m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Plac Wolności do ok. 1860 roku nosił nazwę Wysokiego Rynku, a potem - do roku 1917 - Placu Katedralnego. Miejsce to stanowiło centrum administracyjne Górnego Miasta - najstarszej części Mińska. Nestor - mnich kijowskiej Ławry Peczerskiej - w kronice roku 1067 odnotował, że w dniu 3 marca 1067 miała miejsce bitwa nad Niemigą, w trakcie której spalone zostało handlowe miasteczko Mińsk. Jest to pierwsza wzmianka o grodzie. Na przestrzeni dziejów Mińsk był siedmiokrotnie równany z ziemią przez obcych najeźdźców. W czasie II wojny światowej zniszczeniu uległo 83% miasta. W tak doświadczonym przez historię miejscu trudno o zabytki. Mińska starówka to kilka zachowanych obiektów, które pokażę w tej galerii. Plac Wolności leży przy ulicy Lenina. Na poprzednim zdjęciu była perspektywa tej ulicy w kierunku Alei Niepodległości - głównej arterii miasta, a na tym zdjęciu w kierunku Prospektu Zwycięzców, którym przespacerujemy się w ostatniej (czwartej) części prezentacji. Zawieruchę wojenną przetrwała Archikatedra pw. Najświętszej Maryi Panny. W budynku po lewej stronie (części dawnego kolegium jezuickiego) mieści się obecnie liceum muzyczne, a w tym pomarańczowym po prawej ambasada Francji. Budynek powstał w latach 1700-1710 i był kościołem jezuitów. W 1934 władze sowieckie zamknęły świątynię. Do 1941 budynek wykorzystywany był jako garaż. Niemcy zwrócili kościół wiernym, jednak w 1947 ponownie go zamknięto. W 1951 dokonano przebudowy - wieże zostały rozebrane, a fasada zmieniona i upodobniona do elewacji sąsiednich budynków. Obiekt stał się siedzibą towarzystwa sportowego Spartak. W 1993 roku oddano go wiernym. Po renowacji i przywróceniu budowli pierwotnego wyglądu w stylu wileńskiego baroku, ponownie otwarto kościół w roku 1997.
Obecnie jest to rzymskokatolicki kościół katedralny (centrum życia religijnego mińskich katolików). Na środku placu stoi ratusz (po lewej widać fasadę cerkwi św. Ducha). Klasycystyczny ratusz został zrekonstruowany w 2004 roku. Oryginalny budynek zburzono w 1857 roku na polecenie cara Mikołaja I. Ratusz w Mińsku powstał w roku 1582 (za panowania Stefana Batorego), a jego bryła ulegała architektonicznym zmianom na przestrzeni trzech stuleci. Odbudowano go w formie z XVIII w. W bryczce stojącej przed ratuszem wszyscy robią sobie zdjęcia. Naczekałam się, żeby mieć ją bez pasażerów. Pokażę Wam jeszcze sporo rzeźb zdobiących ulice Mińska. Ta stoi przed ratuszem od 2004 r., a jej autorem jest Uładzimir Żbanau. Południowo-wschodnią pierzeję placu tworzy Akademia Muzyczna i... ... hotel Europa, którego historia sięga początku XIX w. Decyzję o odbudowie zniszczonego na początku II wojny światowej budynku podjęto dopiero w 2004 r. W 2007 r. luksusowy pięciogwiazdkowy obiekt został otwarty (podwyższono go o jedno piętro w stosunku do przedwojennego stanu).
Prócz ratusza stoi na środku placu zespół budynków o nazwie Gościnny Dwór, w których w XIX w. mieściły się składy handlowe i biura. To jest jeden z nich,... ... po lewej widać drugi, a resztę kadru zajmuje największy i najwyższy spośród nich. Wszystkie są świeżo odrestaurowane, a ich dolne kondygnacje zajmują kawiarnie, restauracje i puby. Barokowy budynek jest rekonstrukcją powstałą w 2011 roku. Obiekt wzniesiono w 1616 roku jako cerkiew greckokatolicką św. Ducha (część klasztoru bazylianów). Po włączeniu Mińska do Rosji przekształcono go w cerkiew prawosławną i przebudowano wieńcząc cebulastymi kopułami. W 1937 roku na mocy decyzji władz sowieckich wysadzono budowlę w powietrze. Na podstawie ilustracji odbudowano ją w pierwotnym kształcie z przeznaczeniem na salę koncertową filharmonii młodzieżowej. O soborze katedralnym Ducha Świętego zaraz opowiem. W tle można zobaczyć ekskluzywny apartamentowiec Przy Troickim («У Троицкого»), który ze względu na fantazyjne wykusze, tarasy i wieżyczki nazwałem Gargamelem. Po prawej widać... ... kościół św. Józefa, który został zbudowany w 1652 jako część barokowego zespołu sakralnego bernardynów. W 1864 kompleks został skonfiskowany przez władze rosyjskie w ramach represji za poparcie jakiego bernardyni udzielili powstaniu styczniowemu. Obecnie mieści się w nim archiwum.
