m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (41):

 
Szkocki folklor obfituje w grozę i terror, że aż strach wyjść z domu! Jednak ci, którzy wychylą nos nieco dalej niż próg własnego domu i zboczą ze ścieżki prowadzącej do domu a z domu do pubu odnajdą krajobraz, który głęboko zapada w serce. Czy jest on mroczny i zawoalowany w nisko snujących się mgłach czy rozświetlony słońcem, wydobywającym odcienie głębokiej czerwieni i żółci z przekwitających wrzosów i traw-Szkocja potrafi poruszyć skrajne emocje. A kto sięgnie po szkocką literaturę i wędrując po mglistych ridgach przypomni sobie jedną z historii emocjonalne turbodoładowanie ma zapewnione! ;-)
Szkockie ludowe opowieści obfitują w budzące grozę różne byty z innego świata. 
Przyroda jest pełna istot z diablą naturą, olbrzymów, czarownic, fairies i trows. Jedne porywają matki i dzieci, inne zabijają bydło i mylą wędrowców w ich podróży, zaś jeszcze inne najbardziej krwiożercze potrzebują ludzkiej krwi aby doznać zaspokojenia.
Water-horses i kelpies to duchy wodne. Najczęstszą ich formą jest łagodny koń, stojący przy strumieniu lub rzece. Jego łagodność jest zwodnicza, gdy tylko bowiem, ktoś go dosiądzie, biegiem rzuca się w odmęty jeziora i topi nieszczęśnika. Ulubioną porą podczas której wypatruje swych ofiar jest burza. Krąży wtedy wokół jezior wydając zawodzące rżenie. Wśród Szkotów krąży legenda, że śmiałek, któremu uda się nałożyć końskiemu demonowi uzdę, może zyskać w kelpie wiernego i oddanego sługę. 
Zaś jeśli mu się nie uda...zostanie z niego mokra plama.
Krewniakiem Kelpie jest duch pojawiający się na Szetlandach - Nuggle. Ludziom ukazuje się jako widmowy szary konik z siodłem i uzdą. Jest o wiele miłosierniejszy od szkockiego kuzyna, gdyż Nuggle nie topi swoich ofiar, zadawala się jedynie ich przerażeniem. Nie wszystkie stwory były krwiożercze.Istoty z odmętów wodnych-ponętne syreny- kusiły młodzieńców swoją urodą zaś selkies zrzucały foczą skórę aby dzielić życie z ludźmi zakładając z nimi rodziny. Swoje miejsce w Szkocji mają także różne duchy nawiedzające zamki, wioski, doliny, drogi, jeziora a nawet góry. Po masakrach jakie miały miejsce pomiędzy szkockimi klanami muszą tu ich być tabuny szukających zemsty! Nieszczęśliwe dusze gnębiły ludzi same nie mogąć wyrwać się fatalnego kręgu losu jaki im przeznaczenie zgotowało. Jedną z takich nieszczęśnic była Banshee. Występuje pod postacią praczki. Można było ją spotkać nad brzegiem rzeki jak pierze zakrwawione ubrania osób mających niedługo umrzeć. Prawdopodobnie był to duch kobiety, która umarła w połogu. Jeśli ktoś usłyszał jej jęki w pobliżu swojego domu, mógł oczekiwać rychłego nieszczęścia. Wiele szkockich legend odzwierciedla nieprzyjazny acz piękny krajobraz, w którym przez stulecia przeżycie było niekończącą się szamotaniną z nieurodzajnym lądem i nieprzyjaznym morzem.
Niedola i niebezpieczeństwo codziennego dnia może sugerować istnienie niewidzalnych sił działających na niekorzyść człowieka. Ludzka zawiść mogła uknuć podstawę do plotek o rzekomym zaprzedaniu duszy diabłu w zamian za jego przychylność za życia. Plotki takie nabierały rozpędu w zawrotnym tempie a konsekwencje były straszne. XVI-wieczny obłęd polowania na czarownice nie ominął i Szkocji. W 1563 roku po wprowadzeniu Witchcraft Act około 2 tysięcy ludzi straciło życie. Jest to wyraźny przykład jak podatny jest ludzki umysł na niewiarygodne opowieści, jak mało sceptycyzmu ludzie potrafią odnaleźć w sobie, i jak niewyraźna jest granica w naszych umysłach oddzielająca realizm od świata niewidzialnego. Przykładem niech tu będzie historia potwora z Loch Ness, nie tak dawno wymyślona. Pojawiła się ona w 1933 roku w lokalnych gazetach. The Daily Mail opublikował póżniej artykuł o potworze z Loch Ness pod nazwą „Nie legenda a fakt”. Biorąc pod uwagę fakt, że w najgłębszym miejscu Loch Ness sięga 230m nietrudno uwierzyć, że takie odmęty muszą skrywać jakieś monstra. Ukształtowanie szkockiego krajobrazu może przywodzić na myśl występowanie mocarnych istot, które brały udział w jego rzeźbieniu.
