m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Domy są z reguły wielopokoleniowe i składają się z 3 izb. Palenisko jest na zewnątrz i tutaj też kwitnie życie towarzyskie. W Kamerunie poligamia jest częstym zjawiskiem. Pigmeje także mogą mieć kilka żon, choć nie każdego stać na utrzymanie tak dużej rodziny. Domy są budowane na okres 5lat w większości z drewna i gliny. Potem w wyniku niekorzystnego działania deszczu ulegają naturalnemu zniszczeniu, dlatego każdego dnia trwają w wiosce prace konserwatorkie.
Tak powstaje lokalna dachówka Niektórzy mieszkają nadal w tradycyjny sposób w szałasach z łodyg i liści.
Nasze piłki tenisowe robiły furore:-) Ten szałas powstał w ciągu tygodnia. Babcia miała już dosyć mieszkania ze swoimi wnukami i postanowiła wybudować swoje własne L4. Kiedy się tak patrzyło na proces budowy to rzeczywiście nic skomplikowanego. Kiedyś pigmeje budowali szałasy w ciągu kilku godzin, bo wędrówka za pożywieniem zmuszała ich do częstej migracji i nie było szansy na powrót do poprzedniej wioski. Nasze igla niczym hotel 5 gwiazdkowy:-)
dzieci są bardzo bystre i przyjaźnie nastawione do obcych W wiosce są 2 budynki szkolne z 4 klasami. W każdej pracował rządowy nauczyciel. Klasy nie były pełne, ale starszyzna pilnuje aby dzieci codziennie uczęszczały na zajęcia już od 6 tego roku życia. Tutaj czas też się zatrzymał. Tabliczki i kreda w pierwszych rocznikach. Potem już zeszyty i długopisy, ale wciąż bardziej do zabawy:-)
Żywności nie brakuje niemniej jest ona bardzo podstawowa. banany, platany, maniok i inne korzenie. Były też orzeszki, grzyby i okazjonalnie ryby lub mięso. Głównym źródłem białka są tutaj białe dżdżownice, które pigmeje wyciągają z pni niektórych roślin palmowych Pigmeje są plemieniem żyjącym bardzo blisko siebie. Sąsiad pomaga sąsiadowi, bracia i kuzyni mieszkają dom przy domu, tak więc więzy rodzinne są tutaj bardzo silne.
W rezerwacie jest też bar z piwem, a wieczorami puszczana jest muzyka. Coś w rodzaju dyskoteki. Panowie nie podpierają tutaj ścian, gdyż są królami parkietu. Panie raczej nie tańczą tylko zajmują się dziećmi. Jest to jedna z niewielu lokalnych współczesnych rozrywek, niemniej bardzo lubiana. Grzybobranie... większość grzybów jadalnych rośnie na drzewach na korze. Trzeba było uważać na wędrujące mrówki i niezbyt widoczne mrowiska. Mrówki tutaj potrafią nieźle pogryźć. Zaliczyłam jedną taką przygodę gdzie ilość mrówek pod spodniami była trudna do ogarnięcia. Skończyło się na szybkim ściąganiu ciuchów i kilkunastu pogryzieniach. Mrówki są dziwnie odporne na miażdżenie więc mimo wszystko nie jest łatwo je zabić:-) jeden z większych okazów przeprawa przez dżunglę to zawsze przygoda z bagnami, błotem, mułem... niby do wszystkiego można się przyzwyczaić, ja miałam z tym trudności:-) Chodzenie po tym bagnistym terenie było dla nas o tyle trudne, iż nigdy nie było wiadomo, jak głęboko zanurzy się nasza stopa podczas kolejnego kroku:-) Rzeka spełniała wiele funkcji, była źródłem wody pitnej dla pigmejów, miejscem kąpieli dla dzieci, fosą chroniącą wioskę przed drapieżnikami. Dla nas jedyną okazją do umycia brudnych od bagien rąk i nóg:-)
W tych okolicach znaleźliśmy wiele  jeżyn i innych nieznanych nam owoców leśnych Termiteria dzieci uwielbiają biegać po drzewach Prezenty dla dzieci są zawsze w dobrym tonie Świat w nocy wygląda zupełnie inaczej, niemniej jest równie ciekawy:-)
Po nocnym polowaniu dumny gospodarz pokazuje nam swoją ofiarę. Pół nocy spędził na drzewie z latarką. Najpierw wysłuchiwał szelestu, potem światłem łapał na wzrok zwierzęcia i jednym celnym strzałem w głowę upolował tego leśnego kota. To już ostatnie chwile i pożegnanie z mieszkańcami wioski. Te 4 dni spędzone razem pozostaną na zawsze w moim sercu:-)

najbliższe galerie:

 
Ameryka Płd.  1990
1pix użytkownik paraprawo odległość 3875 km 1pix
Ushuaia
1pix użytkownik hardin77 odległość 3915 km 1pix
Miejsca - Argentyna / Ushuaia
1pix użytkownik slav odległość 3916 km 1pix
Ziemia Ognista
1pix użytkownik wmp57 odległość 3916 km 1pix
lot nad Ziemią Ognistą
1pix użytkownik muztaghata odległość 3927 km 1pix
Ziemia Ognista
1pix użytkownik perla27_12 odległość 3954 km 1pix

komentarze do galerii (9):

 
dispar użytkownik dispar(wpisów:5391) dodano 03.01.2015 20:20

podobająca wyprawa.

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6138) dodano 02.01.2015 21:00

Fajne dzieciaczki, moje ulubione to 24:))

swift użytkownik swift(wpisów:131) dodano 02.01.2015 18:32

Tradycyjnie chciałem dodać, ze Baka upolował cywetę palmową a nie leśnego kota. Juz wiem dlaczego w potęznym rezerwacie Campo-Maan widziałem dzięsiątki Pigmejów i ani jednego ssaka

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 02.01.2015 17:50

Ciekawe zakrzywienie czasoprzestrzeni tu nastąpiło. Otóż portal jako najblizej polizone galerie pokazuje południe Argentyny ????

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5592) dodano 02.01.2015 17:01

Świetna galeria. podobnie jak i poprzednia. Pozdrawiam. :)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2786) dodano 02.01.2015 15:53

Ciekawa relacja.
Pozdrawiam :)

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 02.01.2015 14:50

Piękna relacja i cudowne portrety dzieciaczków.
Pozdrówka!

iwonka55 użytkownik iwonka55(wpisów:626) dodano 02.01.2015 13:40

mnie się też relacja bardzo podobała, dzieciaczki fajne...

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 02.01.2015 13:12

zdj 15 - Na L4, to babcia mogła pójśc na zwolenienie, a zbudować mogła M4 :) Fajna relacja, pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!