m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (49):

 
Spacer rozpoczynamy na Wybrzeżu Stanisława Wyspiańskiego przy Moście Grunwaldzkim, który jest jednym z symboli Wrocławia i według mnie jednym z najpiękniejszych mostów. Wdzięcznie pozuje, więc możemy uwiecznić go na kilku kadrach. Tutaj w towarzystwie  budynku Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego. Kilka danych liczbowych o moście: długość 112,5 m, szerokość 18 m, wysokość 20 m, a lata jego budowy 1908-1910 według projektu Richarda Plüddemanna zasłużonego dla Wrocławia architekta, którego ceglane budynki zrosły się z pejzażem miasta. Pylony wymurowane są z cegły i obłożone granitem. Na nich wsparto elementy nośne stalowej nitowanej konstrukcji. Patrząc przez elementy konstrukcyjne dostrzegamy katedrę św. Jana Chrzciciela znajdującą się na Ostrowie Tumskim. Tam też się udamy, ale na razie zajmuje nas otoczenie mostu. Wchodzimy na niego, aby spojrzeć w kierunku Mostu Pokoju prezentującego się w towarzystwie katedry i budynku Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego, który pierwotnie był wznoszony jako siedziba hitlerowskiej partii NSDAP. Obecny budynek urzędu określa się jako monumentalny. W takim razie nie wiem jak nazwać niezrealizowany urząd według projektu Maxa Berga, który możecie zobaczyć na stronie: http://fotopolska.eu/27945,foto.html
Wraz ze strumieniem światła mknących samochodów opuszczamy most schodząc na bulwar Marii i Lecha Kaczyńskich poprowadzony wzdłuż urzędu i Odry. W ramach modernizacji wybrzeża  wycięto topole na nim rosnące i trwają prace budowlane. Jesteśmy już na Moście Pokoju, który dzieli umownie zwiedzaną część na nową, bezduszną i zimną oraz starą, klimatyczną, pełną zabytków i historii z wieżami staromiejskich świątyń, na które spoglądamy. Przechodzimy na bulwar Xawerego Dunikowskiego ciągnący się od Muzeum Narodowego i spoglądamy na zabudowania Ostrowa Tumskiego zdominowane przez charakterystyczne wieże katedry. Po II wojnie zniknęły z nich hełmy, aby pojawić się na nich ponownie w 1991 roku, co spotkało się z niezadowoleniem wrocławian. Obecnie trudno wyobrazić sobie, aby ich tam nie było. Pokonujemy Wzgórze Polskie w rytm muzyki komponowanej przez szeleszczące pod nogami liście, aby ... ... spojrzeć na wieże katedry widoczne w towarzystwie klonów, które być może ostatni raz uwieczniłam na zdjęciach, gdyż w związku z modernizacją bulwaru mają zostać wycięte. Na lewo od katedry wieża Kościoła św. Krzyża, budynek Papieskiego Wydziału Teologicznego i …
... most Tumski, kościół NMP i barokowa Biblioteka Uniwersytecka położone na Wyspie Piasek, gdzie zaraz się udamy. Już na niej jesteśmy, dokładnie na Bulwarze Piotra Włostowica nazwanym od niezwykle religijnego możnowładcy śląskiego żyjącego na przełomie XI i XII wieku, który podobno z żoną ufundował 77 kościołów. Miała to być pokuta za zmazanie grzechu. Wracając do bulwaru, który jest jedną z najbardziej popularnych tras spacerowych i widokowych, to można na nim odpocząć na jednej z ławeczek oglądając zabudowania Ostrowa Tumskiego. My nie rozsiadamy się. Idziemy dalej na najbardziej charakterystyczny dla Wrocławia Most Tumski obecnie nazywany także Mostem Zakochanych lub Miłości, gdyż pary dla przypieczętowania swojej miłości wieszają na nim kłódki, które swego czasu zostały odpiłowane.  Stały się zagrożeniem dla konstrukcji zbytnio ją obciążając. Most Tumski powstał w latach 1888-1889 a jego drewniana konstrukcja została zastąpiona stalową. Przy wejściu witają nas figury patronów Wrocławia: św. Jana Chrzciciela i św. Jadwigi obecnie poddawane renowacji. Most prowadzi na Ostrów Tumski będący najstarszą częścią Wrocławia notowaną już w XIII wieku. W kałuży odbija się kościół NMP, przy którym stoi pomnik kardynała Bolesława Kominka autora słynnego Orędzia biskupów polskich do ich niemieckich braci w Chrystusowym urzędzie pasterskim wystosowanego w 1965 roku, które stało się pierwszym krokiem do normalizacji stosunków polsko-niemieckich po II wojnie światowej. Monument mierzy 4,35 metra i waży dwie tony. Autorem figury jest rzeźbiarz profesor ASP w Gdańsku Sławoj Ostrowski. Kardynał trzyma w dłoniach gołębia, symbol pokoju i listu biskupów polskich do niemieckich. Pod nim widnieje napis w języku polskim i niemieckim: Przebaczamy i prosimy o przebaczenie. Podobno po 3 dniach napis „spłynął”, gdyż był zbyt słabo przyklejony, ale jak widać jest już na swoim miejscu.
Bulwarem kardynała Stefana Wyszyńskiego z widokiem na most i Ostrów Tumski … ... przechodzimy przez pierwszy południowy Most Młyński łączący wyspę Piaskową i Młyńską, aby stanąć na kamiennym balkonie będącym punktem widokowym, na którym wsparte są dwie kratownice przęseł w kształcie łuku. Kamieniarka mostów, tutaj widoczna balustrada, wykonana jest z granitu i piaskowca. Została ozdobiona ornamentem w formie czterolistnej koniczyny. Widzimy też piękną ażurową żeliwną poręcz. Zbaczamy na chwilę na wyspę Bielarską, z której widać restaurację Barkę Tumską mogącą stać się, dla strudzonych spacerem, dobrym miejscem na odpoczynek przy małym co nieco. Widok na południowy Most Młyński i młyn, od którego wzięła się jego nazwa. Mosty Młyńskie zostały  zbudowane na nowo w wersji stalowej 1885 roku. Poprowadzono po nich pierwszą wrocławską linię tramwaju elektrycznego. Miały swoich poprzedników nazywanych Mostami Przedtumskimi a wcześniej Bożego Ciała. Młyn Maria będący tłem dla mostu liczy 600 lat. Obecnie nie pełni swojej funkcji tylko mieszczą się w nim mieszkania prywatne. Spoglądając w przeciwną stronę  widzimy kościół św. Marcina, który był częścią zamku piastowskiego i obecnie jest jedyną ocalałą budowlą całego zamkowego założenia. Zbudowany został z cegły w XIII w. jako dwupoziomowy. Obecnie dolny poziom jest zagłębiony poniżej terenu ze względu na podniesienie o kilka merów terenu wokół niego.
