m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (49):

 
Może w tym czasie kiedy tu przebywali, a było to jakieś 1400 lat przed naszą erą, płynęły rzeki, po których ślady widać do tej pory. Z tym, że to mało prawdopodobne, bo przecież Mojżesz musiał ich ratować, czyniąc źródło przy pomocy swojej laski. Roślinności też nie było wtedy zbyt wiele, bo Izraelici uratowali się przed śmiercią głodową, tylko dzięki mannie z nieba. Jak w takim środowisku może przeżyć rzesza ludzi? Na dodatek przez czterdzieści lat. Synaj jest około pięć razy mniejszy niż Polska.
Ile czasu potrzeba żeby pokonać trzysta kilometrów? Niech będzie, że nawet dwa tygodnie, no miesiąc, ale czterdzieści lat? Tajemnica tkwi w tym, że to nie był ich wybór. To była kara. Kara za zwątpienie, strach, marudzenie, brak wiary w Boga. Pan Bóg do ziemi obiecanej nie chciał wpuścić takich marudów, którzy tęsknili do niewoli egipskiej. Nie było wolności, ale była micha, jakiś kawałek dachu nad głową i może nawet osiołek do jazdy. Historia lubi się powtarzać. Zdarza się, że ludzie tęsknią do jedzenia na kartki, spółdzielczego mieszkania z wielkiej płyty i małego fiata. Wolność nie jest im konieczna. Dlatego Pan Bóg do ziemi obiecanej wpuścił dopiero następne pokolenie Izraelitów, nie obciążone duchem niewolnika.
Jak można przeżyć w tym środowisku? Obecnie na Synaju Południowym żyje ponad sto pięćdziesiąt tysięcy ludzi. Z tym, że teraz ludzie nauczyli się odsalać wodę. Na wybrzeżu powstały liczne kurorty. Temperatura powietrza zimą to 25 stopni a wody 22.
Ale o tym potem. Jak jednak żyli ludzie tu wieki temu? Okazuje się, że przyroda Synaju jest bardzo urozmaicona, choć na pierwszy rzut oka taką się nie wydaje. Na Synaju rośnie 65% gatunków roślin rosnących w całym Egipcie. 32 gatunki zwierząt żyjących na Synaju, to endemity, czyli nie spotkamy ich nigdzie indziej.
W morzu żyje ponad tysiąc gatunków ryb. W wodach oblewających Synaj można naliczyć 250 raf koralowych. To koryto czekające na rzekę świadczy o tym, że czasem jednak deszcze tu padają. Pokarmu najwięcej można zdobyć w morskich toniach. Dlatego życie najbujniej rozwija się na wybrzeżu. Często można tu spotkać czaplę białą. Z tym, że jest to chyba podgatunek afrykański, bo różni się trochę od naszej.
Czajka szponiasta, ma nazwę znacznie groźniejszą niż jest  faktycznie groźna. Sądzono kiedyś nawet, że zmusza krokodyle do otwarcia paszczy, kłując je swoimi ostro zakończonymi skrzydłami. Ale co ona mogła szukać w paszczy krokodyla, to nie mam pojęcia. Tak naprawdę żywi się głównie owadami. Nie wiem czy taki biegacz by jej smakował, bo potrafi mocno zniechęcić potencjalnego konsumenta wystrzeliwując cuchnącą ciecz. Właśnie się szykował żeby i mnie poczęstować tym specyfikiem. A ton pan bilbil arabski. A może samica, bo nie wykazują dymorfizmu płciowego. Za to bardzo lubią pozować. Tego ptaszka niestety, nie rozpoznałem. Podobny do pliszki, ale wśród pliszek podobnego nie znalazłem. Może Magdalena pomoże.
Roślin nawet nie próbuję rozpoznawać. Zatoka Akaba niezbyt szeroka, za to głębokością może się pochwalić. Ma 1829 metrów w najgłębszym miejscu. Jest tak głęboko, bo to rów tektoniczny. Po drugiej stronie Arabia Saudyjska. Zasolenie wód zatoki waha się pomiędzy 40-41%. Jak widać, beduinom niewiele potrzeba aby miejsce uznać za zdolne do zamieszkania. Wystarczy jedno niewielkie drzewko, trochę suchych, kolczastych krzaczków i już jest fajnie.
Najważniejsze żeby kozy miały co skubać. Beduińskie zabudowania są zwykle skromne, albo jeszcze skromniejsze. Choć trafiają się prawdziwe wille. A tak wygląda beduińska metropolia. Egipskie władze starają się zakorzenić beduinów, budując im takie eleganckie domki.
Nowi mieszkańcy nawet próbują jakoś dostosować te czyste, porządne domki do swoich przyzwyczajeń. Trzeba przyznać, że udaje im się to. Z tym, że podobno i tak się męczą. Nie chcą się wiązać z konkretnym miejscem, bo wędrówkę mają we krwi. No to rząd wystawia im jeszcze ładniejsze domki. Oni jednak mają podobny stosunek do tych rządowych pomysłów, jak ta palma. To nie jest granica z Izraelem. Tamta jest chroniona znacznie lepiej. Prawdę mówiąc nie wiem co było za tym murem. Może urząd skarbowy? Większość mieszkańców Synaju pracuje w turystyce, choć beduini twierdzą, że przemyt, szczególnie broni, jest znacznie bardziej dochodowy.
Nowoczesne palmy z nadajnikami telefonii cyfrowej, to znak nowych czasów. Jak inaczej, od dawnego Synaju, wygląda świat kurortów, pokażę później.
Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Na południe od Taby
1pix użytkownik doracz odległość 1 km 1pix
EGIPT.Taba
1pix użytkownik irolek odległość 3 km 1pix
Taba - Synaj kurortowy
1pix użytkownik dispar odległość 6 km 1pix
Egipt nadwodny
1pix użytkownik raptorek odległość 9 km 1pix
Taba - Brama Synaju
1pix użytkownik tama odległość 10 km 1pix
Egipt - Taba Heights
1pix użytkownik marucha odległość 10 km 1pix