Wiele kontrowersji budzi projekt władz białoruskich zamienienia kościoła i klasztoru w wytworny hotel pięciogwiazdkowy. Sobór Ducha Świętego to dawny kościół bernardynek wybudowany w latach 1633-1642 w stylu barokowym, a ufundowany przez wojewodę trockiego Aleksandra Słuszkę. W 1741 świątynia uległa zniszczeniu wskutek pożaru, ale została odbudowana. W 1870 zamieniono ją w prawosławną cerkiew.
II wojnę światową obiekt przetrwał niemal bez uszczerbku. W soborze złożone są relikwie prawosławnej świętej - Zofii z Olelkowiczów Radziwiłłowej. Od 1945 znajduje się tu mińska ikona Matki Bożej, napisana zgodnie z legendą przez ewangelistę Łukasza. Obok soboru Ducha Świętego oraz dawnego klasztoru bernardynek, służącego obecnie duchowieństwu prawosławnemu, znajduje się Prawosławne Seminarium Duchowne. U stóp wzgórza, na którym znajduje się Górne Miasto płynęła niegdyś spora rzeka Niemiga (ta, nad którą odbyła się w 1067 wzmiankowana przez Nestora bitwa). Systematycznie wysychającą rzekę w 1926 zamknięto częściowo w rurach i pokryto zabudową miejską. W 1955 całkowicie ją skanalizowano i wytyczono nad jej korytem ulicę Niemiga. To jest ta ulica na pierwszym planie biegnąca równolegle do krawędzi zdjęcia. Żółty budynek to Dom Kultury Fizycznej Rezerwy Pracownicze (białoruskie nazwy są bezkonkurencyjne!). Przed nim po lewej widać wejście do stacji metra Niemiga. Z tyłu po prawej znajduje się Pałac Sportu. Między tymi dwoma budynkami mieści się letni amfiteatr i ciągną się tereny, na których są organizowane imprezy plenerowe. W niedzielę 30 maja 1999 roku odbywał się koncert rockowy. Cytat z wikipedii: Młodzież słuchająca koncertu, chcąc schować się przed niespodziewaną burzą z gradem, ruszyła do przejścia podziemnego na stacji metra Niemiga. Z powodu deszczu schody zrobiły się bardzo śliskie i wiele osób przewracało się, a potem nie mogło się podnieść. W wyniku stratowania zginęły 53 osoby, a ponad 250 zostało rannych. Większość zmarła w wyniku uduszenia i ran. Mnóstwo ofiar miało głębokie rany kłute na ciele, zadane butami na wysokich obcasach. 30 maja 2002 roku na miejscu zdarzenia odsłonięto pomnik ku czci ofiar, który tworzy niewielka kapliczka z krzyżem prawosławnym oraz 53 róże rozrzucone na metaforycznych stopniach schodów.
W niedzielę 30 maja 1999 roku ludność prawosławna obchodziła Święto Trójcy Świętej. Odbywające się w soborze katedralnym uroczystości nie zostały przerwane mimo rozgrywającej się tuż obok tragedii. Trwały jeszcze co najmniej godzinę po tym, gdy sygnały karetek pogotowia wypełniły całą okolicę. W miejscu gdzie obecnie stoi Dom Kultury Fizycznej Rezerwy Pracownicze kiedyś istniał zamek. Drewniana budowla obronna powstała w połowie XI wieku przy ujściu Niemigi do Świsłoczy. Obiekt był niszczony przez kolejnych najeźdźców, jednak w dokumentach z XVII-XVIII w. jest wspominany jako miejsce prowadzenia sejmików szlacheckich, a w 1750 był jeszcze obsadzony załogą. Zrujnowany został na początku XIX w., a ostatecznie zniwelowany przez władze sowieckie w latach 50. XX w. Na obszarze, który w przeszłości otaczały wały zamkowe znajduje się obecnie Plac 8 Marca ze stacją metra Niemiga oraz Prospekt Zwycięzców. Na wzgórzu położonym na południe od fortyfikacji w XVI w. zaczęło się rozwijać Górne Miasto. Na początku XVIII w. całe Górne Miasto zostało już zabudowane i - mimo niekorzystnego ze względu na komunikację i obronę położenia po drugiej stronie Świsłoczy - zainteresowano się Górą Troicką (stoi na niej obecnie wielki budynek Teatru Opery i Baletu widoczny w tle po prawej stronie). Na lewym brzegu Świsłoczy w pobliżu rzeki powstało zamieszkałe przez rzemieślników i kupców Troickie Przedmieście (to te różowe kamieniczki po lewej stronie). Biały namiot na wprost to lodowisko. Po lewej stronie między Świsłoczą a Rezerwami Pracowniczymi stoi tablica pamiątkowa. W miejscu tym archeolodzy odkryli w warstwach datowanych na XI w. kamienny fundament świątyni zamkowej.