Przy kościele stoi pomnik papieża św. Jana XXIII. Na wyspie Piaskowej znajduje się mijany już przez nas kościół pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny ufundowany  w XII wieku przez rodzinę Włostowiców (jeden z 77, o czym wcześniej wspomniałam). Został on wzniesiony w stylu romańskim, a obecna świątynia w formie gotyckiej trójnawowej hali pochodzi z XIV wieku.
Zacytuję za wikipedią, że: „Nazwa wyspy wywodzi się od znajdującego się na niej kościoła Najświętszej Marii Panny na Piasku-łacińskie wezwanie kościoła brzmi bowiem Sancta Maria in Arena i pochodzi od rzymskiego kościoła św. Marii zbudowanego w miejscu dawnego cyrku. W czasach rzymskich cyrk wysypany był piaskiem, który po łacinie nazywa się właśnie (h)arena.” Zostawiamy za sobą kościół św. Marcina, jeszcze raz spoglądamy na kościół NMP leżący po drugiej stronie Odry i udajemy się, przechodząc koło kościoła św. Krzyża i św. Bartłomieja oraz kościoła św. Piotra i Pawła, na główną ulicę Ostrowa Tumskiego ulicę Katedralną, aby … ... spojrzeć na charakterystyczny obrazek najstarszej części Wrocławia z kolejnym kościołem w tle, dokładnie katedrą św. Jana Chrzciciela. W tym miejscu Wrocławia na 1 m2 przypada chyba największa liczba świątyń. Niestety nie zawsze wszystkie światła tak pięknie podkreślają urok budowli. Często zapalona jest tylko część z nich. W drodze do katedry zatrzymujemy się przy figurze św. Jana Nepomucena, którą widzimy na tle gotyckiego unikatowego dwupoziomowego kościoła św. Bartłomieja i św. Krzyża. Dwukondygnacyjny podobno dlatego, że przy wykonywaniu fundamentów wykopano korzeń przypominający kształtem Jezusa Chrystusa oraz dwie postacie przy nim klęczące. Kościół był wznoszony pod wezwaniem św. Bartłomieja, ale uwzględniono to wydarzenie i powstała budowla z dwoma poziomami. Spacerujemy w kierunku katedry, budowli bez której trudno wyobrazić sobie Ostrów Tumski. Jej początki sięgają połowy X wieku, ale ostateczny kształt pochodzi z XIV wieku. Obecna świątynia jest czwartą z kolei budowlą stojącą w tym miejscu. Na placu Katedralnym za plecami czają się cienie.
Całe szczęście to tylko cień rzeźby Maryi w towarzystwie 97-metrowych wież, które w 1945 roku zostały zniszczone, tak jak i katedra. W sierpniu 1991 roku zwieńczono je 40-metrowymi hełmami wykonanymi według projektu architekta profesora Edmunda Małachowicza, który 40 lat opiekował się katedrą. Obecnie miedziane hełmy nabrały pięknej patynowanej zielonej barwy i czają się na nas nawet w kałużach. A może zadają pytanie: Lustereczko powiedz przecie, kto jest najpiękniejszy na świecie? Wchodzimy do wnętrza katedry dostępnej do zwiedzania tylko wtedy, gdy nie są w niej odprawiane msze. Możemy w niej podziwiać szafkowy ołtarz pochodzący ze szkoły Wita Stwosza wykonany w 1522 roku i przywieziony z kościoła w Lubinie. ... Okrążamy katedrę zgodnie z ruchem wskazówek zegara i w tym czasie kilka słów o jej bryle. Jest ona bazyliką trójnawową z ambitem czyli przejściem wokół prezbiterium za ołtarzem głównym. Bryłę świątyni wzbogaca 18 kaplic, zakrystia i dwie kruchty. Katedra posiada 4 wieże, z których północno-zachodnia jest dostępna dla zwiedzających od maja do października i warto wjechać windą na jej szczyt, aby popodziwiać panoramę Wrocławia.
Od północnej strony katedry niewielki kościół św. Idziego, który jest najstarszym czynnym kościołem w mieście i w 100 % zachowaną budowlą romańską powstałą na początku XIII wieku.
Łączy go z późnogotyckim Domem Kapituły ceglana arkada zwana Bramą Kluskową? Skąd ta nazwa? Wyjaśnia to legenda: W podwrocławskiej miejscowości żył chłop Konrad wraz z żoną Agnieszką, która znana była w całej okolicy z wyrobu najlepszych śląskich klusek. Niestety, kobieta zmarła na dżumę, a Konrad od tego czasu zaczął marnieć w oczach, gdyż nic mu nie smakowało i tęsknił za przysmakiem przygotowywanym przez żonę. Pewnego dnia pojechał do Wrocławia i trafił w pobliże kościoła św. Idziego, gdzie zasnął. Przyśniła mu się żona i obiecała dostarczać codziennie garniec klusek, jeśli zawsze na jego dnie zostawi jedną. Konrad po przebudzeniu zobaczył kociołek pełen klusek. Zaczął je jeść i gdy sięgnął po ostatnią, pomimo warunku jaki musiał spełnić, ta uciekła przed nim i znalazła się na szczycie arkady, gdzie zamieniła się w kamień. Ludzie, którzy obserwowali to zdarzenie nazwali malowniczą arkadę Bramą Kluskową. A kluskę na jej szczycie możemy oglądać do dnia dzisiejszego. Teraz widzimy katedrę od strony wschodniej z barokowymi kaplicami św. Elżbiety i Bożego Ciała zwaną także Elektorską oraz gotycką kaplicą Mariacką znajdującą się na osi katedry. Idąc dalej spoglądamy na południową elewację katedry z pięknymi witrażami przedstawiającymi postacie św. Jadwigi, św. Jana Sarkandra, św. Alberta Chmielowskiego, NMP ze św. Maksymilianem Kolbe według projektu współczesnych artystów Krystyny i Stanisława Pękalskich. Widok na plac Katedralny.
Podświetlona figura Najświętszej Maryi Panny z Dzieciątkiem. Znów idziemy wzdłuż południowej strony katedry na ul. Świętego Józefa, aby na jej końcu spojrzeć na wieże świątyń starego miasta i ich odbicia w nurcie Odry. Kierując się w stronę mostu Pokoju widzimy też most Grunwaldzki, od którego rozpoczęliśmy nasz spacer. Po drugiej stronie Odry neorenesansowe Muzeum Narodowe. Znajdują się w nim cenne zbiory sztuki średniowiecznej oraz ciekawa kolekcja polskiej sztuki współczesnej, którą możemy oglądać w godzinach 10:00 - 16:00, oprócz poniedziałku. Jeszcze jedno ujęcie muzeum i … ... spacer kończymy widokiem na most Grunwaldzki, którego nazwa funkcjonuje od 1945 roku. Wcześniej zwany był mostem Wolności i Cesarskim od cesarza Wilhelma II, który uroczyście otworzył go 10 października 1910 roku.
Mapka z zaznaczoną trasą, którą przeszliśmy wirtualnie, a którą możecie przebyć w realu w czasie dwóch godzin, do czego zachęcam dziękując za spędzony ze mną czas. Koło Urzędu Wojewódzkiego jest duży parking (połowa płatna, połowa nie), na którym możecie zostawić samochód.