komentarze do galerii (22):

 
voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 19.02.2017 23:39

Bilbile widziałem różne, ale nie arabskie

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3374) dodano 14.12.2014 20:03

Śliczny ptaszek ten bilbil. W ogóle fauna i flora bardzo ładna i ciekawa, z wyjątkiem tej pseudo flory z ostatniego zdjęcia;)
Wracaj do zdrowia:)

caprio72 użytkownik caprio72(wpisów:989) dodano 13.12.2014 15:38

Podobało się. Pozdrawiam

tama użytkownik tama(wpisów:3010) dodano 13.12.2014 09:27

Kochany Synaj :) Wracają wspomnienia sprzed dokładnie dwóch lat. Taba i fiordzik :) Mimo tego, że tam "nic nie ma" to mam sentyment do tego miejsca.
To prawda, te domki z "kartonów" to jakby czas się tam zatrzymał i bardzo kontrastują z hotelami przy samym wybrzeżu.
Zastanawiałam się z czego żyją ci mieszkańcy, bo to jest pustynia.

W tych górach jest jakiś majestat.
Pozdrawiam i zdrowia życzę :)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7472) dodano 12.12.2014 23:29

Ci Beduini to chyba coś na wzór naszych europejskich Cyganów ..., też ich nosi, a o porządkach to już nie wspomnę:)
Pozdrawiam:)

tereza użytkownik tereza(wpisów:3887) dodano 12.12.2014 21:20

Ciekawa prezentacja.
Pozdrawiam i życzę zdrowia.

czupur użytkownik czupur(wpisów:303) dodano 12.12.2014 19:11

Dispar;zupełnie jakbym słyszał niektórych polityków. Młodzi ludzie radzą sobie za granicą bo w swojej ojczyźnie nie mają szans na godziwe życie.mieszkanie, założenie rodziny.Są oczywiście wyjątki lecz i tym w większości pomogły tzw układy. Życzę także zdrowia.

andred użytkownik andred(wpisów:4757) dodano 12.12.2014 18:59

Ile można powtarzać, że świetna galeria, pełna dobrych zdjęć i ciekawych, a zarazem śmiesznych opisów..... ano można chyba bez końca.
Mnie też taki Egipt się podoba.....może i tam się kiedyś wybiorę.
Pozdrawiam,
andred

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 12.12.2014 18:43

Tu http://www.birdwatching.pl/galeria/kategoria/76-czapla-zlotawa-bubulcus-ibis/zdjecie/33884 masz trochę zdjęć złotawych. Na portal birdwatching zaglądam równie często co na OŚ, tylko że nie jestem aktywna.
Trzymam kciuki, żeby było dobrze:-)))

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 12.12.2014 18:36

Tym razem bolerioza, moja choroba zawodowa.
Głupio by było nie chorować na nią.
Niektórzy twierdzą, że na serce nie mogę chorować z powodu braku takowego narządu.

