m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Zwiedzanie należy zacząć od wielkiego nieregularnego przedzamcza i dziedzińca turniejowego otoczonego murem oraz rzędem ostańców.Zamek został osadzony pomiędzy istniejącymi formami skalnymi tworzącymi niezwykłe skalne miasto. Ciąg muru przerywają m.in. Dwie siostry i Korkociąg, Wielbłąd, Pies,Skały Basztowe, Sfinks i inne. Za bramą otwiera się dziedziniec, z którego można zejść do piwnic, lub, wspiąwszy się po schodkach, zwiedzić tzw. Zamek Wysoki. Pod względem architektonicznym Zamek w Ogrodzieńcu jest najbardziej interesującą budowlą na całej Wyżynie Krakowsko - Częstochowskiej. Przy jego wznoszeniu nie trzymano się żadnego porządku geometrycznego, ponieważ budowniczowie musieli wykorzystać miejsce na skałach i wśród skał, co wówczas podyktowane było względami obronnymi, a współcześnie decyduje o pięknie krajobrazu. Przechodząc dalej dochodzimy do zamku środkowego. W tej części zamku mieści się m.in. Baszta Kredencerska, poziom sal reprezentacyjnych stołowych, m.in. Sala Kredencerska oraz baszta zwana Wieżą Skazańców. Było to więzienie bez okien i drzwi, do którego spuszczano więźniów na linie i w ten sam sposób dostarczano im jedzenie. Spod Wieży Skazańców można udać się do bastionu-beluard, pełniącego funkcję przede wszystkim obronną, gdyż umieszczone w tej części otwory strzelnicze umożliwiały ostrzeliwanie podjazdu do baszty bramnej. Baszta Kredencerska
Warto wejść na Basztę Kredencerską, gdzie z tarasu roztaczają się przepiękne widoki. Sale reprezentacyjne znajdowały się na drugim piętrze. Układ krużganków był bardzo skomplikowany, ponieważ żaden z nich nie obiegał wokół całego dziedzińca na jednym poziomie. Ta nieregularność nadawała budowli oryginalny i malowniczy wygląd. Ozdobne balustrady, loggie, balkony były zapewne wzorowane na wawelskich. MUZEUM ZAMKOWE umieszczone jest w tzw. lamusie, pod salą kredencerską, przy zejściu do Kurzej Stopy. Znajdują się w nim makiety zamku z czasów jego świetności i stanu obecnego oraz znaleziska archeologiczne z zamku i okolic Góry Birów w Podzamczu. Gród zamkowy znajdował się na tych terenach od zamierzchłych czasów,choć w świetle ostatnich badań i odkryć, uważa się, że pierwotnie drewniana osada mieściła się na pobliskiej górze Birów, gdzie udowodniono istnienie osadnictwa ludzkiego od czasów neolitycznych do wczesnego średniowiecza.
Nazywano ja wówczas „Wilczą Szczęką” ze względu na wyjątkowe walory obronne chroniące przed najazdami książąt czeskich i śląskich (obecnie na Górze Birów znajduje się zrekonstruowana słowiańska drewniana osada z XIII w.)
Splądrowanie i spalenie grodziska podczas najazdu Tatarów w 1241 roku stało się przyczyną wzniesienia nowoczesnego murowanego zamku na najwyższym w okolicy wzniesieniu. Tak rozpoczęła się historia gotyckiego zamku z kamienia wzniesionego prze rycerski ród Włodków herbu Sulima, który do 1470 r. był ich siedzibą rodową.
Dodatkowo zwiedzający mogą zobaczyć film obrazujący codzienne życie na Zamku Ogrodzienieckim w czasach kiedy był magnacką rezydencją. Film pt. Wirtualny zamek Prochownia. Dolne kondygnacje Zamku zajmowały kazamaty ze strzelnicami... Dolne trzy kondygnacje Kurzej Stopy to kazamaty, zabezpieczone grubymi murami, posiadającymi otwory strzelnicze. Są też komnaty podziemne, gdzie mieścił się kiedyś zaawansowany system chłodni. Obok nich znajduje się muzeum lalek.