najbliższe galerie:

 
Wrocław Muzeum Przyrodnicze
1pix użytkownik kabaczek odległość 0 km 1pix
Wrocław - Nocny spacer.
1pix użytkownik wmp57 odległość 0 km 1pix
Ogród Botaniczny Uniwersytetu Wrocławskiego.
1pix użytkownik dispar odległość 0 km 1pix
Wroclaw ogród botaniczny
1pix użytkownik elise odległość 0 km 1pix
Wrocław - spacer
1pix użytkownik robson odległość 0 km 1pix
Wrocław miasto świątyń różnych wyznań.
1pix użytkownik elise odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (96):

 
harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 02.10.2017 09:49

Jasko, to była totalna amatorszczyzna, odwaga, wręcz głupota porywać się z prawie zerową wiedzą na temat nocnej fotografii na tego typu zdjęcia :)
Jak to mówią "do odważnych świat należy", więc w tym przypadku odwaga zaprocentowała, bo zakochałam się w nocnym fotografowaniu :)
Dziękuję za miły komentarz, za "chapeau bas", które mam nadzieję będzie na miejscu przy kolejnej prezentacji ze Stolicy Dolnego Śląska ;)
Pozdrawiam :)

jasko227 użytkownik jasko227(wpisów:733) dodano 29.09.2017 16:36

musiałem zajrzeć do galerii o której wspomniałaś ... jak na kogoś kto raczkował w nocnej fotografii to efekt jest porażający ... w zasadzie przedkomentatorzy ( nowe słowo ) użyli już chyba wszystkich epitetów do opisania tego dzieła,więc wypada mi tylko stwierdzić ... chapeau bas !!

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 15.12.2014 10:31

Martyna, dziękuję :)
I Ty dołożyłaś się do ilości komentarzy ;)

martyna użytkownik martyna(wpisów:943) dodano 13.12.2014 16:07

o rajusiu, ile tu komentarzy ;) GRATULACJE Harmony !!!!!!!!!!!! ;)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 12.12.2014 18:21

Kordula, pięknie dziękuję :)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6139) dodano 12.12.2014 16:49

Gratuluje harmony:))

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 10.12.2014 10:24

Skuza, witaj miłośniczko Wrocławia :)
Budujące pochwały, dziękuję. A przewodnik po Wrocławiu to na razie dla Was Obieżyświatów będę tworzyć ;)
Pozdrawiam serdecznie :)

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 09.12.2014 16:06

Galeria bardzo ciesząca moje oko.Przyznaje, ze jestem miłośniczką Wrocławia,ale w takiej odsłonię miasta jeszcze nie widzialam.Świetne ujęcia,fachowo opisane...przewodnik możesz już zacząć pisać:)))Pozdrawiam serdecznie:)

Gratuluje GT:)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 09.12.2014 13:38

Iwonka, jak tylko będziesz miała chwilę, to wrzuć nocne fotki. Lubię je ostatnio oglądać :)
Pozdrawiam :)

iwonka55 użytkownik iwonka55(wpisów:626) dodano 08.12.2014 21:31

Harmony, mam trochę nocnych zdjęć, nawet z Wrocławia, przy okazji coś wkleję, pozdrawiam