Malownicze Troickie Przedmieście jest rekonstrukcją. Drewniane domy tworzące tę część miasta spłonęły w wielkim pożarze w 1809 r. Murowane budynki zostały zrujnowane w trakcie działań wojennych. W krytych dachówką kamieniczkach stojących wzdłuż wąskich uliczek mieszczą się głównie kawiarnie, restauracje, galerie sztuki, antykwariaty i sklepiki z pamiątkami.  Wieżowiec ze szklaną elewacją to centrum biznesowe Royal Plaza (aktualnie najwyższy budynek Białorusi - 130 m - 33 piętra). Biurowiec pojawił się w panoramie miasta całkiem niedawno (jeszcze nie został oddany do użytku). Na wysokości starówki Świsłocz tworzy spore rozlewisko. Tuż obok Troickiego Przedmieścia usypano na rzece sztuczną wyspę, którą nazwano Wyspą Męstwa i Smutku. Popularne jej określenie to Wyspa Łez. Na wysepce stoi pomnik poświęcony synom ojczyzny poległym poza granicami kraju. Miejsce jest licznie odwiedzane i zrobienie poprzedniego zdjęcia wymagało trochę cierpliwości. Pomnik został odsłonięty 3 sierpnia 1996 i upamiętnia białoruskich żołnierzy, którzy zginęli na obczyźnie, jednak głównie ofiary wojny afgańskiej.
Ok. 30 tys. mieszkańców republiki wzięło udział w trwającej dziewięć lat wojnie Związku Radzieckiego z mudżahedinami. Wojska radzieckie wkroczyły do Afganistanu 25 grudnia 1979, a wycofały się 15 lutego 1989. Przed pomnikiem znajduje się głaz z ikoną Matki Bożej i tekstem na nim: Ta świątynia została wzniesiona dla upamiętnienia synów, którzy zginęli w Afganistanie, z inicjatywy białoruskich matek, które nie chcą, by zło królowało w ich ojczyźnie lub na jakiejkolwiek innej ziemi . Głaz ten postawiony został w miejscu przyszłego pomnika w 1991 r. Pomnik wykonany jest w formie świątyni. Wewnątrz znajdują się cztery ołtarze, a na ścianach wyryte są nazwiska 771 żołnierzy, którzy zginęli w Afganistanie. W centrum jest święte miejsce. W ziemi przyniesionej przez matki z grobów synów oraz tej przywiezionej z Afganistanu, za którą przelewana była krew białoruskich żołnierzy, złożona jest kapsuła z listą tych, którzy zginęli oraz apelem do potomnych. Od świętego miejsca do kopuły rozciągnięte są struny, na których gra wiatr. Świsłocz jest pięknie wkomponowana w przestrzeń Mińska. Rzeka wije się licznymi zakolami w obrębie miasta, a wszędzie wzdłuż jej brzegów ciągną się promenady. Mijając Gargamela (poza kadrem po prawej) dochodzimy do...
... Narodowego Akademickiego Teatru Wielkiego Opery i Baletu. Budynek został ukończony w roku 1939. W latach 2006-2009 przeprowadzono jego renowację. Przed głównym wejściem latem działa fontanna. W parkowej alei po lewej stronie stoi rzeźba Balet, a... ... po prawej Opera. W moim prywatnym rankingu Opera jest najpiękniejszą rzeźbą zdobiącą przestrzeń publiczną Mińska (znajduje się w operowym parku od 2008 r., a jej autorem jest Konstantin Selichanow). Budynek po lewej stronie zwieńczony pięcioramienną gwiazdą w wieńcu laurowym to dom mieszkalny. Za drzewami po prawej stronie stoi dom, w którym mieszkał Lee Harvey Oswald - domniemany zabójca Johna Fitzgeralda Kennedy'ego (w ZSRR przebywał w latach 1959-62). Przekroczywszy po raz kolejny Świsłocz... ... znajdujemy się w parku im. Janki Kupały. Zielona plastikowa butelka i jednorazowy kubek w niecce fontanny to widok niecodzienny w Mińsku. Miasto jest niesłychanie czyste. Podobno wszystkie białoruskie miasta są wzorcowo sprzątane.
A to już spoglądający z pomnika Janka Kupała (1882-1942) - poeta, dramaturg, publicysta i jeden z twórców białoruskiego języka literackiego. Dotarliśmy do Alei Niepodległości. Przy tej ulicy znajdują się niemal wszystkie ważne dla Białorusi budynki. W następnym odcinku powędrujemy nią.

