m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (45):

 
AUSTRIA- WIEDEŃ. Katedra Świętego Szczepana Męczennika w Wiedniu; duma i jeden z symboli miasta Wiednia, znana z licznych przedstawień w dziejach malarstwa i grafiki. Wznosi się pośrodku Stephansplatz w sercu najstarszej części miasta. Katedra jest najważniejszą i jedną z najstarszych świątyń w stolicy Austrii. Początkowo kościół farny w 1365 świątynia stała się siedzibą kapituły, od 1469/1479 biskupstwa wiedeńskiego, które w 1723 zostało podniesione do rangi arcybiskupstwa. Zbudowana została w latach 1230/1240-1263 w stylu późnoromańskim, a następnie ją rozbudowywano od XIV do początku XVI w. Wówczas to katedra otrzymała obecną gotycką formę. GRECJA - KALAMBAKA. KLASZTOR ŚW. TRÓJCY. Średniowieczny monastyr w greckich Meteorach.Zgodnie z tradycją został on początkowo wybudowany w 1438 przez mnicha Dometiusza. Gromadzenie materiałów do budowy miało trwać prawie siedemdziesiąt lat, a sama budowa - osiemnaście. Jednakże z pisma wodza Symeona Uresi-Paleologa wynika, że monaster Świętej Trójcy już w 1362 był zorganizowanym zespołem klasztornym.W kompleksie znajduje się mała, okrągła kaplica pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela, wyciosana w skale, ozdobiona freskami w 1682. Powstała najprawdopodobniej na miejscu wcześniejszej pustelni.Poza tym zespół klasztorny obejmuje także: refektarz, cele mnichów, pokoje gościnne, pomieszczenia służbowe i gospodarcze. Główna świątynia klasztorna (katolikon) wybudowana została w 1476 na planie równobocznego krzyża zwieńczonego kopułą. Ozdobiona jest freskami pochodzącymi z 1741, nawiązującymi stylowo do późnobizantyjskiej epoki malarskiej, wykonanymi przez dwóch braci - prezbiterów Antoniego i Mikołaja. W kopule umieszczony jest Chrystus Pantokrator w otoczeniu czterech ewangelistów, z których święty Łukasz przedstawiony jest jako rysujący ikonę Matki Boskiej. Absydę katolikonu zdobią okna triforia otoczone dekoracją z ceglanych „zębów” z monogramami Chrystusa i krzyżami. Wewnątrz nawy stoi nowy, rzeźbiony, złocisty ikonostas. Stary ikonostas wraz z cennymi ikonami (Chrystus z 1662 i Maria Panna z 1718) został skradziony w 1979. Zachowały się natomiast ikony Trójcy Świętej i Chrystusa ubranego w strój tesalski. Przedsionek świątyni (narteks) o wypukłej kopule, wybudowano w 1689, a ozdobiono malowidłami w roku 1692. HOLANDIA - HARDEVIJK. KOŚCIÓŁ GROTE KERK (Wielki Kościół),bazylika w gotyckim stylu. Początkowo dużo większy kościół został pierwotnie zwany Kościół Matki Bożej i został poświęcony Maryi . Od czasu reformacji w 1578, kiedy to religia katolicka została zakazana i tłumiona, kościół jest używany do protestanckiego kultu.
ANGLIA - LONDYN. Methodist Central Hall Westminster, znany również jako Central Hall Westminster, lub Methodist Central Hall. CZECHY - PRAGA. Barokowy Kościół św. Mikołaja w Pradze (Stare Miasto).Zbudowany został w l. 1732-1735 z funduszy opata benedyktyńskiego Anselma Vlacha według projektu czołowego architekta czeskiego baroku Kiliána Ignáca Dientzenhofera. Postawiono go na miejscu średniowiecznej świątyni (kościoła farnego) w stylu romańskim z XII wieku, ufundowanego przez niemieckich kupców i stanowiącego, do czasu zbudowania Ratusza Staromiejskiego, centrum niemieckiej wspólnoty mieszkającej w Pradze. W 1620 kościół przejęli benedyktyni i rozpoczęli jego stopniową przebudowę. W czasie budowy w XVIII wieku świątynię otaczały z trzech stron budynki (rozebrane w l. 90. XIX wieku), więc fasadę kościoła zwrócono w kierunku