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 08.12.2014 21:14

Dispar, dziękuję za tyle pochwał !:)
Poczytuje sobie za ogromny sukces przekonanie Ciebie do zakupu statywu :) Zapewniam, że to świetna wciągająca zabawa, której efekty może niebawem nam pokażesz.
Pozdrawiam :)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 08.12.2014 21:11

Andred, dzięki wielkie :)
Mówisz, że moje zdjęcia jak dobra muzyka ? Zaczynają podobać się po kolejnym przesłuchaniu, znaczy obejrzeniu ;)
Również pozdrawiam :)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 08.12.2014 21:08

Lucy56, takie banały miło czytać, więc proszę, pisz je częściej ;)
Na fontanny dopiero się szykuję.
Dzięki, że zajrzałaś.
Pozdrawiam :)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 08.12.2014 21:07

Elise, jeśli tylko będziesz miała w planach Wrocław, to daj znać :)
Muszę kiedyś sprawdzić czy prawdę piszesz, iż Wrocław ładniejszy od Luksemburga ;)
Pozdrawiam :)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 08.12.2014 19:44

Brawo.
Bardzo dobra robota.
Galeria mocno podobająca.
Jeszcze chyba żadne zdjęcia nie przekonały mnie do zakupu statywu.
A Twoje i owszem.
Wzorcowa galeria.
Pozdrawiam serdecznie:)

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 08.12.2014 19:25

Te zdjęcia są jeszcze lepsze niż jak je oglądałem pierwszy raz. Zaczynam być zazdrosny, ale nie na tyle żeby nie pogratulować GT ;-)
Gratuluję :-)....i pozdrawiam oczywiście,
andred

lucy56 użytkownik lucy56(wpisów:3105) dodano 08.12.2014 19:16

Zabrzmi jak banał ale naprawdę pięknie pokazany Wrocław-lubię miasto i nocą tez podziwiałam ale takich fotek niestety nie mam, za to utrwalone fontanny nocą;)Zasłużona GT.

elise użytkownik elise(wpisów:978) dodano 08.12.2014 19:00

Dodałam Twoja galerie do ulubionych, aby pamiętać o wstępnie umówionym spotkaniu we Wrocławiu po powrocie z Luksemburga. Podglądam Wrocław na kamerze z rynku i jest piękniejszy od Luksemburga. Pozdrawiam

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 08.12.2014 18:14

Paweller, dziękuję i pozdrawiam serdecznie :)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 08.12.2014 18:14

Halszko, bardzo dziękuję za zajrzenie do nocnego Wrocławia i docenienie go :)
Ja też zawsze przywożę mapy i mapki, które już wypływają z szuflady ;)
Pozdrawiam :)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7506) dodano 08.12.2014 16:51

Gratuluję GT i pozdrawiam:)

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 08.12.2014 14:44

Gratulacje!:)) Piękny album z nocnego Wrocławia:)) Dużo ciekawostek oraz pieknych kadrów:))
Ja też jestem zwolenniczką wszelkich map i mapek:) Kupuję i zbieram:) Pozdrawiam:))

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 08.12.2014 14:21

Ależ nie ma za co, zawsze miałem ( i mam) sentyment do map :)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 08.12.2014 14:17

Bartek, dzięki, w końcu ktoś docenił moją najlepszą fotkę 49 ;)
Pozdrawiam :)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 08.12.2014 14:16

Koniczynko, bardzo dziękuję :)

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 08.12.2014 13:17

Fajna 49 , ale inne też niczego sobie :) pozdrawiam

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 08.12.2014 11:37

Harmony, gratulatki!

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 08.12.2014 08:58

Magdaleno, dziękuję :)))

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 08.12.2014 07:39

Gratuluję:-)

irolek użytkownik irolek(wpisów:1008) dodano 06.12.2014 20:49

... super zdjecia ; ))).
POZDRAWIAM

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 06.12.2014 20:00

Irolek, jak mam zinterpretować to "WOW !!!" ?, że się podobało ?;)
Jeśli tak, to dziękuję i cieszy mnie to, jeśli nie to też dziękuję, że zajrzałeś :)
Pozdrawiam :)

irolek użytkownik irolek(wpisów:1008) dodano 06.12.2014 17:39

WOW !!!

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 06.12.2014 11:32

Przemysławie, ja też nie przepadam za wielkimi miastami, ale są wyjątki, do których należy Wrocław.
Najczęściej spędzałam 45 minut w aucie, zżymając się na zakorkowane ulice, aby dotrzeć w fotografowane miejsce. Złość przechodziła, gdy widziałam pięknie podświetlone budowle, miejsca, i gdy udało się wykonać założony plan.
Dziękuję za wizytę i komentarz.
Pozdrawiam :)

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6326) dodano 06.12.2014 11:17

Nie cierpię dużych miast. Ale zdjęcia, nie da się ukryć - dobre...;)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 06.12.2014 11:14

Kordula, zamiast zazdrościć możesz się do nas przyłączyć i z nami spacerować, i podziwiać piękny Wrocław :)
Dziękuję za gratulacje i wymienienie fotek, które wpadły Tobie w oko. Niektóre pokrywają się z moimi typami, co cieszy.
Są takie zdjęcia, których nie wymieniłaś, a które bardzo lubię, może dlatego, że wymagały przedzierania się przez krzaki, albo takiego pomysłu na ujęcie znanego miejsca, którego jeszcze nie widziałam.
Dziękuję za wizytę i pozdrawiam :)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6139) dodano 05.12.2014 21:11

NO cóz moge tylko pozazdrościc Wam dziewczyny spaceru, widoków.
Teraz pogratuluje fotografowi; stworzyłas sliczna nocna galerie:))
6,8,12,17,32,43,48 wpadły mi najbardziej w oko:))
Pozdrawiam Was dziewczyny:))

