m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Plaka.O Place warto wspomnieć dlatego, ze jest to dzielnica niepowtarzalna. W czasie, kiedy całe Ateny podporządkowane są turystyce, tutaj wciąż jeszcze żyje prawdziwe serce Grecji. W najwyższej części Plaki, wzdłuż kilkunastu krętych uliczek, czasami przechodzących w schody, rozciąga się dzielnica tawern, do których wieczorami „chodzą na buzuki Ateńczycy i cudzoziemcy. Tawerny te zajmują partery niemal wszystkich domów, a czasem całe domy, przy ulicach Flessa, Lisfu, Erotokritu, Pritanfu. Mnisikleus i innych. Można tu zjeść, wypić, potańczyć, pośpiewać i nasłuchać się muzyki we wnętrzu i na świeżym powietrzu, na dziedzińcu i na ulicy, na schodach i na dachu, na werandzie i na strychu. Trudno czasem zorientować się, gdzie kończy się jeden, a zaczyna drugi lokal. Orkiestry konkurują z sobą, grając różne melodie, jednocześnie i bardzo głośno. Ceny w tych lokalach bywają różne, jednak w większości można tu tanio spędzić czas przy butelce wina. Można też oczywiście zjeść kolację lub typowo grecki posiłek składający się z chleba, sera, pomidorów, oliwek i wina.
Ruch rozpoczyna się tu po 21.00, ale zabawa rozkręca się dopiero około północy. Dzielnica Aten, Plaka, zachowała wiele z kolorytu miasta grecko-tureckiego, jakim była stolica Grecji około połowy XIX stulecia. Mało kto wie, że w Atenach, obok słynnej Agory Greckiej, znajduje się także Agora Rzymska, wytyczona przez Juliusza Cezara i Oktawiana Augusta. Dziś na terenie rzymskiego parku archeologicznego organizowane są wysokiej rangi wydarzenia kulturalne, w tym przede wszystkim koncerty. Starożytne forum rzymskie, Kościół Panagia Grigoroussa W dniu dzisiejszym najlepiej zachowaną budowlą starożytną w Atenach jest Wieża Wiatrów, która wznosi się na 12 m, a na jej szczycie usytuowano ruchomy posążek Trytona. Niestety, nie można było jej zobaczyć, ponieważ była w remoncie.
Budowla ta, to nic innego jak ośmiokątna marmurowa wieża, która była wykorzystywana jako zegar miejski i wiatrowskaz.. Powstała ok. 50 r. p.n.e. według projektu Andronikosa. Agora Rzymska usytuowana jest na północ od Akropolu i na wschód od Agory Greckiej. Agora Rzymska została założona przez Juliusza Cezara i Oktawiana Augusta i miała stanowić przedłużenie Agory Greckiej. W I w. forum przybrało kształt prostokąta, o wymiarach 57 X 82 m, a w I poł. II w., za czasów panowania cesarza Hadriana, zostało wyłożone marmurowymi płytami. Na plac prowadziły okazałe propyleje, których fasadę stanowiła Brama Ateny Rządzącej Miastem. Do dziś zachował się fragment bramy, z czterema kolumnami w stylu doryckim, belkowaniem i tympanonem. Pomnik Lizykratesa to budowla dla upamiętnienia zwycięstwa chóru Lizykratesa w konkursie dramatycznym podczas Wielkich Dionizjów w 335 r. p.n.e.. Mieściła trójnóg będący nagrodą dla zwycięzcy. Pomnik stoi na placu Lizykratesa, niedaleko Akropolu.Istnieje teoria (E. Will, 1958), jakoby pomnik ten nawiązywał kształtem do tzw. cista mystica - kosza, w którym mieszkały święte węże. Naczynie takie miało wielkie znaczenie w misteriach związanych z kultem Dionizosa; ich wizerunki spotykamy na monetach oraz grobowcach rzymskich.
Zachowana struktura była jedynie podstawą pod trójnóg; całość musiała mieć wysokość ok. 11 m. Wysoka czworoboczna baza z bloków wapiennych, zwieńczona gzymsem, dźwiga tolosową budowlę z marmuru pentelickiego ustawioną na trójstopniowej krepidomie, zgodnie z zasadami obowiązującymi w architekturze  świątynnej. Interesująca jest również „pośmiertna” historia tego pomnika, który najwyraźniej przetrwał wszelkie średniowieczne zamęty dziejów, być może dlatego, że uważano go za „latarnię Diogenesa”.
Od pomnika Lizykratesa ulica Odos Lissikratous prowadzi na jedno z najbardziej niebezpiecznych skrzyżowań w Atenach, gdzie zbiegają się Dionissfou Areopagitou, Amalias i Singrou. Po przeciwnej stronie Leoforos Amalias znajduje się Łuk Hadriana, postawiony przez cesarza jako punkt graniczny oddzielający Ateny antyczne od rzymskich. Po jednej stronie łuku widać napis: „Tu są Ateny, dawne miasto Tezeusza, a po drugiej: „Tu jest miasto Hadriana, a nie Tezeusza. Kapnikarea,to kościół z XI w., który powstał w miejscu dawnej świątyni poświęconej pogańskiej bogini, najprawdopodobniej Atenie bądź Demeter. Kościół ten podczas powstań greckich był bardzo zniszczony, dlatego też kilkakrotnie pojawiały się plany by  go zburzyć do czego ostatecznie nie doszło. Na przełomie XIX i XX wieku doszło do prac rekonstrukcyjnych, dzięki czemu dziś można podziwiać piękne mozaiki nad wejściem, malowidła ścienne oraz dobudowaną przez Uniwersytet Ateński kopułę. Opuszczamy Plakę. Kierujemy się w stronę Placu Omonia. Na północny wschód od Plaki i dzielnic (dziś turystycznych, dawniej robotniczych) rozciągają się bogate, XIX-wieczne dzielnice założone po odzyskaniu niepodległości, kiedy z bałkańskiej wioski postanowiono zrobić stolicę odzyskanego państwa i siedzibę króla. Jednym z najważniejszych placów Aten jest Sindagma (Konstytucji) - z gmachem Parlamentu (niegdyś Pałac Królewski), siedzibami urzędów, banków i hoteli.