Ta czapla też mi się nie zgadzała, ale znalazłem zdjęcie gdzie miała prawie żółtą szyję.
To mnie zmyliło. Na dodatek, tej odmiany afrykańskiej ilustracji nie znalazłem.
Dzięki za oświecenie.

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 12.12.2014 18:29

Zdrówka życzę:-))) Serducho?

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 12.12.2014 18:27

Ta czapla z 23-24 to raczej Bubulcus ibis - czapla złotawa. Biała ma dłuższą szyję i dłuższy dziób. Nie jestem oczywiście taka mądra. Podpieram się internetem i książką.
A galeria bardzo mi się podoba:-)

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 12.12.2014 18:27

Ostatnie zdanie miało być cztery linijki wyżej.

dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 12.12.2014 18:25

W szpitalu jestem i nie mam Collinsa ze sobą.
Ogonkiem machał jak pliszka, choć krótszy ma przecież.
Czupur; Izraelici czaili się na tym pustynnym Synaju, bojąc się wyzwań związanych z wejściem do ziemi obiecanej.
Ta była zajęta przez inne ludy. Trzeba było o nią walczyć, a niewolnik to niewolnik. To zostaje w świadomości.
Dlatego zakażeni niewolnictwem musieli powymierać.
Zobacz jak sobie radzi nasze młode pokolenie.
Szkoda, że często za granicą, szkoda, że nie tu w ojczyźnie.

Obiektyw do ptaszków to canon 100-400. Często brakuje dłuższej ogniskowej, bo podczepiony do D5.
Dziękuje za dobre słowo:)
Pozdrawiam serdecznie:)
Ale sobie radzą, bez kompleksów.

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3657) dodano 12.12.2014 18:08

Do pliszki??? Samiec białorzytki to jest. Sądząc po długości dzioba arabskiej. Na stronie 289 Collinsa go znajdziesz.
Pozdrawiam:-)

czupur użytkownik czupur(wpisów:303) dodano 12.12.2014 18:03

Ładne zdjęcia,jak zwykle zresztą.Narracja momentami kontrowersyjna. Za kartkami na żywność pewnie nikt nie tęskni lecz można spytać kogo wpuszczono do tej naszej "ziemi obiecanej" ? Na pewno nie tych robotników którzy o to walczyli i wierzyli w godne życie w Polsce ...nie tylko dla wybrańców.

satan użytkownik satan(wpisów:3209) dodano 12.12.2014 18:02

Taki Egipt, poza utartymi szlakami, to ja rozumiem ;-) Zdjęcia fauny niesamowite! Taki zoom? Czy tak blisko udało się podejść?

Pozdrawiam ;-)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6138) dodano 12.12.2014 16:48

Fajna narracja, :))
Ptaszki i trawki na 31 urodziwe wielce:)
Piekne 16, 18:))
A tak podsumowujac Twoje rozwazanie, to Bóg niesprawiedliwy wielce.
Z przyjemnością obejrzałam:)) Pozdrawiam:)

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 12.12.2014 16:32

Śliczna prezentacja! Egipt, mnie jakoś nie przyciąga, ale Ty pokazałeś Egipt, jakiego jeszcze nie znałam. Piękne fotki na łonie natury, ale Ty to już tak masz, potrafisz kusić człowieka...
Pozdrówka.

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 12.12.2014 15:47

Zdjęcia przyrody jak zwykle u Ciebie bardzo fajne. Egipt od góry do dołu przejechałem, ale akurat w bok na Synaj nie miałem jeszcze po drodze. Pzodr.

ak użytkownik ak(wpisów:6305) dodano 12.12.2014 15:41

parę ładnych rzeczy by wybrał :)

martyna użytkownik martyna(wpisów:943) dodano 12.12.2014 15:20

jak zwykle z poczuciem humoru, jak zwykle klimatycznie ;) czapla biała urzekająca ;)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!