m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Miasto na Peloponezie liczące 11 tysięcy mieszkańców. Olimpia to prawdziwa gratka dla miłośników starożytnej historii. Znana jest przede wszystkim jako miejsce największego kultu Zeusa i arena igrzysk olimpijskich odbywających się tutaj od 776 roku p.n.e. Dziś możemy podziwiać ruiny wspaniałego sanktuarium ojca greckich bogów, położonego w świętym gaju Altis, gdzie wznosiła się niegdyś świątynia z posągiem autorstwa Fidiasza, uznanym za jeden z siedmiu cudów świata. Olimpia jest jednym z najważniejszych stanowisk archeologicznych Grecji, wpisanym na Listę UNESCO. To tu odbyły się pierwsze igrzyska olimpijskie w 776 roku p.n.e. Olimpia była również głównym miejscem kultu Zeusa, skąd też wywodzi się nazwa miasta. Położona jest na terenie Peloponezu, w regionie Elida. Pierwsze zanotowane igrzyska odbyły się w 776 roku p.n.e., ale według źródeł odbyły się znacznie wcześniej, prawdopodobnie ok. XI wieku p.n.e. Osobnym obiektem jest hipodrom oraz gimnazjon z palestrą - to ostatnie oznacza szkołę zapasów, a nie społeczność prawników. W gimnazjonie znajdowały się takie przybytki i udogodnienia, jak szatnia, sale do nacierania ciał oliwą, sale do nacierania ciał piaskiem i do masażu, salki z workami piasku do ćwiczeń w zadawaniu ciosów, nisze z ławkami oraz sale wykładowe, rekreacyjne, do rozmów i dyskusji, sala ćwiczeń dla młodzieży, boiska do gry w piłkę, bieżnie, łazienki i łaźnie. Najstarszą dyscypliną był wyścig wokół stadionu, potem doszły inne, w tym pięciobój, który obejmował: bieganie, skoki, rzut dyskiem i oszczepem. W 394 roku cesarz Teodozjusz Wielki zakazał organizowania igrzysk. Główne świątynie stały na terenie Altisu czyli świętego gaju oliwnego. Najokazalszą budowlą była świątynia Zeusa, wzniesiona w V wieku p.n.e. Obok świątyni wznosił się posąg Zeusa, który był dziełem Fidiasza. Najważniejszym obiektem w Altisie była dorycka świątynia Zeusa Olimpijskiego. Zbudowano ją w latach 465-456 p.n.e., Świątynia jest mniej więcej wielkości Partenonu, przy czym była od niego wzniesiona wcześniej.
Duże wrażenie sprawiają fragmenty kolumn poukładane obok świątyni. Są one poukładane pierścieniami, które ważą po kilkanaście ton jeden. Ich średnice przekraczają dwa metry - można sobie wyobrazić zatem jak potężna była to budowla.. Prawdziwym budulcem były kamienne bloki z naturalnymi muszelkami, które naniesione zostały podczas wielokrotnych powodzi. Oprócz wymienionych na terenie świętego gaju oliwnego znajdowała się również pracownia Fidiasza, Leonidajon (hotel dla honorowych gości) Dużo lepsze i ciekawsze wrażenia odnosi się, oglądając ruiny Leonidajonu - luksusowego hotelu z IV w. pne, w którym honorowi goście stawali na czas igrzysk.
Rozgrywano je początkowo wokół świątyni Zeusa, ale wzrost ich znaczenia wymusił budowę nowego stadionu na 20 000 miejsc. Tuż za gimnazjonem znajduje się Theokolejon, Dom Kapłanów, budynek zdobiony kolumnami, którego jeden z narożników przerobionoo na kościół bizantyjski. oraz świątynia Filipa II tzw. Filipejon. Oprócz stadionu w Olimpii znajdowała się Świątynia Zeusa. Powstała w V wieku p.n.e. i przypominała kiedyś ateński Partenon. We wnętrzu znajdował się jeden z siedmiu cudów antycznego świata - posąg siedzącego Zeusa, stworzony przez największego helleńskiego rzeźbiarza - Fidiasza. Fidiasz miał w Olimpii swoją pracownię; odnaleziono ją w ruinach domu kapłanów. Jednym z dowodów na obecność tu rzeźbiarza jest znaleziony w 1956 r, przez niemieckich archeologów puchar z napisem „Feidio eimi”- własność Fidiasza.
Tuż obok świątyni znajdowało się miejsce posiedzeń rady. Tu, przed okazałym posągiem Zeusa zawodnicy składali uroczystą przysięgę, że będą przestrzegali ustalonych reguł gry.
