m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
To było pierwsze zdjęcie, które zrobiłam 1 stycznia 2014 roku. Graffiti może się Wam skojarzyć z  katzenjammer, ale kaca nikt z nas nie miał, mimo wysokoprocentowych trunków, którymi witaliśmy Nowy Rok. Mieszkaliśmy w pobliżu placu Jakuba Kołasa i tam skierowaliśmy pierwsze kroki (plac ten pokazałam w cz. 2). Za plecami posągu Kołasa zaczyna się ulica, której patronuje białoruska komunistka Wiera Charuża (1903-1942). Dochodzi się nią do części miasta zwanej Komarowką (dawne przedmieście Mińska). Budynek z wiatrakiem to restauracja Lido. Wokół widocznego po prawej stronie skweru Komarowskiego zlokalizowane są liczne centra handlowe (Zwierciadło, Atlantyk, Coolman, Pasaż). Najważniejszym handlowym obiektem jest jednak... ... powstały w 1979 roku Komarowski Rynek. Hala targowa i rozstawiane na placyku obok niej stragany to główne miejsce zaopatrywania się mieszkańców Mińska w żywność. Budynek po lewej stronie jest jednym z pięciu stojących wzdłuż ulicy Wiery Charużej. Okrągłe wieżowce kształtem są podobne do kolb kukurydzy i przez mieszkańców popularnie są nazywane kukurydziakami. Chciałabym żebyście zwrócili uwagę na kwietniki. Wszystkie donice w Mińsku, w których latem rosną kwiaty, na zimę są udekorowane sosnowymi gałązkami. Obok targowej hali stoją... ... trzy rzeźby autorstwa Uładzimira Żbanau. Są to: Fotograf,... ... Koń i wróbelek oraz...
... Dama z pieskiem. Prócz tych pomników Mińsk zdobi jeszcze kilka dzieł autorstwa tego artysty (dorożka przed ratuszem, trzy postacie w Ogrodzie Michajłowskim, Listonosz obok stacji metra Akademia Nauk i Architekt na Placu Niepodległości). Więcej rzeźb nie powstanie. Żbanau zmarł w 2012 roku w wieku 58 lat.   Na Komarowce można nie tylko popatrzeć na konia z brązu, ale też przejechać się na żywym koniku. W tle widać Filharmonię, a jak się dobrze wpatrzycie, to dojrzycie też plecy Jakuba Kołasa. Przy wejściu do hali targowej stoi rzeźba przekupki z garścią pełną ziaren słonecznika. Jej autorem jest Oleg Kuprianow. Po wizycie w tej części miasta wsiedliśmy do autobusu i pojechaliśmy... ... na Plac Flagi Narodowej, który uroczyście został otwarty przez Łukaszenkę 2 lipca 2013 roku.
Na środku okrągłego placu o średnicy 50 m stoi maszt wysokości 70 m, na szczycie którego powiewa białoruska flaga. Ma ona wymiary 14 x 7 m i waży 25 kg. Wykonana jest z odpornego na wodę i na płowienie materiału. Na placu znajduje się też tablica z mapą Republiki Białorusi,... ... wykonany z brązu herb o średnicy 2 m i... ... tablica ze słowami hymnu. Geneza tego placu jest prawdopodobnie taka sama jak rządowego programu Zamki Białorusi (opowiadałam o nim przy okazji prezentacji zamku w Mirze). Jednym z priorytetowych celów polityki Łukaszenki (chyba jedynym godnym pochwały) jest wypracowanie narodowej tożsamości. Białorusinom, którzy byli częścią kolejno Wielkiego Księstwa Litewskiego, Rzeczypospolitej Obojga Narodów, Imperium Rosyjskiego i Związku Radzieckiego jest to akurat bardzo potrzebne. Z Placu Flagi Narodowej schodami o szerokości 24 m dochodzi się do BelExpo.  Budynek, którego dach wygląda z góry jak pięciopłatkowy kwiat jest halą wystawową. Odbywają się tu też koncerty.
