m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Ateny - W czasach starożytnych, przed narodzeniem Chrystusa i nastaniem naszej ery istniały cywilizacje, których dokonania mają fundamentalny wpływ na rozwój świata i ludzkości. Podróż do Aten jest podróżą do kolebki takiej właśnie cywilizacji - starożytnej Grecji. Propyleje - monumentalna budowla, budynek bramy na planie prostokąta z kolumnami, przez którą prowadzi droga do temenosu - świętego miejsca. Zapewne najsłynniejsze propyleje znajdują się przy wejściu na Akropol ateński. Ich budowę rozpoczęto w 437 roku p.n.e. i przerwano po pięciu latach. Wzniósł je Mnesikles w porządku doryckim, z marmuru. Część główna budynku miała dwie bramy (większą i mniejszą), poprzeczną ścianę z pięcioma przejściami oraz dwa skrzydła.  Fasady budynku głównego miały po sześć kolumn. Do wejścia prowadziły schody. Część zachodnia podzielona była na trzy nawy dwoma rzędami kolumn w porządku jońskim. Część północna, tzw. Pinakoteka ozdobiona była obrazami Polignota, Aglaofona i Timajnetosa.
 Mimo że budowla była niedokończona, stała się wzorcem dla podobnych konstrukcji w całym świecie greckim. Odeon Heroda Attyka (Ωδείο Ηρώδου του Αττικού) zbudowany został w stylu teatrów rzymskich na zboczu Akropolu przez Heroda Attyka. Na jego widowni mogło zasiąść 5-6000 osób, a scena miała trzy kondygnacje. Budynek przykryty był dachem z drewna. Obecnie odbywają się tu wydarzenia w ramach Festiwalu Ateńskiego. Poza koncertami jest niedostępny dla odwiedzających. rzymski odeon (teatr muzyczny) Herodesa Attykusa zbudowany w II w. przez tego bogatego ateńczyka, przyjaciela cesarza Hadriana. Znacznie mniejszy od teatru Dionizosa, pełen trochę sztucznego piękna, ma scenę zamkniętą efektowną ścianą z arkadami, pozostałością po budynku skene, gdzie mieściły się garderoby i rekwizytornie. Odeon Heroda Attyka, położony na zboczu Akropolu.Po odnowieniu widowni znów, jak dawniej, w letnie wieczory odbywają się tu przedstawienia antycznych sztuk. Świątynia Ateny Nike
Świątynia Ateny Nike - niewielka świątynia w typie attycko-jońskiego tetrastylosu na Akropolu, na prawo od Propylejów, w południowo-zachodniej części wzgórza. Świątynię postawiono w V w p.n.e., choć jej zalążki sięgają okresu archaicznego. Projektantem był prawdopodobnie Kallikrates. Oddawano tam kult Atenie Zwycięskiej. Najlepiej zachowana świątynia jońska, dwukrotnie rekonstruowana. Bezapelacyjnie najsłynniejszym zabytkiem Aten jest Partenon, który swoją nazwę wywodzi od Ateny Partenon, i to właśnie jej ta świątynia jest poświęcona. Jej budowa została zapoczątkowana w 447 r. p.n.e., a zakończyła się w 432 r. p.n.e. Naukowcy przypuszczają, że jej architektem był Iktinos i Kallikrates, natomiast elementy rzeźbiarskie są dziełem Fidiasza. Budowla jest z marmuru petelickiego, i mimo że jest ona zaplanowana w porządku doryckim to podziwiać w niej można kolumny jońskie i tzw. fryz panatenajski. Kompleks świątyń i zabytki starożytnej Grecji nagromadzone na Akropolu nie na wszystkich robią wrażenie. Partenon , główna świątynia poświęcona patronce miasta Atenie, to jedna z najbardziej rozpoznawalnych budowli na świecie. Może dlatego pojawiają się komentarze, że jest przereklamowana.