Występują tu diabły lub olbrzymy turlające ogromne głazy (które nie rzadko wystepują tam gdzie prosty umysł doświadcza przekonania, że ich tu nie powinno być, no bo skąd, i jak?) , duszki, które wywołują powodzie w dolinach i złośliwe demony tworzące jeziora,czarownice formujące góry. Standing Stones-są przykładem olbrzymich kamieni, na widok których wydobywa się pytanie ale jak?. Jedne z nich tworzące krąg na wyspie Lewis nazywane są Fałszywymi Ludźmi. Legenda głosi, że byli oni olbrzymami, którzy zostali przemienieni w kamienie za karę kiedy odmówili pomocy przy budowie kościoła. Były także stworzenia, które bywały pomocne ludziom jak Glaistigs i Brownies. Glaistig miały jednak pokrętną i zmienną naturę.
Jedne z nich prześladowały pasterzy zaś inne pomagały w obejściach gdy reszta szła na spoczynek. 
Nie można było jednak na nich polegać. Jeśli cokolwiek zdenerwowało Glaistigs natychmiast wywracały miejsce do góry nogami. I zamiast pomocnikami stawały się utrapieniem. Większość z nich preferowała zajmowaniem się bydłem, owcami i końmi.
Często można było usłyszeć ich przenikliwy głos prowadzący bydło na pastwiska. Lubiły pić mleko i jeśli nie otrzymały oczekiwanej porcji potrafiły być bardzo złośliwe. Gospodarz mogł znaleźć martwą sztukę bydła następnego dnia. Ci którzy je widzieli opisują je jako chude małe istotki. Jednakże miały siłę większą niż niejeden mężczyzna. Brownies były bardziej pomocnymi istotami, wykonywującymi prace domowe. Jednak gdy tylko dostały skrawek odzienia przestawały pracować i odchodziły. Eksplorując szkocki krajobraz warto rozejrzeć się za świętą studzienką bądź magicznym strumykiem, które według wierzeń posiadają właściwości uzdrawiające. Z własnego doświadczenia mogę tylko dodać, że doskonale przynoszą ulgę zbolałym od długiego chodzenia nogom. Personifikacja sił i zjawisk natury było próbą ich zrozumienia i obłaskawienia.
Legendy może i nie są prawdziwe jednak pomagały zaspokajać ludzką ciekawość i oswajały lęki które ujawniały się gdy ludzie doświadczali nieprzyjaznych i niezrozumiałych sił natury.
Wierzono, że za mroźną i huraganową zimę odpowiedzialna jest szpetna wiedźma Beira o szarej skórze, jednym oku, z czerwonymi zębami i długimi siwymi włosami. Nic więc dziwnego, że kiedyś straszono dzieci Panią Zimą, a z powodu jej wyglądu w zamierzchłych czasach bano się zapuszczać samotnie w góry by jej nie spotkać. Jej atrybutem był magiczny młotek, którym kiedy uderzała w ziemię ta zajmowała się śniegiem i lodem. Inna legenda wspomina o Brianie, która była młodą i piękną dziewczyną podczas wiosennych i letnich miesięcy zaś z końcem roku szpetniała i chowała swą brzydotę za szkockimi mgłami. Wiele historii miało całkiem pragmatyczny cel-bezpieczeństwo-trzymać dzieci z dala od głębokiej wody i blisko domu a córki z daleka od obcych mężczyzn.
Zwykłe ostrzeżenie może szybko wypaść z głowy jednak opowieść o nieostrożnych i wypatroszonych ludziach przez Water-horses na pewno zapadała głęboko w pamięć! Niektóre zamki (jak nie wszystkie!) są nawiedzane przez duchy, w innych znajdują się zagubione tajemnicze komnaty, zaś inne zostały przeklęte gdy kamienie na ich rozbudowę były brane z religijnych miejsc. Ludzie do dzisiaj napotykają cienie wisielców, bogate karety przejeżdżające drogą lub bezrękie postacie unoszące się w powietrzu. Jako, że mam głowę nie nawykłą do szkockich trunków to po łyku single malt whiskey pewnie i ja mogłabym niejedno zobaczyć wzbogacając szkocką kulturę ludową o kolejne opowieści :-) Dziękuję.

