m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Olbrzymi kompleks zamkowy, dawna siedziba królów czeskich, położony jest w dzielnicy Pragi zwanej Hradczanami, rozciągającej się na wzgórzu nad Wełtawą. Kompleks pałaców, kościołów, obwarowań, średniowiecznych wieżyczek, uliczek i katedry rozciąga się na powierzchni 45 hektarów wokół trzech dziedzińców. Do praskiego hradu należą również oszałamiające rozmachem ogrody, takie jak: Ogrody Królewskie, Ogrody Zamku Praskiego oraz Ogrody Południowe. Od X w. otoczony murami romański zamek z książęcą (później królewską) rezydencją, pałacem biskupim, kilkoma kościołami i dwoma klasztorami poddawano nieustannym przebudowom. Każda epoka pozostawiała po sobie ślad w wyglądzie rezydencji, jednak dzisiejszą postać Hrad zawdzięcza głównie Marii Teresie. Hradczany. Widok w kierunku Katedry Wita. Gród istniał już w dziewiątym wieku jako twierdza królów i książąt czeskich. Tu od 973 roku swoją siedzibę mieli biskupi chrześcijańscy. W grodzie urzędowali wybitni czescy władcy, tacy jak Przemysław Ottokar II (1253-1278), Karol IV i jego syn Wacław IV (1378-1419). Karol z Wacławem przerobili zamek na styl gotycki. Za panowania Habsburgów siedzibę królewską przebudowano na styl renesansowy. Prahę można zwiedzać na wiele sposobów - indywidualnie i grupowo, pieszo i zabytkowymi autami:) Druga defenestracja praska w 1618, kiedy w czasie kłótni pomiędzy czeskimi protestantami i przedstawicielami cesarza austriackiego, Macieja Habsburga, wyrzucono przez okno na zamku hradczańskim dwóch przedstawicieli cesarza, co stało się bezpośrednią przyczyną wojny trzydziestoletniej, toczącej się w latach 1618-1648.
Przy rozległym placu Hradczańskim stoi kilka interesujących barokowych pałaców, wzniesionych po pożarze w 1541 r. Pałac Biskupi, usytuowany tuż obok zamkowej bramy posiada rokokową fasadę. Naprzeciwko stoi wspaniały Renesansowy Pałac Schwarzenbergów. Widoczna Loreta to kompleks barokowych budynków sakralnych usytuowany na Hradczanach w Pradze. Kamień węgielny pod budowę położono 3 czerwca 1626. Fundatorem była czeska baronowa Katarzyna z Lobkovic. Przy rozległym placu Hradczańskim stoi kilka interesujących barokowych pałaców, wzniesionych po pożarze w 1541 r. Pałac Biskupi, usytuowany tuż obok zamkowej bramy posiada rokokową fasadę. Naprzeciwko stoi wspaniały Renesansowy Pałac Schwarzenbergów. Hradczańskie Namesti :) Wspaniałe zabytkowe, przeważnie barokowe pałace po prawej i lewej stronie wzbudzają podziw i zachwyt.
Olbrzymie zabytkowe kandelabry wzbudzają zachwyt:) Wieczorem i w nocy musi tu być pięknie:)
Wspaniały barokowy Pałac Toskański z przełomu XVII - XVIII w całej krasie i okazałości. 
W 1998 r. budynek przeszedł całkowitą modernizację. Dla turystów, jest on dostępny tylko od czasu do czasu na parterze, gdzie czasami odbywają się różne imprezy.
Wejście do renesansowego pałacu Schwarzenbergów przy Placu Hradczańskim. 
Na miejscu obecnego pałacu znajdowały się wcześniej trzy domy. Dwa z nich spłonęły w 1541, wtedy kupił je Jan młodszy Lobkowicz. Mury i sgraffitowe zdobienia renesansowego pałacu Schwarzenbergów. Pałac wybudowany został w 1570 roku jako siedziba rodu Pernštejnów, a następnie Lobkoviców. Budynek był dwukrotnie przebudowywany. Swój barokowy wygląd zawdzięcza Carlowi Luragowi. 
