m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (44):

 
Zwiedzenie Akropolu to dopiero pierwszy etap na drodze do poznania historii i skarbów tego najsłynniejszego wzgórza starożytnej Grecji. Drugi etap stanowi wizyta w Nowym Muzeum Akropolu, w którym przechowywane są oryginalne elementy dekoracyjne stojących na Akropolu świątyń, a także liczne rzeźby, dary wotywne i wreszcie przedmioty codziennego użytku, pochodzące z czasów prehistorycznych. Nowe Muzeum Akropolu, jak wskazuje na to jego nazwa, jest drugą w Atenach placówką muzealną prezentującą znaleziska z Akropolu. Stare Muzeum Akropolu, założone w 1874 r., usytuowane było w niszy, przy wschodnim zboczu Akropolu. Ze względu na intensywnie prowadzone na wzgórzu prace wykopaliskowe i wskutek tego stałe powiększanie się zbiorów muzeum, władze Aten podjęły w połowie lat 70 - tych ubiegłego wieku decyzję o budowie dlań nowego gmachu. Nowe Muzeum Akropolu.Ideą, jaka przyświecała władzom przy okazji tej inwestycji, było także odzyskanie od Brytyjczyków oryginalnych płaskorzeźb z fryzu jońskiego (zwanego także partenońskim lub panatenajskim), zdobiącego niegdyś Partenon. Większość płaskorzeźb została wywieziona do Londynu z początku XIX w. i umieszczona w Muzeum Brytyjskim. Nowe Muzeum Akropolu, otwarte w 2009 r., wznosi się przy południowo - wschodnim podnóżu Akropolu. Projekt budowli, posiadającej 14 tys. m kw. powierzchni wystawienniczej, wykonali architekci Bernard Tshum i Michalis Fotiadis (Szwajcar i Grek wygrali dopiero czwarty konkurs). W trakcie wznoszenia budowli natrafiono na wspaniałe pozostałości z czasów bizantyjskich, które w efekcie zostały włączone w obręb muzeum i które można oglądać przez szklaną podłogę. Choć w kwestii tej ambasador Wielkiej Brytanii w Konstantynopolu, Thomas Bruce lord Elgin, uzyskał zgodę sułtana, to jednak i tak czyn ten uznawany jest przez Greków za zwyczajny rabunek ich dziedzictwa narodowego.
Grecy przez cały XX wiek domagali się zwrotu płaskorzeźb, ale jednym z koronnych argumentów, jakie Brytyjczycy podawali przeciwko powrotowi fragmentów fryzu do Aten, był brak odpowiednich warunków do ich zaprezentowania.  Budowa nowego gmachu muzeum miała stanowić kartę przetargową w kolejnych, grecko - brytyjskich negocjacjach ws. zwrotu dóbr kultury. Muzeum posiada trzy poziomy. Na samym dole umieszczone zostały makiety przedstawiające kolejne etapy zabudowy Akropolu oraz znaleziska z budowli usytuowanych niegdyś na jego zboczach (np. figurki wotywne). Tutaj także można zobaczyć przedmioty codziennego użytku z okresu od XXX do VI w. p.n.e. - biżuterię czy też wyroby ceramiczne. Na pierwszym piętrze umieszczone zostały z kolei oryginalne elementy dekoracyjne niektórych świątyń, rzeźby oraz przeróżne dary wotywne. Na szczególną uwagę zasługują tu rzeźby ze wschodniej fasady Starego Partenonu (budowli wzniesionej w VI w. p.n.e.), marmurowe figurki kor (młodych dziewcząt) niosących dary wotywne, ... a także oryginalne posągi kor z Erechtejonu
 Po wspólnych wysiłkach i latach planowania w końcu Muzeum na Akropolu zostało oficjalnie otwarte 20 czerwca 2009 roku. Tschumi przyznał, że nie chciał imitować starożytnej budowli, wolał podążyć śladem Pitagorasa i abstrakcyjnej geometrii. Projekt musiał uwzględniać możliwość trzęsienia ziemi. postanowił, żeby zamiast zwiększania ciężaru budynku zastosować konstrukcję lekką i elastyczną. Budynek ma powierzchni 21 tys. m.kw. składa się z trzech kondygnacji, z tego 14 tys. m.kw. to część muzealna. Zbiory muzealne obejmują ok. 4000 tysiące unikalnych i bezcennych zabytków poczynając od 6 w.p.n.e., pochodzących z samego Akropolu oraz świątyń znajdujących się u podnóża świętej skały Akropolu. Niektóre z zabytków są wystawione po raz pierwszy jako, że miejsce w starym muzeum na Akropolu było ograniczone. Muzeum jest jednym z najbardziej interesujących i na pewno jednym z najbardziej spektakularnych na świecie. Eksponaty są naprawdę niezwykłe, wprowadzają w podziw wszystkich zwiedzających.
fryz zdobiący ściany świątyni Ateny Nike. Piętro drugie poświęcone zostało natomiast dekoracjom Partenonu. Piętro to jest odwrócone od osi głównej bryły o 23 stopnie, przez co jest ono położone równolegle do Partenonu. Dotychczas umieszczone tu zostały oryginalne metopy z fryzu doryckiego oraz nieliczne fragmenty fryzu jońskiego, przedstawiającego procesję panatenajską.
Ateńczycy wierzą, że nowe muzeum pomoże im skuteczniej walczyć z władzami brytyjskimi o zwrot wywiezionych z Grecji w XIX wieku dzieł sztuki, które na początku ubiegłego stulecia ówczesny brytyjski ambasador lord Elgin odkupił od władz tureckich za przysłowiowe grosze,  tłumacząc im, że są to bezwartościowe kamienie. Następnie sprzedał je własnemu rządowi. Od tego czasu tak zwane marmury Elgina znajdują się w kolekcji Muzeum. Brytyjskiego. Do niedawna argumentem Anglików był brak odpowiednich warunków  do eksponowania zabytków w Grecji. Sugerowano też, że tylko w Londynie dzieła sztuki znajdują się pod dobrą opieka i są bezpieczne. W momencie kiedy zbudowano nowe muzeum Akropolu angielskie władze twierdzą, że Wielka Brytania weszła w posiadanie dzieł sztuki zgodnie z prawem. Nowe muzeum ma w intencji greckich władz obalić ten argument i pomóc w sprowadzeniu zabytków z powrotem do Aten. Były minister kultury  stwierdził, że to tak, jakby powiedzieć, że naziści mieli prawo rabować bezcenne dzieła sztuki w czasie II wojny światowej. Grecy nadal jednak liczą na to, że resztę tego piętra zapełnią z czasem dalsze fragmenty fryzu partenońskiego. Aby wzmóc w tej kwestii presję na Muzeum Brytyjskie, w Nowym Muzeum Akropolu wystawione zostały niedoskonałe kopie brakujących fragmentów. Byłam w British Muzeum w 2002 roku i widziałam te zbiory. Moim zdaniem powinny wszystkie wrócić do Grecji, do Egiptu i do Rzymu, jak również do Ameryki Łacinskiej.
Ściany ze szkła zapewniają doskonałą widoczność na Partenon i dzięki światłu naturalnemu na wszystkie eksponaty muzealne. Koszt budowy muzeum wyniósł ok. 200 tys. euro zbudowane ze szkła i betonu. Przez szklane ściany doskonale widać wszystko to, co znajduje się na zewnątrz. Aby zobaczyć wszystkie zabytkowe dekoracje z Akropolu trzeba odwiedzić jeszcze inne muzea na świecie a szczególnie Muzeum Brytyjskie oraz Luwr, Watykan, a także miasta Palermo, Wenecję, Wiedeń i Monachium. Po zwiedzaniu Muzeum udajemy się na krótki wypoczynek, a wieczorem na Plakę na greckie buzuki Profesjonalny wieczór grecki z obfitym greckim jedzeniem, muzyką, tańcami...
O Place warto wspomnieć dlatego, ze jest to dzielnica niepowtarzalna. W najwyższej części Plaki, wzdłuż kilkunastu krętych uliczek, czasami przechodzących w schody, rozciąga się dzielnica tawern, do których wieczorami „chodzą na buzuki Ateńczycy i cudzoziemcy. Tawerny te zajmują partery niemal wszystkich domów, a czasem całe domy, przy ulicach Flessa, Lisfu, Erotokritu, Pritanfu. Mnisikleus i innych. Można tu zjeść, wypić, potańczyć, pośpiewać i nasłuchać się muzyki we wnętrzu i na świeżym powietrzu, na dziedzińcu i na ulicy, na schodach i na dachu, na werandzie i na strychu. Trudno czasem zorientować się, gdzie kończy się jeden, a zaczyna drugi lokal. Orkiestry konkurują z sobą, grając różne melodie, jednocześnie i bardzo głośno. Ceny w tych lokalach bywają różne, jednak w większości można tu tanio spędzić czas przy butelce wina. Można też oczywiście zjeść kolację lub typowo grecki posiłek składający się z chleba, sera, pomidorów, oliwek i wina. Ruch rozpoczyna się tu po 21ej, ale zabawa rozkręca się dopiero około północy.
Plaka to doskonałe miejsce na wieczorny spacer czy tradycyjny grecki posiłek, a znajdujące się co krok sklepiki z pamiątkami zadowolą nawet najbardziej wybrednych klientów. Na koniec zatańczono Zorbę...impreza skończyła się po północy. Dziękuję :)