najbliższe galerie:

 
Szkocja Highlands
1pix użytkownik pulinka odległość 4 km 1pix
Szkocja, raj dla motocyklistow
1pix użytkownik bartlondyn odległość 15 km 1pix
Szkocja - Eilean Donan Castle
1pix użytkownik herika odległość 24 km 1pix
Szkockimi dolinami. . .
1pix użytkownik bratek odległość 30 km 1pix
SZKOCJA-Krótkie spotkanie
1pix użytkownik klavertjevier odległość 34 km 1pix
Szkocja
1pix użytkownik raphael odległość 41 km 1pix

komentarze do galerii (48):

 
podrozninka_ użytkownik podrozninka_(wpisów:167) dodano 20.03.2018 01:06

https://www.youtube.com/watch?v=fk8323r577w&index=11&list=PL11CE7C115B111B7F

.))

valt69 użytkownik valt69(wpisów:278) dodano 09.09.2015 16:24

Zdjęcia krajobrazowe, komentarz na inny, ale zarąbisty temat - jako całość - petarda! Niesamowite kolory i widzę, że nie boisz się fotografować pod słońce. Efekt na zdj. 15 powala. Pozostałe zresztą też.

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 09.09.2015 15:40

Dziękuję za miłe słowa!
Mam nadzieję, że kolejne galerie będą coraz lepsze.
Pozdrawiam serdecznie !

martyna użytkownik martyna(wpisów:943) dodano 06.09.2015 21:21

Bratek, jesteś dla mnie mistrzynią "szotów" na OS, te Twoje galerie i zdjęcia są nieprawdopodobne !!! wracam do nich często, dawkując sobie przyjemność ;) PRZECUDO !!!!!!!!! Pozdrawiam Ciebie bardzo serdecznie ;)

irena2005n użytkownik irena2005n(wpisów:3055) dodano 31.01.2015 10:51

pięknie tam ...oj pięknie...fajnie się z Tobą wędrowało....pozdrawiam serdecznie...

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 26.12.2014 23:32

Watcher-dziekuje!

anusia_osia-dziekuje!

anusia_osia użytkownik anusia_osia(wpisów:1188) dodano 26.12.2014 17:37

Cudowne bajanie ;-) Zdjęcia niesamowicie urocze.

watcher użytkownik watcher(wpisów:1930) dodano 25.12.2014 16:35

radosc dla oka

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 24.12.2014 11:55

sniezka-najprawdziwsze widmo brockenu prawdziwie nas zaskoczylo-to byla wisienka na torcie tego dnia :-)

mgfoto-dziekuje za wizyte. Ciesze sie, ze moja galeria ucieszyla Twoje oko ;-)

paweller75-dziekuje. Od czasu mojej ostatniej eskapady spadlo duzo sniegu w gorach wiec mam nadzieje, ze nastepne galerie beda jeszcze bardziej atmosferyczne i wpasuja sie w zimowy sezon.

Pozdrawiam serdecznie!

