m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Jerozolima, czyli Miasto pokoju. O pokój dbają ci państwo. Szkoda, że bez nich nie może się obejść. Menora przed Knesetem, takim izraelskim sejmem. Podobno sam Bóg ją zaprojektował. No może nie tą konkretnie, ale ogólny zarys. Co prawda nakazał ją zrobić z czystego złota i to nie jakiegoś małego kawałeczka a z ponad 34 kg (talent). Tę Menorę ufundowali Żydzi z Wielkiej Brytanii i Irlandii. Jerozolima to miasto międzynarodowe. Teraz większość stanowią Żydzi. Jest ich dwa razy więcej niż Palestyńczyków. Swoją dzielnice mają Ormianie. Jest trochę chrześcijan (około 2%). Ultraortodoksyjni Żydzi ścigają się z Palestyńczykami na rodzenie dzieci. W Jerozolimie rodzi się dwa razy więcej dzieci niż w Tel Avivie. Podobno można się z tego utrzymać. Status Jerozolimy dla każdego jest inny.
Żydzi uznają ja za swoja stolicę. Tu jest siedziba prezydenta i parlamentu. Za stolicę uznają ją też Palestyńczycy, z tym, że swojego przyszłego państwa. Za to reszta świata nie uznaje Jerozolimy, ani jako stolicy Izraela ani Palestyny. Nie ma tu ani jednej ambasady. Znajdują się one w Tel Avivie. Cmentarz żydowski na stokach Góry Oliwnej. Grób żydowski jest nienaruszalny. Zmarli czekają na sąd ostateczny. Czekają, jeżeli zajdzie taka potrzeba, nawet wiecznie. Z braku miejsca groby są niewielkie i pościskane na maksa. A jak już całkiem zabraknie miejsca? To na tych grobach usypie się warstwę ziemi, w której będzie się chować następnych zmarłych. Rekordzistą jest chyba cmentarz żydowski w Pradze, gdzie usypano takich warstw kilkanaście.
Żydzi maja obowiązek oznaczenia grobu. Choćby po to, by go nie zlikwidować, bo ma być do dnia sądnego. Najlepiej kamienną płytą, a jeśli kogoś nie stać, to chociaż kamieniem. Spełnia się przez to najlepszy z dobrych uczynków, bo zmarły nie ma możliwości odwdzięczenia. Groby są prawie identyczne i nawet zmarłych ubiera się podobnie. To wszystko dla podkreślenia, że przed Bogiem jesteśmy równi. Liczy się tylko to co za swego żywota uczyniliśmy. Młode pokolenie żydowskie kultywuje mocno tradycję. Wiedzą, że gdzieś tam daleko jest Ameryka, ale to nijak się ma do ich codziennego życia. Tradycja, to tradycja. Trzeba mieć dużą wiarę i brak kompleksów, żeby tak dbać o tradycję. No tak, ale to przecież naród wybrany. Tak cmentarz wygląda od strony Starego Miasta. Zmarłych grzebie się szybko, bo w ciągu doby. Chyba, że akurat jest szabas.
Teraz zmarłych chowa się w trumnach, ale robi się przynajmniej otwór, żeby zmarły miał kontakt z ziemią. Bo z prochu powstał i w proch ma się obrócić.
Ogród oliwny na Górze Oliwnej nie imponuje rozległością. Ot kilkanaście oliwek, które z pewnością nie pamiętają czasów Chrystusa. Choć młodzieniaszkami też nie są.
Bazylika Konania nazywana inaczej Bazyliką Narodów, bo jej budowę, czy tez raczej odbudowę, finansowało wiele społeczeństw. Opiekują się nią franciszkanie, jak zresztą chyba wszystkimi ważnymi miejscami pielgrzymowania katolików w Jerozolimie. Trafiliśmy akurat na polską mszę. Sprzed bazyliki widok na najważniejsze miejsce dla muzułmanów. Stąd do nieba odleciał Mahomet. Jest to też najważniejsze miejsce dla Żydów. Wcześniej stała tu Świątynia Jerozolimska. Teraz został z niej tylko Zachodni Mur. Meczet Al Aksa został wzniesiony pod koniec VII wieku, podobnie jak Kopuła na Skale z poprzedniego zdjęcia. Intencja była podobna. Stąd archanioł Gabriel zabrał Mahometa przed Tron Boży. Mury Jerozolimy dalej pełnią funkcje obronne. Uzupełnione są jedynie o nowocześniejsze systemy dostrzegania. Policja i wojsko widoczni są prawie na każdym rogu. Zaraz za Ścianą Zachodnią, wchodzi się do dzielnicy arabskiej. Odprawa jest podobna jak na lotnisku. Choć sprawdza się raczej przechodzących w drugą stronę. Takiego pana raczej nie spotkamy po stronie arabskiej.