południowym, a nie zachodnim, jak to było przyjęte. W 1787, na fali reform józefińskich, klasztor benedyktynów został zamknięty, a kościół zmieniono w magazyn. W l. 1870-1914 świątynia służyła czeskiej Cerkwi prawosławnej, a od 1920 - Czechosłowackiemu Kościołowi Husyckiemu. Obecnie kościół, pełniąc funkcje kultowe, jest także miejscem odbywania się stałych koncertów muzycznych. GRECJA - ATENY. Wzgórze Likavitos. Wzgórze Likavitos (Likawitos, Lycabettus) to najwyższe wzniesienie w Atenach. Ma wysokość 277 m. Na szczycie znajduje się kościół Agios Georgios. GRECJA - SALONIKI. Kościół Panagia Chalkeon, XI wieczny bizantyjski kościół w północnej części miasta Saloniki.Kościół znajduje się na Dikastirion Square północy Via Egnatia w miejscu gdzie przecina Arystotelesa Avenue, która prowadzi do Placu Arystotelesa .Kościół został zbudowany w 1028 roku, przez Christophera Protospathariosa,Katepano z Longobardia , i jego żonę Marię, syna  Nikephorosa i dwie córki, Annę i Katakale. Cały budynek jest zbudowany z cegieł , które nadały mu przydomek Czerwony Kościół (Κόκκινη Εκκλησιά). Dzięki zdobyciu miasta w 1430 przez Turków osmańskich , kościół został zamieniony na meczet, nazwany Kazancilar Camii (Meczet w kotle-Kupców).
HOLANDIA - ALPHEN AAN DEN RIJN.Świątynia Nehalennia . Chociaż styl budynku jest Romański, projekt jest współczesny. Na przykład Arkady są nietypowe dla autentycznej rzymskiej świątyni. Centralny obszar świątyni nazywa się Cella. Jest to miejsce gdzie stoi bogini .Świątynia została zrekonstruowana z wykopalisk kości, znalezisk w Suburbs, pochodzący z 2 wieku naszej ery. CZECHY - ZNOJMO. KLASZTOR LOUKA. Zabytkowy klasztor premonstratensów, w Znojmie nad Dyją.Barokowy gmach wybudowany po 1748, na miejscu wcześniejszego, z XII w.Najcenniejszym zabytkiem klasztoru (unikalnym w skali całego kraju), jest ukryta w podziemiach romańsko-gotycka kaplica Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny i św. Wacława. Od 1993 w klasztorze produkowane jest wino Znovin Znojmo, a w przepastnych jego podziemiach znajdują się jedne z największych w Europie piwnic do leżakowania wina. Przechowuje się tu około 1 mln. butelek znojemskiego wina. Niewątpliwą atrakcją jest Muzeum Wina. Jednak większa część klasztornego kompleksu pozostaje nadal nie wykorzystana i oczekuje na odpowiedniego mecenasa i inwestora. GRECJA - KORYNT. KOŚCIÓŁ ŚW. PAWŁA. Obok kompleksu archeologicznego w Koryncie wznosi się kościół Greckiego Kościoła Prawosławnego pw. Św. Pawła. Upamiętnia on pobyt Apostoła Narodów w tym miejscu. Przed kościołem znajduje się marmurowy monument, na którym wyryto w języku greckim te fragmenty z Dziejów Apostolskich i Listów św. Pawła, które odnoszą się do tego miejsca.
CZECHY - PRAGA. Kościół św. Mikołaja w Pradze (Malá Strana),barokowy kościół w Pradze w dzielnicy Malá Strana, na Rynku Małostrańskim. W 1773 zakon jezuitów został skasowany, a do kościoła św. Mikołaja na powrót przeniesiono siedzibę parafii małostrańskiej. HOLANDIA - AMSTERDAM. WESTERKERK(KOŚCIÓŁ ZACHODNI). Kościół protestancki, należy do Nederlands Hervormd Kerk (Holenderski Kościół Reformowany) w Amsterdamie, zbudowany w latach 1620-1631. Znajduje się w dzielnicy Amsterdamu o nazwie Jordaan, na brzegu kanału o nazwie Prinsengracht (kanał książąt).Westerkerk położony jest w bezpośrednim sąsiedztwie Achterhuis, dzisiaj zamieniony w muzeum i znany jako Dom Anny Frank, gdzie Anna Frank, jej rodzina oraz inni ukrywali się przed hitlerowcami podczas II wojny światowej. Westerkerk często jest wspominany w pamiętniku Anny Frank — zegar kościoła był widoczny ze strychu Achterhuis, a dźwięk dzwonów był jednym z nielicznych, przyjemnych doznań dla Anny Frank. Na zewnątrz kościoła znajduje się dziś pomnik Anny Frank. Ponadto tablica upamiętniająca śmierć Anny Frank. ANGLIA - LONDYN. JEDEN Z KOŚCIOŁÓW PRZY HAMMERSMITH