Obok BelExpo powstał niedawno Pałac Niepodległości. Jego budowę zaczęto w czerwcu 2011, a uroczyste otwarcie miało miejsce 24 października 2013. To jest widok na budowlę z boku,... ... a to od frontu (od strony Prospektu Zwycięzców). Inwestycja spotkała się ze sporą krytyką. W powszechnej opinii obiekt uważany jest za rezydencję Łukaszenki. Łączna powierzchnia Pałacu Niepodległości wynosi ok. 50 tys. m². Odbyły się tu dwa spotkania Rady szefów państw WNP (25.10.2013 i 10.10.2014). Prawdopodobnie tu miały miejsce jesienne i grudniowe spotkania grupy kontaktowej Rosja-Ukraina-OBWE. Po przeciwnej stronie Prospektu Zwycięzców - na wysokości BelExpo - znajduje się ogromny handlowo-rozrywkowy kompleks Zamek. Jego powierzchnia wynosi 93 tys. m², a na sześciopoziomowym parkingu jest 2050 miejsc.  Szeroka arteria prowadząca z centrum miasta w kierunku północno-zachodnim do 2005 roku nosiła imię Piotra Maszerowa - I sekretarza KPB w latach 1965-80, za którego rządów nastąpił rozwój przemysłowy Białorusi (Maszerow zginął w wypadku zaaranżowanym przez KGB celem wyeliminowania go z wyścigu o stanowisko Sekretarza Generalnego KPZR). Przemianowano ją na Prospekt Zwycięzców jednocześnie ze zmianą nazwy Alei Niepodległości (Maszerow i Skaryna otrzymali inne, mniej znane ulice Mińska). Po zachodniej stronie Prospektu Zwycięzców zlokalizowane są liczne hotele, a głębiej znajdują się osiedla mieszkaniowe, natomiast... ... po wschodniej stronie aż do Górnego Miasta ciągną się rozległe parki, skwery i tereny rekreacyjne. To jest fragment dużego Parku Zwycięstwa i utworzonego na Świsłoczy sporego Jeziora Komsomolskiego. Jezioro jest latem lubianym przez mieszkańców Mińska miejscem wypoczynku.
Wędrując parkowymi alejkami dotarliśmy na tyły znajdującego się w budowie Muzeum Historii Wielkiej Wojny Ojczyźnianej. Kopuła z radziecką flagą na szczycie i budynek ze szklaną elewacją to właśnie muzeum. Jego uroczyste otwarcie odbyło się 2 lipca 2014. Robiąc to zdjęcie odskoczyłam wystraszona od ogrodzenia. Samolot i działo samobieżne opłotowane były prowizoryczną siatką. O ile samolot obejrzałam sobie nie niepokojona, to przy niszczycielu czołgów rzuciły się w moją stronę dwa ujadające psy. Z niebieskiej budki wyszedł dozorca, by je uspokoić. Nic nie powiedział, ale i tak odeszłam pośpiesznie pełna wyrzutów sumienia (przeze mnie musiał wyjść z ciepłej zapewne stróżówki na mróz). To jest Plac Bohaterów. Obelisk i statua kobiety pojawiły się w 1984 roku, w dziesiątą rocznicę przyznania Mińskowi tytułu Miasta Bohatera. W tle widać Muzeum Historii WWO (przez plac z obeliskiem przechodzi się do wejścia do niego). Każde miasto wyróżnione tytułem Miasta Bohatera otrzymywało medal Złota Gwiazda, Order Lenina oraz dyplom Prezydium Rady Najwyższej ZSRR. Na budynku po przeciwnej stronie ulicy też upamiętniono ten doniosły fakt.