Nieopodal zlokalizowana była świątynia Hery, należąca do najstarszych sanktuariów na terenie Grecji. Do czasów współczesnych zachowało się kilka kolumn. Antyczny kompleks zajmuje olbrzymią powierzchnię odpowiadającą wielkości współczesnych wiosek olimpijskich. To tu zrodziła się idea Igrzysk Olimpijskich, kiedy to raz na 4 lata zaprzestawano wojen, by w iście szlachetnym tonie współzawodniczyć. Pierwsze udokumentowane igrzyska odbyły się w 776 roku p.n.e i jest to zarazem pierwsze wydarzenie w historii Grecji o dokładnie określonej dacie. Igrzyska Olimpijskie związane były z kultem bogów i zgodnie z różnymi legendami to oni je zapoczątkowali. Spacerując wśród antycznych ruin nie sposób nie poczuć podniosłej atmosfery olimpijskich zawodów. W centralnym punkcie placu wyraźnie wznoszą się ruiny świątyni Zeusa - to największy obiekt w całym kompleksie. Świątynia powstała w V w p.n.e, kiedy Igrzyska zyskały już światową sławę. O ich potędze świadczy fakt, że świątynia Zeusa była tak duża jak ateński Partenon.
 Dziś z ziemi wyrastają jedynie kolumny, większa część została zniszczona podczas trzęsienia ziemi. Pozwala to jednak wyobrazić sobie potęgę Zeusa. Olimpia, jako miejsce pogańskie, została rozkazem Teodozjusza I Wielkiego zamknięta w 390 r. naszej ery, a trzy lata później zakazano i igrzysk. Zbliżając się do stadionu mijamy Świątynię Hery. To tu za pomocą wklęsłego zwierciadła i promieni słonecznych zapala się ogień olimpijski, który później przenoszony jest na główny stadion. Pokonać własną słabość, pójść szybciej, dalej, poznać granice swoich możliwości, zbliżyć się do doskonałości - w tym właśnie wyrażała się czysta idea olimpizmu.W pozostałościach najstarszego na świecie stadionu olimpijskiego można sobie wyobrazić atmosferę pierwszych igrzysk starożytności.
 Miało to być wydarzenie, podczas którego ludzie stawali się rzeczywiści bliżsi bogom i herosom.
Stadion w Olimpii mógł pomieścić aż 20 tysięcy widzów. To właśnie na tej budowli wzorowane były wszystkie kolejne stadiony starożytności.
Kulminacyjny moment ogłaszania zwycięzców i przyozdabiania im głów wieńcami laurowymi miał natomiast miejsce w Świątyni Hery, która jest najstarszą budowlą w Olimpii. ..stoję w centrum antycznych wydarzeń i z boku obserwuję wspaniałych atletów, walczących spartan i rozgadanych filozofów... Miasta tętnią życiem, rzemiosło kwitnie, władcy planują kolejne podboje...
oto jak oglądam oczami wyobraźni to, czego nie powiedzą ludzie, a mówią kamienie... Świątynia Hery, która jest budowlą znacznie mniejszą od świątynii Zeusa, była pierwszą budowlą wzniesioną w Altisie. Zanim ją ukończono w VII w. p.n.e. w sanktuarium istniały tylko ołtarze pod gołym niebem poświęcone Zeusowi i innym greckim bogom. Ruiny gimnazjonu i palestry (szkoły zapaśniczej), gdzie wszyscy sportowcy obowiązkowo ćwiczyli przez miesiąc poprzedzający rozpoczęcie igrzysk. Na stadion wchodzi się przez tunel   pod łukiem z III wieku, zakończony kamienną bramą;
po lewej ręce wznoszą się zbudowane amfiteatralnie na zboczu góry Kronos trybuny.Z oryginalnego stadionu zachowały się: początkowy i końcowy fragment bieżni, fotele dla sędziów pośrodku i ławki dla widzów po obydwu stronach. po prawej rozciąga się teren rozgrywania imprez sportowych.Stadion został odkopany dopiero podczas II wojny światowej, w czasie badań prowadzonych przez niemieckich archeologów. Mała Świątynia w której się modlono przed igrzyskami... oraz Podium dla zwycięzców.Dla wielu znalezienie się na arenie sportowej walki w starożytnej Olimpii to marzenie życia. Tutaj się wszystko zaczęło... Obszar starożytnej Olimpii jest rozległy - sam Altis, prostokątny, święty gaj otaczający świątynię Zeusa, gdzie początkowo rozgrywano igrzyska, miał 4 hektary!
Olimpia,miasto w Grecji, na Peloponezie, w regionie Grecja Zachodnia, w Elidzie. Elida,górzysta kraina historyczna w starożytnej Grecji położona w zachodniej części Półwyspu Peloponeskiego. Obecnie Elida jest prefekturą w Republice Greckiej ze stolicą w Pirgos w regionie administracyjnym Grecja Zachodnia. Od północy Elida graniczy z prefekturą Achaja (również region Grecja Zachodnia),  od wschodu z Arkadią, od południa z Messenią (obydwie z regionu administracyjnego Peloponez), zaś od zachodu ogranicza ją Morze Jońskie.
Przez Elidę płyną rzeki Penejos i Alfios, głównymi miastami krainy były w starożytności Elida, Pisa i Olimpia słynna z igrzysk panhelleńskich. Elida zasłynęła w starożytności wprowadzając - by uhonorować swego syna Pyrrona - prawo zwalniające z podatków wszystkich filozofów.