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7607) dodano 24.12.2014 09:12

Wspaniała gwiazdkowa galeria ..., gratuluję:)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 23.12.2014 19:27

Gratuluję! Pięknie nie tylko dla oka :) Pozdrawiam

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3477) dodano 22.12.2014 19:26

Przepięknie tu. Nie dość, że świetna opowieść, piękne zdjęcia, to jeszcze widmo Brockenu najprawdziwsze...
Pozdrawiam:)

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 22.12.2014 19:14

Iwonka55-cala przyjemnosc po mojej stronie!

andred-nie wazne czy ktos jeszcze zauwazy, ja zauwazylam :-D

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 22.12.2014 19:08

Wow,galeria tygodnia...naprawde?
Dziekuje za wspanialy prezent choinkowy :-D

Pozdrawiam serdecznie wszystkich odwiedzajacych i zycze spokojnych Swiat Bozegonarodzenia oraz duzo przygod podczas eksploracji nowych terenow,ktore bedziemy mogli podziwiac w kolejnych galeriach.

andred użytkownik andred(wpisów:4780) dodano 22.12.2014 13:32

Bratek, nie wiem czy teraz w wśród galerii szopek, Św. Mikołajów i życzeń świątecznych ktoś zobaczy, że Twoja galeria została GT.
Ale tak to jest. Mamy okres Świąt, przygotowań, zakupów....jedna wielka gonitwa.
Gratuluję, ponieważ Twoja galeria zasłużyła sobie na to wyróżnienie bezapelacyjnie.
Pozdrawiam świątecznie,
andred

iwonka55 użytkownik iwonka55(wpisów:626) dodano 22.12.2014 10:07

Bardzo ładna wędrówka i bajanie.

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 21.12.2014 19:00

Skuza-dziekuje za mile slowa :-) Chyba bede tu czesciej wpadac aby leczyc szkocka depresje pogodowa ;)
Pozdrawiam!

Marioli- mowic,mowic. Jak to ktos powiedzial"milczenie jest srebrem a mowienie zlotem" ;-)
Pozdrawiam!

marioli użytkownik marioli(wpisów:1031) dodano 20.12.2014 22:27

Jest tak pięknie, że nie powinno się nawet o tym mówić, bo po co chwalić coś co jest bardzo dobre :)
Poozdrawiam

skuza użytkownik skuza(wpisów:4121) dodano 19.12.2014 17:25

Przyznaje,ze nie wiem co mi się bardziej podobało to twoje bajanie czy fotki,dlatego ...całość rewelacyjny,hammermäßig jak mawiają Niemcy:))

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 18.12.2014 18:51

andred-ja niestety weszłam w trzeci stopień kontaktu z tymi bestiami i mogę powiedzieć, że w bezchmurny dzień to nawet na Munrosach (szczyty powyżej 1000stóp) nie dadzą odetchnąć. Kiedyś przez nie miałam z mężem 20 km maraton bez odpoczynku bo naprawdę nie pozwalały przysiąść.... Więc wrażeń na pewno Ci nie zabraknie ;-)

dispar-zwykłe dziękuję za takie komplemnty to stanowczo za mało, ale elokwencja to u mnie produkt deficytowy wię pozostaje mi mieć nadzieję, że Ci wystarczy ;-)

rozmusiaki-obiecuję poprawę! Ale z bratkową postawą to już tak jest, że jest lekko skrzywiona z natury ;-)

Pozdrawiam odwiedzających!

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4951) dodano 18.12.2014 17:51

Piękne to szkockie bajanie,a zdjęcia wręcz bajkowe :))))
Zastanawiam się tylko,dlaczego tak rzadko tu bywasz,to jest wręcz karygodna postawa ...
Reasumując,podobało się .
I to bardzo :))
Pozdrawiam.

