m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Kluki leżą na terenie Słowińskiego Parku Narodowego. To w Klukach znajduje się Muzeum Wsi Słowińskiej. Muzeum powstało,by ratować kulturę materialną dawnej ludności kaszubskiej- Słowińców. Idea utworzenia tego muzeum zrodziła się w 1958r. wśród muzealników i społeczników zafascynowanych kulturą Słowińców. 22 września 1963r. otwarto Muzealną Zagrodę Słowińską w Klukach. A od 1995r. jest to Muzeum Wsi Słowińskiej.
Słowińcy to ludność, która niegdyś zamieszkiwała nad jeziorami Gardno i Łebsko. Strój ludowy Słowińców. Słowińcy to w istocie odłam ludności kaszubskiej, którzy posługiwali się gwarą słowińską. Od XVIII wieku Słowińcy ulegali naciskom germanizacyjnym.Po roku 1945 Słowińcy, traktowani jako Niemcy, zamieszkujący przed wojną ziemie niemieckie i posługujący się językiem niemieckim, byli szykanowani i wysiedlani.  Nie wszyscy jednak zostali wysiedleni,dzięki różnym zabiegom udało się zatrzymać migrację ludności ze wsi Kluki - około 100 osób, jednak w większości wyemigrowali oni do Niemiec w latach 70. XX w.
W pomieszczeniach prezentowane są narzędzia pracy z różnych okresów. W skansenie pracownicy dbają również o obejścia,wszystko by nadać odpowiedni klimat temu miejscu. Torf przed jedną z chałup. Każdego roku od 1-3 maja odbywa się festyn Czarne Wesele Z informacjami na temat tego festynu można zapoznać się na stronie muzeum. Miejsce to tętni pełnią życia, odbywają się tu liczne festyny,spotkania artystyczne ...
Dawna kuchnia w jednej z chałup. Podobno wszystkie piece są czynne i podczas licznych festynów gotowane są na nich przykładowe potrawy Słowińców. Zabytkowe zabudowy są poddawane częstym remontom,a środki na ten cel kadra pozyskuje z różnych źródeł.
W jednej z chałup wystawione zostały rzeźby współczesnych rzeźbiarzy(często amatorów i samouków),którzy brali udział w konkursach i festynach rzeźbiarskich organizowanych na terenie muzeum. Po drugiej stronie ulicy znajduje się gospoda i pozostałe budynki skansenu. W każdą sobotę i niedzielę w okresie wakacji na terenie skansenu wypiekany jest chleb słowiński, co stanowi dodatkową atrakcję dla turystów.
Wnętrza chałup są bardzo zróżnicowane. To wnętrze chałupy Alberta Klucka, w której zamieszkał w 1923r.Jego gospodarstwo liczyło ok.20 hektarów ziemi. Te pochodzą już z XX wieku.
Na terenie skansenu trzymane są również zwierzęta, konie, owce, gęsi ... Konie Słowińców chodziły w specjalnych, drewnianych butach tzw. klumpach. Dzięki temu zwierzęta nie grzęzły w tym tak podmokłym i torfowym terenie. Narzędzia rolnicze za jedną z chałup.
Piec chlebowy, który służył dwóm rodzinom,by zaoszczędzić na opale.Chleb wypiekano w nim raz na dwa tygodnie. Magazyn rybacki,takie budowano kiedyś nad brzegiem jezior. Słowińcy zajmowali się przede wszystkim rybołówstwem. Eksponowane są tu łodzie, sieci i narzędzia rybaków.
Skansen odwiedziłam we wrześniu, było bardzo spokojnie, zwiedzających niewielu,ale pogoda niestety nie dopisała. Kluki naprawdę warto odwiedzić.

najbliższe galerie:

 
Pomorze cz.  6 Kluki
1pix użytkownik kabaczek odległość 0 km 1pix
Polska - Kluki - Muzeum Wsi Słowińskiej
1pix użytkownik kryjan odległość 0 km 1pix
Kluki - Skansen wsi słowińskiej
1pix użytkownik seerene odległość 0 km 1pix
Kluki, skansen wsi Słowińskiej
1pix użytkownik vipepol odległość 1 km 1pix
Słowiński Park Narodowy
1pix użytkownik duszka odległość 3 km 1pix
Słowiński Park Narodowy - wydmy, jezioro Łebsko
1pix użytkownik sebekfireman odległość 7 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:4954) dodano 16.11.2014 20:22

Gdy mam okazję, zawsze zwiedzam skanseny. Choć w Klukach nie byłem, to widzę, że będąc w okolicach Łeby nie można tej miejscowości pominąć. Dzięki za tę galerię. Pozdrawiam. :)

iwonka55 użytkownik iwonka55(wpisów:604) dodano 16.11.2014 20:04

w Klukach byłam wiele, wiele lat temu i z przyjemnością obejrzałam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!