Obecnie znajduje się tutaj jedna z ekspozycji Muzeum Narodowego. Pałac Schwarzenbergów raz jeszcze oraz inne zabytkowe,barokowe budowle. Pałac Arcybiskupi z rokokową fasadą zbudowany 5 wieków temu. Pałac Arcybiskupi z rokokową fasadą zbudowany 5 wieków temu. Powoli zbliżamy się do zamku,przed którym odbywa się uroczysta zmiana warty co godzinę.
Dziedziniec przed Zamkiem Praskim.Zewnętrzny dziedziniec zamkowy i rokokowa brama prowadząca do zamku. Tutaj zawsze są największe tłumy turystów czekających na zmianę warty co godzinę.Obecnie Zamek Hradczański jest siedzibą prezydenta Czech. Taras widokowy na Złotą Pragę z Hradczan. Czerwone dachy Pragi - zachwycająca panorama z każdego punktu widokowego. Żołnierz na warcie - w takich niebieskich mundurach stoją w kilku punktach na Hradczanach:)
Wartę na zamku trzymają gwardziści ubrani w mundury zaprojektowane przez Teodora Pištka. Kolejny dziedziniec zamku praskiego. To tutaj kupujemy bilety do Katedry Św.Wita w cenie 250 czeskich koron i ten bilet upoważnia nas do zwiedzania kilku zabytków na Hradczanach łącznie ze Złotą Uliczką:)
Katedra św. Wita, Wacława i Wojciecha - długa na 124 metry, szeroka na 60 m. Wieża główna, z której roztacza się niesamowity widok na Pragę, ma wysokość niemal 100 metrów. W Katedrze znajdują się m.in. czeskie klejnoty koronacyjne: korona, jabłko koronacyjne Rudolfa II, miecz św. Wacława i krzyż z czerwonego złota. koniecznie trzeba zwrócić uwagę na ogromne witraże na ścianach. W Katedrze znajdziemy 22 kaplice, pochodzące z różnych okresów. Szczególną uwagę warto zwrócić na kaplicę św. Wacława. Schody na środku kościoła prowadzą do krypty królewskiej, w której spoczywają szczątki władców Czech. W katedralnej wieży wisi największy dzwon w Republice Czeskiej, dzwon Zygmunt.
Katedra św. Wita uważana jest za symbol duchowy państwa, jest największym kościołem Pragi.
Sześciuset letnią budowlę rozpoczęto za czasów Karola IV. Zaczął ją architekt Maciej z Arras, który pracował w Awinionie - ówczesnej stolicy papieskiej. Po ośmiu latach Maciej zmarł, a jego dzieło kontynuował młody Peter Parler, który wywarł decydujący wpływ na kształt gotyckiej architektury. Nawa główna Katedry Św.Wita. Po śmierci Parlera budową katedry kierował jego syn, aż do wybuchu wojen husyckich w pierwszej połowie XV w. Budowa katedry przebiegała bardzo powoli a prace dobiegły końca dopiero w 1929 r. Takie rozciągnięcie w czasie spowodowało, że katedra jest obecnie stylistycznym konglomeratem. Zanim wejdzie się do świątyni przez zachodni portal, w centralnej części brązowych drzwi można zobaczyć sceny z historii świątyni, a po bokach - obrazy z życia św. Wojciecha i św. Wacława, patronów Czech. Jeden z przepięknych witraży Katedry. W tworzeniu witraży brali udział najwybitniejsi artyści czescy przełomu XIX i XX w., wśród nich Max Śvabinsky i Alfons Mucha. Światło wpadające przez barwne witraże tworzy niepowtarzalną atmosferę. Najznamienitszymi elementami monumentalnego wnętrza są okna z barwnymi witrażami oraz tryforium z galerią gotyckich posągów. Atrakcje wewnątrz katedry to między innymi: kaplica św. Wacława, trzy centralne kaplice, prezbiterium - na tyłach głównego ołtarza z nagrobkami książąt i królów za dynastii Przemyślidów.
Katedra Wita to gigantyczne dzieło sztuki,a jej wnętrze to przegląd różnych epok. Tu spoczywają dawni władcy,a w jej skarbcu przechowuje się insygnia koronacyjne królów Czech.

