m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (36):

 
Puerta Acala... już raz ją widzieliście w innej mojej galerii o Parku Europy ale tam była jej replika, a tu mamy oryginał. Tę bramę oglądamy wychodząc z Retiro w kerunku Placu Cibeles. Fontanna bogini Cibeles, dzierżącej klucze do miasta... raz jej je skradziono :) 
kiedy indziej ją pomalowano w nocy żółtą farbą fosforyzującą :)... winnych nigdy nie znaleziono , klucze tak... podrzucili. Tak jak pod Neptunem kibice Atletico, tak tu przy Cibeles zbierająsię po ważnych meczach kibice Realu celebrując zwycięstwa lub opłakując porażkę. w tle piękny park Ministerstwa Obrony, ma też swoją historię związanąz naszym rodakiem i nie taką starą ... ale kogo by to obchodziło ? :)) ... ludzie protestują ...
... a poczta główna stoi ... no nie, już nie jest to główny urząd pocztowy, rządząca PP zachłapczyła obiekt na siedzibęwładz Madrytu i burmistrza, a raczej burmistrzowej (po kądzieli) , ma teraz większy gabinet jak Obama swój w Białym Domu :D Casa de América już funkcjonuje... obiekt przeszedł swoje, niegdyś pałac, później budynek urzędowy ale urzędnicy wynieśli się mówiąc, że tam straszy nawet w biały dzień. Wiele lat zamknięty i remontowany. ... i znowu przechodzimy koło Neptuna The Westin Palace Madrid.
Pomieszkiwał w nim swojego czasu Beckham, Real płacił ponoć za apartament 27 000 euro za dobę. (powtarzam plotkę, nie sprawdzałem, bo i na co?) Kongres Deputowanych (stary zwany Palacio de Cortes) 
jest też nowy obiekt ale już nie tak interesujący i bez lwów
Wstępujemy do Museo del Jamon, bardzo smaczne muzeum dla Hiszpanów , sieć sklepowo barowa z typowym  hiszpańskim śmierdzielem na haku no i wreszcie docieramy do kilometra zero :) Karol III na koniku, niczym przyozdobił plac odbył się plebiscyt no i Karol choć nie wie wygrał.
Policja zawsze czujna, a portwele turystom giną i giną :) były budynek  poczty , (traz siedziba władz regionalnych) najstarszy obiekt placu, przy nim corocznie i hucznie wita się nowy rok odliczając wspólnie 12 uderzeń dzwonu i łykając pospiesznie 12 winogronek w rytm uderzeń, to ma ponoć przynieć szczęście, to zabobonny naród ! :) Madryt można zwiedzać też tak... A tu trafiłem na  targi komputerów i telefonów komórkowych najnowszej generacji, 
impreza wiązana, można było tylko podziwiać albo i kupić
Herb Madrytu
no i do następnego...

najbliższe galerie:

 
Kastylia - serce Hiszpanii
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Madryt od zmierzchu do świtu
1pix użytkownik labcio odległość 0 km 1pix
Madryt, Hiszpania
1pix użytkownik mirecki odległość 0 km 1pix
Życie jak w Madrycie - PLAZA MAYOR
1pix użytkownik ak odległość 0 km 1pix
Hiszpania - Madryt
1pix użytkownik nola76 odległość 0 km 1pix
Życie jak w Madrycie - PARĘ ULICZEK JESZCZE
1pix użytkownik ak odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (7):

 
ak użytkownik ak(wpisów:6327) dodano 31.10.2014 22:14

@mlochowskijacek- i tam Jacku, nie ma jak to samemu zobaczyć na własne oczy :)
dzięki za odwiedziny i pozdrawiam serdecznie :)

ak użytkownik ak(wpisów:6327) dodano 31.10.2014 22:13

@achernar-51- cieszę się, że na coś się przydałem, też pozdrawiam :)

ak użytkownik ak(wpisów:6327) dodano 31.10.2014 22:12

@mereks- ja te problemy odsuwam na bok, nie mój kraj, nie moja miotła, sami niech sobie zamiatają lub nie. Polityka na bok i luzik. :)

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 31.10.2014 15:48

W Hiszpanii nigdy nie byłem, ale dzięki Tobie mogłem ją odwiedzić. Pozdrawiam

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 31.10.2014 14:30

Też byłam dokładnie w tych samych miejscach i dziękuję za wspólny spacer po Madrycie.
Pozdrawiam.

mereks użytkownik mereks(wpisów:81) dodano 31.10.2014 11:59

Byłem tam mniej więcej miesiąc po Tobie. Mieszkałem tuż obok. W Madrycie byłem kilkakrotnie. Po raz pierwszy ponad 20 lat temu. Ostatnio 3 lata temu. zaskoczony byłem teraz "terrorem" żebraków przy biernej postawie wszelakiej maści stróżów prawa. Kilka miesięcy temu byłem kilka dni w Barcelonie. Nie ma porównania. Zaczynam rozumieć dlaczego Katalonia chce się odłączyć od Madrytu.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 31.10.2014 07:42

Ta część Madrytu jest mi znana. Przez moment myślałem, że nie ma już tej słynnej reklamy TIO PEPE, ale - jak zobaczyłem na dalszych fotkach - jest i ma się dobrze. Pamiętam, że w latach 80-tych zdaryło mi się czterokrotnie nocować w Madrycie w czasie podróży służbowej do lub z Maroka i mieszkaliśmy w hotelu (nazwy już, niestety nie pamiętam), na jednej z uliczek, odchodzących od Puerta del Sol. Dzięki za przypomnienie tego miejsca. Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!