m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (29):

 
Kompleks, w którym mieści się muzeum był siedzibą rodziny Celaleddin, podarowaną im przez sułtana Keykobada. Po śmierci Mevlany jego ciało pochowano w ogrodzie obok ojca. Nad sarkofagami wybudowano grobowiec w kształcie wielokątnej komory. Uwagę zwraca turkusowa kopuła, która jest wizytówką miasta. Kopuła rzeczywiście robi wrażenie i nie ma sobie równych w całym kraju. Centralna część budowy pochodzi z czasów seldżuckich. Inne budynki - w tym meczet - pochodzą z czasów osmańskich.
Powstały w czasach Sulejmana Wspaniałego. Następcy i wyznawcy Mevlany założyli tutaj, niedługo po jego śmierci klasztor dobudowujac kolejne budynki. Bardzo szybko miejsce pochówku wielkiego mistrza stało się celem pielgrzymek.
Do dnia dzisiejszego do miejsca tego przybywają miliony wiernych. Na wyłożonym marmurem dziedzińcu stoi duża fontanna ablucyjna. Fontanna ufundowana została przez sułtana Selima I w pierwszej połowie XVI w.
Inna sześciokątna fontanna znajduje się w południowo-wschodnim narożu. W jej pobliżu zebrali się mewlewici w dniu śmierci mistrza i do dziś czynią to co roku 17 grudnia. Po wschodniej i północno- wschodniej stronie dziedzińca znajdują się pomieszczenia klasztorne. Są to cele dla derwiszy i kuchnia, powstałe w XVI w., za rządów Murada III,

najbliższe galerie:

 
Konya -  Mauzoleum Rumiego
1pix użytkownik danielski odległość 0 km 1pix
Turcja - KONYA  -  Mauzoleum Mevlana
1pix użytkownik rozmusiaki odległość 0 km 1pix
Konya ruderalna,  Konya różana
1pix użytkownik doracz odległość 0 km 1pix
Kapadocja
1pix użytkownik marka odległość 1 km 1pix
Turkusowa galeria, czyli Konya
1pix użytkownik hana odległość 2 km 1pix
Turcja - Turcja Południowa
1pix użytkownik ignac74 odległość 2 km 1pix

komentarze do galerii (1):

 
afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4282) dodano 04.01.2015 22:14

Dzięki za fajny pokaz. Podobało się :) Pozdrawiam serdecznie.

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!