Turyści, którzy się tu udają powinni sobie jednak uświadomić, że znajdujące się na Akropolu budowle były wznoszone rękami robotników sprzed ponad 2000 lat. Świątynię Ateny wzniesiono w najbezpieczniejszym miejscu, które w czasach wojny było schronieniem dla obywateli miasta. Uważana jest za doskonały przykład klasycznej architektury, arcydzieło sztuki rzeźbiarskiej. Na Akropolu zobaczymy także Erechtejon, świątynię zbudowaną w porządku jońskim, Świątynię Nike czy Propyleje - budowlę wejściową. Partenon. Od lat trwają prace na Akropolu. Odkąd pamiętam, stoją tam dźwigi. które psują wygląd tego wyjątkowego miejsca, ale turystów nigdy tam nie brakuje. Erechtejon Erechtejon - należy do ciekawszych rozwiązań architektonicznych. Ukształtowanie terenu wymusiło dwupoziomowy układ świątyni.
Cała świątynia złożona jest z trzech połączonych ze sobą brył, zbudowanych na planie prostokąta. Do każdej z nich prowadziło osobne wejście. Główny, środkowy budynek to świątynia z fasadą zwrócona w kierunku wschodnim. Przed fasadą umieszczono sześć jońskich kolumn. Od strony północnej znajdował się duży portyk otoczony z trzech stron jońską kolumnadą. Zadaszenie mniejszego, południowego portyku (Ganek Kor) oparto na sześciu kariatydach. Obecnie oryginały znajdują się w Muzeum. Portyki przykryto stropem ozdobionym kasetonami. Ściany zewnętrzne zdobił ciągły fryz wykonany z sinoniebieskiego wapienia eleuzyjskiego (tło) i marmuru pentelickiego (postacie we fryzie).  Technika wykonania fryzu polegała na wycięciu konturów postaci w wapieniu i osadzeniu w nim marmurowych postaci. Dało to ciekawy efekt kolorystyczny. Erechtejon uważany jest za jedną z najpiękniejszych świątyń attyckich.
Największą i najsłynniejszą budowlą Akropolu była i pozostaje do dzisiaj świątynia Ateny zwana powszechnie Partenonem F. Nazwa ta posiada podwójną etymologię, pochodzi bowiem od kolejnego przydomku bogini, Ateny Partenos (Dziewicza) oraz od wydzielonego w świątyni pomieszczenia zwanego salą dziewic.  Było ono przeznaczone dla dziewic oddanych na służbę bogini. Zachowane do dziś relikty świątyni, które może my oglądać na Akropolu to pozostałości budowli z V w. p.n.e. Stała ona w miejscu wcześniejszej świątyni, której budowę rozpoczęto w VI w. p.n.e., w czasach panowania tyrana Pizystrata. Świątynia ta prawdopodobnie nie była jeszcze całkowicie wy kończona w momencie, gdy zrównali ją z ziemią żołnierze perscy. Również ta pierwotna budowla, nazywana Starszym Partenonem, była monumentalna.
Miała tę samą długość co późniejszy Partenon, lecz była węższa i posiadała tylko sześciokolumnowy front przy ośmiokolumnowym w budynku późniejszym. Wzniesiono ją jednak na podobnym planie, dzieląc na prostokątną cellę bóstwa od strony wschodniej i kwadratową salę od strony zachodniej. Starszy Partenon zbudowany był z tufu wulkanicznego, a więc kamienia mniej trwałego, choć łatwiejszego w obróbce niż marmur. Najbliżej Akropolu usytuowane jest Wzgórze Aresa, zwane potocznie Areopagiem. Wzgórze wznosi się na wysokość 115 m n.p.m. i jest obecnie niezabudowane. Ze względu na swoją bliskość do Akropolu, Areopag jest często obecny w greckich mitach i greckiej historii. Jak mówią mity, to właśnie tutaj za zabójstwo miał być sądzony Ares i Orestes. Areopag widziany z Akropolu.Wzgórze Aresa.w starożytnych Atenach najwyższa rada złożona z byłych archontów. Nazwa rady pochodzi od miejsca obrad - wzgórza Aresa, które poświęcone było bogu