m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (50):

 
GRECJA - ATENY. KOŚCIÓŁ AGII APOSTOLI. XI wieczny kościół św. Apostołów, przy wejściu do Agory, z częściowo zachowanymi freskami. KOŚCIÓŁ AGII APOSTOLI - ATENY. Wnętrze kościoła jest mało ciekawe, zostało częściowo zrekonstruowane po pracach konserwatorskich w latach 50. ORAVICE - TWARDOSZYN. KOŚCIÓŁ ŚW. ANNY. Twardoszyn - miasto powiatowe w środkowej Słowacji, w kraju żylińskim, w historycznym regionie Orawa. AUSTRIA. GRECJA. ATENY - PLAKA HOLANDIA - AMSTERDAM. BAZYLIKA ŚW. MIKOŁAJA W AMSTERDAMIE. Bazylika św. Mikołaja figuruje w rejestrze zabytków.
Bazylika św. Mikołaja w Amsterdamie (hol. Basiliek van de H. Nicolaas ) - kościół rzymskokatolicki w Amsterdamie przy Prins Hendrikkade 76, zbudowany w latach 1884-1887. Położony w centrum Starego Miasta naprzeciwko głównego dworca kolejowego. Oficjalnie kościół nosił wezwanie św. Mikołaja Wewnątrz Murów (H. Nicolaas binnen de Veste), w nawiązaniu do najstarszej linii murów obronnych miasta. Jest on drugim kościołem Amsterdamu pod tym wezwaniem; pierwszym był do 1578 Oude Kerk, który po nadejściu reformacji został odebrany katolikom. CZECHY - BRNO. Katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Brnie. (Katedrála svatého Petra a Pavla, Petrov) - główna świątynia diecezji brneńskiej w Czechach. Zbudowana najprawdopodobniej na miejscu pierwszego zamku w Brnie z XII wieku na szczycie wzgórza Petrov. Oryginalnie zbudowana w stylu romańskim została przebudowana w XIII wieku w stylu gotyckim. Przez kolejne przebudowa zatraciła czystość stylu architektonicznego - obecna forma to efekt przebudowy z przełomu XIX i XX stulecia, gdy nadano budynkowi neogotycki styl i ukończono wieże. Do zwiedzania przeznaczone jest barokowe wnętrze katedry, wieże ze skarbcem i krypta (jedyna zachowana romańska część kościoła) z ekspozycją dotyczącą historii katedry. Z wież rozciąga się widok na stare miasto. Sylwetka świątyni rozpoznawalna m.in. dzięki umieszczeniu jej na na monecie 10-koronowej, jest jednym z symboli miasta.
EGIPT - MINARET W HURGHADZIE EGIPT - MINARET W HURGHADZIE GRECJA - SALONIKI - KOŚCIÓŁ NMP. SALONIKI - KOŚCIÓŁ NMP. ANGLIA - LONDYN. KATEDRA ŚW. PAWŁA W LONDYNIE. (ST.PAUL'S CATHEDRAL). Katedra była miejscem wielu słynnych pogrzebów (np. admirała Nelsona, księcia Wellingtona, Winstona Churchilla i Margaret Thatcher). Pogrzeby, śluby i inne ceremonie kościelne brytyjska rodzina królewska organizuje zazwyczaj w Westminster Abbey, ale to w katedrze św. Pawła odbył się ślub księcia Walii - Karola Windsora i lady Diany Spencer. Jeden z najbardziej znanych kościołów anglikańskich w Wielkiej Brytanii i budowli Londynu. Znajduje się w samym sercu londyńskiej dzielnicy City of London i formalnie pełni funkcję głównej świątyni tej dzielnicy. Pieczę nad nim sprawuje bezpośrednio Lord Mayor.
