m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Brama Chełmińska. Jest to jedna z najokazalszych i najlepiej zachowanych w Polsce bram z czasów krzyżackich. Początek jej budowy datuje się na pierwszą połowę XIV wieku. Wzniesiono ja zapewne przy okazji budowy murów miejskich w latach 1310-1340. Około roku 1370 dobudowano trzecią kondygnację (w wersji pierwotnej była dwukondygnacyjna). Od 1973 roku mieszczą się w niej wystawy muzealne oraz siedziba Galerii Sztuki Współczesnej „Brama”. Brama Chełmińska zbudowana jest na planie kwadratu, ze szczytami schodkowymi, ze sterczynami i półkoliście zamkniętymi tynkowanymi blendami. Posiada stropy drewniane i dach siodłowy z dachówką. Zachował się też fragment szyi bramnej. W XIX wieku służyła jako więzienie miejskie, później w jej przejeździe znajdowała się waga miejska. W 1898 roku została odnowiona. Brama Chełmińska. Widok spod Bramy Chełmińskiej. Budynek Muzeum Brodnickiego przy Bramie Chełmińskiej. Kamienica w pobliżu Bramy Chełmińskiej.
Mury miejskie, wybudowane ok. 1310-1340 roku, zachowały się jedynie w niewielkich fragmentach. Kościół farny p.w. św. Katarzyny. Parafia została założona w końcu XIII wieku. Prawdopodobnie wydzielono ją z wcześniej istniejącej parafii w Świeciu nad Drwęcą, gdzie istniał gród należący do biskupstwa płockiego. Za fundatora kościoła uważa się Krzyżaków albo plebana Mikołaja Wolwelina z Sandomierza. Badacze nie są w tej kwestii jednomyślni. Datę budowy określa się na lata 1310-1370. Kościół farny p.w. św. Katarzyny - detal architektoniczny. Kościół farny p.w. św. Katarzyny. Wcześniej w tym miejscu istniał drewniany kościół, zniszczony podczas najazdu Litwinów 1298 roku. Patronat nad nim sprawował Zakon Krzyżacki. W XV wieku przy parafii istniała szkoła o dobrym poziomie nauczania. W latach 1554-1598 oraz w czasach wojen szwedzkich kościół farny należał do protestantów. Został ponownie konsekrowany w 1660 roku. Duże zniszczenie świątyni nastąpiło podczas huraganu w 1848 roku. Budowa prezbiterium kościoła farnego p.w. św. Katarzyny została ukończona w 1320 roku. Około 1370 roku ukończono budowę korpusu nawowego i zasklepiono wnętrze. Wnętrze kościoła farnego p.w. św. Katarzyny ma wystrój barokowy. Przy filarach umieszczono drewniane figury 12 apostołów. W kościele znajduje się poza tym kilka gotyckich rzeźb. Z zewnątrz wyróżnia się bogato opracowany architektonicznie wschodni szczyt prezbiterium.
Kościół farny p.w. św. Katarzyny. Kościół farny p.w. św. Katarzyny. Kościół farny p.w. św. Katarzyny - zegar słoneczny. Kościół farny p.w. św. Katarzyny widziany od ulicy Pocztowej. Stare kamieniczki i kościół farny p.w. św. Katarzyny. Balkon jednej z kamieniczek w pobliżu kościoła farnego.
Kościół p.w. Matki Boskiej Królowej Polski - dawny kościół ewangelicki. Pochodzi z I połowy XIX wieku. Zbudowany został według projektu Stanisława Habanowskiego w stylu późnoklasycystycznym. XVII-wieczny spichlerz przy ulicy św. Jakuba. Z tyłu widoczna jest wieża zamku krzyżackiego. XVII-wieczny spichlerz przy ulicy św. Jakuba. Duży Rynek. Z prawej strony widoczna jest wieża kościoła farnego p.w. św. Katarzyny, z lewej - wieża dawnego ratusza. Brodnicki ratusz został wybudowany w końcu XIV wieku. W roku 1631 został zniszczony wskutek pożaru. Później został otoczony budynkami i ostatecznie zburzony w 1868 roku. Do dnia dzisiejszego zachował się fragment ośmiobocznej wieży widocznej na zdjęciu. Kamieniczki przy Dużym Rynku. Kamieniczki przy Dużym Rynku.
Kamieniczki przy Dużym Rynku. Kamieniczki przy Dużym Rynku. Duży Rynek - na wprost widoczna jest wieża dawnego ratusza. Duży Rynek. Wieża Mazurska jest zabytkiem z czasów krzyżackich. Początek jej budowy datuje się na I połowę XIV wieku. Wzniesiono ją zapewne przy okazji budowy murów miejskich w latach 1310-1340. Pierwotnie stanowiła część składową Bramy Mazurskiej, obecnie już nieistniejącej. Około roku 1370 dokonano nadbudowy, aby poprawić jej warunki obronne. Ceglana wieża liczy 30 m wysokości. W dolnych partiach jest czworoboczna, na wysokości pierwszego piętra przechodzi w ośmiobok. Przez mieszkańców nazywana jest Bocianią, z powodu usytuowanego dawniej na jej szczycie bocianiego gniazda. Jedna z uliczek.