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 05.12.2014 08:00

Mlochowskijacek, miło, że zajrzałeś do mojego nocnego Wrocławia i że się podoba. Oglądanie go na monitorze, zwłaszcza o tej porze roku, jest bardzo wygodne, ale zdecydowanie więcej przyjemności daje realny spacer. Polecam, bo uzależnia :)
Kolejne prezentacje będą, ale po odbyciu kilku/kilkunastu wycieczek po naszym mieście.
Pozdrawiam :)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 05.12.2014 07:54

Elise, no proszę, to pewnie bywasz od czasu do czasu w stolicy Dolnego Śląska. Daj znać, gdy będziesz miała w planach odwiedzenie Wrocławia, może uda nam się zorganizować choć małe spotkanie Obieżyświatów.
Statyw jest zdecydowanie potrzebny do zdjęć nocnych, chyba, że dysponuje się świetnym sprzętem-aparatem, gdzie można ustawić bardzo wysoką wartość ISO, a tym samym skrócić czas naświetlania do minimum, bez szkody na jakości zdjęcia.
Pozdrawiam :)

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 05.12.2014 01:44

Harmony, tak pięknie pokazałaś nocny Wrocław, że zamiast iść na spacer po Ostrowie Tumskim wolałem usiąść przy kompie i obejrzeć Twoją galerię. Czekam na następne !

elise użytkownik elise(wpisów:978) dodano 04.12.2014 20:15

Wrocław znam, bo tam mieszka moja córka. Trzeba zrobić spotkanie Obieźyswiatów. Chciałabym robić tak piękne zdjęcia nocą. Czasy naświetlenia są długie i jak pisałaś niezbędny jest statyw. Pozdrawiam.

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 04.12.2014 19:53

Gabi, trzymam za słowo, bo co dwie to nie jedna, no i zdecydowanie weselej :)
W czasie zimy opracujemy plan miejsc godnych odwiedzenia.

gabi użytkownik gabi(wpisów:2692) dodano 04.12.2014 16:14

Renata, obiecuję, wiesz, ze będę Ci towarzyszyć, a na wiosnę Zamek Książ, Krasków albo coś innego w okolicy, jest na Dolnym Sląsku co robić, a w duecie zdecydowanie weselej,
pozdrawiam

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 04.12.2014 15:44

Gabi, rozmawiałyśmy :) Stawiasz przede mną kolejny, chyba trudniejszy temat i to na forum publicznym, więc nie mam wyjścia i podejmuję go pod warunkiem, że będziesz mi towarzyszyć od czasu do czasu w eskapadach z aparatem. No i pod warunkiem, że do tych zdjęć będzie odpowiednia sceneria - biały puch.
Pozdrawiam :)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 04.12.2014 15:37

Wielkopolanko, a ja dziękuję za zajrzenie do "mojego" nocnego Wrocławia, na który zarezerwuj sobie w przyszłym roku co najmniej trzy dni.
Koniecznie musisz odbyć wieczorne spacery przede wszystkim na Ostrowie Tumskim, Rynku i w jego okolicach, wejść na kilka punktów widokowych (na katedrę można wjechać) i odwiedzić wrocławskie ogrody.
Pozdrawiam serdecznie :)

gabi użytkownik gabi(wpisów:2692) dodano 04.12.2014 10:57

Renata, czekam na Twoją kolejną prezentację o której rozmawiałyśmy. Pod wdzięcznym tytułem " Wrocław pod śniegową pierzynką". Już teraz wiem, ze stworzysz cos równie ciekawego i pięknego jak Nocny Spacer. Miejmy tylko nadzieję, ze wkrótce spadnie śnieg. Potraktuj ten wpis jako jednoznaczne, nieodwracalne i wiążące zobowiązanie ( tematu jako takiego nie zazdroszczę :) )
pozdr.

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1941) dodano 04.12.2014 10:26

przepraszam mialo być: w przyszłym roku!

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1941) dodano 04.12.2014 10:23

Harmony dzięki za piękną prezentację Wrocławia! cieszę się już na następne! ostatnio przejeżdałam przez Wrocław jadąc do Opola ! wjeżdaliśmy do centrum bo byli zabierani uczestnicy wycieczki z Wrocławia! nawet robiłam trochę zdjęć z autobusu! w tym roku z grupką przyjaciół mamy w planie 2-3 dni Wrocław.
pozdrawiam serdecznie:)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 03.12.2014 21:34

Anek, no nie wiem, zazdrosna będę, bo przystojny, ma trzy piękne składane nogi, smukły i jaki praktyczny ;)
Oj tam, oj tam, jakie daleko? Daleko w Tatry jeździsz, to i do Wrocławia możesz zabłądzić ;)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 03.12.2014 21:32

Nie szkodzi, żeś nie wrocławianka ;)
Dzięki za link do ciekawego artykułu, ale nie skomentuję go, aby cała Polska nie zaczęła myśleć o wrocławianach jako chwalipiętach ;)

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2749) dodano 03.12.2014 21:26

Harmony...hmm a może pozwoliłabyś mi swojego przyjaciela przytulić ha ha. Dzięi, może kiedyś...to miasto ciągnie mnie, tylko kurcze...strasznie daleko...prawie jak Tatry, i sama rozumiesz;) Pozdrawiam

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 03.12.2014 21:20

Niestety nawet w najmniejszej części nie jestem wrocławianką. Mama była warszawianką, a Tato poznaniakiem. Poznali się w czasie okupacji w Warszawie i po ślubie w 1945 r. zamieszkali we Wrocławiu. Po kilku latach przeprowadzili się do Poznania.
Pozdrawiam:-)
P.S. http://wroclaw.naszemiasto.pl/archiwum/polacy-patrza-z-podziwem-na-wroclawian-poznaniacy-chca-byc,1588008,art,t,id,tm.html

