m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (33):

 
Mirów i Bobolice. Orle gniazda środkowej Jury. Do sąsiedniego zamku w Bobolicach prowadzi czerwony szlak. Podąża on niewysokimi, słabo zarośniętymi wzgórkami, na których gdzieniegdzie wyrastają wapienne skałki. Ze szczytów wzgórz często widać wypiętrzoną sylwetkę zamku w Mirowie lub ścianę twierdzy w Bobolicach. Z jednego miejsca, gdzieś pośrodku trasy, można dostrzec oba zamki na raz. Po niedługim marszu docieramy pod górkę w Bobolicach. Druga z jurajskich warowni została założona na znacznie wyższym wzgórzu, którego wysokość sięga aż 380 m. Wzgórze to również wieńczą wapienne skały, ale zamek obejmuje teren także poza nimi. Na skałach znajduje się tylko jego najstarsza część z półkolistą basztą i częścią mieszkalną. Poniżej przebiegają mury obwodowe, które wyznaczają czubek wzgórza. Zamek w Bobolicach powstał zapewne wcześniej niż ten w Mirowie. Już Jan Długosz i Janko z Czarnkowa potwierdzili jego budowę przez Kazimierza Wielkiego, a następnie przechodzenie zamku z rąk do rąk w końcu XIV wieku. Przez pewien czas miał go Ludwik Węgierski, następnie od 1370 roku Władysław Opolczyk, a w 1391 roku Władysław Jagiełło przyłączył go do sieci zamków obronnych na Jurze. Podobnie jak Mirów, także i Bobolice utraciły w końcu XV wieku znaczenie obronne.
Od tego czasu zamek stał się własnością rodów prywatnych, które potrzebowały także warowni, lecz nigdy nie odpierały potężnych ataków obcych wojsk. Rezydowali tu m.in. Chodakowscy, Męcińscy i Myszkowscy. Prawdopodobnie zamek został zniszczony podczas wojen szwedzkich w połowie XVII wieku. Jednak jeszcze około 1700 roku był on wykorzystywany do celów mieszkalnych przez lokalnego dzierżawcę J. Rutkowskiego. Był to zapewne ostatni właściciel bobolickiego zamku. Potem warownia została zupełnie opuszczona i popadła w ruinę. Do dziś zachowało się z niej mniej niż z sąsiedniego Mirowa. Prawie w ogóle nie ostały się mury obwodowe zamku. Z części mieszkalnej pozostała jedna charakterystyczna, stojąca nad urwiskiem ściana z dużą ilością okien. Można także zobaczyć fragmenty półkolistej baszty w narożniku północnym. Z zamkami w Bobolicach i Mirowie łączy się także legenda o dwóch braciach.
Pierwszy, ten z Bobolic, przywiózł z wojennej wyprawy na Rusi, skarby i piękną dziewczynę. Drugi czekał na niego o chlebie i wodzie. Skarbami się podzielili, a o to, kto poślubi dziewczynę, ciągnęli losy. Wygrał brat z Bobolic, chociaż dziewczyna pokochała pana na Mirowie. Również brat z Mirowa nie dał za wygraną i spotykał się z nią w podziemiach pomiędzy zamkami. W końcu sprawa się wydała, pan z Bobolic zabił brata, a żonę zamurował w lochach. Dziś po podziemnym korytarzu nie ma żadnych śladów. W pobliżu Zamku Bobolice znajduje się pensjonat oraz...
Hotel i Restauracja, która serwuje całkiem niezłe dania. W bezpośrednim sąsiedztwie Zamku Bobolice zobaczyć można piękny wapienny ostaniec. Ostaniec skalny powstał 100 milionów lat temu w okresie Jury, poprzez procesy wietrzenia i erozji powodowane działaniem wody i wiatru ukształtowała się forma skalna zwana bramą. Do niedawna skała była ukryta w krzakach i przykryta warstwą śmieci. W czasie odbudowy zamku wykarczowano krzaki i uporządkowano teren i dzisiaj możemy podziwiać to cudo natury. Na cześć obecnych właścicieli Zamku Bobolice i okolicznych terenów ostaniec nazwano Bramą Laseckich. Pomiędzy dwoma królewskimi zamkami Bobolice i Mirów rozciąga się 1,5 km garb zwany  Grzędą Mirowską na której rozlokowane są wspaniałe ostańce licznie odwiedzane przez wspinaczy skałkowych.
Jurajskie zamki w Mirowie i Bobolicach, mimo, że zachowane do dziś w różnym stopniu, zachwycają przede wszystkim swoim malowniczym położeniem. Położone na skalistych wapiennych wzgórzach zamki w Mirowie i w Bobolicach wyglądają niezwykle podczas jesieni. Biel ich ścian kontrastuje wtedy z czerwienią bukowych liści. Jesienna wycieczka do dwóch warowni Kazimierza Wielkiego okazała się bardzo dobrym wyborem. Teren leżący pomiędzy Krakowem i Częstochową, zwany Wyżyną Krakowsko-Częstochowską, to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Kolebka naszej kultury. To niemal idealny teren na krótki jednodniowy wypad w Jurę w ciepły październikowy dzień. Mirów i Bobolice - tych dwóch warowni nie sposób opisywać oddzielnie, gdyż odległość między nimi wynosi zaledwie 1,5 km, a Mirowskie Skały zespalają je w nierozerwalną całość.
Większość zamków i ruin zobaczyć można wędrując czerwonym Szlakiem Orlich Gniazd, lub uzupełniającym go niebieskim Szlakiem Warowni Jurajskich. To jeden z najbogatszych w zamki regionów w Polsce. Dziękuję za wspólne spędzenie czasu.