Kamienica przy ulicy Mostowej. Pomnik postawiony w 1998 roku, na 700-lecie uzyskania praw miejskich przez Brodnicę. Upamiętnia mieszkańców miasta, którzy oddali życie w walce o niepodległą Polskę. Pomnik Aleksandra Sołżenicyna w Parku im. Jana Pawła II. Właśnie w okolicach Brodnicy pisarz, będący wówczas młodym oficerem Armii Czerwonej, został aresztowany przez NKWD, a następnie zesłany do łagrów. Wspomina o tym w „Archipelagu Gułag”. Przepływająca przez miasto Drwęca. Wieża zamku krzyżackiego. Murowana warownia powstała w I połowie XIV wieku, wg niektórych badaczy - w latach 1312-1330, wg innych - w latach 1305-1317. Na pewno w 1337 roku zamek był ukończony, ponieważ pomiędzy 1335 a 1337 rokiem utworzono w Brodnicy komturię. W kronikach odnotowany jest zapis dotyczący przyjazdu do Brodnicy wielkiego mistrza Wernera von Orseln na uroczystości konsekracji ołtarza w kaplicy zamkowej. W 1415 roku fortyfikacja została przystosowana do walk z użyciem broni palnej. Prace były prowadzone pod kierunkiem Mikołaja Fellensteina. Wieża zamku krzyżackiego. Pierwszym komturem w Brodnicy był Fryderyk von Spangenberg. Po bitwie pod Grunwaldem zamek i miasto poddały się wojskom polskim, jednak w 1411 roku wróciły pod władzę Zakonu. Komturowie sprawowali władzę na zamku w Brodnicy do 1454 roku, czyli do zajęcia miasta i zamku przez oddziały Związku Pruskiego.
Widok wieży zamkowej z Parku im. Anny Wazówny. W 1456 roku bulla papieska nakazywała zwrot ziem pod władzę krzyżacką. Podzamcze zostało zajęte przez czeskie wojska zaciężne w służbie Zakonu, lecz załoga polska na zamku poddała się dopiero w 1462 roku. Ziemie wróciły pod panowanie polskie po II pokoju toruńskim w 1466 roku Załoga czeska pod wodzą Bernarda Szumborskiego opuściła zamek dopiero w 1479 roku. Pierwszym starostą królewskim w Brodnicy został Wincenty ze Skępego. W 1785 roku Prusacy nakazali rozbiórkę zamku i murów obronnych miasta. Dewastacja została wstrzymana przez króla Fryderyka Wilhelma IV w 1842 roku. Z zamku pozostała wieża i fundamenty oraz piwnice, odkopane w 1940 roku. Zamek zbudowany został na planie kwadratu. Cztery skrzydła otaczały wewnętrzny dziedziniec. Wysoka 50-metrowa wieża posiadała wejście na wysokości drugiej kondygnacji. W narożach zamku umieszczono wieżyczki, wysunięte poza linię murów. Piwnice zamkowe pełniły rolę pomieszczeń gospodarczych. Obok wieży głównej zamku umieszczona była brama, do której podjeżdżało się przez most zwodzony. W skład całego kompleksu obronnego wchodziło także ufortyfikowane przedzamcze. Położone było pomiędzy miastem a zamkiem. Miało kształt litery L, mieściły się w nim stajnie, kuźnie, młyn i browar, spichlerze i mieszkania załogi zamku. Całość chroniona była systemem fos, który pozwalał na szybkie piętrzenie wody i zatopienie okolicy wraz z częścią miasta. Fragment ruin zamku krzyżackiego. W poziomie przyziemia umieszczone były pomieszczenia o funkcji reprezentacyjnej: kaplica, refektarz, infirmeria, kapitularz, izba komtura i inne. Wejścia do nich prowadziły z krużganka, okalającego dziedziniec. Druga kondygnacja mieściła w sobie: od strony dziedzińca - magazyny i spichlerz, od zewnątrz - ganek obronny, umieszczony wewnątrz murów zamkowych. W Parku im. Anny Wazówny. Królewna, będąca siostrą Zygmunta III Wazy,  pełniła urząd starosty brodnickiego od roku 1605 aż do swej śmierci w 1625 roku. Głównym powodem opuszczenia przez Annę dworu królewskiego w Krakowie było jej protestanckie wyznanie. Była ona osobą gruntownie wykształconą. Stworzyła w Brodnicy silny ośrodek intelektualny, szczycący się tolerancją religijną. Prowadziła bogatą korespondencję z uczonymi. Interesowała ją tematyka religijna i botanika. Profesor Akademii Krakowskiej Szymon Syreniusz zadedykował jej pierwszy polski zielnik, powstały w 1613 roku.
W Parku im. Anny Wazówny. Pomnik Anny Wazówny przed pałacem, noszącym jej imię. Pałac został wzniesiony przed 1564 rokiem z inicjatywy starosty Rafała Działyńskiego. Głównym powodem budowy rezydencji był pożar zamku w 1550 roku. Przy budowie wykorzystano fragmenty murów i zabudowań przedzamcza. Jedną z najsławniejszych mieszkanek pałacu była księżniczka Anna Wazówna, siostra Zygmunta III Wazy. Rezydowały tu także Konstancja Habsburżanka, Anna Katarzyna Konstancja Waza, Cecylia Renata Habsburżanka, Maria Kazimiera d’Arquien. Być może to właśnie tu zatrzymał się w 1807 roku także Napoleon Bonaparte. W Parku im. Fryderyka Chopina. Jedna z ulic. Barokowy kościół poreformacki p.w. NMP z XVIII wieku. Zabudowania klasztorne przy poreformackim kościele p.w. NMP. Obecnie należą do franciszkanów.
Tablica przy kościele poreformackim p.w. NMP, upamiętniająca włoskich jeńców wojennych. Barokowy kościół poreformacki p.w. NMP z XVIII wieku.