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 03.12.2014 20:58

Michal1988, Wrocław jest piękny, tym łatwiej pięknie go przedstawić.
Bardzo dziękuję za komplement, choć znam swoje miejsce w szeregu ;)
Nocna fotografia faktycznie jest bardziej wymagająca, ale daje też dużo satysfakcji.
Miło, że zajrzałeś.
Pozdrawiam :)

michal1988 użytkownik michal1988(wpisów:909) dodano 03.12.2014 20:52

Super kadry harmony :) Wroclaw jest piekny. Twoje zdjecia niezwykle, gdyz nocne kadry sa wymagajace a ty to robisz nie raczkujaco a wrecz profesjonalnie.
Czekam na dalsze kadry :)

Pozdrowienia dla sympatycznych "nocnych fotografek" Wroclawianek :)

Michal

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 03.12.2014 20:51

Magdaleno, dziękuję za dobre słowa, które mobilizują do pracy, bo talent to tylko 5%, reszta ciężka harówka :)
W planach jest Wrocław pod śnieżną pierzynką, więc może uda nam się wyrwać z Gabi z ciepłych domów na sesję fotograficzną.
Magdaleno, to Ty w połowie wrocławianka :)
Pozdrawiam serdecznie :)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 03.12.2014 20:47

Tama, a jak widziałam, latając z aparatem, to coraz większa rzesza turystów zwiedza Wrocław nocą.

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 03.12.2014 20:46

Anek11, zapraszam do Wrocławia na realny spacer w czasie którego mogę zostać Twoim przewodnikiem. Jest tylko jeden warunek: musisz przybyć z "przyjacielem", bo bez niego ciężko wykonać nocne zdjęcia :)
Dziękuję za miłe słowa i pozdrawiam :)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 03.12.2014 20:42

Whisky1979, Wrocławia nie da się nie lubić, choć wieczorne światła dodają mu uroku.
Pozdrawiam :)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 03.12.2014 20:40

Marcin, miło, że wpadłeś na spacer po Wrocławiu.
Pozdrawiam :)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 03.12.2014 20:39

Elise, zgadza się, ale za dnia też wart zwiedzenia.
Pozdrawiam :)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 03.12.2014 20:39

Ak, ślicznie dziękuję i pozdrawiam :)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 03.12.2014 20:37

Gabi, co napisać widząc taki komentarz jak Twój ? Muszę przyznać, że wzruszyłam się przy czytaniu go, choć wiele razy słyszałam komplementy, które zawarłaś we wpisie. Schlebiasz mi niesamowicie, choć wiesz, że dopiero co łyknęłam trochę wiedzy na temat nocnej fotografii i uczę się jej na własnych błędach.
Dużym plusem tego portalu jest możliwość poznania fantastycznych ludzi, do których i Ty się zaliczasz.
Okazałaś się idealną towarzyszką do wieczornych eskapad z aparatem, które będziemy kontynuowały. Zwłaszcza, że wywołujesz mnie do stworzenia kolejnej prezentacji z Wrocławia co z przyjemnością uczynię, bo jak wiesz "wciągnęła" mnie nocna fotografia i nasze miasto, które poznaję na nowo.
Ja też dziękuję naszym dzieciom, że dały radę z matkami zajętymi dobrymi ujęciami :)
Pozdrawiam serdecznie :)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 03.12.2014 20:26

Paniwu, "rosłam" czytając Twój komentarz. Niezmiernie cieszę się, że tak dobrze odebrałaś prezentację z miasta, z którym jesteś związana, tak jak i ja.
Też serdecznie zapraszam do magicznego Wrocławia, którego zakamarki dalej będę penetrowała, zwłaszcza w blasku księżyca i latarni.
Dziękuję za odwiedziny i pozdrawiam :)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 03.12.2014 20:08

Markopol, to masz tak jak ja, też lubię Wrocław :)
Miło słyszeć, że jestem dobrą przewodniczką, zwłaszcza, że to mój debiut w tej roli, ale bardzo wdzięcznej. Miło też, że moje zdjęcia wywołały uśmiech na Twojej twarzy :)
W oceanarium jeszcze nie byłam, gdyż czekam na przetoczenie się dzikich tłumów.
Pozdrawiam równie serdecznie :)

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 03.12.2014 20:05

Z duuużym smakiem skomponowane kadry:-)
Dobre masz oko.
Jeśli to Twoje początki z nocną fotografią, to zdolniacha z Ciebie.
Fajnie, że umówiłyście się z Gabi i że jeszcze dzieci Wam towarzyszyły.
Wybierzcie się znowu na łażenie po mieście ze statywami, jak śnieg spadnie.
Wrocław jest pięknym miastem. Gdyby mój Dziadek żył dłużej, to może bym się w nim urodziła. Rodzice mieszkali na Różance i mój starszy brat urodził się we Wrocławiu. Potem Rodzice przeprowadzili się do miasta rodzinnego Taty i jestem poznanianką.
Pozdrawiam:-)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 03.12.2014 20:04

Andred, same niewiadome, bo nie wiem kiedy wyrosnę z raczkowania, ile trwa ten etap. Nie wiem co będzie potem, na co pozwoli mi sprzęt i moje własne ograniczenia. Póki co jestem wdzięczna Gabi za pokazanie mi świata nocnej fotografii, która mnie pochłonęła :)
Dziękuję i pozdrawiam serdecznie :)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 03.12.2014 20:02

Mariof, moja kałuża była za blisko katedry, więc aby ująć i odbicie i katedrę musiałabym upaść na bruk ;)
Dzięki, że zajrzałeś i zapraszam na dłużej do Wrocławia.
Pozdrawiam :)

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 03.12.2014 19:51

Znam te miejsca i z nocnym spojrzeniem. Nocny spacer po takim Wrocławiu to obowiązek każdego tam turysty :)

anek11 użytkownik anek11(wpisów:2749) dodano 03.12.2014 17:34

jejku, po prostu...chce z takim przewodnikiem chodzić po mieście, pięknie ukazany Wrocław. A zdjęcia nocne świetne, aż zaczęłam myśleć o statywie;) Pozdrawiam

woja użytkownik woja(wpisów:566) dodano 03.12.2014 16:27

Harmony, dzięki. Przed chwilą odkryłem, że mogę tworzyć galerie, tylko nie mogę edytować starych. Właśnie coś tworzę, zobaczymy czy wszystko pójdzie OK.
W razie niepowodzenia spróbuję ponownie, korzystając z Waszych rad.