Srebrna konfesja św. Jana Nepomucena, barokowa drewniana snycerka chóru, krypta królewska.
Mauzoleum rodziny Habsburgów (cesarza Ferdynanda I , jego żony Anny i ich syna Maksymiliana), galeria spoczywająca na sklepieniach stylizowanych gałęziach - późnogotyckie oratorium królewskie Władysława Jagiellończyka. Trzeci dziedziniec jest sercem całego kompleksu zamkowego na Hradczanach:) 
Jego monumentalność pięknie kontrastuje ze strzelistą Katedrą Wita.
Kilka kroków dalej jest Plac świętego Jerzego, przy którym stoi Bazylika i Klasztor świętego Jerzego.Bazylika św. Jerzego - wybudowana w 1142 roku, w miejscu poprzedniego kościoła, który stał od roku 920. W środku znajduje się grobowiec Wratysława I, czeskiego księcia. Złota Uliczka :) Kolejną częścią fortyfikacji na tyłach klasztoru jest najbardziej oblegana nastrojowa Złota Uliczka zwana uliczką alchemików :) Złota Uliczka - malownicza ulica w Pradze, na terenie praskiego zamku w dzielnicy Hradczany. Dawniej nazywała się ulicą Złotniczą, gdyż była prawdopodobnie siedzibą miejscowych złotników:) Detale na Złotej Uliczce zachwycają :) Złota Uliczka - malownicza ulica w Pradze, na terenie praskiego zamku w dzielnicy Hradczany. Dawniej nazywała się ulicą Złotniczą, gdyż była prawdopodobnie siedzibą miejscowych złotników:)
Najbardziej malowniczy domek na Złotej Uliczce.
Mala Strana jest przepiękną dzielnicą Pragi położoną u podnóża Zamku Praskiego, graniczącą z jednej strony z zielenią parku Petrzyn, a z drugiej otoczona rzeką Wełtawą i rzecznymi kanałami wyspy Kampa. Malownicza lawina dachów i ogrodów, którą zobaczysz z Zamku Praskiego. Dzielnica została założona w 1257 roku przez króla Przemysława Otokara II na miejscu dawnego podgrodzia Zamku Praskiego. Mala Strana szczyci się ogromną ilością bogato zdobionych barokowych pałaców oraz starych domów z pięknymi portalami i niezwykle uformowanymi szczytami.Malá Strana to dzielnica pięknych barokowych pałaców, uroczych ogrodów, malowniczych kamieniczek,wąskich uliczek, zaułków i zabytkowych kościołów. Zabytkowe kamienice często pałace i wąskie malownicze uliczki Malej Strany, niestety zakorkowane :(
Malowniczy zaułek Malej Strany :) Widok z uliczek dzielnicy Mala Strana na Hradczany ze wspaniałymi średniowiecznymi zabytkami. Widok na Hradczany z Zamkiem i Katedrą Wita z dzielnicy Mala Strana.
Klimat minionych stuleci towarzyszy turystom na każdym kroku:)
Plac Malostranski to centralny punkt tej wspaniałej dzielnicy u stóp hradczańskiego zamku.
Centrum stanowi prostokątny Plac Malostranski z dominującą bryłą kościoła św. Mikołaja i mieszczańskimi kamienicami z początku XVI wieku. Kościół był niedawno odnowiony i nie można go ominąć przy zwiedzaniu miasta gdyż uchodzi on za najpiękniejszą barokową budowlę w całych Czechach. Fasada barokowego kościoła Św.Mikołaja. Plac Malostranski otoczony wspaniałymi zabytkowymi budowlami. Centrum Malej Strany stanowi Malostranské Náměstí (Rynek Malostrański). Rynek byłby bardzo ładny, gdyby nie fakt, że niemal w całości wykorzystano go jako parking. Jest głośny i zatłoczony przez co stracił sporo uroku. Plac jest podzielony na dwie części przez kościół św. Mikołaja, przed którym stoi kolumna morowa z 1715 r. Charakterystyczne praskie czerwone tramwaje.
Z Malej Strany zbliżamy się do Mostu Karola na Wełtawie,najsłynniejszego średniowiecznego mostu Pragi. Z dala widnieją kamienne wieże. Zwiedzać Złotą Pragę można na różne sposoby:) Szlifujemy bruki albo się wozimy,kogo na to stać:) Dziękuję za wspólny spacer:) C.d.n.