Via Dolorosa, czyli Droga Krzyżowa, znajduje się w całości po stronie arabskiej. Toczy się tu normalne życie. Nie bardzo miejscowi się przejmują pielgrzymującymi do Grobu Pańskiego. Za to jest okazja żeby coś sprzedać. Stacje Drogi Krzyżowej, a jest ich dziewięć, bo reszta znajduje się w bazylice, są często pochowane i trzeba być czujnym, żeby jakiejś nie przegapić. To prawdziwy pielgrzym. Wyglądał na jakieś 80 lat i nie był raczej klientem biura pielgrzymkowego. Droga do bazyliki staje się coraz węższa. Za to straganów jest coraz więcej.
Zbliżamy się do Bazyliki Grobu Pańskiego. Jest to miejsce złożenia do grobu Chrystusa i jednocześnie miejsce jego kaźni na Golgocie. Pierwsza bazylika w tym miejscu została wybudowana w IV wieku z polecenia cesarza Konstantyna. Była ona trzykrotnie większa od współczesnej budowli. Szkoda, że została zburzona. Może taka duża wystarczyłaby wszystkim chętnym by się nią opiekować. Bazylika nie jest własnością żadnego z kościołów. Kilka z nich rości sobie prawo do opiekowania się tym miejscem. Gospodarują tu: Prawosławny Patriarchat Jerozolimy, Zakon Braci Mniejszych, czyli franciszkanie, Apostolski Kościół Ormiański, Syryjski Kościół Ortodoksyjny, Etiopski Kościół Ortodoksyjny i Koptyjski Kościół Ortodoksyjny. Najwięcej do gadania mają trzy pierwsze. Co jakiś czas odbywa się odczynianie świątyni, polegające na kadzeniu. Przedstawiciele każdego z kościołów robią to oddzielnie, jeden po drugim. Z tym, że odbywa się po dokładnie wyznaczonej trasie. W tym miejscu kapłan robi trzy kółka. Nie daj boże, żeby zrobił jedno więcej. Byłoby to zawłaszczenie i wywyższenie.
Od połowy XIX wieku współżycie różnych wspólnot wyznaniowych uregulował sułtan Imperium Osmańskiego, a więc muzułmanin. Drobiazgowo określono co, kto i kiedy może. Status Quo obowiązuje do dzisiaj. Ta drabina jest przykładem na to, jak dziwne pomysły mogą urodzić się w ludzkich głowach w takim miejscu. Widoczna jest już na litografii z 1726 roku. Stoi dokładnie w tym miejscu. Nikt nie wie skąd się tam wzięła. Może ktoś ją zostawił po myciu okna? Status Quo wymaga aby tak stała po wieczne czasy. Po co? nikt nie wie. Równie dziwnym zwyczajem jest otwieranie drzwi do bazyliki. W 1246 roku turecki kalif przydzielił  tę funkcję dwóm rodzinom muzułmańskim. Klucze do bazyliki do dziś pozostają w ich rękach. Samo otwieranie to też rytuał. Odbywa się na trzy sposoby. Można uchylić jedno skrzydło, albo dwa. Z tym, że jest ściśle określone, kto, które skrzydło może otwierać. Trzeci sposób jest specjalnie uroczysty. Zabrakłoby miejsca aby opisać dokładnie ceremonię otwierania drzwi w Wielką Sobotę. Część z Golgotą jest na terenie wpływów prawosławnych. Wzgórze Czaszki miało raptem 11 metrów wysokości. Łatwo więc zmieściło się w bazylice. Te schody prowadzą do ołtarza na szczycie dawnego wzgórza.
Trudno sobie wyobrazić jak miałaby wyglądać konserwacja budowli, nie mówiąc już o remoncie świątyni. Naruszenie Status Quo mogłoby doprowadzić do zawalenia bazyliki, trzymającej się na jednej, starej drabinie. Na początku lat sześćdziesiątych ubiegłego wieku zabezpieczono Grobowiec. Groziło mu zawalenie. Trzy lata trwało uzgadnianie prac. Następnie drugie tyle, same prace. Najtrudniejszym wyzwaniem dla całej społeczności nie była strona techniczna, ale skomplikowane negocjacje dziesiątek umów uwzględniających prawa własności przestrzeni w bazylice. Prac do wykonania, nawet tych zabezpieczających, jest w świątyni bez liku. Ilość pielgrzymów i zwykłych turystów jest naprawdę ogromna. Kolejka do Grobu Pańskiego jest wielogodzinna, a wizyta w grocie trwa kilka sekund. Pomimo tego ludzie stoją. Pielgrzymi w odróżnieniu od duchownych, jakoś się dogadują. Wspólnie się modlą i jest to dla nich z pewnością duże przeżycie.
Nie ma granic, gdzie i kto może się modlić. Żeby wszyscy to zrozumieli. Byłoby dobrze. Warto się o to pomodlić.