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 18.12.2014 10:03

Oczarowałaś mnie swoim bajaniem.
Przede wszystkim fotograficznym.
Wyjątkowo podobająca galeria.
Pozdrawiam serdecznie:)

andred użytkownik andred(wpisów:4780) dodano 18.12.2014 09:12

Bratek, dzięki za dobra radę, bo komarów nie cierpię. Mam nadzieję, że nie będzie tak źle. Jadąc do Skandynawii straszyli mnie chmarami komarów wielkości kolibròw, ale się nie sprawdziło :-D

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 18.12.2014 00:17

Ak-dziekuje.
Andred-jesli jestes w stanie stawic czolo szkockim ludowym upiorom to i midge nie beda Ci straszne. Ale potrafia niezle zajsc za skore! Latem to i repelenty nie pomagaja. Lataja za czlowiekiem jak czarna burzowa chmura-i nie ma w tym cienia przesady! Wybierz ostroznie czas przyjazdu :-)
Klavertjevier-dziekuje.
Pozdrawiam odwiedzajacych (i przepraszam za brak polskiej czcionki).

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 17.12.2014 22:44

Świetne fotki z przepieknego miejsca! Troche mnie "zmroziły" te Twoje opowieści, choć przyznam, że przeczytałam z ogromnym zaciekawieniem.
Pozdrawiam.

andred użytkownik andred(wpisów:4780) dodano 17.12.2014 15:06

Bratek, strasz mnie dalej....to będę się bał nawet galerii ze Szkocji oglądać ;-)
A może to wszystko bajki?......tak tam pięknie, że chyba warto sprawdzić ;-)

ak użytkownik ak(wpisów:6367) dodano 17.12.2014 11:48

ależ piękne foty !

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 17.12.2014 09:20

Ech chłopaki straszycie tym widmem brockenu....

paweller75-nie było mnie długo bo pogoda w Szkocji nie dopisywała....;-)

martyna-odcisk po piórze do teraz mnie uwiera ;-)

andred-trzeba też uważać na Ben MacDhui-najwyższy szczyt Cairngorms-czai się tam The Big Grey Man doprowadzając ludzi do emocjonalnych skrajności.....

mariusz4735-ciesze się, że się podobało :-)

wielkopolanka-15 pewnie by nie było gdyby słońce odbijające się w kałuży nie oślepiło bratka na chwilę. Po wzrokowym oślepieniu doznał bratek oświecenia umysłowego :-)

Pozdrawiam!

wielkopolanka użytkownik wielkopolanka(wpisów:1982) dodano 17.12.2014 08:44

Piękna galeria! zdjęcia pełne kunsztu artystycznego! najbardziej podoba mi się 15! wspaniale spcerowało się z Tobą po szkockiej ziemi!
bardzo bardzo podobało się! pozdrawiam:)

mariusz4735 użytkownik mariusz4735(wpisów:180) dodano 17.12.2014 00:47

piękne miejsce, piękne widoki, piękne zdjęcia... takie galerie ogląda się z przyjemnością pozdrawiam

andred użytkownik andred(wpisów:4780) dodano 16.12.2014 23:32

Jeszcze niedawno miałem Szkocję w planach, ale po tych opowieściach chyba zrezygnuję......za duże ryzyko ;-)
Zdjęcia pod słońce świetne, ale to chyba zasługa nie tylko dobrej lufy. Ja też zainwestowałem w dobrą lufę, ale takich super zdjęć pod słońce jeszcze nie udało mi się zrobić. Muszę potrenować z tą swoją lufą, bo może nie znam jeszcze jej możliwości :-))
Wszystkie zdjęcia fajne, ale niektóre rewelacyjne.
Pozdrawiam,
andred

martyna użytkownik martyna(wpisów:943) dodano 16.12.2014 22:26

Lubię góry, górki też. Super krajobrazy. Pozdrawiam

PS. Zazdroszczę lekkiego pióra ;) ;)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7607) dodano 16.12.2014 21:58

Bratek ..., dawno Cię nie było widać ..., wracasz z bardzo fajną galerią, widoki rewelka ..., no i super te rudości:)))
Pozdrawiam:)

satan użytkownik satan(wpisów:3314) dodano 16.12.2014 21:21

Farciarze ;-)

pipol użytkownik pipol(wpisów:9089) dodano 16.12.2014 21:11

No to całe szczęście, bo widzieliśmy w Pieninach :))))

satan użytkownik satan(wpisów:3314) dodano 16.12.2014 21:08

Pipol, tatrzańskie.