najbliższe galerie:

 
Pragi inne oblicze.
1pix użytkownik wojzsl odległość 0 km 1pix
Praga (BARDZO) subiektywnie
1pix użytkownik barbara_31 odległość 1 km 1pix
Zakątki Pragi
1pix użytkownik gosias odległość 1 km 1pix
Praga
1pix użytkownik adix odległość 1 km 1pix
Praga w pigułce
1pix użytkownik kastro odległość 1 km 1pix
Czechy  , moja  impresja  .
1pix użytkownik warusek odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (27):

 
voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 21.09.2017 23:42

ładne zdjęcia, ciągle nie dotarłem tam

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1832) dodano 05.01.2017 09:55

Praga jak zawsze piękna....wspanialy spacer z Tobą...dawno nie byłam w Pradze i galeria zachęca do powrotu do Pragi..czekam na cd.
pozdrawiam:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 03.01.2017 11:07

Śnieżko, planuj Pragę śmiało w dowolnym terminie,bo tam zawsze tłumy turystów,ale nie wszędzie:) Jednak najładniejsza jest zielona i słoneczna Praha z czerwonymi dachami widoczna z Hradczan:) A zabytki i knajpki masz na każdym kroku:)
Pozdrawiam serdecznie:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 03.01.2017 11:04

Waldemarze, dziękuję za wizytę i miłe słowa:) Taki zawód podobnie jak Twój:) Pozdrawiam!

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 03.01.2017 11:03

Dzięki Patryku za rzetelny komentarz:) Miło,że zajrzałeś do mojej Pragi:)
Masz rację,do Pragi trzeba wracać,bo jest tego godna:) Pozdrawiam!

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3312) dodano 02.01.2017 18:41

Wciąż jeszcze tam nie byłam, ale przecież muszę to zmienić. Zabieram galerię do ulubionych, bo świetny z niej przewodnik i jak się w końcu będę wybierać do Pragi, na pewno tu wrócę, żeby skorzystać z informacji :)

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4766) dodano 01.01.2017 22:36

Pięknie pokazane największe praskie atrakcje. A do tego rzetelny przewodnik. Szacun za wkład pracy i uznanie dla pięknych kadrów. Praga jest piękna i warta nie tylko jednej wizyty

wo użytkownik wo(wpisów:228) dodano 31.12.2016 18:50

podziwiam wiedzę i cierpliwość w jej przekazywaniu. jeszcze raz zwiedzałem Pragę. Szczęśliwego Nowego Roku!

wo użytkownik wo(wpisów:228) dodano 31.12.2016 18:35

Praga jest piękna. na Twoich fotografiach wszystko wygląda pięknie i niesamowicie estetycznie. pozdrawiam Halinko!

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 31.12.2016 11:20

Paweł,wiem,że lubisz patrzeć z góry na miasta:) W Pradze jest pięknie i z dołu, i z góry:))
Pozdrawiam i polecam wrócić do Pragi w przyszłym roku:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 31.12.2016 11:18

@achernar-51,dziękuję za komentarz.Tak,Praga jest jednym z najpiękniejszych europejskich miast:))
Wypada tam zajrzeć przynajmniej raz w życiu:) Pozdrawiam:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 31.12.2016 11:15

Witaj Romano:) Widzę,że od dawna zastygłaś w tym zielonym uśmiechu:) Aż miło popatrzeć:)
Dzięki,że wpadłaś i się podobało. Pozdrawiam prawie Noworocznie:))