najbliższe galerie:

 
Chasydzki plac zabaw
1pix użytkownik bartekplk odległość 1 km 1pix
JEROZOLIMA
1pix użytkownik patryk80 odległość 1 km 1pix
Izrael - Jerozolima cz. 1
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 1 km 1pix
Jerozolima - 2013
1pix użytkownik kulart odległość 1 km 1pix
Izrael Jerozolima
1pix użytkownik licja odległość 1 km 1pix
Jerozolima
1pix użytkownik plan_podrozy odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (16):

 
bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 18.12.2014 19:09

Fascynująca relacja. A zdjęcia jak skwarki na pyzach-mniam! ;-)
Szkoda, że w Jerozolimie nie mają Obieżyświata. Poczytali by sobie......
Pozdrawiam serdecznie! :-)

woja użytkownik woja(wpisów:547) dodano 11.12.2014 21:43

Piękne zdjęcia i kilka słów gorzkiej prawdy...
Pozdrawiam

gabi użytkownik gabi(wpisów:2464) dodano 11.12.2014 12:23

Dispar, ciekawie wyselekcjonowane zdjęcia, interesująco i przystępnie opisana, zwłaszcza Twoje osobiste refleksje nadają komentarzom ciekawy wymiar, na uznanie zasługuje tez różnorodność ludzi których udało Ci się pokazać, kontrowersyjne miejsce, trudny temat, bardzo dobra prezentacja,
pozdr.

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 11.12.2014 02:04

W pierwszej chwili myślałem, że to galeria Tamy, ale widzę, że temat dla Ciebie równie ciekawy i doskonale opanowany.
Mnie pozostaje tylko żałować , że tak krótko byłem w Jerozolimie i choć najważniejsze miejsca w Starym Mieście widziałem, to niestety zbyt szybko musiałem zwiedzać, a teraz nie wiem kiedy znowu tam pojadę.
Cmentarz żydowski na stokach Góry Oliwnej widziałem już na wielu zdjęciach i w realu także, ale na Twoich zdjęciach świetnie jest pokazany.
Pozdrawiam,
andred

caprio72 użytkownik caprio72(wpisów:989) dodano 10.12.2014 20:13

Pięknie pokazane, podobało się.
Pozdrawiam

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 10.12.2014 18:03

Otóż to, niby każda religia taka dobra i pokojowa, a największe konflikty i wojny na świecie właśnie na tle religijnym są oparte. Nigdy tego nie umiałam zrozumieć...
A Jerozolima to niestety tylko jeden z przykładów, które można by mnożyć i wymieniać bez końca.
Pozdrawiam :)

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:2768) dodano 10.12.2014 08:16

Inaczej ale interesująco pokazane.

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 09.12.2014 23:39

Jerozolima to miejsce szczególne i choć nie ma jej na mojej liście ''must see'' chętnie obejrzałam i poczytałam Twoją relację.
Zdjęcia mroczne są świetne! Galeria na TAK! Dzięki!

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4763) dodano 09.12.2014 23:18

W Bazylice Narodów chyba często są polskie msze. Ja też na taką trafiłem. Jerozolima to trudne miasto, ale każdy powinien je kiedyś zobaczyć

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:4995) dodano 09.12.2014 22:19

Zgadzam się z AK. Doskonale oddany klimat i pokazane najciekawsze miejsca Jerozolimy. Pozdrawiam. :)

ak użytkownik ak(wpisów:5971) dodano 09.12.2014 21:50

galeria perfekcyjna

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4032) dodano 09.12.2014 21:39

Bardzo podoba mi się sposób w jaki komentujesz galerię. Ciekawie pokazane twarze. Cała galeria zasługuje na wyróżnienie.
Pozdrawiam serdecznie.

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3312) dodano 09.12.2014 21:26

Jerozolima ostatnio na OŚ bardzo popularna. Ale nocnych zaułków to chyba nikt jeszcze nie pokazał.
W fajny, przystępny sposób opowiadasz o tamtejszych sprawach.

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 09.12.2014 21:18

Na 25 na niezły korek trafiłes. pozdrawiam

romario użytkownik romario(wpisów:249) dodano 09.12.2014 21:03

Fantastyczne opisy i dobre kadry. Pokazałeś to miasto jakby zupełnie z innej strony. Jeśli chodzi o ten domniemany grobowiec Chrystusa, to czytałem, że tam od czasu do czasu dochodzi do walk. Ci którzy pilnują grobu czasami naparzają się świecznikami, a klucz musieli przekazać muzułmaninowi, bo nie mogli się dogadać kto ma go mieć (-:
Super.
Pozdrawiam.

satan użytkownik satan(wpisów:3075) dodano 09.12.2014 20:21

Bardzo ciekawa prezentacja i wciągająca narracja. Nie mój cel do podróży, ale takich wiadomości nigdy za wiele.
Zacne!
Pozdrawiam ;-)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!