najbliższe galerie:

 
Białoruś: Mińsk cz. 3
1pix użytkownik magdalena odległość 1 km 1pix
Mińsk
1pix użytkownik macko odległość 1 km 1pix
MIŃSK 1
1pix użytkownik wo odległość 1 km 1pix
MIŃSK. «Где-то ...»
1pix użytkownik wo odległość 1 km 1pix
MIŃSK NOCĄ
1pix użytkownik wo odległość 1 km 1pix
Białoruś: Mińsk cz. 2
1pix użytkownik magdalena odległość 1 km 1pix

komentarze do galerii (17):

 
iwonka55 użytkownik iwonka55(wpisów:626) dodano 01.01.2015 11:47

Ciekawa i ładna wycieczka po Mińsku, nabrałam ochoty na wyjazd w tamte strony.

margo użytkownik margo(wpisów:2557) dodano 31.12.2014 19:05

Pięknie oprowadzasz po Mińsku. Zaskoczona jestem, nie sądziłam, że to takie ładne miasto. Pozdrawiam serdecznie.

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 30.12.2014 10:22

Magdo- majac na uwadze obawy Aleksandra co do Wladimira, to możliwe, ze trochę poluzują i na zapad się ukierunkują- chociazby pod kątem turystycznym.
Zresztą jak dla mnie, to ta nasza biurokratyczna bruksela jak che rozwijać demokrację na Wschodzie, to pierwsze co powinna zrobić, to zniesc wizy dla Rosjan, Ukrainców i Białorusów. To wtedy i oni zniosą
pozdrawiam

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3734) dodano 30.12.2014 10:20

Bartek, polecam Mińsk. Tylko z wizami problem. Ciekawe kto nam je prędzej zniesie - Białorusini czy Amerykanie.

Marioli, było pochmurno i zimno, ale i tak było fajnie. Pozdrawiam:-)

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 30.12.2014 10:12

Chętnie bym się do Mińska wybrał- pozdrawiam

marioli użytkownik marioli(wpisów:1031) dodano 29.12.2014 12:55

Opera jest rzeczywiście piękna, trochę przypomina mi Operę w Bydgoszczy. Miasto o tej porze roku wygląda trochę smutno, ale co tam, zawsze warto wyjść z domu, a mnie się Twój sposób spędzenia Sylwestrowego dnia bardzo podobał.
Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego w Nowym Roku.

