m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Po dziesięciominutowym rejsie z portu w Vardø dopłynęliśmy do widocznego na zdjęciu pomostu. W miarę zbliżania się do wyspy najpierw zobaczyliśmy, potem usłyszeliśmy, a na końcu poczuliśmy tysiące ptaków. Pasażerowie są wysadzani na brzeg przy wysokim na 20-30 m klifie oblepionym nurzykami i mewami trójpalczastymi. Dwa dni wcześniej byliśmy w Ekkerøy, które jest największym na półwyspie Varanger siedliskiem trójpalczatek (40 tys. sztuk), więc tym akurat gatunkiem zupełnie nie byłam zainteresowana. Nurzyki były dla mnie nowością. Ptaki te można spotkać na urwistych wybrzeżach morskich północnego Atlantyku, Pacyfiku i Oceanu Lodowatego wyłącznie w okresie lęgowym. Poza nim przebywają na otwartym morzu. Nurzyki nie budują gniazd (sporadycznie zdarza im się zajmować gniazda po mewach trójpalczastych). Jaja (zazwyczaj jedno) składane są bezpośrednio na gołych wąskich skalnych półkach (gruszkowaty kształt chroni je do pewnego stopnia przed stoczeniem się) i wysiadywane na stojąco (!) na zmianę przez oboje rodziców (dyżury trwają od 12 do 24 h). Ptaki ogrzewają jaja stopami. Na Hornøya można zobaczyć dwa rodzaje nurzyków: zwyczajne i polarne. Populacja tych pierwszych szacowana jest na 10 tys. par, a drugich na 500 par. Nurzyk polarny to drugi od prawej (prawie tyłem stoi). Odróżnia go od zwyczajnego krótszy i masywniejszy dziób z białym zajadem (brzegiem), brak kreskowania po bokach tułowia oraz nieco intensywniejsza czerń upierzenia. Trzy nurzyki zwyczajne z lewej strony oraz...
... drugi od prawej na tym zdjęciu należą do dość licznej na wyspie odmiany okularowej (biała otoczka wokół oka z biegnącą od niej ukośnie do tyłu kreską). Przebywanie w pobliżu mew i nurzyków jest dość męczące, bo są to ptaki bardzo hałaśliwe. Na skałach w pobliżu wody zobaczyć można kormorany czubate. Ocenia się, że na Hornøya gniazduje ok. 800 par (od 1990 r. ich liczebność na wyspie wzrosła dziesięciokrotnie). Urzekły mnie ich zielone oczy i intensywnie żółte zajady kontrastujące z czernią piór i dzioba, ale... ... kiedy zobaczyłam obok kormoranów maskonury, to wszystkie inne ptaki przestały się liczyć. Dla maskonurów przecież wybrałam się tak daleko na północ. Żebyście mieli pojęcie, jak mogliśmy poruszać się po wyspie, pokażę Wam jej mapkę. Ptasi rezerwat obejmuje dwie wyspy (Hornøya i Reinøya), przy czym dostępna dla turystów jest tylko ta pierwsza, a osoby bez specjalnych przepustek mogą chodzić wyłącznie po obszarze oznaczonym kolorem szarym. Dotąd zaprezentowane zdjęcia zrobiłam u podnóża klifu. Maskonurów nie było tam zbyt dużo. Siedziały wyżej, więc ścieżką oznaczoną wąską przerywaną kreską zaczęłam wspinać się na górę.  Ścieżka prowadziła po ziemnej skarpie, która w czasie częstych na północy deszczy pokrywałaby się błotnistą mazią. Dla wygody turystów wyposażono ją w drewnianą poręcz i wyłożono grubo tkaną jutową tkaniną. Komfort pełen. Można powiedzieć, że wchodzi się po dywanie.
Nie można jednak z niej schodzić i nie widziałam, by ktokolwiek z odwiedzających Hornøya łamał ten zakaz. Trawiaste obszary w centrum wyspy zamieszkują mewy srebrzyste. W okresie lęgowym przebywa ich tu ok. 1700 par. Klify w oddali wydają się być puste, jednak... ... spojrzawszy przez lornetkę czy zwiększywszy zoom w aparacie można dojrzeć, że na każdym skalnym występie siedzą mewy trójpalczaste lub stoją nurzyki. Najwęższe półki okupują nurzyki polarne i nieprawdopodobnym czasem się wydaje, że są w stanie utrzymać na nich równowagę. Całkowita powierzchnia rezerwatu wynosi 2 km², z czego ląd zajmuje 1,5 km² (powierzchnia wyspy Hornøya to 0,4 km²). Na terenie tym na przełomie wiosny i lata przebywa ponad 100 tys. ptaków! W najwyższym punkcie wyspy (65 m n.p.m.) stoi latarnia morska. Spory obszar w jej otoczeniu jest udostępniony dla turystów.
Na wyspie przebywałam niemal cztery godziny. Większość tego czasu spędziłam na płaskowyżu na szczycie przypatrując się maskonurom. Miałam je na wyciągnięcie ręki. Przy tej lince w tle był mój punkt obserwacyjny. Taśma rozwieszona była głównie po to, by uchronić nieostrożnych turystów przed spadnięciem z klifu. Kawałek dalej ściana z piaskowca stromo się kończyła. By dojść do tej miejscówki trzeba było przedrzeć się przez kępę anielskiego ziela. Roślina ta w krajach nordyckich osiąga imponujące rozmiary i jest bardzo ceniona. Łacińska nazwa dzięgiela litwora (Archangelica officinalis) nawiązuje do niezwykłych właściwości leczniczych zioła, które miał objawić archanioł Rafał. Stojąc przy sznurkowej barierce mogłam patrzeć na ptaki kursujące do wody po pokarm dla dzieci,... ... z góry widziałam nurzyki,... ... a tuż przed sobą maskonury.
