m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Stając nad brzegiem morza można nacieszyć wzrok szeroką perspektywą. Woda jest przeźroczysta i zachęca do kąpieli, gdyby nie te głazy umacniające brzeg. Gdzieś w oddali przemyka jacht motorowy, a bliżej na zacumowanej łodzi pontonowej zamieszkały mewy. W morze wbija się cypel na którym dumnie prezentują się zabudowania starówki stanowiące „wizytówkę” miasta. 

Na opustoszałym, betonowym nadbrzeżu prawie niema gości i rzekłbym, że czulibyśmy się jakoś samotnie

gdyby nie ta mewa pracowicie wyszarpująca owinięte papierem resztki jedzenia. W knajpach i kawiarniach pusto, kelnerzy się nudzą, jadłospisy blakną w słońcu, ceny spadają, a owoce morza nie mogą się doczekać kiedy zostaną zjedzone. Zamawiamy lody, są znakomite.
Po przeciwnej stronie półwyspu, na którym leży Stare Miasto, ćwiczy swoje umiejętności szkółka żeglarska. Są i inne, mniej sportowe atrakcje, jak ktoś je lubi to proszę bardzo. Zanurzamy się w wąskie, nastrojowe uliczki, 
którymi dochodzimy do głównego placu. Jego południową pierzeję zamyka zabytkowy kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Oto jego fronton, pamiętający stare weneckie czasy. Towarzyszy mu smukła Kampanila, której niestety nie udało mi się w całości ująć w kadrze. Główna ulica, stanowiąca oś Starego Miasta, obudowana weneckimi domami, pełna jest kafejek butików i sklepów z pamiątkami oferującymi głównie szydełkowe obrusy i koronki.
Jadąc na północ wzdłuż wybrzeża, po kilku kilometrach docieramy do niewielkiego, portu rybackiego, Savudrija w którym wśród łodzi i kutrów dostrzegamy polsko brzmiącą nazwę Dudek. Tą spokojną przystań otaczają rzucające cień lasy piniowe i skaliste zatoki.
Na południe od Umag droga wiedzie wzdłuż wybrzeża. Jest ono płaskie i skaliste, poszarpane licznymi zatoczkami i przylądkami, a celem naszej podróży jest niewielkie zabytkowe miasteczko Novigrad. Oddalone ok. 15 km od Umagu zajmuje niewielką wyspę, która w XVIII w została połączona z lądem stałym. To niespełna trzytysięczne miasto ma długą historię sięgającą czasów rzymskich. Za panowania Wenecjan wywożono stąd drewno używane do budowy statków. W niewielkim porcie tłoczą się kutry rybackie. Na jednym z kutrów rybak wydłubuje z sieci jakieś skorupiaki. Jakże nie przespacerować się wzdłuż starych murów obronnych z szerokim widokiem na morze.
Tutaj w starej loggii Halinka przystanęła aby zrobić parę zdjęć. Poszedłem w jej ślady i oto ten i następny widoczek. ...... Niewielkie Stare Miasto to kilka wąskich uliczek, idziemy jedną z nich. Zbiegają się one przy kilku niewielkich placach, przy jednym z nich stoi ratusz zwieńczony wieżą zegarową. Całości Starego Miasta strzegą dobrze zachowane mury obronne.
Nad morzem, przy podłużnym rynku stoi najważniejszy zabytek miasta - bazylika św. Pelagii, wzniesiona w VIII w. a następnie przebudowana dziesięć wieków później. Stylistyka fasady urzeka swoją prostotą.
 