najbliższe galerie:

 
OLIMPIA - MUZEUM ARCHEOLOGICZNE - PELOPONEZ
1pix użytkownik afrodyta odległość 1 km 1pix
Greckie wakacje 2017 - Olimpia (1)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 1 km 1pix
OLIMPIA - GRECJA
1pix użytkownik wo odległość 1 km 1pix
Greckie wakacje 2017 - Olimpia (2)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 1 km 1pix
Starożytna Olimpia
1pix użytkownik barbara_31 odległość 1 km 1pix
Peloponez-Kemping Kourouta
1pix użytkownik dzustka odległość 31 km 1pix

komentarze do galerii (14):

 
ak użytkownik ak(wpisów:6367) dodano 04.09.2017 14:20

piękna galeria z Peloponezu :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4245) dodano 31.10.2014 14:25

tereza - Dziękuję Teresko za odwiedziny.
Pozdrawiam :)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3954) dodano 30.10.2014 20:51

Ruiny bardzo malownicze.Ciekawa galeria,dobrze opisana.
Byłam na Peloponezie,ale do Olimpii nie dotarłam.Pozdrawiam:)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4245) dodano 30.10.2014 17:52

batsheba - Witaj Elu. Z tym wieńcem to było tak, że nie zdążyli mi zrobić zdjęcia, a już zdobił inną głowę. Przez chwilę go miałam i poczułam się zwycięzcą.Jeśli chodzi o przekazywanie ognia, to oczywiście inscenizacje, bo wrzesień i w ogóle mój pobyt na Peloponezie nie wiązał się z Olimpiadą :)
Cieszę się, że dotarłaś do pięknej Olimpii, bo jak sama przyznasz, naprawdę warto!
Serdecznie pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4245) dodano 30.10.2014 17:51

przemyslaw - Dziękuję Przemku. Miło zobaczyć taki komentarz od takiego konesera. Rzeczywiście, wyjazd był bardzo udany i bardzo owocny. Peloponez zjechany prawie w całości, a jeszcze została Grecja kontynentalna od Aten do Salonik.
Serdecznie pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4245) dodano 30.10.2014 17:48

iwonka55 - Iwonko, gorąco polecam Olimpię. Jeśli będziesz na Peloponezie trzeci raz, to choć raz odwiedź to magiczne miejsce.
Dziękuję za wizytę i pozdrawiam serdecznie.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4245) dodano 30.10.2014 17:47

batsheba - Witaj Elu. Z tym wieńcem to było tak, że nie zdążyli mi zrobić zdjęcia, a już zdobił inną głowę. Przez chwilę go miałam i poczułam się zwycięzcą.Jeśli chodzi o przekazywanie ognia, to oczywiście inscenizacje, bo wrzesień i w ogóle mój pobyt na Peloponezie nie wiązał się z Olimpiadą :)
Cieszę się, że dotarłaś do pięknej Olimpii, bo jak sama przyznasz, naprawdę warto!
Serdecznie pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4245) dodano 30.10.2014 17:43

ciasteczkowypotwor - Dzięki, miło mi, że się podoba :)
Pozdrawiam :))

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4245) dodano 30.10.2014 17:42

wielkopolanka-Dziękuję wielkopolanko za wizytę w mojej galerii. Miło mi, że przywołałam fajne wspomnienia i okrasiłam je narracją, która przypadła do gustu.
Pozdrawiam serdecznie.

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6381) dodano 30.10.2014 17:15

Trochę rzadziej ostatnio zaglądam na OS, ale widzę, że wyjazd był chyba bardzo udany i... owocny...;)
Kawał dobrej OBIEŻYŚWIATOWEJ roboty!
Pozdrawiam serdecznie!

iwonka55 użytkownik iwonka55(wpisów:626) dodano 30.10.2014 16:01

z wielką przyjemnością obejrzałam to miejsce, byłam na Peloponezie dwa razy i dwa razy tam nie dojechałam.

batsheba użytkownik batsheba(wpisów:492) dodano 30.10.2014 13:52

Kilka dni temu przechadzałam się wśród tych kamieni, już drugi raz. Jest tak, jak napisałaś i pokazujesz; tylko mi nie dane mi było zobaczyć przekazywania ognia za żadnym razem, i tym jestem zasmucona i rozczarowana.
Na podium też mam fotę, ale ja głowę mam ozdobioną wieńcem laurowym a u Ciebie nie widzę :-).
Fajna galeria, fajnie było jeszcze raz, wirtualnie co prawda, ale fajnie. Dzięki.

ciasteczkowypotwor użytkownik ciasteczkowypotwor(wpisów:201) dodano 30.10.2014 09:43

Galeria bardzo udana. :) Pozdrawiam. :)

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1967) dodano 30.10.2014 07:49

Afrodyto z przyjemnością odwiedziłam z Tobą Olimpię! powróciły wspomnienia! wspaniale przedstawiłaś to miejsce z super narracją! piękna i ciekawa galeria! bardzo bardzo podobało się!
pozdrawiam serdecznie:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!