Razem z maskonurami gniazdują w wyższych partiach skał alki krzywonose. Oba gatunki są milczkami i oba chowają pisklęta w norach na stromych trawiastych zboczach. Maskonury z powodu swojego pociesznego wyglądu bywają nazywane clownami. Alki dla odmiany mają prezencję arystokratów. Jest w nich coś dystyngowanego. Odkąd zainteresowałam się birdwatchingiem zaczęłam zauważać jak różne oczy mają ptaki. Czy zgodzicie się ze mną, że mewy srebrzyste mają zimne, świdrujące spojrzenie,...  ... kormorany z nostalgią wpatrują się w dal, maskonury patrzą na świat smutnym wzrokiem spaniela,... ... a alki z godnością i dumą obserwują otoczenie?
Mewy srebrzyste niespecjalnie wzbudzały moją sympatię. Zwracałam na nie uwagę głównie ze względu na pisklęta, które były znacznie łatwiejsze do wypatrzenia niż w przypadku innych gatunków. A pisklęta te były w różnym wieku. Czasem całkiem już wyrośnięte młodziaki, jak na poprzednim zdjęciu, a kiedy indziej zupełne maluchy. Prócz mew trójpalczastych i srebrzystych na wyspie gniazdują jeszcze mewy siodłate. Ich populacja jest niewielka (ok. 100 par). Hornøya and Reinøya Nature Reserve został ustanowiony w 1983 r. i jest jedną z czternastu objętych ochroną ptasich kolonii w Finnmarku. Od roku 1980 odbywa się coroczne liczenie ptaków odbywających tu lęgi. Badania prowadzone są obecnie w ramach wdrożonego w 2005 r. długoterminowego programu monitorowania norweskich ptaków SEAPOP (SEAbird POPulations). Obserwacje wskazują na dużą zmienność poszczególnych populacji na przestrzeni lat. Cieszy fakt, że w ciągu dwóch ostatnich dekad liczba maskonurów gniazdujących na Hornøya wzrosła ponad dwukrotnie! Przybyło też nurzyków zwyczajnych (wzrost o 140%). Z kolei ilość mew trójpalczastych w tym samym czasie zmalała o połowę.
Populacja alki krzywonosej jest stosunkowo niewielka (500 par), aczkolwiek stabilna, podobnie jak nurzyka polarnego. Brak drzew i innych osłon przed wiatrem i deszczem powoduje, że przebywa tu niewiele drobnych ptaków, choć czasem można dojrzeć świergotki, pliszki, białorzytki czy piecuszki. Zabudowania w tle to Vardø. Najlepszą porą na wizytę w rezerwacie jest okres, gdy ptaki wysiadują jaja i karmią pisklęta (maj-lipiec). Po odchowaniu dzieci wszystkie alkowate (alki krzywonose, maskonury, nurzyki zwyczajne i polarne) przenoszą się na pełne morze, mewy też się rozpierzchają i wyspy pustoszeją. Początek lipca okazał się być doskonałym terminem, bo nie dość, że fauna dopisała, to jeszcze flora była w pełni sezonu wegetacyjnego. Ptasie guano jest dobrym nawozem. Trawy i inne rośliny wyglądały imponująco. Na przełomie maja i czerwca na tej szerokości geograficznej zalega jeszcze śnieg, więc mimo iż ptaki zobaczymy, to sceneria wokół nich nie będzie zbyt malownicza (żółto-brązowa roślinność i topniejące połacie białej niegdyś lodoszreni). Kormorany czubate są nieco mniejsze i szczuplejsze od kormoranów zwyczajnych. Na Hornøya można je obserwować ze stosunkowo bliskiego dystansu i dzięki temu widać wyraźnie łuskowania piór - z pozoru czarnych, a w istocie mieniących się zielono-fioletowym połyskiem.
Kormorany przesiadują najczęściej na głazach w pobliżu wody. Ich gniazda to kopce morskiej roślinności w skalnych szczelinach. Pożywienie dla piskląt kormorany umieszczają w wolu i maluchy sięgają dziobami głęboko w przełyk rodziców po pokarm i wodę. Ten rodzic nie jest tak opiekuńczy, by troskliwie otaczać dzieci ramionami. On po prostu suszy skrzydła. Kormorany nie mają gruczołu kuprowego, a więc nie mają czym natłuścić swoich piór (jak choćby kaczki). W konsekwencji pióra w trakcie nurkowania łatwo im nasiąkają wodą i potem muszą je suszyć rozpościerając szeroko skrzydła. Miałam w planie dłużej przyglądać się kormoranom, ale... ... takie oberwanie chmury nastąpiło, że kompletnie przemoczona dobiegłam do wiaty przy przystani, którą widać na zdjęciu nr 1. Po przebraniu się mogłam spod daszku patrzeć tylko na unoszące się na wodzie nurzyki, którym deszcz zupełnie nie przeszkadzał.
Gdy pojawiło się słońce, przypłynęła po nas łódź. Ustalona pora odebrania nas z wyspy minęła, więc o przedłużeniu pobytu raczej nie mogło być mowy. Wizyta na Hornøya to niezapomniane przeżycie. Te kilka godzin to był najwspanialszy czas w trakcie dwutygodniowego objazdu Skandynawii. Chyba już się nie dziwicie, że birdwatching mnie wciągnął. Tak właśnie często ta pasja się zaczyna.