Natomiast przebogate jest barokowe wnętrze świątyni. O jej długiej historii świadczy późnoromańska krypta z sarkofagami w prezbiterium. Wycieczkę wzdłuż wybrzeża Adriatyku kończymy w małej wiosce Antenal przy zatoce gdzie niewielka rzeka Mirna wpada do morza,
Wśród małych łodzi rybackich, na mieliźnie osiadła potężna czerwona barka. Któregoś dnia o pranku, wybraliśmy się w głąb półwyspu Istria wyruszając z Umagu w kierunku wschodnim. Pod nami rozciągało się morze mgły, z którego wystawały wierzchołki wzgórz.
Myśląc co może kryć się pod tą mgłą sięgnęliśmy pamięcią do naszego pobytu w tej krainie przed ośmioma laty. Były tam niezbyt bogate wioski leżące pośród kamienistych nieużytków porośniętych krzakami i pojedynczymi drzewami. Wśród głazów i zarośli pasły się sympatyczne kozy z zaciekawieniem spoglądające w naszym kierunku. A teraz zupełnie inne widoki. Kozy przeszły do historii, a rząd drzew oliwnych, zadbany trawnik i piękny widok na leżące na wzgórzu miasteczko Buje dowodzi jak dużo się zmieniło w tym stosunkowo krótkim czasie.
edziemy dalej, wśród wzgórz, cyprysów, kwitnących oleandrów, winnic i gajów oliwnych. Wszystko robi bardzo dobre wrażenie i przypomina nam krajobrazy Toskanii. Nie przypadkiem bogaci cudzoziemcy wykupują tu ziemię i stawiają swoje posiadłości.
Co rusz napotykamy na jakiś punkt widokowy i zatrzymujemy się aby zrobić zdjęcie. Tym razem jest to panorama doliny rzeki Mirna z otaczającymi ją wzgórzami. Na stromym wzgórzu ukazuje się położone na wysokości 277 m n.pm. miasteczko Motovun. Jego obronne położenie spowodowało iż było zamieszkałe od dawien dawna o czym świadczą prehistoryczne i rzymskie znaleziska.
Obecnie oblegają je turyści. Nawet po sezonie, w dzień powszedni trudno znaleźć miejsce do zaparkowania samochodu. Jakaś grupa turystów kończy swoją wizytę w Motovunie, a my wędrujemy pod górę do centrum Starego Miasta. Wkrótce dochodzimy do bramy miejskiej. Jej historia sięga prawdopodobnie XI w. a obecny wygląd uzyskała w roku 1445. Nad bramą widzimy Weneckiego Lwa i sześć herbów. Po przekroczeniu bramy jesteśmy w centrum Starego Miasta. Na dolnym placu „piaza del soto” gdzie na dalszym planie, po prawej stronie widać żółtą loggię miejską z XVII w, po lewej zaś bramę wiodącą do Zamku Z przeciwnej strony widok bramy miejskiej jest jeszcze bardziej imponujący tym bardziej, że z prawej strony obejmuje on część budynku Pałacu Podesta zbudowanego w 1256 r i następnie rekonstruowanego w latach 1334, 1448 i 1659. Na parasolach rozpiętych nad stolikami kafejki znamiona współczesności - reklamy piwa Ożujsko z napisami  „Żuja je zakon”. W jednym z zaułków historia miesza się ze współczesną techniką (laptop). Siedzący kot przegląda się w lustrze umieszczonym po przeciwnej stronie uliczki.
Z dolnego placu kolejna brama wyprowadza nas obszerny rynek. Rynek ów - Trg Andrea Antico stanowi najwyżej położoną część miasta, a Adrea Antico był pochodzącym z Motovunu znanym artystą, między innymi kompozytorem i grafikiem uznanym jako „człowiek renesansu”. Przy rynku stoi kościół św. Stefana z ok. 1600 r stanowiący jeden z cenniejszych zabytków miasteczka. Motovun słynie z lokalnych win Motovunski Teran i Malvazija oraz z obfitości trufli (tartufi) zbieranych w okolicznych lasach i sprzedawanych w miejscowych sklepikach takich jak ten na zdjęciu. Miasteczko okalają mury obronne w obrębie których odnajdujemy plenerowy teatr. Spacerując po murach można podziwiać z góry panoramę samego miasteczka jak i otaczającej go okolicy.
No cóż, pora wracać do Umagu, a ten wita nas zachodzącym słońcem
i leniwie kołyszącymi się jachtami na spokojnych wodach zatoki. Dobranoc.

najbliższe galerie:

 
Chorwacja, Istria, Umag
1pix użytkownik andycandy odległość 5 km 1pix
PIRAN. SŁOWENIA
1pix użytkownik wo odległość 14 km 1pix
Piran
1pix użytkownik pipol odległość 14 km 1pix
Słowenia Piran
1pix użytkownik licja odległość 14 km 1pix
SŁOWENIA - Piran
1pix użytkownik paulus odległość 14 km 1pix
PIRAN . . . Basen Adriatico : )
1pix użytkownik jasko227 odległość 14 km 1pix

komentarze do galerii (13):

 
irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3033) dodano 25.03.2015 06:05

klimatyczne i urokliwe miejsce i galeria bardzo mi się spodobała....pozdrawiam serdecznie

magdar użytkownik magdar(wpisów:3155) dodano 14.01.2015 17:52

Urocze miejsce.Pozdrawiam :)

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 05.12.2014 01:23

Pawellerze, Patryku, Afrodyto miło mi że zechcieliście odwiedzić wraz ze mną ten dość ciekawy zakątek Europy. Pozdrawiam i przypominam, ze może już czas pomyśleć o przyszłorocznych wyprawach.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 04.12.2014 18:39

Znakomita narracja i jak zawsze, bardzo ciekawa galeria.
Pozdrawiam Jacku serdecznie.

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4828) dodano 23.11.2014 20:54

Z przyjemnością obejrzałem klimatyczne okolice. Nie byłem tam wprawdzie, ale czuć ten chorwacki klimat. Pewne detale są niczym pieczątki - takie charakterystyczne dla Chorwacji, że od razu można poznać, gdzie się jest. Jak zwykle ciekawie opowiadasz

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7377) dodano 21.11.2014 22:27

Umag bardzo fajne ..., fotka 20 dla mnie super:) Natomiast okolice Motovum bardzo przypominają mi Toskanię:)
Pozdrawiam:)

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 21.11.2014 12:03

Achernarze, Paniwu, Kalino, Marcinie, Przemysławie - dziękuję za odwiedziny mojej galerii.

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 21.11.2014 12:01

Mietku, lubię Istrię po sezonie bo jest tam niewielu turystów. Wyobraź sobie, że w Umag liczący ok. 13000 stałych mieszkańców oferuje ok. 60000 miejsc noclegowych !
Po drugie, nad brzegiem morza nie ustawiono hoteli-wieżowców, jak ma to miejsce w innych częściach świata. Po trzecie ceny są przystępne, aczkolwiek owoce np. winogrona czy pomidory (paskudne) są dwukrotnie droższe niż u nas. Po czwarte, jak na wakacyjne wyprawy to odległość od nas jest stosunkowo niewielka (zaledwie ok 1000 km), chyba że ktoś mieszka w Suwałkach.

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 21.11.2014 11:49

Magdaleno, bardzo lubię takie miasteczka położone na wzgórzach i sięgające czasów średniowiecza. Przypominają mi one podobne miejsca w Toskanii, Umbrii czy Prowansji. Skala jest tylko mniejsza bo w chorwackiej Istii jest ich tylko trzy - Motovun, Labin i Groznian, ale wszystkie warte odwiedzenia. Podzrawiam.

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 20.11.2014 13:56

bardzo przyjemny spacer, po urokliwym miasteczku.

szustakowskimieczyk użytkownik szustakowskimieczyk(wpisów:260) dodano 19.11.2014 16:14

Bardzo ciekawa galeria, dzięki której można poznać zabytki na tle architektury współczesnej oraz obcować z śródziemnomorską przyrodą. Pozdrawiam.

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 19.11.2014 08:06

Położenie Motovun (fot.36) bardzo mi się spodobało. Wprawdzie jak napisałeś, że miasteczko jest oblegane przez turystów, to mój entuzjazm nieco opadł, ale i tak wydaje mi się, że jest tam klimatycznie.
Miła dla oka prezentacja, a komentarz też przyjemny.
Pozdrawiam:-)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5560) dodano 19.11.2014 07:14

Urocza miejscowość. Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!