Z Parlamentem sąsiaduje od południa Park Narodowy zaprojektowany w pierwszej połowie XIX w. dla króla Ottona I, dziś pełen gęstej zieleni, egzotycznych drzew, stawów, kanałów irygacyjnych ze strumieniami, pomników. Zappeion to z kolei neoklasycystyczny budynek, powstały pod koniec XIX wieku. Podczas pierwszych nowożytnych Igrzysk Olimpijskich w 1896 roku służył jako wioska olimpijska. Wokół niego rozciąga się przepiękny park, który również jest znanym miejscem rekreacyjnym w Atenach. Jeśli od pl. Sindagma pójdziemy z  na północny zachód ul. Panepistimiou (Uniwersytecka), znajdziemy się w strefie neoklasycystycznych gmachów. Najpierw Muzeum Numizmatyczne (w neorenesansowym pałacu, który zbudował dla siebie odkrywca Troi Heinrich Schliemann), potem neobarokowa katedra katolicka, Agios Dionysios
a przy obszernym skwerze, Neoklasycystyczny budynek Akademii Ateńskiej.To zespół trzech budynków, zaprojektowanych przez duńskiego architekta Theofila Freiherr von Hansen w stylu neoklasycystycznym. W jego skład wchodzą Grecka Biblioteka Narodowa, Akademia Ateńska i Uniwersytet Ateński. Budynki znajdują się w centrum miasta, pomiędzy Placem Omonia i Placem Syntagma. Dalej gmach Uniwersytetu. Uniwersytet Narodowy im. Kapodistriasa w Atenach Najstarszy uniwersytet w tym kraju, a zarazem najstarszy na Półwyspie Bałkańskim, założony w 1837. Główny budynek uniwersytetu na ulicy Ελ. Βενιζέλου.Uniwersytet rozpoczął działalność 3 maja 1837, w budynku zaprojektowanym przez Stamatisa Kleanthesa, położonym na północny wschód od Akropolu. Początkowo nosił nazwę Uniwersytetu Ottońskiego (od imienia ówczesnego władcy Grecji) i składał się z czterech fakultetów (teologii, prawa, medycyny i sztuk pięknych). W 1841 uniwersytet przeniesiono do nowego budynku, projektu duńskiego architekta Christiana Hansena. i gmach Biblioteki Narodowej.Biblioteka narodowa Grecji, usytuowana w centrum Aten. Została zaprojektowana przez duńskiego architekta Theofila Freiherr von Hansen, jako część jego słynnej Trylogii w stylu neo-klasycystycznym budynków, w których skład wchodzą Akademia Ateńska i oryginalny gmach Uniwersytetu Ateńskiego.Biblioteka założona została w 1824 roku, w 1830 jej zbiory liczyły 1018 woluminów, a w 1842 około 15 000 woluminów. Dzisiaj biblioteka przechowuje około 4500 starogreckich rękopisów i jest to jedna z największych kolekcji greckich rękopisów na świecie. Wśród zbiorów znajduje się kodeks uncjalny 050 zawierający Ewangelię Jana, kodeks 2603 zawierający Ewangelię Mateusza, Flora Graeca Sibthorpiana, The Large Etymological Dictionary, pierwsze wydanie Homera.W roku 2010 zaplanowano przeniesienie najistotniejszych zbiorów do Faleronu. Budowa nowoczesnego kompleksu na brzegu zatoki ma zostać ukończona w 2015 roku.
Muzeum Narodowe Statua di Kolokotronis, [Theodoros Kolokotronis (in greco: Θεόδωρος Κολοκοτρώνης; Ramavouni, 3 aprile 1770 - Atene, 15 febbraio 1843) è stato un militare, condottiero e patriota greco.] Po męczącym dniu docieramy do Hotelu. Dorian Inn Hotel mieści się przy ulicy Pireos. Ten świetny hotel w miejscu, gdzie bije serce Aten, w oazie wygody i gościnności stanowi świetną mieszankę nowoczesności oraz klasycyzmu z wszystkimi wygodami, które sprawią, że twój pobyt będzie wyjątkowym. 
Goście Dorian Inn mogą skorzystać z basenu znajdującego się na dachu, świetnej obsługi, pomieszczeń, gdzie można odpocząć oraz uprzywilejowanego położenia, z którego można dotrzeć w każde miejsce w Atenach równocześnie znajdując się w pieszej odległości od historycznego centrum (Stare Miasto), Akropolu oraz otaczających go miejsc wykopaliskowych. Na dachu hotelu znajduje się również taras widokowy.
Z tarasu widać większą część Aten.Na zdjęciu Muzeum Archeologiczne u podnóża Akropolu. wzgórze Mouseion i mauzoleum Filopapposa Akropol oświetlony nocą. Wzgórze Likavitos. Na szczycie znajduje się teatr, a także kawiarnia, restauracja i kościół Agios Georgios. Basen w hotelu czynny jest do godziny 19.00 W barze można przyjemnie spędzić czas do godziny 24.00, upajając się pysznymi widokami nocnych Aten.
Dziękuję :)