najbliższe galerie:

 
Spacerkiem po Brodnicy
1pix użytkownik achernar-51 odległość 0 km 1pix
BRODNICA - Jednodniowy wypad,  szybkie zwiedzanie.
1pix użytkownik afrodyta odległość 0 km 1pix
Brodnica 2018
1pix użytkownik wmp57 odległość 1 km 1pix
Polska kajakiem - Drwęca
1pix użytkownik pedro1912 odległość 1 km 1pix
W biało-zielonej tonacji.
1pix użytkownik wmp57 odległość 7 km 1pix
Kajakiem po Pojezierzu Brodnickim.
1pix użytkownik wmp57 odległość 8 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
u-optymisty użytkownik u-optymisty(wpisów:870) dodano 22.07.2017 22:12

ciekawe miasto, ciekawy spacer do zaliczenia :)

barsolis użytkownik barsolis(wpisów:374) dodano 30.08.2016 22:33

znam Brodnice ,bywalem tak kilka razy ,najbardziej zachwycila mnie ta wieza z godłem Polski .
Obok Brodnicy sa smieszne wsie jak : KRETKI Male i KRETKI Duże. ( hi hi )

Karol Barsolis Turysta Kulturowy www. turystakulturowy.pl

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5282) dodano 21.12.2014 18:58

No fakt, wspominałeś, że pochodzisz z Dolnego Śląska, a to - jak by nie było - drugi koniec kraju. Pozdrawiam. :)

ak użytkownik ak(wpisów:6148) dodano 21.12.2014 00:51

ta reasa archermarze akurat pechowo nie jest zbyt uczęszczaną przeze mnie więc będę musiał przynajmniej na jakiś czas (chyba dość długi) zdany tylko i wyłącznie na Twoją relację i fotoreportaż taki jaki jest :)) , a nie jest zły :)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5282) dodano 21.12.2014 00:45

AK - akurat Brodnicę polecam i w realu. Ładne miasto, a i dość korzystnie położone na trasie z Torunia do Olsztyna. Pozdrawiam. :)

ak użytkownik ak(wpisów:6148) dodano 20.12.2014 18:40

świetna galeria i ciekawa historia, warto przeczytać i oglądnąć, a przy sposobności zwiedzić :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!