najbliższe galerie:

 
Norweskie maskonury
1pix użytkownik magdalena odległość 0 km 1pix
Norwegia: Vardø
1pix użytkownik magdalena odległość 3 km 1pix
Norwegia: Hamningberg
1pix użytkownik magdalena odległość 26 km 1pix
Norwegia: Z Tanamunningen do Berlevag
1pix użytkownik magdalena odległość 79 km 1pix
Norwegia: Nesseby
1pix użytkownik magdalena odległość 90 km 1pix
Norwegia: Berlevag
1pix użytkownik magdalena odległość 92 km 1pix

komentarze do galerii (37):

 
magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 06.12.2014 08:57

Dispar, dziękuję za miłe słowa:-) Rzadkim gościem jesteś ostatnio na portalu:-( Tym bardziej cieszy mnie Twoja wizyta, choć radość byłaby znacznie większa, gdybyś się uaktywnił. Pozdrawiam ciepło:-)

Ola, faktycznie wrażenia niezapomniane, ale podróż trochę męcząca. Sporo czasu spędziliśmy w autobusie. Drogi jednak dobre, więc dało się przeżyć. Dziękuję za odwiedziny:-)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 27.11.2014 20:02

Bardzo podobająca galeria.
Fajnie, że tak Cię to wciągnęło, bo robi się przez to interesująco.
Na dodatek sporo dobrych zdjęć.
Należało się wyróżnienie bezwzględnie.
Pozdrawiam serdecznie:)

olazim użytkownik olazim(wpisów:2270) dodano 27.11.2014 10:08

Galeria bardzo ciekawa,ogląda się z wielkim zachwytem i dla fotek no i dla pieknie pokazanego ptactwa-myslę ze to jedna z tych wypraw o ktorych sie nie zapomina-pozdrawiam.