W 1970 roku na politechnice mińskiej został utworzony wydział architektury. Wykształcenie rodzimej kadry pozwoliło na przejęcie przez Białorusinów planowania przestrzennego i projektowania zabudowy miast. Najbardziej charakterystycznym przejawem nowych tendencji jest architektura Prospektu Zwycięzców. Obiekty wzdłuż magistrali parkowej zaczęły powstawać na początku lat 80. Stylistyka tej części Mińska jest odległa od stalinowskiego neoklasycyzmu Alei Niepodległości. Przez lata jednym z symboli nowoczesnego Mińska i jedną z najbardziej rozpoznawalnych budowli stolicy był hotel Białoruś. Przyćmił go ostatnio apartamentowiec У Троицкого. Budowę najbrzydszego budynku Mińska ukończono w 2012 roku. Metr kwadratowy mieszkania w tym gmaszysku kosztuje 2500-3000 $. Najdroższe są oczywiście penthousy z widokiem na Świsłocz. Pałac Sportu wybudowano w latach 1963-66. Odbywają się tu zarówno imprezy sportowe, jak i koncerty zespołów muzycznych. Przed budynkiem stoi maskotka Mistrzostw Świata w Hokeju na Lodzie, które odbyły się w Mińsku w dniach  9-25 maja 2014 roku. Rozgrywki miały miejsce na lodowiskach Mińsk Arena i Czyżouka Arena.
To było najszybciej zrobione przeze mnie na Białorusi zdjęcie. Bałam się, ale te milicyjne suki musiałam po prostu sfotografować. Obok była ustawiona scena. Być może poprzedniego wieczora był tu koncert? Białorusini świętują nadejście Nowego Roku raczej tak, jak my Wigilię (w domu, w gronie rodzinnym). Nie ma tam tradycji sylwestrowych koncertów pod gołym niebem i nie szukaliśmy w Mińsku miejsca, gdzie mieszkańcy wspólnie by witali północ (fajerwerki było widać i słychać w całym mieście). Milicjantów widać po prawej. Trochę ich kręciło się w pobliżu sceny,... ... na której niewiele się działo. Publiczności była garstka. Białorusini marne mają szanse na organizowanie demonstracji niezadowolenia z rządów Łukaszenki. Te budowle już znacie z cz. 1. Przed nami Górne Miasto, a po prawej wejście do stacji metra Niemiga, na której...
... znajduje się pomnik ofiar z 30 maja 1999 roku. Na Troickim Przedmieściu też już byliśmy. Ostatni raz przejdziemy wspólnie przez most na Świsłoczy i... ... pospacerujemy między zrekonstruowanymi kamieniczkami. Doprawdy nie wiem, kto wydał zgodę na budowę Gargamela? Architektura tego budynku jest chyba powszechnie krytykowana. Garbaty mostek (tak oficjalnie nazywa się kładka prowadząca na Wyspę Łez) jest zamykany przed zmrokiem (przechodziliśmy przed   17 i na wyspę już nie można było wejść).
Siedziba ONT - białoruskiego nadawcy telewizyjnego, powstałego 25 czerwca 2002 roku. Dawniej na częstotliwościach ONT nadawała rosyjska telewizja ORT. Stacja oprócz produkcji własnej i zagranicznej retransmituje sygnał rosyjskiego Kanału Pierwszego. Maszt telewizyjny stojący obok budynku jest widoczny z całego miasta. Zielony domek powinniście rozpoznać. W czterech częściach pokazałam Wam niemal wszystkie warte obejrzenia obiekty w Mińsku. Mam nadzieje, że przybliżyłam Wam to miasto. Dziękuję wszystkim, który zwiedzili w moim towarzystwie stolicę Białorusi:-)