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3734) dodano 29.12.2014 07:33

Dziękuję Wam za wizytę w pierwszej części relacji z Mińska. Będą kolejne, bo stolicę sąsiada wypada przecież znać. Mińsk nie powala, ale też nie można powiedzieć, że jest brzydkim miastem.

Jacku, dla mojej firmy też jestem zasobem ludzkim. Jakoś daje się z tym żyć.

Artcze, lubię niestandardowe destynacje.

Pozdrawiam wszystkich:-)

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6141) dodano 28.12.2014 15:52

Mińsk nie powala na kolana, ale nie o to w tej galerii chodziło.
Dzieki Tobie magdaleno, poszerzyłam swa wiedze o swiecie. I o to chodzi:))
Pozdrawiam:))

marcin1980 użytkownik marcin1980(wpisów:1991) dodano 28.12.2014 10:21

bardzo piękne miasto.

andred użytkownik andred(wpisów:4778) dodano 28.12.2014 00:33

Faktycznie Mińsk nie miał szczęścia do zawieruch wojennych, co go tyle razy z ziemią zrównywały, a potem też chyba nie miał szczęścia do decydentów i architektów co się wykazali pomysłem uwidocznionym na fot. 4. Następne zdjęcia trochę rehabilitują złe decyzje poprzedników. Pomnik poświęcony synom ojczyzny przytłaczający, ale może o to chodziło......zginęło przecież tylu młodych Białorusinów.
Magdalena, lubię Twoje galerie, bo zawsze dowiem się dużo ciekawych rzeczy.
Pozdrawiam,
andred

artcze użytkownik artcze(wpisów:275) dodano 28.12.2014 00:09

ja wiem,że spędzanie sylwestra w stolicach państw europejskich jest na topie,ludzie jadą do Rzymu,Paryża czy Londynu ... ale taka destynacja ... bardzo interesujące. Byłem kiedyś w Mińsku ... 27 lat temu ...miasto bardzo się zmieniło ... na lepsze ...przynajmniej taki jest mój odbiór Twoich zdjęć i opowieści w cz 1.
Pozdrawiam

mlochowskijacek użytkownik mlochowskijacek(wpisów:858) dodano 27.12.2014 15:17

Magdaleno, ciekawie rozpoczęłaś swoją opowieść o niezbyt atrakcyjnym turystycznie Mińsku i chwała Ci za to ! Piszesz, że nazwa Domu Kultury Fizycznej "Rezerwy Pracownicze" nie ma konkurencji, otóż w mojej macierzystej Uczelni funkcjonuje "Dział Zarządzania Zasobami Ludzkimi". Też pięknie nieprawdaż ? Można by napisać:
Magdaleno, serdecznie Cie pozdrawia "zasób ludzki" mlochowskijacek

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4886) dodano 27.12.2014 11:56

No no no ... całkiem przyzwoicie ten Mińsk wygląda ...
Mam gdzieś w planach penetrację Białorusi,może powinienem te plany przyspieszyć ?
Hmm ... sam nie wiem :)
Pozdrawiam serdecznie .

halszka użytkownik halszka(wpisów:2671) dodano 27.12.2014 08:25

Zwiedzałam Mińsk dwa razy i wiele miejsc pamiętam:) Obejrzałam album z przyjemnością. Dziękuję i pozdrawiam:)

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5700) dodano 26.12.2014 23:38

Wielu Mińsk nie zachwyca, a tu popatrz... pokazałaś jego bardzo sympatyczne i ciekawe oblicze. Pozdrawiam jeszcze świątecznie. :)

andrew430 użytkownik andrew430(wpisów:336) dodano 26.12.2014 22:55

dawno nie było galerii z Białorusi, dziękuje, z przyjemnością obejrzałem
pozdrawiam:)

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7589) dodano 26.12.2014 21:21

Tak jak mówisz Magdaleno, miasto wygląda bardziej na nowoczesne niż zabytkowe, ale to chyba nie przeszkadza, by je zobaczyć ..., mnie osobiście bardzo podobają się rzeźby ..., opera rewelka i fontanna też super:)
Pozdrawiam świątecznie:)

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!