HISZPANIA - TOLEDO. KATEDRA NAJŚWIĘTSZEJ MARII PANNY W TOLEDO. Calle Cardenal Cisneros. Katedra Najświętszej Marii Panny w Toledo - gotycka katedra wybudowana w Toledo, siedziba Archidiecezji Toledo. Katedra jest jednym z najważniejszych przykładów sakralnej architektury gotyckiej w Hiszpanii. SŁOWACJA - POPRAD. Dominantą miasta jest wczesnogotycki rzymskokatolicki Kościół pod wezwaniem św. Idziego  z XIII wieku. Historyczne centrum Popradu koncentruje się na obszarze wokół Placu św. Idziego, wrzecionowatego kształtu. Plac ów ogranicza szeregowa zabudowa przeważnie barokowych a klasycystycznych kamienic mieszczańskich z XVIII i XIX wieku. Miasto POPRAD jest główną bramą wejściową do Tatr Wysokich oraz centrum szybko się rozwijającego regionu podtatrzańskiego. CZECHY - PRAGA. CLEMENTINUM (KLEMENTINUM) - barokowy budynek dawnego kolegium jezuickiego znajdujący się na Starym Mieście w Pradze, w pobliżu Mostu Karola. Zakon jezuitów sprowadził do Pragi w 1556 cesarz Ferdynand I Habsburg. W pobliżu Mostu Karola oddał im zabudowania byłego klasztoru dominikańskiego św. Klemensa. Miejsce to stało się centrum jezuitów w Czechach, a zarazem centrum polityki kontrreformacyjnej cesarzy z dynastii Habsburgów.
HOLANDIA - HILVERSUM. Największy kościół St. Vitus w Hilversum, widoczny prawie z każdego miejsca. Wybudowany w latach 1890 - 1892.Okna w kościele pochodzą od angielskiego gotyku. St Vitus - konsekrowany kościół w Hilversum. Ten neogotycki kościół PJH Cuypersa jest gotów pomieścić 1800 osób. Kościół jest obecnie pomnikiem narodowym. FRANCJA, PARYŻ. KATEDRA NOTRE-DAME. Gotycka katedra w Paryżu. Jedna z najbardziej znanych katedr na świecie, między innymi dzięki powieści Dzwonnik z Notre Dame francuskiego pisarza Victora Hugo. Jej nazwa tłumaczy się jako Nasza Pani i odnosi się do Matki Boskiej. Wzniesiono ją na wyspie na Sekwanie, zwanej Île de la Cité w 4. okręgu Paryża, na śladach po dwóch kościołach powstałych jeszcze w IX wieku. Jej budowa trwała ponad 180 lat (1163-1345). BRAZYLIA - SAO PAULO. KOŚCIÓŁ DIVO CHRISTOPHORO BRAZYLIA - SAO PAULO. KOŚCIÓŁ DIVO CHRISTOPHORO
CZECHY - SVITAWY.CHURCH OF THE VISITATION VIRGIN MARY CZECHY - SVITAWY.CHURCH OF THE VISITATION VIRGIN MARY ANGLIA- LONDYN. KATEDRA WESTMINSTERSKA.Katedra Westminsterska, Archikatedra Najświętszej Krwi Chrystusa w Londynie.The Cathedral Church of Westminster, The Metropolitan Cathedral of the Precious Blood of Our Lord Jesus Christ, często określana po prostu jako Westminster Cathedral. Rzymskokatolicka bazylika wzniesiona na przełomie XIX i XX wieku w Londynie w stylu neobizantyjskim. Główna świątynia katolicka Anglii i Walii, katedra arcybiskupów Westminster. Częstokroć mylona z opactwem Westminsterskim, znajdującym się w tej samej dzielnicy Londynu, będącym jednakże kościołem anglikańskim i z tego powodu ważniejszym dla Kościoła Anglii niż katolicka Katedra Westminsterska. CZECHY- PRAGA. BAZYLIKA ŚW.JERZEGO. Pierwszy kościół w tym miejscu powstał ok. 920 z inicjatywy księcia czeskiego Wratysława I (tutaj zresztą pochowanego). Bazylika św. Jerzego (Bazilika sv. Jiří), romański kościół znajdujący się na praskich Hradczanach.Bazylikę świętego Jerzego wybudowano w 1142 roku w miejscu stojącego tu wcześniej od 920 roku kościółka. Wnętrze wykonano w stylu romańskim, natomiast główną fasadę w 1670 roku przerobiono na styl barokowy.
W kościele bardzo często odbywają się koncerty muzyki organowej.