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 03.12.2014 16:07

Achernar, dziękuję i zapraszam do Wrocławia o każdej porze.
Pozdrawiam :)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 03.12.2014 15:58

Woja, no ... dopiero zaczynam i podoba mi się nocne focenie :)
Zima idzie, więc korzonków raczej nie wypuszczą ;), ale zrób tak: wpisz swój nick w szukaj i wtedy wejdziesz na swój profil i będziesz mógł edytować. Ja tak zrobiłam za radą Elise. Poza tym zauważyłam, że pod Windows 8.1 nie mam problemu z wejściem na swoje konto.
Pozdrawiam :)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 03.12.2014 15:55

Tama, już pewnie jesteś w drodze do Wrocławia ;)
Zapraszam, bo Wrocław na żywo jeszcze ładniejszy niż na moich zdjęciach, a poza tym pokazałam tylko niewielką jego część.
Dziękuję za miłe słowa, starałam się, a rzeka i kałuże mi w tym pomagały, także duchy, ale to zasługa statywu, że zechciały się ujawnić choć przez moment ;)
Pozdrawiam :)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 03.12.2014 15:52

Koniczynko, szczęka już na miejscu ;)? Miło mi czytać Twój wpis, bo to znaczy, że praca włożona w stworzenie galerii nie poszła na marne.
Zapraszam na sesję fotograficzną do Wrocławia, w trójkę wieczorową porą będzie raźniej :)
Udam, że nie wiem o co chodzi z tym kunsztem, gdyż dopiero się uczę, najczęściej na własnych błędach, jak dobrze wykonać nocne zdjęcia. A jak się udaje, to frajda z tego wielka.
Pozdrawiam :)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 03.12.2014 15:48

Śnieżko, ślicznie dziękuję, ale chcę zauważyć, że popełniłaś i przedstawiłaś nam równie śliczne nocne fotki w ostatniej galerii z Barcelony :)
Dziękuję też za docenienie części opisowej, gdyż tekst zawiera sporo danych historycznych co może nużyć, ale skoro super się czyta, to znaczy, że nie zamęczyłam ;)
Nabyłam statyw, który prawie nic nie waży jedynie kilogram, więc polecam. Można zapomnieć, że się go nosi.

Zgadza się, ja i Gabi mamy możliwość, jeśli tylko zechcemy, podziwiać Wrocław od rana do nocy i go promować.
Wcześniej zrobiła to Gabi pokazując nam wrocławskie jarmarki w pięknie zobrazowanych i interesująco opisanych prezentacjach.
Obecnie trwa jeden z nich bożonarodzeniowy, na który warto wybrać się do stolicy Dolnego Śląska.
Pozdrawiam :)

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 03.12.2014 15:03

Harmony, wróciłam, aby jeszcze raz obejrzeć tę magiczną galerię z Wrocławia.

Gabi, jak ja Tobie zazdroszczę, że mogłaś uczestniczyć w tym plenerze i choć trochę podpatrzeć kunsztu fotografowania.

Babeczki, pozdrawiam Was obie i proszę o więcej relacji z tych nocnych wrocławskich eskapad.

whisky1979 użytkownik whisky1979(wpisów:124) dodano 03.12.2014 14:25

Wrocław w pięknej wieczornej odsłonie. Choć to miasto lubę o każdej porze :)

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 03.12.2014 14:09

bardzo przyjemny wieczorny spacer.

elise użytkownik elise(wpisów:978) dodano 03.12.2014 13:35

Fotogeniczny jest Wrocław nocą. Pozdrawiam

ak użytkownik ak(wpisów:6355) dodano 03.12.2014 11:30

wieczorne śliczności :)

gabi użytkownik gabi(wpisów:2692) dodano 03.12.2014 10:37

Renata, co napisać widząc taką nocną prezentację? oczywiście, ze znam te zdjęcia, dreptałam przecież za Tobą jak sztubak. Żywcem małpowałam po Tobie kadry na jakie sama nigdy bym nie wpadła. Twoja fotograficzna fantazja, umiejętność wyszukiwania przepięknych, unikatowych, klimatycznych niuansów i połączeń jest rzadkim darem. W połączeniu z doskonale opanowanym warsztatem zaowocowało to takim albumem. Bo to jest album nie galeria. Godny naszego miasta jak żaden inny. Wiem, ze masz materiał na kolejne nocne prezentacje, czekam na inne odsłony naszego pięknego miasta i na następne wspólne plenery.
Dodam jeszcze tylko, ze należą się tez podziękowania naszym dzieciom, za to, ze tak dzielnie zmęczyły z nami raz jedną z sesji,
pozdr.
Gabi

paniwu użytkownik paniwu(wpisów:657) dodano 03.12.2014 10:13

Wrocław - miasto mojego życia, pokazałaś go przepięknie, a szczególnie nocą. Ja, mieszkanka Wrocławia jestem pod wrażeniem. Na Twój debiut ze statywem brakuje mi po prostu skali. Wszystkie zdjęcia są pełne uroku, tajemniczych cieni oraz blasku księżyca i nastrojowych latarni. Gorąco polecam Wrocław, o każdej porze dnia i roku. Jest naprawdę fotogeniczny. Z podziwem wielkim pozdrawiam serdecznie i zapraszam do Wrocławia w inne ciekawe i piękne miejsca.