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 25.11.2014 08:00

Dziękuję:-)

Skuza, pamiętam Twoje boćki z białymi nogami. Nie każdy takie rzeczy zauważa. Chyba nie musisz zmieniać zainteresowań. Starczy zintensyfikować działania;-)

Andred, żeby opisać galerie często dużo kopię w sieci w poszukiwaniu ciekawostek. Poszerzam w ten sposób swoją wiedzę i staram się zainteresować oglądających. Pożytek obopólny.

Koniczynko, nie kracz, please! Jak dalej żyć bez OŚ???

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 24.11.2014 23:50

Hipnoza działa,zapomniałam pogratulować:))
Gratuluje!!!

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 24.11.2014 23:49

Cudowna ta Twoja uskrzydlona galeria,mnie osobiście zahipnotyzowała...chyba zmienię zainteresowania:)))
Pozdrawiam bardzo cieplutko:)

irolek użytkownik irolek(wpisów:1008) dodano 24.11.2014 20:13

GRATULACJE !!!

herika użytkownik herika(wpisów:1713) dodano 24.11.2014 18:24

gratuluję:)

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 24.11.2014 18:14

Magdalena, zawsze mi imponujesz wiedzą jaką przekazujesz w swoich galeriach. Można by stworzyć encyklopedię....taką konkurencję dla Wikipedii :-)
Świetna galeria i fajnie jak się te ptaki ogląda i nawet słucha, choć kanarkami nie są, ale jak to odbierał Wasz zmysł powonienia.....tego można sobie darować ;-)
Gratuluję zasłużonej GT.
Pozdrawiam,
andred

barsolis użytkownik barsolis(wpisów:375) dodano 24.11.2014 15:37

Rzeczywiście piękna galara – na 10 –tke.

każdy z nas chciałby tam być i podziwiać i take foto -robić zdjęcia .


Pozdrawiam Karol Barsolis Turysta Kulturowy

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 24.11.2014 15:22

Magdaleno, ja też gratuluję!
Czyżby ostatnia GT?

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 24.11.2014 13:57

Dziękuję pięknie za komentarze i gratulacje:-)))

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6138) dodano 24.11.2014 13:29

Gratki Magdaleno:))

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3079) dodano 24.11.2014 12:41

Urocze ptaszki i gratuluje!

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4831) dodano 24.11.2014 08:33

Gratulacje!

harmony użytkownik harmony(wpisów:2786) dodano 24.11.2014 07:58

Gratulacje :)
Masz rację z tym spojrzeniem ptaków, dobrze je scharakteryzowałaś.
A w ogóle, Twoja prezentacja to gratka dla ornitologów.
Pozdrawiam :)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4831) dodano 23.11.2014 20:44

Bardzo ładna i ciekawa galeria ornitologiczna. Fakt, ptaki mają bardzo różne oczy i zgadzam się co do spojrzenia mew

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 22.11.2014 13:53

I wreszcie sprawiedliwy podział obowiązku opieki nad jajem :) Tak, już z daleka widać Magdaleno, że te ptaszyska to Twoja nowa pasja i pewnie mogłabyś o nich długo opowiadać :)
Ale ciekawe jak oni corocznie liczą to ptactwo, chyba to jest jakaś średnia statystyczna.
Galeria interesująca a zbliżenia wprost do jakiegoś folderu tematycznego.
Pozdrawiam :)

herika użytkownik herika(wpisów:1713) dodano 22.11.2014 11:13

tak, widziałam tę galerię, pozostawiłam w niej nawet drobny ślad;) jednak wówczas na maskonury patrzyłam inaczej - bo ich nie znałam. w międzyczasie miałam okazję je trochę poobserwować i dlatego teraz podchodzę do nich bardziej emocjonalnie;) teraz to jedne z moich ulubionych ptaków, dlatego od razu zwróciłam na nie uwagę:)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 21.11.2014 13:34

Jacku, dane dotyczące liczebności poszczególnych ptasich populacji zaczerpnęłam z tej strony http://www.bioforsk.no/ikbViewer/Content/109485/Horn%C3%B8ya.pdf
Nie było łatwo, ale jakoś udało mi się do niej dokopać.

Bartku, Twój komentarz sprawił, że poszperałam w sieci i znalazłam tę informację
http://m.wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/1,117915,16988942,Naukowcy_nagrali__jak_uchatki_gwalca_pingwiny_krolewskie.html
Okropność:-(

Heriko, maskonury już dawno pokazałam http://obiezyswiat.org/index.php?gallery=24503

Anek, życzę spełnienia marzenia. Na mnie cały Varanger zrobił duże wrażenie. Wyspa Hornøya jest dość popularna wśród polskich miłośników awifauny.