...a powyżej znajdowała się komnata zwana białogłowską...a jeszcze wyżej bogata sala balowa z przedsionkiem z piękną renesansową umywalką... Pierwotnie była to wieża mieszkalno-obronna. To najstarsza część zamku z trzema zachowanymi w pierwotnym wyglądzie amfiladowo połączonymi izbami. W jednej z nich zachował się łuk dawnego sklepienia kolebkowego. Wyżej znajdowały się jeszcze dwie kondygnacje, po których już dziś nie ma śladu. ...W części mieszkalnej pod dawną sypialnią odkryto tajny pokoik bez okien... Przechodząc współczesną ścieżkę zwiedzania zamku mijamy kuchnię i wchodzimy do skrzydła zachodniego, dwukondygnacyjnego budynku mieszczącego sypialnię Bonera, ubikację oraz gabinet z podręczna biblioteką. Z dziedzińca można było dostać się do wszystkich części zamku dzięki klatkom schodowym częściowo wykutym w skale i sieci krużganków obiegających cały dziedziniec. Wejście do zamku wysokiego początkowo umożliwiały tylko drabiny. Monumentalne ruiny warowni wznoszą się na krawędzi najwyższego szczytu Jury Krakowsko-Częstochowskiej, Góry Janowskiego, osiągającej 515,5 m n.p.m. Bez wątpienia jest dużo prawdy w zachwytach Adolfa Dygasińskiego, który twierdził, że Ogrodzieniec to jedne z najpiękniejszych ruin na świecie. Smutne, że do takiego stanu doprowadziły go nie najazdy wrogów, ale brak opieki i bezmyślność w XIX w. Zamek Ogrodzieniecki w Podzamczu to najbardziej imponujące Orle Gniazdo spośród wszystkich zamków Jury, usytuowany na górze Janowskiego.
Najwyższe wzniesienie Jury (504 m. npm),zbudowany z twardego wapienia i dolomitów przetrwał wieki, będąc długo niezdobytą twierdzą piastowskich orłów na Krakowie, a później kolejnych potężnych i znamienitych magnackich rodów. Pomiędzy Eluardem a Kurzą Stopą powstał dziedziniec gospodarczy, na którym mieściły się warsztaty, magazyny i prawdopodobnie ptaszarnia; wydzielony grubym murem, łączącym te dwie części zamku zwanym murem kurtynowym. Wzdłuż muru biegł krużganek łączący poszczególne komnaty tej części zamku. Na poziomie 4 i 5 piętra umieszczono otwory strzelnicze. Dojazd do dziedzińca gospodarczego był zamknięty niewielką bramą w murze południowym, wzmocnioną żelazną kratą. Góra Birów (z grupą skalną w środkowej części zdjęcia), widok z zamku Ogrodzieniec. Park Miniatur w Ogrodzieńcu, znajdujący się przy ruinach Zamku Ogrodzienieckiego we wsi Podzamcze k. Ogrodzieńca. Park zawiera makiety w skali 1:25 wszystkich zamków i warowni położonych na Szlaku Orlich Gniazd, m.in.:Zamek Lipowiec w Babicach,Zamek w Pieskowej Skale,Warownia w Morsku zwana Zamek „Bąkowiec”,Zamek w Ojcowie,
Zamek Bobolice Makiety zamków i warowni odtworzone zostały zgodnie z prawdą historyczną a samo wykonanie makiet poprzedziły wielomiesięczne poszukiwania i opracowywanie dokumentacji historycznej. Obiekty, które są prezentowane w Parku Miniatur zostały umieszczone w otwartej przestrzeni, ponieważ oprócz samych budowli odtworzono także interesujące ukształtowanie Jury - malownicze doliny i kaniony o spadzistych stokach oraz urwiste skalne ściany, na których usadowione są zamki.W Parku Miniatur można zobaczyć także repliki machin oblężniczych z okresu średniowiecza m.in. katapultę, balistę - rodzaj kuszy na kołach, a także trebusz - efektowną machinę miotającą pociski, przypominającą mechaniczną procę. Prezentowane machiny zostały wykonane w skali 1:1 dzięki czemu pomogą przybliżyć sposoby prowadzenia walk zbrojnych z XIV, XV i XVI w.
