m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (33):

 
Wjazd na rynek w Dąbrównie. Z tyłu widoczny jest gotycki kościół metodystyczny. Synagoga w Dąbrównie przy ulicy Grunwaldzkiej, zbudowana na początku XIX wieku. Podczas II wojny światowej hitlerowcy zdewastowali obiekt. Po wojnie budynek synagogi służył, jako magazyn. Tablica pamiątkowa umieszczona w 2002 roku na budynku dawnej synagogi. Wiadomo, że w Dąbrównie istniała gmina żydowska, której członkowie utrzymywali się przede wszystkim z handlu. Nie była ona zbyt liczna, gdyż Żydzi stanowili nieco ponad 2% mieszkańców. Miejscowa gmina posiadała synagogę oraz cmentarz. Budynek synagogi zachował się do dziś, lecz jego wyposażenie zostało spalone w listopadzie 1938 roku (w czasie tzw. Kristallnacht). Na terenie cmentarza można jeszcze odnaleźć resztki nagrobków. Budynek dawnej synagogi. Nie wiem, skąd wzięły się te starannie wykonane napisy „Ich vermisse dich, Jude”, czyli „Odczuwam Twój brak, Żydzie”. Budynek dawnej synagogi. Nad jeziorem Dąbrowa Mała. Ma ono powierzchnię 173 ha, długość 4,5 km, szerokość do 0,5 km, głębokość maksymalną 34,5 m. Z jeziora wypływa rzeka Wel, będąca dopływem Drwęcy.
Nad jeziorem Dąbrowa Mała. Nad jeziorem Dąbrowa Mała. Jedna z uliczek w pobliżu jeziora Dąbrowa Mała i fragment dawnych murów miejskich. Kamieniczki przy uliczce prowadzącej w kierunku rynku. Kościół metodystyczny, zbudowany w latach 1325-1350, przebudowany w XVII i XVIII wieku. W 1697 roku dobudowano mauzoleum Finckensteinów. Nad wejściem do zakrystii znajduje się barokowa, bogato polichromowana empora rodu Finckensteinów z 1724 roku. Wewnątrz kościoła znajdują się płyty nagrobne Olesnitzów i Finckensteinów z XVI i XVII wieku. Strop nawy pokrywa barokowa polichromia z ok. 1730 roku. Zachodni neogotycki szczyt pochodzi z 1842 roku. Kościół metodystyczny. Świątynia nadal odsłania swoje tajemnice. W czasie prac konserwatorskich natrafiono na gotyckie malowidła z XIV wieku.
Wieża przy kościele metodystycznym. Pełni funkcję dzwonnicy i jest najstarszym elementem dawnych fortyfikacji miejskich. Mury dzwonnicy kościoła metodystycznego. Kościół metodystyczny - detal architektoniczny. Kościół metodystyczny. Tutejsza parafia w końcu XX wieku liczyła ponad 100 wiernych, a służbę duszpasterską pełnił pastor dojeżdżający z Ostródy. Kościół metodystyczny. Kościół metodystyczny - detal architektoniczny.
Wieża przy kościele metodystycznym. Kościół metodystyczny. Kościół metodystyczny, wieża-dzwonnica i fragment murów miejskich. Wieża przy kościele metodystycznym. Siedziba Urzędu Gminy Dąbrówno. Kapliczka w pobliżu ruin zamku i jeziora Dąbrowa Wielka. Jezioro to jest największym jeziorem Pojezierza Chełmińsko-Dobrzyńskiego w dorzeczu Drwęcy. Ma powierzchnię 616 ha, długość 6,4 km, największą szerokość 1,4 km, głębokość 35 m. Jego brzegi są niskie, a linia brzegowa słabo rozwinięta. Jezioro Dąbrowa Wielka łączy się strugą przepływająca przez Dąbrówno z ciągnącym się równolegle jeziorem Dąbrowa Mała.
Kapliczkę wzniesiono w 1946 roku dla uczczenia 2. rocznicy powstania warszawskiego. Ruiny zamku krzyżackiego. Zamek wybudowany został w 1319 roku. Po lokacji miasta włączono go do systemu obwarowań miejskich. W lipcu 1410 roku, na dwa dni przed bitwą grunwaldzką, zamek został spalony przez wojska polsko-litewskie. Odbudowany został w początkach XVI wieku. W latach 1683-1696 Finckensteinowie przebudowali go na barokową rezydencję, dobudowując skrzydło wschodnie i południowe, a całość otoczono parkiem. W wieku XX zamek przeszedł na własność rodziny Straussów, która zamieszkiwała tu do 1945 roku, kiedy to zamek został spalony i zrujnowany. Neogotycki kościół katolicki z II połowy XIX wieku p.w. św. Jana Nepomucena i Niepokalanego Poczęcia NMP. Mimo, że szkoła katolicka istniała w Dąbrównie od XIV wieku, to kościół katolicki (nie licząc czasów krzyżackich) wzniesiono tu dopiero w 1865 roku. Wnętrze neogotyckiego kościoła p.w. św. Jana Nepomucena i Niepokalanego Poczęcia NMP. Jedna z kamieniczek przy rynku. Lipcowy wieczór nad jeziorem Dąbrowa Mała.
Lipcowy wieczór nad jeziorem Dąbrowa Mała. W gospodarstwie agroturystycznym Ostro-vita koło Dąbrówna. Pejzaż z okolic Dąbrówna.