wojny i Eryniom, ich świątynia u stóp wzgórza była azylem dla zabójców. Nie jest znany dokładny czas powstania rady areopagu. Chcąc spojrzeć na Akropol z pewnego dystansu, warto jest się udać na któreś z pięknych, zadrzewionych wzgórz, położonych w zachodniej części Aten. Wzgórze Muz, Wzgórze Nimf czy też Areopag to jednak nie tylko doskonałe punkty widokowe, to także świetne tereny spacerowe, obfitujące w zabytki z różnych epok historycznych. Podziwiając z Akropolu panoramę Aten uwagę przyciąga sąsiednie wzgórze ..Likavitos. To doskonałe miejsce do obserwowania zachodu słońca, a także panoramy Aten po zmroku, z podświetlonym Akropolem. Wzgórze Likavitos,to najwyższe wzniesienie w Atenach. Ma wysokość 277 m. Na szczycie znajduje się teatr, gdzie odbywają się różnego rodzaju imprezy i koncerty, a także kawiarnia, restauracja i kościół Agios Georgios. Z góry rozpościera się wspaniały widok na miasto i okolicę.
W Starożytności na szczycie znajdowała się niewielka Świątynia poświęcona Zeusowi. Dzisiaj stoi tam biały kościółek Agios Georgios oraz restauracja. Wzgórze Muz, zwane także Wzgórzem Filopapposa, usytuowane jest po południowej stronie Wzgórza Nimf. Wznosi się ono na wysokość 147 m n.p.m., a na jego szczycie można zobaczyć fragmenty okazałego, marmurowego grobowca Antiocha Filopapposa, z II w. Wokół monumentu można także dostrzec pozostałości sanktuarium muz. Ze Wzgórza Muz rozciąga się wspaniały widok na Akropol i całe Ateny. Niestety, wzgórze zapisało się też czarną kartą w historii Aten. To właśnie tutaj, w czasie wojny z Turcją 1687 r., wenecjanie ustawili swoje armaty i to właśnie stąd ostrzelali oni Akropol, niszcząc tym samym większą część Partenonu. Turyści najchętniej korzystają z wytyczonych tras turystycznych. Mogą one biec na przykład: na sąsiednie do Akropolu wzgórze Filopapposa, miejsce najstarszego odkrytego, rozległego osadnictwa z ery neolitycznej i punkt widokowy na Akropol, skąd bardzo dobrze widoczny jest Odeon Herodesa Attyka albo przez Plakę lub wokół wzgórza Akropolu, na Plac Syntagma, żeby zobaczyć cogodzinne zmiany warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza obok gmachu Parlamentu. Świątynia Zeusa Olimpijskiego była największą w starożytnych Atenach, jej budowa zakończyła się w roku 131 n.e. dzięki cesarzowi Hadrianowi. Widok z Akropolu. We wnętrzu świątyni znajdowały się 104 marmurowe kolumny, jednak do dnia dzisiejszego przetrwało zaledwie    15 z nich, natomiast pozostałe leżą na ziemi. Nie ma już niestety także śladu po posągu Zeusa z Olimpu czy posągu cesarza Hadriana.
Teatr Dionizosa z IV w. p.n.e. z bliska nie wygląda efektownie. Półokrąg bardzo zniszczonej widowni i rozsypanych kamieni nie może się równać np. z tym znakomicie zachowanym w Epidauros. Stoimy jednak w miejscu najważniejszego teatru antycznej Hellady. Tu odbywały się premiery sztuk Ajschylosa, Sofoklesa, Eurypidesa, Arystofanesa, Menandra. Ogólnie na trasie zwiedzania każdego turysty powinny się znaleźć:zespół architektoniczny Akropolu a przede wszystkim; Propyleje, Erechtejon, Apteros - Świątynia Nike, Partenon, Muzeum Akropolu, Odeon Herodosa Attyka, Teatr Dionizosa w Atenach, Zespół budynków publicznych starożytnej Agory Greckiej, zrekonstruowana stoa Attalosa mieszcząca Muzeum Agory oraz wiele innych znakomitych zabytków starożytnych Aten.

