m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
Domy są z reguły wielopokoleniowe i składają się z 3 izb. Palenisko jest na zewnątrz i tutaj też kwitnie życie towarzyskie. W Kamerunie poligamia jest częstym zjawiskiem. Pigmeje także mogą mieć kilka żon, choć nie każdego stać na utrzymanie tak dużej rodziny. Domy są budowane na okres 5lat w większości z drewna i gliny. Potem w wyniku niekorzystnego działania deszczu ulegają naturalnemu zniszczeniu, dlatego każdego dnia trwają w wiosce prace konserwatorkie.
Tak powstaje lokalna dachówka Niektórzy mieszkają nadal w tradycyjny sposób w szałasach z łodyg i liści.
Nasze piłki tenisowe robiły furore:-) Ten szałas powstał w ciągu tygodnia. Babcia miała już dosyć mieszkania ze swoimi wnukami i postanowiła wybudować swoje własne L4. Kiedy się tak patrzyło na proces budowy to rzeczywiście nic skomplikowanego. Kiedyś pigmeje budowali szałasy w ciągu kilku godzin, bo wędrówka za pożywieniem zmuszała ich do częstej migracji i nie było szansy na powrót do poprzedniej wioski. Nasze igla niczym hotel 5 gwiazdkowy:-)
dzieci są bardzo bystre i przyjaźnie nastawione do obcych W wiosce są 2 budynki szkolne z 4 klasami. W każdej pracował rządowy nauczyciel. Klasy nie były pełne, ale starszyzna pilnuje aby dzieci codziennie uczęszczały na zajęcia już od 6 tego roku życia. Tutaj czas też się zatrzymał. Tabliczki i kreda w pierwszych rocznikach. Potem już zeszyty i długopisy, ale wciąż bardziej do zabawy:-)
Żywności nie brakuje niemniej jest ona bardzo podstawowa. banany, platany, maniok i inne korzenie. Były też orzeszki, grzyby i okazjonalnie ryby lub mięso. Głównym źródłem białka są tutaj białe dżdżownice, które pigmeje wyciągają z pni niektórych roślin palmowych Pigmeje są plemieniem żyjącym bardzo blisko siebie. Sąsiad pomaga sąsiadowi, bracia i kuzyni mieszkają dom przy domu, tak więc więzy rodzinne są tutaj bardzo silne.
W rezerwacie jest też bar z piwem, a wieczorami puszczana jest muzyka. Coś w rodzaju dyskoteki. Panowie nie podpierają tutaj ścian, gdyż są królami parkietu. Panie raczej nie tańczą tylko zajmują się dziećmi. Jest to jedna z niewielu lokalnych współczesnych rozrywek, niemniej bardzo lubiana. Grzybobranie... większość grzybów jadalnych rośnie na drzewach na korze. Trzeba było uważać na wędrujące mrówki i niezbyt widoczne mrowiska. Mrówki tutaj potrafią nieźle pogryźć. Zaliczyłam jedną taką przygodę gdzie ilość mrówek pod spodniami była trudna do ogarnięcia. Skończyło się na szybkim ściąganiu ciuchów i kilkunastu pogryzieniach. Mrówki są dziwnie odporne na miażdżenie więc mimo wszystko nie jest łatwo je zabić:-) jeden z większych okazów przeprawa przez dżunglę to zawsze przygoda z bagnami, błotem, mułem... niby do wszystkiego można się przyzwyczaić, ja miałam z tym trudności:-) Chodzenie po tym bagnistym terenie było dla nas o tyle trudne, iż nigdy nie było wiadomo, jak głęboko zanurzy się nasza stopa podczas kolejnego kroku:-) Rzeka spełniała wiele funkcji, była źródłem wody pitnej dla pigmejów, miejscem kąpieli dla dzieci, fosą chroniącą wioskę przed drapieżnikami. Dla nas jedyną okazją do umycia brudnych od bagien rąk i nóg:-)
W tych okolicach znaleźliśmy wiele  jeżyn i innych nieznanych nam owoców leśnych Termiteria dzieci uwielbiają biegać po drzewach Prezenty dla dzieci są zawsze w dobrym tonie Świat w nocy wygląda zupełnie inaczej, niemniej jest równie ciekawy:-)
Po nocnym polowaniu dumny gospodarz pokazuje nam swoją ofiarę. Pół nocy spędził na drzewie z latarką. Najpierw wysłuchiwał szelestu, potem światłem łapał na wzrok zwierzęcia i jednym celnym strzałem w głowę upolował tego leśnego kota. To już ostatnie chwile i pożegnanie z mieszkańcami wioski. Te 4 dni spędzone razem pozostaną na zawsze w moim sercu:-)

najbliższe galerie:

 
Ameryka Płd.  1990
1pix użytkownik paraprawo odległość 3875 km 1pix
Ushuaia
1pix użytkownik hardin77 odległość 3915 km 1pix
Ziemia Ognista
1pix użytkownik wmp57 odległość 3916 km 1pix
Miejsca - Argentyna / Ushuaia
1pix użytkownik slav odległość 3916 km 1pix
lot nad Ziemią Ognistą
1pix użytkownik muztaghata odległość 3927 km 1pix
Ziemia Ognista
1pix użytkownik perla27_12 odległość 3954 km 1pix

komentarze do galerii (9):

 
dispar użytkownik dispar(wpisów:5393) dodano 03.01.2015 20:20

podobająca wyprawa.

kordula157 użytkownik kordula157(wpisów:6142) dodano 02.01.2015 21:00

Fajne dzieciaczki, moje ulubione to 24:))

swift użytkownik swift(wpisów:131) dodano 02.01.2015 18:32

Tradycyjnie chciałem dodać, ze Baka upolował cywetę palmową a nie leśnego kota. Juz wiem dlaczego w potęznym rezerwacie Campo-Maan widziałem dzięsiątki Pigmejów i ani jednego ssaka

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 02.01.2015 17:50

Ciekawe zakrzywienie czasoprzestrzeni tu nastąpiło. Otóż portal jako najblizej polizone galerie pokazuje południe Argentyny ????

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5734) dodano 02.01.2015 17:01

Świetna galeria. podobnie jak i poprzednia. Pozdrawiam. :)

harmony użytkownik harmony(wpisów:2855) dodano 02.01.2015 15:53

Ciekawa relacja.
Pozdrawiam :)

klavertjevier użytkownik klavertjevier(wpisów:2700) dodano 02.01.2015 14:50

Piękna relacja i cudowne portrety dzieciaczków.
Pozdrówka!

iwonka55 użytkownik iwonka55(wpisów:626) dodano 02.01.2015 13:40

mnie się też relacja bardzo podobała, dzieciaczki fajne...

bartekplk użytkownik bartekplk(wpisów:1908) dodano 02.01.2015 13:12

zdj 15 - Na L4, to babcia mogła pójśc na zwolenienie, a zbudować mogła M4 :) Fajna relacja, pozdrawiam

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!