Niedawno obok zamku powstał park linowy - ostatnio bardzo popularna forma rozrywki. Kilkadziesiąt metrów powietrznych mostków, kładek, latających belek i zjazdów tyrolskich to zabawa i wyzwanie zarówno dla dorosłych, jak i młodzieży.  Latem w każdy weekend odbywają się tu różne imprezy rozrywkowe, a na przełomie lipca i sierpnia turnieje rycerskie. Obecnie na Górze Birów znajduje się rekonstrukcja grodziska średniowiecznego, zbudowana w 2008 roku.Wiadomo również, że miejsce to zasiedlali przedstawiciele kultury łużyckiej. W wieku IV i V n.e. Górę Birów zamieszkiwały plemiona germańskie (przypuszczalnie Wandalowie) Dookoła zamku wiedzie specjalnie zaprojektowana ścieżka spacerowa (30 min). Fortecę można zobaczyć z różnych perspektyw, a przy okazji mija się kilka ciekawych grup skalnych. Na trasie wyznaczono dwa punkty widokowe i ustawiono kilka tablic dydaktycznych. Nie ulega wątpliwości, ż e w czasach potęgi i znaczenia ogrodzienieckiej rezydencji pomieszczenia mieszkalne musiały być wyposażone i ozdobione niezwykle bogato.
Nie przypadkowo zamek w Podzamczu nazywano „Małym Wawelem”. Można domyślać się tylko, że wymienione w inwentarzu zamku z 1665 roku piece z malowanymi kaflami, marmurowe kominki i posadzki, żelazne okute drzwi czy malowane skrzynie ze skarbca, zdobione balustrady i obrazy w kaplicy dorównywały świetności swym wawelskim odpowiednikom. Góra Birów (461 m n.p.m.) - wzniesienie znajdujące się na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej we wsi Podzamcze koło Ogrodzieńca. Góra posiada charakterystycznie zwieńczenie w postaci niecki otoczonej licznymi ostańcami skalnymi tworzącymi strome urwiska. Dzięki takiemu ukształtowaniu terenu posiadała bardzo dobre cechy obronne. Góra była miejscem osadnictwa wielu różnych kultur. Wokół dziedzińca znajdowały się pomieszczenia magazynowe i gospodarcze zwane sklepikami (np. izby odźwiernego, magazyny hajduckie, spiżarnie z podwójną, ażurową podłogą stanowiącą oryginalny system wentylacji). Dzisiaj w zrekonstruowanych sklepikach można zakupić pamiątki z zamku.W przyziemiu łączącym skrzydło północne ze wschodnim znajdował się unikalny zespół chłodni i piwnic (obecnie znajduje się tam Karczma Rycerska, w której organizowane są na zamówienie średniowieczne biesiady rycerskie). Wjazd na przedzamcze prowadził od strony pn-wsch przez budynek bramny z niewielką fosą. Tuż za wieżą bramną znajdowały się stajnie i wozownia, których fundamenty można zobaczyć jeszcze dzisiaj na terenie przedzamcza. Obecny stan ruin zamku jest efektem prac archeologiczno-konserwatorskich dokonanych przez państwo w latach 1949-1973. Nie daje on jednak rzeczywistego wyobrażenia o wyglądzie tej siedziby magnackiej z okresu jej świetności oraz o znaczeniu rodów, które kolejno nim władały.
Nie wychodźcie za mąż...dyby i basta !!! a może warto...facet w dybach jest bardziej opanowany :) :) :)
Dziękuję za spacer po przepięknych ruinach.

najbliższe galerie:

 
Zamek Ogrodzieniec
1pix użytkownik ryzykant odległość 0 km 1pix
Zamki polskie - Ogrodzieniec
1pix użytkownik ak odległość 0 km 1pix
Jura Krakowsko-Częstochowska   Ogrodzieniec, góra Birów
1pix użytkownik richter odległość 0 km 1pix
Polska_2014 - PODZAMCZE/Ogrodzieniec
1pix użytkownik charlie odległość 0 km 1pix
Zamek Ogrodzieniec - okolica
1pix użytkownik mocar odległość 0 km 1pix
Zamek Ogrodzieniec i Sanktuarium
1pix użytkownik seerene odległość 0 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
tereza użytkownik tereza(wpisów:3878) dodano 12.12.2014 21:17

Niezwykle malownicze ruiny ładnie zaprezentowane.Pozdrawiam:)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5560) dodano 12.12.2014 20:02

Bardzo ładnie i z ciekawą narracją oprowadziłaś nas po zamku, a właściwie po ty, co z niego pozostało. Szkoda, że ta piękna rezydencja nie zachowała się do naszych czasów. Zdjęcia bardzo fajne - zwłaszcza piękny jesienny pejzaż z fotki 45 i intrygująca "Biała Dama" z fotki 8 (choć przyznam się, że nawet w nocnej scenerii ruin raczej by mnie nie przestraszyła... Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!