najbliższe galerie:

 
Ateny
1pix użytkownik szumeister odległość 0 km 1pix
ATENY. AKROPOL
1pix użytkownik wo odległość 0 km 1pix
Ateny - miasto, Pireus i stadiony
1pix użytkownik dzustka odległość 0 km 1pix
Dzień na Akropolu
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
Ateny(2) - dla każdego coś miłego
1pix użytkownik perelka odległość 0 km 1pix
Ateny(1) - trochę historii
1pix użytkownik perelka odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (11):

 
ak użytkownik ak(wpisów:6367) dodano 03.10.2017 08:54

jeszcze do porannej kawuni zaglądnąłem tu, wspaniała galeria :)

travis użytkownik travis(wpisów:161) dodano 15.08.2015 21:48

piekne zdjecia greckich zabytkow, pozdrawiam

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4276) dodano 05.11.2014 15:32

irena2005n - Irenko, jeszcze jutro będzie galeria z Aten, taka historyczno-rozrywkowa. Może przypadnie komuś do gustu? :)
Pozdrawiam cieplutko.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4276) dodano 05.11.2014 15:30

batsheba - Ja na Akropolu byłam kilka razy i obeszłam dokładnie całą "górę". Z każdego miejsca widać coś ciekawego, więc warto obejść cały Akropol, łącznie ze wszystkimi świątyniami.Jest mi bardzo miło, że podoba Ci się moje spojrzenie, Ja również czerpię inspiracje z innych galerii, bo to dobra podpowiedź, co zobaczyć i jak fajnie można sfotografować.
Pozdrawiam Elu serdecznie.

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3055) dodano 05.11.2014 11:16

pięknie i antycznie...fajnie się z Tobą spacerowało po tych niesamowitych ruinach.....pozdrawiam serdecznie...

batsheba użytkownik batsheba(wpisów:492) dodano 05.11.2014 09:53

O matko! Ta galeria przypomniała mi, że też odwiedziłam Ateny :D, i wszystkie miejsca, które ukazujesz tak pięknie.
Bardzo podoba mi się Twoje spojrzenie na Świątynię Zeusa Olimpijskiego z Akropolu, ja niestety nie dostrzegłam takiej możliwości, może dlatego, że nie obeszłam dookoła Akropolu. Bardzo fajnie i fajnie jest zobaczyć jak Inni zapisali swój pobyt.
Pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4276) dodano 04.11.2014 23:48

achernar-51 - Miło mi, że przypomniałam Ci miejsca, po których spacerowałeś. Jutro jeszcze będzie galeria z Aten z miasta. Może pokuszę się o jeszcze jedną galerię z Muzeum Archeologicznego i troszkę rozrywki z Plaki.
Jeśli chodzi o ilość osób na Akropolu, to najlepiej to widać na zdj.2 i 4. Były nieprzebrane tłumy, ale ponieważ były to wycieczki, więc jakoś tak przechodziły grupami, że momentami było po kilkanaście osób, po czym przypływała następna fala. Przede wszystkim miałam wspaniałą pogodę jak na wrzesień, bo było 38 stopni :)
Pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4276) dodano 04.11.2014 23:11

achernar-51 - Miło mi, że przypomniałam Ci miejsca, po których spacerowałeś. Jutro jeszcze będzie galeria z Aten z miasta. Może pokuszę się o jeszcze jedną galerię z Muzeum Archeologicznego i troszkę rozrywki z Plaki.
Jeśli chodzi o ilość osób na Akropolu, to najlepiej to widać na zdj.2 i 4. Były nieprzebrane tłumy, ale ponieważ były to wycieczki, więc jakoś tak przechodziły grupami, że momentami było po kilkanaście osób, po czym przypływała następna fala. Przede wszystkim miałam wspaniałą pogodę jak na wrzesień, bo było 38 stopni :)
Pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4276) dodano 04.11.2014 23:05

sniezka - Akropol, to gwóźdź programu w zwiedzaniu Aten. Na pewno tam zawitasz, bo to przecież tylko 2 godzinki samolotem, nie tak daleko, prawda?
Widoki z Akropolu są fantastyczne. Życzę szybkiej podróży do Aten.
Pozdrawiam serdecznie.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5724) dodano 04.11.2014 20:35

Afrodyto, dzięki za tę galerię. Akurat to miejsce udało mi się odwiedzić w czasie mojej jedynej i bardzo krótkiej (niecałe 2 dni) wizyty w Grecji. Widzę, że miałem sporo szczęścia, bo na Akropolu było prawie pusto (początek grudnia) i Partenonu nie oplatały jeszcze rusztowania (1980 rok)... Pozdrawiam. :)

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3477) dodano 04.11.2014 17:58

I to jest miejsce, które bardzo chciałabym odwiedzić. Kolebka naszej cywilizacji.
Zdjęcia z góry jak dla mnie najfajniejsze. Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!