najbliższe galerie:

 
MIńsk - zaskakujące oblicze Białorusi.
1pix użytkownik muzelea odległość 2 km 1pix
MIŃSK 1
1pix użytkownik wo odległość 3 km 1pix
MIŃSK. «Где-то ...»
1pix użytkownik wo odległość 3 km 1pix
MIŃSK 2018
1pix użytkownik wo odległość 3 km 1pix
Białoruś:  Mińsk cz.  1
1pix użytkownik magdalena odległość 3 km 1pix
Białoruś:  Mińsk cz.  2
1pix użytkownik magdalena odległość 4 km 1pix

komentarze do galerii (18):

 
voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 29.01.2017 22:16

a, to sorry nie czytałem komentarzy, a wiesz czym się różnią ?

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3734) dodano 23.01.2017 19:10

Dzięki Voyager:-) Artcze już zauważył ten błąd. Poprawiłam teraz opis. Pozdrawiam:-)

voyager747 użytkownik voyager747(wpisów:4620) dodano 22.01.2017 21:47

Na fotce 27, to nie jest czołg, tylko działo samobieżne Su-100

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3734) dodano 10.01.2015 09:37

Małgoś, Iwonka, Dispar, Mocar, Achernar - dziękuję za komentarze i pozdrawiam:-)

Wanieczka, bezwiednie porównywaliśmy Białoruś z Ukrainą i pod każdym względem wygrywała ta pierwsza. Nawet ludzie znacznie sympatyczniejsi. Nie jest to moje zdanie, tylko osoby urodzonej we Lwowie, która była wśród nas. Pozdrawiam:-)

mgfoto użytkownik mgfoto(wpisów:6141) dodano 06.01.2015 12:36

Nie będę oryginalna pisząc, że najbardziej podobają mi się rzeźby a najśmieszniej jest na zdjęciu pierwszym :) Pozdrawiam

dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 03.01.2015 20:05

Duża egzotyka, tak blisko nas.
Nowy Rok obchodzony na Białorusi, to też niecodzienny pomysł.
Może pogoda nie dopisała, bo gdyby wszystko przykrywał biały puch, to byłoby jeszcze ciekawiej.
Podobało się.
Pozdrawiam serdecznie:)

iwonka55 użytkownik iwonka55(wpisów:626) dodano 03.01.2015 12:34

też obejrzałam wszystkie 4 część relacji i muszę przyznać, że miasto zaskoczyło mnie pozytywnie, chętnie bym pozwiedzała, bardzo ciekawe informacje pod zdjęciami.

mocar użytkownik mocar(wpisów:2819) dodano 03.01.2015 12:04

Obejrzałem wszystkie cztery części... bardzo interesujący przekaz, nie sądziłem że stolica Białorusi rozwija się z takim rozmachem.
Pozdrawiam.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5706) dodano 03.01.2015 11:40

Mimo, że zachowało się sporo reliktów epoki "słusznie minionej" (a może właśnie dlatego). miasto jest niewątpliwie ciekawe, choć przypomina wiele miast rosyjskich. W dodatku, bardzo ładnie je pokazałaś. Pozdrawiam. :)

wanieczka użytkownik wanieczka(wpisów:23) dodano 03.01.2015 10:34

W statystykach Białoruś wypada lepiej gospodarczo od Rosja i Ukrainy.

magdalena użytkownik magdalena(wpisów:3734) dodano 03.01.2015 10:07

Patryk, dziękuję za informację o samolocie:-)

Mariusz, Mińsk jest wizytówką, ale reszta kraju wygląda już trochę inaczej. Białoruską prowincję mam w planie kiedyś obadać.

Śnieżko, niewątpliwie pora roku i pogoda ma wpływ na odbiór miasta. Jest w nim pewna surowość, ale w słoneczny letni dzień prezentuje się z pewnością znacznie sympatyczniej. W centrum Mińska jest dużo zadbanych terenów zielonych i dzięki nim miasto jest przyjazne.

Kriss, dobrze Ci się Białoruś kojarzy. Wieś jest bardzo biedna. Nadal działają tam kołchozy i sowchozy. Dopiero pół roku temu Łukaszenka zaczął mówić o możliwości ich prywatyzacji, bo mimo ogromnych pieniędzy wpompowywanych w rolnictwo, są one nierentowne.