Cytat z Wiki:

"Wśród taterników istnieje przesąd mówiący, że człowiek, który zobaczył widmo Brockenu, umrze w górach. Wymyślił go w 1925 roku i spopularyzował Jan Alfred Szczepański."

bratek użytkownik bratek(wpisów:538) dodano 16.12.2014 21:05

Witam wszystkich odwiedzających i dziękuję za przychylne komentarze radujące serce.
achernar-51, caprio72, magdalena, marcin1980, kordula157, bartekplk -Cieszę się, że pobieżny przegląd szkockich potworków nie zanudził Was.
Z szacunku do odbiorcy staram się jak mogę ale nie zawsze to co wyjdzie jest tym co się chciało, żeby wyszło tym bardziej mi miło za ciepły odbiór.

romana- Szkocja jest the best! ;-).....pod warunkiem, że nie pada....

satan-widmo borkenu rzeczywiście wzięło nas przez zaskoczenie (nas czyli mnie i mojego męża, któremu zawsze powtarzam, że jest elementem absolutnie niezbędnym na moich zdjęciach do oddania skali). Jeżeli chodzi o zdjęcia pod słońce to kluczowym elementem jest jakość lufy. Im lepsza (i droższa) tym lepiej. Ale w dobrą lufę warto zainwestować, odpłaci się nie tylko możliwością robienia zdjęć pod słońce ale i ich lepszą jakością. Jedyny filtr obecny przy tych zdjęciach to UV-tak na wypadek gdybym o coś lufą trzasnęła. Łatwiej wtedy wymienić filtr niż całość. Innych filtrów lepiej unikać. Noi f jak najwyższy (f=22). Nie zoomować.
Pozdrawiam!

pipol użytkownik pipol(wpisów:9089) dodano 16.12.2014 21:03

to nie tylko tatrzanskie

satan użytkownik satan(wpisów:3314) dodano 16.12.2014 20:58

Pipol...aleś Ty oblatany w tatrzańskich bajaniach! :-)

pipol użytkownik pipol(wpisów:9089) dodano 16.12.2014 20:56

fajne widmo Brockenu wyszło na 12 :) trzeba je zobaczyć trzy razy bo inaczej się człowiek przekręci !! ;)

satan użytkownik satan(wpisów:3314) dodano 16.12.2014 20:41

Super! Po pierwsze historia bardzo wciągająca, trochę wspólnych wątków ze Skandynawią ;-) Po drugie piękne zdjęcia, bo i okoliczności przyrody w Szkocji niebanalne są. Góry fantastyczne, jeszcze w takiej pogodzie. Piękny jesienny wyż trafiliście /pierwsza seria zdjęć/. W dodatku widma Brockenu...fju, fju! Zdjęcia przyrody - dla mnie rewelacja!

PS - jak radzisz sobie z fotkami "pod słońce"? Kwestia ekspozycji czy może filtr? Pewnie mi się ta wiedza nie przyda do analoga...ale może jednak? ;-)

Pozdrawiam.

romana użytkownik romana(wpisów:5222) dodano 16.12.2014 15:16

Mieszkasz w Szkocji ? Jeśli tak to zazdroszczę Ci - oczywiście w pozytywnym sensie :)
Pozdrawiam :)

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 16.12.2014 14:41

Bardzo ładnie. pozdrawiam

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6142) dodano 16.12.2014 14:32

zachwycajaca galeria:)) gratuluje talentu i umiejetności patrzenia na piekno tego swiata:))Pozdrawiam:))

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 16.12.2014 14:23

piękne zdjęcia, widoki rewelacyjne cieszące oko.

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3734) dodano 16.12.2014 07:18

Piękne krajobrazy i piękna opowieść:-)

caprio72 użytkownik caprio72(wpisów:989) dodano 15.12.2014 23:18

Ależ cudeńka !!!
Pozdrawiam :)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5728) dodano 15.12.2014 23:01

I tekst i fotki bajkowe... Pozdrawiam. :)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!