najbliższe galerie:

 
GRUNWALD -symbol zwycięstwa Polski i podwaliny upadku Krzyża
1pix użytkownik barsolis odległość 6 km 1pix
Grunwald zimą
1pix użytkownik mirek52 odległość 6 km 1pix
Warmia-Grunwald
1pix użytkownik tereza odległość 7 km 1pix
Grunwald
1pix użytkownik pirania odległość 7 km 1pix
INSCENIZACJE - Bitwa pod Grunwaldem  -  600 lecie
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 8 km 1pix
Grunwald
1pix użytkownik achernar-51 odległość 8 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:4919) dodano 06.11.2014 20:02

Dispar - dziękuję. Zachęcam do odwiedzenia bardzo ładnych okolic miasteczka. Pozdrawiam. :)

Antala - te napisy na synagodze intrygują i mnie. Może uda mi się dowiedzieć coś więcej, kiedy i dlaczego powstały. Pozdrawiam. :)

Tereza - historia Gilgenburga, a potem Dąbrówna jest faktycznie ciekawa i zarazem tragiczna. Miasto zostało doszczętnie spalone i obrócone w perzynę przez wojska Władysława II Jagiełły idące na spotkanie armii krzyżackiej pod Grunwald. Ofiarą padła duża część ludności. Bardzo ciekawie epizod ten przedstawił w jednym ze swoich programów Bogusław Wołoszański. W świetle takiego doświadczenia miasteczka wydało mi się nieco dziwne, że jedna z jego głównych uliczek nosi imię.... Władysława Jagiełły. Pozdrawiam. :)

Janualia - dziękuję za ciekawe i bardzo osobiste uzupełnienie mojej galerii. Jeśli interesują Cię stare cmentarze protestanckie, to jest ich w okolicy więcej, choćby w Glaznotach, Zajączkach, czy samej Ostródzie. Cmentarze w Glaznotach i Zajączkach pokazałem trochę w mojej galerii o Górze Dylewskiej. Pozdrawiam. :)

janualia użytkownik janualia(wpisów:151) dodano 06.11.2014 12:20

Archenar, w Dąbrównie skryliśmy się któregoś roku w okresie świąt wielkanocnych. Właściwie pod Dąbrównem, bo nad brzegiem jeziora, na końcu świata. Odebrałam miejsce jako bardzo osobliwe, takie urokliwe i ogromnie smutne jednocześnie. Dane nam było w niedzielę wielkanocną wślizgnąć się do Kościoła Metodystów na ich mszę, na którą - jak wspominasz - specjalnie i rzadko dociera pastor z Ostródy. Poza tym obiekt zamknięty jest ciężkimi kłódami na grubych łańcuchach. Mieliśmy szczęście. Kilkuosobowa wspólnota parafialna w niewiarygodnie wyziębionym kościele powitała nas serdecznie uściskami dłoni, podsunęła poduszki pod siedzenia i puściła w naszą stronę z rąk do rąk kilka egzemplarzy śpiewników, żebyśmy dołączyli do ich radosnych śpiewów... To było naprawdę poruszające.
Zaintrygowała mnie historia miejsca i regionu, a - jak wiemy - do łatwych nie należy. Starych, omszałych, zniszczonych grobów protestanckich z niemiecko-brzmiącymi nazwiskami tam zatrzęsienie. Trochę przywoływały nastrój "Róży" Smarzowskiego. Niestety.
Ależ się rozpisałam. Poruszyłeś u mnie tą galerią sentymentalne struny...
Pozdrawiam.

tereza użytkownik tereza(wpisów:3842) dodano 06.11.2014 11:51

Ciekawe miejsca pokazujesz.Miasteczko z interesującą historią.Pozdrawiam:)

antala użytkownik antala(wpisów:1037) dodano 05.11.2014 22:52

faktycznie, ciekawe miasteczko, nawet mimo zrujnowanego zamku oraz zaniedbanej synagogi. A te napisy - jakaś tajemnica się czai...

dispar użytkownik dispar(wpisów:5297) dodano 05.11.2014 21:46

A ja myślałem, że w Polsce nic mnie już nie zaskoczy.
Duży plus za zapełnienie białej plamy na naszej mapie.
Pozdrawiam:)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:4919) dodano 05.11.2014 21:39

Afrodyto, teraz dodaję trochę galerii z okolic mojego obecnego miejsca zamieszkania. Może gdy będziesz w okolicy, zachęcą Cię one do odwiedzenia ich w realu. Pozdrawiam. :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4032) dodano 05.11.2014 21:21

Bardzo Ci dziękuję za galerie z tak pięknych miejsc w Polsce. Czasami nie wiemy gdzie leży jakieś miasteczko. Dzięki OŚ, dowiadujemy się wielu wspaniałych informacji...a więc "podróże kształcą".
Pozdrawiam serdecznie.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!