Paweł, mnie też najbardziej rzeźby się podobały:-)

Artur, ciepło:-) Była wśród nas osoba urodzona na Ukrainie, która Mińsk dość dobrze znała:-) Dzięki za poprawienie odnośnie eksponatu w muzeum WWO. Militariami się nie interesuję, aczkolwiek jak rok temu opisywałam galerię z twierdzy brzeskiej, to poczytałam o różnicach między czołgami i działami pancernymi, ale wiedza już uleciała. W muzeum, o którym piszesz nigdy nie byłam, choć kilka lat mieszkałam w Strzeszynie i codziennie jeździłam ul. Wojska Polskiego. Czy moje zainteresowanie stolicą Białorusi jest wielkie? Łaziliśmy po prostu po mieście, wstępując co jakiś czas na jakieś jedzonko, herbatkę czy piwko.

Ak, dzięki:-)

Pozdrawiam wszystkich odwiedzających:-)

ak użytkownik ak(wpisów:6367) dodano 03.01.2015 09:45

daję DYCHĘ za zdjęcie 26 :)

artcze użytkownik artcze(wpisów:278) dodano 02.01.2015 23:59

możę,się mylę,ale czy w Waszej grupie czasami nie było pasjonującego się swoim miastem mieszkańca Mińska? - no chyba,że to Twoje jest tak wielkie zainteresowanie stolicą Białorusi - jeśli tak to dodam,że w tym nowo powstającym muzeum to nie czołg stoi tylko działo pancerne SU-100-różnica jest taka,że czołg ma ruchomą wieżę i że te działa świetnie się nadawały do zwalczania niemieckich czołgów pod koniec wojny ojczyźnianej - macie taką bestię w Poznaniu w Muzeum Broni Pancernej CSWL(stoi w takim wielkim hangarze z pojazdami pancernymi bodajże 5 od końca z prawej)
pozdrawiam
Artur

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7589) dodano 02.01.2015 23:10

Po obejrzeniu wszystkich galerii z całym przekonaniem stwierdzam, że najbardziej przypadły mi do gustu ich rzeźby ... i je najchętniej przeniósłbym do naszego kraju:)
Pozdrawiam serdecznie:)

kriss92 użytkownik kriss92(wpisów:120) dodano 02.01.2015 21:18

Wcześniej Białoruś kojarzyła mi się z ubóstwem a tu niespodzianka stolica wiekszym przepychem niz Warszawa i napewno ładniejsza.
Co do tego "najbrzydszego budynku w Mińsku" był się kłócil,przeciwnie ciekawa budowla ;)

sniezka użytkownik sniezka(wpisów:3475) dodano 02.01.2015 19:55

Mural z pierwszego zdjęcia całkiem "europejski" - trochę przypomina prace Banksy'ego. Bardzo mi się też podobają fotograf, dama z pieskiem i przekupka. Konik też.
Ale mimo wszystko jest w tym mieście jakaś taka surowość, która mnie by raczej nie przypadła do gustu... A może to kwestia nie najlepszej pogody, albo jakichś moich uprzedzeń...
Tak czy inaczej, porządny zrobiłaś przewodnik po Mińsku.
Pozdrawiam:)

rozmusiaki użytkownik rozmusiaki(wpisów:4886) dodano 02.01.2015 19:45

Kolby kukurydzy są też w Katowicach i to nawet bardzo podobne ...
Jak byłem w Kijowie to też tam mają Muzeum Wielkiej Wojny Ojczyźnianej ...
Mińskiem po Twoich prezentacjach jestem bardzo mile zaskoczony,myślałem,że to taka większa dziura ...
Ale ciekawe,jak już jest na prowincji i coś mi się wydaje,że będę musiał to jednak sprawdzić :)
Pozdrawiam.

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4835) dodano 02.01.2015 19:13

Moją uwagę przykuł ten Lisunow na zdjęciu głównym, czyli radziecka wersja najpopularniejszego samolotu transportowego II wojny światowej, czyli Dakoty. Niby miejscami nowocześnie, ale jakoś tak socjalistycznie. Mimo wszystko ciekawa prezentacja

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!