najbliższe galerie:

 
Greckie wakacje 2017 - Ateny (3)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 1 km 1pix
Ateny - wypad na frytki z sosem feta 2016
1pix użytkownik blackcat84 odległość 1 km 1pix
Greckie wakacje 2017 - Ateny (1)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 1 km 1pix
Greckie wakacje 2017 - Ateny (2)
1pix użytkownik achernar-51 odległość 1 km 1pix
Grecja - Ateny -film
1pix użytkownik filmdil odległość 1 km 1pix
Ateny
1pix użytkownik szumeister odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4241) dodano 07.11.2014 13:13

batsheba - Masz rację Elu. Tu, gdzie muzyka, panują zupełnie inne obyczaje. Jest radość, rozluźnienie i zrozumienie. Kocham takie klimaty :)
Pozdrawiam serdecznie.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4241) dodano 07.11.2014 13:11

przemyslaw - Dziękuję. Kolejną galerią będą Meteora, jedno z najpiękniejszych i najciekawszych miejsc w Grecji kontynentalnej.
Pozdrawiam serdecznie.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4241) dodano 07.11.2014 13:10

achernar-51 - To już ostatnia z Aten. Teraz przeniesiemy się wgłąb kontynentu :)
Pozdrawiam.

batsheba użytkownik batsheba(wpisów:492) dodano 06.11.2014 15:08

Bardzo ładnie.
Miasto, które dało początek Grecji no i jedzenie, muzyka i taniec , pomagają ludziom na całym świecie poznać się, zrozumieć a czasem nawet pokochać.

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6381) dodano 06.11.2014 13:27

Podpisuję się...;)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5700) dodano 06.11.2014 12:51

Kolejna fajna grecka galeria. Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!