najbliższe galerie:

 
Grecja - Ateny
1pix użytkownik omektron odległość 1 km 1pix
greckie klimaty
1pix użytkownik pedro1912 odległość 2 km 1pix
Grecja - Ateny -film
1pix użytkownik filmdil odległość 2 km 1pix
Ateny 2007
1pix użytkownik elapeplak odległość 2 km 1pix
Ateny
1pix użytkownik szumeister odległość 3 km 1pix
Ateny - Akropol
1pix użytkownik dzustka odległość 3 km 1pix

komentarze do galerii (8):

 
irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3055) dodano 24.11.2014 14:15

fajna galeria i fajnie się z Tobą spacerowało...pozdrawiam serdecznie...

herika użytkownik herika(wpisów:1713) dodano 06.11.2014 08:53

niezłą reklamę zrobiłaś hotelowi, powinni Ci za to zapłacić;) widok z dachu super:)
i fajnie tak zobaczyć Ateny w oczach innych, byłam tam, ale trochę inaczej je widziałąm:) generalnie nie spodobało mi się to miasto. zabytki cudne, Akropol i tego typu, park faktycznie fajny, wzgórza za miastem już praktycznie, ale samo miasto wydawało mi się brudne, przeludnione, haotyczne i głośne;)
pozdrawiam!

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4243) dodano 05.11.2014 21:31

olaf43
paulus
iwonka55

Dziękuję bardzo za odwiedziny w moich greckich galeriach i wspólne spacery ulicami Aten, odwiedziny w muzeach i łażenie po ruinach. Miło mi, że z moimi galeriami powróciły wspomnienia.
Pozdrawiam serdecznie.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4243) dodano 05.11.2014 21:29

achernar-51 - Jeszcze jutro będzie troszkę historii, troszkę rozrywki i na tym zakończę spacer po Atenach. Dzięki za wizyty w moich greckich galeriach.
Pozdrawiam.

iwonka55 użytkownik iwonka55(wpisów:626) dodano 05.11.2014 19:00

brdzo ładna galeria, chętnie powspominałam swój pobyt.

paulus użytkownik paulus(wpisów:323) dodano 05.11.2014 16:32

Fajna galeria. Mile wspominam pobyt w Grecji. Pozdrawiam.

olaf43 użytkownik olaf43(wpisów:1520) dodano 05.11.2014 15:52

Fajnie, podoba mi się i to bardzo :)
pozdrawiam...

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5702) dodano 05.11.2014 14:36

Świetny reportaż z greckiej stolicy. Tę część Aten też jeszcze pamiętam. Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!