AUSTRIA - KAHLENBERG. KOŚCIÓŁ ŚW. JÓZEFA. Kościół św. Józefa na podwiedeńskim wzgórzu Kahlenberg powstał w XVII wieku i należał pierwotnie do zakonu Kamedułów. Świątynia została zniszczona przez Tatarów 8 lipca 1683 roku. Przed bitwą wiedeńską na wzgórzu Mszę św., w której uczestniczył m.in. król Jan III odprawił Marco d'Aviano. Po bitwie kościół został odbudowany na przełomie XVII i XVIII wieku. Od 1906 roku pieczę nad nim sprawuje polski zakon Zmartwychwstańców. Na przestrzeni lat to szczególne dla polskiej historii miejsce było bogato dekorowane, obecnie w kościele znajdują się liczne tablice upamiętniające okrągłe rocznice bitwy wiedeńskiej. Najwspanialsze dekoracje zostały wykonane w tzw. Kaplicy Sobieskiego, w latach 1929/1930 przez malarza Jana Henryka Rosena. CZECHY - KUKS. KLASZTOR Z KOŚCIOŁEM PW. NAJŚWIĘTSZEJ TRÓJCY. Kuks - gmina i wieś w powiecie Trutnov w kraju kralovohradeckim w Czechach, znana z rzeźb Mateusza Bernarda Brauna (czołowego rzeźbiarza baroku w Czechach), zachowanych w byłym barokowym szpitalu i (częściowo) Betlejem Kuks został założony przed 1695 r. jako kurort-rezydencja hrabiego F. A. Šporka z pałacem, łaźniami, gościńcami, teatrem, torem wyścigowym i biblioteką. Po 1706 r. nad kurortem wzniesiono potężny klasztor Bonifratrów ze szpitalem, kościołem pw. Najświętszej Trójcy i grobowcem Šporków. Przestrzeń przed frontem klasztoru zdobią alegorie Religii, Cnót i Grzechów autorstwa Brauna (1718-1720). Szpital działał do 1938 r., w jego gmachu obecnie mieści się Czeskie Muzeum Farmacji. Do 1945 r. Kuks był zamieszkiwany przez Niemców.
GRECJA - KALAMBAKA. WIELKI METEORA. KLASZTOR PRZEMIENIENIA PAŃSKIEGO. GRECKI MONASTYR WCHODZĄCY W SKŁAD KOMPLEKSU KLASZTORNEGO METEORÓW. Cerkiew Przemienienia Pańskiego. Cerkiew (katolikon) pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego pochodzi z 1388, przy czym część prezbiterium z 1545, a główna część i przedsionek z około 1552).Cerkiew ta stanowi największą i najcenniejszą świątynię Meteorów. HISZPANIA - WALENCJA. KATEDRA WNIEBOWZIĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY. Katedra w Walencji znana jako Seu (po katalońsku) to siedziba diecezji miasta Walencja w Hiszpanii. Jest poświęcona Matce Bożej. Kościół był poświęcony w 1238 przez biskupa Walencji Pere d'Albalata. Zbudowany w miejsce meczetu, który z kolei stał w miejscu dawnej katedry gockiej. Posiada architekturę gotycką, w wersji katalońsko-śródziemnomorskiej, a także elementy stylu romańskiego, gotyku francuskiego, renesansu, baroku oraz neoklasycystyczne. CYPR - NEO CHORIO. KOŚCIÓŁ SAINT MINAS.  bUDOWANY W LATACH 1906-1912. CYPR - NEO CHORIO. Neo chorio to tradycyjna wioska nieopodal miasta Pafos. Wnętrze kościoła, to bogato zdobione ściany, ogrom ikon zdobiących wnęki i bogate sklepienie.
GRECJA - KALAMBAKA. KLASZTOR WARŁAMA. Μονή Βαρλαάμ-Moni Warlaam). Grecki monastyr wchodzący w skład zespołu klasztorów w Meteorach. Monastyr stoi na drugiej co do wysokości skale Meteorów (na najwyższej znajduje się Wielki Meteor), prowadzą do niego schody o około stu stopniach. Został założony w 1350 przez pustelnika Warłama (stąd nazwa), który wspiął się na wierzchołek i wybudował trzy kościółki, cele i cysternę na wodę. Po jego śmierci miejsce opustoszało na 200 lat.