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 31.12.2016 11:14

Mirek52, dziękuję za dobre słowo i pozdrawiam:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 31.12.2016 11:13

@ak, chyba nie jest aż tak źle z tą Pragą:) Zatrzymaj się kiedyś i pobuszuj w dzień:)
A i może hotel z garażem się znajdzie w okolicy. Pozdrawiam :)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 31.12.2016 11:04

Anek, zgadzam się z Tobą,że są takie miasta,nawet duże,w których czujemy się dobrze:)
Pozdrawiam serdecznie:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 31.12.2016 11:03

@andrew, dziękuję ,że wpadłeś do Pragi i pozdrawiam:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 31.12.2016 11:02

Przemko! Ty jak zawsze potrafisz pięknie pisać i człowieka zachęcić do pracy:)
Dziękuję za miłe słowa i pozdrawiam prawie Noworocznie:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 31.12.2016 11:00

@mocar, dziękuję za dobre słowo i również pozdrawiam:)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7218) dodano 30.12.2016 22:42

Uwielbiam patrzeć na Pragę z góry ..., wszelkie tarasy widokowe w tym mieście jak najbardziej wskazane ...:) Ale z dołu miasto też się pięknie prezentuje ..., no cóż, chętnie bym tam wrócił:)))
Pozdrawiam:)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5065) dodano 30.12.2016 20:52

Bardzo przyjemny spacer po jednej z najpiękniejszych stolic naszego kontynentu. Pozdrawiam. :)

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 30.12.2016 20:23

Halszko - u Ciebie zawsze można liczyć na ciekawą lekturę i staranne fotki :) Dlatego bardzo lubię do Ciebie zaglądać. Tym razem również się nie zawiodłam :)))
Pozdrawiam :)

mirek52 użytkownik mirek52(wpisów:22) dodano 30.12.2016 19:20

Praga piękna, zdjęcia też. Pozdrawiam. Czekam na następny spacer.

ak użytkownik ak(wpisów:6023) dodano 30.12.2016 14:51

Warto poczekać na dalszy ciąg ... wspaniale zaprezentowane miasto , bardzo ciekawe i dobre foty. I te autka historyczne , a Złota uliczka miodzio...
Zawsze w moich podróżach mam chęć zatrzymać sie w Pradze na kilka dni i.... strach mnie oblatuje, bo miasto ma złą sławę przez nocnych złodziejaszków.
Trzeba bedzie chyba poszukać hotelu z garażem. Nie boje się o autko tylko o to cow nim mam :DD
Pozdrawiam serdecznie i czekam na CD. :)

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2733) dodano 30.12.2016 14:24

Ja byłam tylko raz w Pradze i mam jej niedosyt, wiem ze wiele nie widziałam, podobnie jak Przemek nie lubię dużych miast, lecz tam czułam się bardzo dobrze. Świetnie przygotowana, przemyślana galeria. Pozdrawiam serdecznie

andrew430 użytkownik andrew430(wpisów:317) dodano 30.12.2016 14:17

jak zwykle miło się spacerowało z Tobą po Pradze
pozdrawiam:)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:5976) dodano 30.12.2016 13:15

W Pradze byłem tylko dwukrotnie i mimo, że nie lubię dużych miast, bardzo mi się podobała. Na tyle, że do dziś mieści się w ścisłej czołówce moich ulubionych europejskich stolic. A galeria? Zdjęcia piękne, czyste, starannie dopracowane, bogate opisy, wręcz kopalnia wiedzy. Ogrom włożonej pracy widać przy każdym zdjęciu, a przewodnik w przypadku wyjazdu staje się zbędnym bagażem. I gdyby nawet była wystawiona anonimowo, to i tak gołym okiem widać, że to galeria... Halszki!...:)
W oczekiwaniu na ciąg dalszy - jak najserdeczniej pozdrawiam!...:)

mocar użytkownik mocar(wpisów:2645) dodano 30.12.2016 13:06

Uroczo przedstawiłaś Złotą Pragę, też swego czasu szlifowałem bruki.
Pozdrawiam:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!