markopol użytkownik markopol(wpisów:1492) - Użytkownik usunięty. dodano 03.12.2014 09:19

Jak ja lubię Wrocław, miasto ma to coś co mnie tu ciągnie. Często odwiedzam to miasto, pozytywnie na mnie działa.
Jesteś bardzo dobrą przewodniczką, a i fotki piękne pokazałaś.Aż mi się gębusia ucieszyła :):):)
A czy byłaś w Zoo w oceanarium ?,ciekaw jestem jak wyglada.
Pozdrawiam serdecznie, również Ciebie Gabi :):):)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 03.12.2014 08:34

Paweller, zgadza się, oświetlone miasta wyglądają niesamowicie i czasami lepiej niż w świetle dziennym.
Zapraszam do Wrocławia, bo można w nim porobić nocne zdjęcia, a przede wszystkim wejść na 5 punktów widokowych, z których będziesz miał ulubione widoki z góry :)
Miło, że zajrzałeś. Pozdrawiam :)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 03.12.2014 08:30

Iwonka55, dziękuję, zwłaszcza, że dopiero zaczęłam zabawę z nocnymi zdjęciami.
Skoro lubisz nocne spacery to może masz nam co pokazać ?
Pozdrawiam :)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2791) dodano 03.12.2014 08:28

Rozmusiaki, bardzo dziękuję. Nie pękaj z zazdrości, tylko łap wieczorem za statyw i ruszaj w miasto, a też możesz mieć takie efekty jak ja.
Miło było stać się na chwilę przewodniczką po pięknym Wrocławiu do którego zapraszam :)
Pozdrawiam :)

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 03.12.2014 00:16

Powtórzę to co inni już zauważyli, że jak tak mają wyglądać zdjęcia raczkującego fotografa nocnego, to jak będą wyglądały jak już z tego raczkowania wyrośniesz?
Mnie się szczególnie podoba, ponieważ bardzo lubię nocne zdjęcia, a we Wrocławiu jest co pokazać.
Dobra robota i dobrze, że Gabi Cię namówiła ;-)
Pozdrawiam,
andred

mariof użytkownik mariof(wpisów:58) - Użytkownik usunięty. dodano 03.12.2014 00:04

no no no, bardzo ładna ta galeryjka :)- zdjęcie 32 chciałem zrobić podobnie-lecz tak by było widac i odbicie w kałuży i kościół-średnio mi wyszło

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5604) dodano 02.12.2014 22:22

Bardzo ładna, nocna prezentacja Wrocławia, który na pewno wart jest wizyty o każdej porze. Pozdrawiam. :)

woja użytkownik woja(wpisów:566) dodano 02.12.2014 22:18

No, no... raczkująca nocna fotografia??
PS. Jak Wy dodajecie te galerie, bo coś tam wreszcie przygotowałem i boję się, że mi zdjęcia korzonki wypuszczą:-)
Pozdrawiam

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 02.12.2014 21:57

Wyciągam walizkę i jadę do Wrocławia, koniecznie na noc ;) Ale nie będę spała, ja chcę to zobaczyć :)
Zdjęcia super, kadry przemyślane i te odbicia w rzece czy w kałużach, oj tak tak. Bardzo na tak :)
Pomysł zakupu statywu trafiony, nawet duchy się pokazały.
Pozdrawiam :)

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 02.12.2014 21:40

Harmony, opadła mi szczęka!!!
Ty i aparat to jedno, oczy Twoje potrafią dostrzec każdy detal, napotkany na swej drodze. Opisałaś tę galerię w ten sposób, że w niektórych momentach poczułam się tak, jak gdybyś idąc przede mną, oświetlała te budynki za pomocą czarodziejskiej różdżki.
Jedna dyszka to za mało!
Pozdrawiam serdecznie.

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3412) dodano 02.12.2014 21:39

Aaaaa, i wiesz co jeszcze? Super się to czyta!

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3412) dodano 02.12.2014 21:39

Śli-czo-ta!!! Chciałabym tak umieć. I jeszcze bym chciała mieć statyw, ale tylko taki, który nic nie waży;) Najlepiej wbudowany w rękach;)

Ty i Gabi mieszkacie w cudnym mieście i cudnie je potraficie zapromować. Ja byłam we Wrocławiu turystycznie kilka lat temu, gdzieś w środku sezonu turystycznego. Resztkami sił wybraliśmy się wtedy na wieczorny spacer po Ostrowie Tumskim, a gdy tylko tam dotarliśmy, siły same wróciły. Ostrów wyglądał tak pięknie, jak na Twoich fotkach. Najbardziej mnie wtedy zdziwiło to, że w dzień tam były tłumy ludzi, a nocą - pustki. I ten spokój, brak ludzi był magiczny.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7506) dodano 02.12.2014 21:33

Ja należę do tych, co chcą się tam wybrać ..., i pewnie kiedyś się wybiorę:) Swego czasu biegałem wieczorami po różnych miastach Europy i cykałem fotki, oświetlone wyglądają mega fajnie, na pewno bardziej mi się podobają niż w dzień, nawet porównałbym to do widoków z góry:))) Super fotki ..., pozdrawiam:)

iwonka55 użytkownik iwonka55(wpisów:626) dodano 02.12.2014 21:31

Harmony, jak na raczkującą nocną fotografię, to raczkujesz bardzo ładnie. Ładny spacer i zdjęcia.
Ja też lubię nocne spacery.

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4811) dodano 02.12.2014 21:31

Harmony,aż pękam z zazdrości widząc tak świetny album !
Balsam dla duszy,a świat od razu robi się piękniejszy z taką przewodniczką :)
Pierwsza liga !
Pozdrowionka :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!