym w mieście można znaleźć co najmniej dwa ciekawe muzea - muzeum historii Karabachu oraz muzeum konfliktu o Górski Karabach.
Kolejne miasta warte odwiedzenia to Shushi oraz Agdam.
Agdam dawniej było stolicą regionu, w czasie wojny w 1993r. miasto zostało prawie doszczętnie zniszczone, jest niezamieszkiwane. Oficjalnie władze regionu odradzają wjazd na jego teren. Dla wielbicieli przygód to punkt obowiązkowy.
Warto zobaczyć monaster Gandzasar, według różnych źródeł pochodzi z X lub XIIIw.
Mieszkańcy Górskiego Karabachu mają bardzo pozytywne nastawienie do turystów. Są bardzo gościnni oraz lubią opowiadać o swojej historii i tożsamości narodowej.

Dziękuję za miłe powitanie na portalu. Dopiero zaczynam swoją przygodę z podróżowaniem, jednak plany są poważne i już wkrótce pojawią się tutaj zdjęcia m.in z Paragwaju i Boliwii.
pozdrawiam :)

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 23.10.2014 15:38

W sumie przydałoby się w wyborze Państw dodanie terytoriów zależnych czy Panstw nie cieszących się powszechnym uznaniem międzynarodowym. Bo w sumie Górski Karabach to na dzień dzisiejszy jest azerbejdzanski niczym Krym ukraiński.
pozdrawiam

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 22.10.2014 14:41

Witaj na portalu. Ciekawe tereny odwiedziłeś. Byłoby miło, jakbyś opowiedział trochę więcej o tej wyprawie, bo region nieznany na OŚ.
Ten chlebek z 8 wygląda baaardzo apetycznie.
Pozdrawiam:-)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7477) dodano 21.10.2014 22:13

12 fajna ..., ktoś się przy tym trochę napracował, ale efekt jest ciekawy ..., region raczej mało prezentowany na naszym portalu, więc przydałoby się więcej fotek i opisów, szczególnie w języku polskim:)
Witam na portalu ... pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!