Pozdrawiam wszystkich dziękując za odwiedziny:-)

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 21.11.2014 12:28

Magdaleno, piękna ta Twoja galeria i te ptaszyska w naturalnej scenerii. Tylko jak ty je policzyłaś w tak krótkim czasie ? Zgłaszam twoja kandydaturę do PKW.

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 20.11.2014 20:29

Tak ci świetnie te ptaszory wychodza, ze zastanawiam się, czy to nie ty jesteś odpowiedzialna za upublicznienie ostatniej afery z pingwinami i uchatkami złapanymi in flangranti :) pozdr.

herika użytkownik herika(wpisów:1713) dodano 20.11.2014 19:53

i nawet moje kochane maskonurki masz:) choć muszę przyznać, że inne ptasie okazy też ciekawe;), np. kormorany. zdjęcie 29 to moje ulubione:)

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2746) dodano 20.11.2014 16:33

Rewelacja, szczególnie "ptasie" portrety trafija wprost do mojego serca. Miejsce to jest jednym z mich marzeń...Pozdrawiam serdecznie

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6266) dodano 20.11.2014 10:21

Hmm,
to musiały te ptaszyska nieźle rozdziawiać dzioby, widząc Ciebie siedzącą,(po prawdzie stojącą), między nimi z rozdziawioną, hmmm - powiedzmy: buzią...;)
Pozdrawiam!

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 20.11.2014 07:55

Cieszę się, że Wam się podoba:-)
Tak jak pisze Ela - siedziałam między tymi ptakami (po prawdzie to stałam) z rozdziawioną gębą.
Pozdrawiam wszystkich odwiedzających:-)

marioli użytkownik marioli(wpisów:1031) dodano 19.11.2014 23:03

Te krajobrazy to nie moje klimaty, ale w Twoim wydaniu i tak mi się podobało.
Pozdrawiam

surykatka użytkownik surykatka(wpisów:7300) dodano 19.11.2014 22:30

Ależ Ci zazdraszczam! Cudna galeryja, piękniste zdjęcia. Chyba bym tam siedziała z rozdziawioną gębą...
pozdrawiam :)

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 19.11.2014 22:23

Magdaleno, wspaniała pasja! Gratuluję cierpliwości, która potrzebna jest przy fotografowaniu ptactwa.
Maskonury i trzypalczaste spotkałam w Islandii, ale o alkach, nigdy nie słyszałam... Podobajace ptaszęta!
Fotki baaardzo ładne.
Pozdrawiam.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7472) dodano 19.11.2014 21:54

Ciekawe, czy łatwiej policzyć takie ptaki czy głosy po wyborach ...:)?
Fajowa ta galeria, fotka 36 dla mnie the best:)
Pozdrawiam:)

olaf43 użytkownik olaf43(wpisów:1520) dodano 19.11.2014 21:04

Kolejna fajna ptasia galeria :) podoba mi się :)
pozdrawiam...

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5584) dodano 19.11.2014 17:51

Wrażenia niesamowite. Fajnie udało Ci się podpatrzeć te ptaszki i ptaszyska. Pozdrawiam. :)

gregy użytkownik gregy(wpisów:626) dodano 19.11.2014 17:03

Aaaale ptasiarnia :-), niczym album ornitologiczny :-). Fajnie

satan użytkownik satan(wpisów:3212) dodano 19.11.2014 16:29

Pięknie pokazane! Ech ta Północ! ;-)

michal1988 użytkownik michal1988(wpisów:909) dodano 19.11.2014 16:07

Przemek jeszcze sie okaze ze w jakims tam miescie galeria Magdaleny zostanie prezydentem :P Maskonury jak zwykle urocze :) Zazdroszcze tak pieknych fotografii :)
Pozdr
Michal

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6266) dodano 19.11.2014 15:59

520 wejść na dzień dobry? Czy nie ładowałaś czasem tej galerii przez serwery Państwowej Komisji Wybiórczej?

iwonka55 użytkownik iwonka55(wpisów:625) dodano 19.11.2014 15:24

piękna i ciekawa podróż, najbardziej zazdraszczam spotkania z maskonurami.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!