najbliższe galerie:

 
Hiszpania.  Walencja.
1pix użytkownik strabsenfilm odległość 1 km 1pix
Walencja
1pix użytkownik magdus odległość 1 km 1pix
Walencja
1pix użytkownik wako odległość 1 km 1pix
Hiszpania - Walencja
1pix użytkownik kryjan odległość 2 km 1pix
Valencia - L'Umbracle
1pix użytkownik alchimistev odległość 3 km 1pix
Valencia - L'Hemisfèric
1pix użytkownik alchimistev odległość 3 km 1pix

komentarze do galerii (12):

 
afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 05.01.2015 19:21

przemyslaw - Nie Przemku, każda jest inna i będzie jeszcze trzecia. Każda z nich to zupełnie inne kościoły, klasztory,bazyliki, minarety.
Pozdrawiam :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 05.01.2015 19:19

patryk80 - Dziękuję. Przygotowywałam te galerie tygodniami.
Pozdrawiam.

przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6272) dodano 04.01.2015 22:55

Coś mi się w oczach mieni: to są dwie takie same galerie??

patryk80 użytkownik patryk80(wpisów:4831) dodano 04.01.2015 22:32

Ciekawą podróż nam załatwiłaś. Jak dla mnie był to powrót do wielu miejsc znanych, przeplatany z odwiedzinami nowych. Może i ja kiedyś zrobię taką zbiorówkę kościołów w jednej galerii

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 04.01.2015 19:36

arla - Ja też bardzo lubię kościoły, zamki, pałace i dlatego je fotografuję. Teraz chciałam się podzielić swoimi zbiorami ze świata. Zapraszam do następnych galerii.
Pozdrawiam serdecznie.

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 04.01.2015 19:35

paweller75 - To nie koniec kościołów. Wszystkie się nie pomieściły w jednej galerii. Zapraszam do oglądania następnych galerii.
Pozdrawiam.

arla użytkownik arla(wpisów:284) dodano 04.01.2015 18:01

Bardzo lubię zwiedzanie wszystkich starych, jak to mówi mój mąż, klamorów. Uwielbiam zamki, kościoły, bazyliki a i całą historię, która się wokół nich kręci, pomimo że nie potrafię ich fotografować.

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7475) dodano 04.01.2015 15:30

Parę kościołów z tego zestawu widziałem ..., ale byłem tylko na jednym, na wieży katedry Notre Dame:)
Żałuję, że nie wszedłem nigdy na kopułę katedry Św. Pawła w Londynie.
Pozdrawiam:)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 04.01.2015 15:17

achernar-51 - Niestety nie udało mi się umieścić wszystkich kościołów w jednej galerii, bo zwiedziłam ich wiele. Będzie jeszcze podobna galeria z następną serią kościołów świata.
Pozdrawiam serdecznie.

achernar-51 użytkownik achernar-51(wpisów:5585) dodano 04.01.2015 12:06

Ciekawa galeria i z przyjemnością obejrzałem fotki. Mniej więcej połowę z prezentowanych miejsc miałem okazję odwiedzić, połowa - była dla mnie nowością. Pozdrawiam. :)

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4225) dodano 03.01.2015 20:51

Dziękuję. Przyznam, że bardzo pracochłonna i zajęła mi bardzo dużo czasu.

paulus użytkownik paulus(wpisów:323) dodano 03.01.2015 20:49

Bardzo fajna i pomysłowa galeria. Pozdrawiam.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!