najbliższe galerie:

 
Polska_2015 - BOBOLICE/odbudowane Orle Gniazdo
1pix użytkownik charlie odległość 0 km 1pix
 Rowerem po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej
1pix użytkownik szy odległość 0 km 1pix
Szlakiem Orlich Gniazd- Siewierz,  Morsko,  Mirów,  Bobolice
1pix użytkownik popekpawel odległość 0 km 1pix
POLSKA Zamek w Bobolicach
1pix użytkownik paweller75 odległość 0 km 1pix
Polska - Jura Krakowsko-Częstochowska - Bobolice, Mirów
1pix użytkownik maria37 odległość 0 km 1pix
Zamki PL -  Bobolice
1pix użytkownik ak odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (13):

 
sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3507) dodano 09.12.2014 21:56

To jest kolejne świetne miejsce, którego nie znam. Bardzo ładne miałaś, ciepłe światełko na końcowych zdjęciach.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4325) dodano 09.12.2014 21:52

skuza - Dziękuję. Będzie jeszcze Góra Zborów i Ogrodzieniec. Zapraszam do oglądania dalszego ciągu Orlich Gniazd i przepięknej Jury.
Pozdrawiam serdecznie.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4325) dodano 09.12.2014 21:50

bartekplk - No właśnie ja też wybrałam się w ramach przypomnienia i nie żałuję. Wiele się zmieniło.
Pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4325) dodano 09.12.2014 21:49

elise - W cyklu galerii Orlich Gniazd mam Mirów, Bobolice i Ogrodzieniec. Wcześniej pokazałam Ojcowski Park. Jutro chyba będzie Góra Zborów i jaskinia głęboka.Miło mi, że mogę Cię zabrać w miejsca, w których nie byłaś. Zapraszam serdecznie.
Serdecznie pozdrawiam:)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4325) dodano 09.12.2014 21:46

dispar - a ja zahaczyłam jeszcze o Ogrodzieniec :)
Dzięki, że wpadłeś do mojej skromnej galerii.
Serdecznie pozdrawiam.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4325) dodano 09.12.2014 21:44

rozmusiaki -Marcin,rozumiem Cię, jeśli chodzi o brak zdjęć z pewnych miejsc. Też tak mam, że zaczynam szukać i okazuje się, że mam ze trzy zdjęcia lub wcale.Ale zawsze można to nadrobić :)))
Pozdrawiam serdecznie.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4325) dodano 09.12.2014 21:42

achernar-51 - Dzięki, że wpadasz do moich galerii. Miło mi, że przypominam to, co przez lata się zmieniło.
Pozdrawiam.

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 09.12.2014 21:37

Zamek w Bobolicach pamiętam jako ruinę,obecnie pięknie się reprezentuje,bywałam w młodości często w okolicach Olsztyna.Interesujące galerie zapodałaś z Szlaku Orlich Gniazd.
Pozdrawiam:)

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 09.12.2014 21:25

W tej okolicy to w głębokiej podstawówce byłem. Bardzo mi się podobało co pewnie truizmem jest w tych okolicznościach. No cóż trzeba będzie się kiedyś na powtórkę wybrać. Pozdrawiam

elise użytkownik elise(wpisów:988) dodano 09.12.2014 20:41

Piękna a nasza Polska. Ten szlak znam tylko z galerii. Mam mało czasu na zwiedzanie bo pomagam opiekować się wnuczką i to na obczyźnie. Pozdrawiam.

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 09.12.2014 20:26

A ja w obu zamkach byłem całkiem niedawno. Zahaczyłem jeszcze o Olsztyn. Pod zamkiem w Bobolicach nawet spędziłem noc.
Wszystko było w wybitnie szaro-burych okolicznościach pogodowych, ale i tak się podobało.
Pozdrawiam:)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4959) dodano 09.12.2014 20:05

Szlak Orlich Gniazd - przeszedłem kiedyś na piechotę ...
Szlak Orlich Gniazd - objechałem jak dorosłem samochodem ...
Szlak Orlich Gniazd - nie mam żadnych zdjęć ...
Szlak Orlich Gniazd - nieśmiało zacząłem wraz z dziećmi zdobywać na nowo w tym roku ...
Szlak Orlich Gniazd - obiecałem im,że pokażę wszystkie zamki z nim związane :)))
Pozdrawiam .

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5783) dodano 09.12.2014 16:42

Byłem w Bobolicach 20 lat temu i wówczas była to jeszcze ruina. Fajnie, że znalazł sie inwestor, który sfinansował odbudowę i przywrócił zamkowi świetność. Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!