Hammersmith - dzielnica Londynu położona 8 km na północny zachód od Charing Cross w gminie London Borough of Hammersmith and Fulham.
CZECHY - PRAGA HRADCZANY. KAPLICA ŚWIĘTEGO KRZYŻA.Bogato zdobiona freskami Josefa Navrátila i złoceniami. Kaplica Świętego Krzyża , zbudowana w drugiej połowie XVIII wieku przez Anselma Lurago według projektu Mikołaja Pacassi kaplica na drugim dziedzińcu Zamku Królewskiego w Pradze. GRECJA - TRIKALA. Miasto w środkowej Grecji (region administracyjny Tesalia), nad rzeką Pinos, ośrodek administracyjny nomosu Trikala. GRECJA - TRIKALA. Region Trikala jest zamieszkany od prehistorycznych czasów. GRECJA - TRIKALA. Pierwsze oznaki stałego osadnictwa zostały odkryte w jaskini Theopetra i sięgają ok. 49.000 BC. Neolityczne osady datowane na 6000 lat pne zostały odkryte w Megalo Kefalovriso i innych miejscach. CZECHY - BRNO. Kościół Św. Jakuba przy pl. Wolności.
CZECHY - PRAGA. KOŚCIOŁY PRAGI. CZECHY - PRAGA. KOŚCIOŁY PRAGI. CZECHY - PRAGA. KOŚCIOŁY PRAGI. CZECHY - PRAGA. KOŚCIOŁY PRAGI. WŁOCHY - RZYM, WATYKAN. (2005 rok) Wspomnienia z pielgrzymki. Po śmierci Jana Pawła II, grupa ponad 50 niepełnosprawnych młodych ludzi pojechała do Rzymu na audiencję do nowo wybranego Papieża Benedykta XVI.Wcześniejsza pielgrzymka skończyła się na czuwaniu pod szpitalem Agostino Gemelli.
Co najmniej pięciuset polskich pielgrzymów zgromadziło się pod oknami pokoju Jana Pawła II w rzymskiej klinice im. Agostino Gemelli w porze cotygodniowej środowej audiencji ogólnej. W grupie było ponad pięćdziesięciu niepełnosprawnych wraz z opiekunami, których przyjazd do Rzymu zorganizowały fundacje. Kaplica Sykstyńska - papieska kaplica w Pałacu Watykańskim. Budowana w latach 1475-1483 z fundacji papieża Sykstusa IV (stąd jej nazwa). AUSTRIA - WIEDEŃ. KOŚCIÓŁ WOTYWNY. Neogotycki kościół z XIX wieku znajdujący się w Wiedniu, przy głównym bulwarze miasta - Ringu. Został zbudowany w latach 1855-1879, na wzór francuskich katedr gotyckich z XIII wieku, na polecenie arcyksięcia Maksymiliana, późniejszego cesarza Meksyku. Świątynia upamiętnia cudowne ocalenie cesarza Franciszka Józefa I z zamachu, którego usiłował dokonać anarchista Libeny. ANGLIA - LONDYN. MALEŃKI KOŚCIÓŁEK W POBLIŻU TOWER BRIDGE. BRAZYLIA - SAO PAULO. JEDEN Z KOŚCIOŁÓW MIASTA.
GRECJA - DELFI. Prastare miasto i świątynia grecka u stóp Parnasu CZECHY - BRNO. CZERWONY KOŚCIÓŁ na Komenského náměstí. GRECJA - PIREUS. [ROK 1987] KOŚCIÓŁ Aghios Pavlos-Piraeus, na ulicy FILONOS...

najbliższe galerie:

 
Rzym 2007 cz. 2
1pix użytkownik falasarna odległość 1 km 1pix
Roma
1pix użytkownik robertno1 odległość 2 km 1pix
Roma-n?
1pix użytkownik marzenakn odległość 4 km 1pix
Roma(nce)
1pix użytkownik marinafurdyna odległość 5 km 1pix
Rzym - Wieczne Miasto
1pix użytkownik polyanna odległość 5 km 1pix
Rzymskie widoki
1pix użytkownik bartak odległość 5 km 1pix

komentarze do galerii (6):

 
przemyslaw użytkownik przemyslaw(wpisów:6381) dodano 06.01.2015 11:49

Za Gabi.
Tylko "pozdrawiam" - całym słowem...;)

gabi użytkownik gabi(wpisów:2693) dodano 06.01.2015 11:00

Afrodyta, szacun za imponujący zbiór zdjęć sakralnych, tym bardziej, ze takie duże gabarytowo budynki trudno się fotografuje. Ciekawy i trudny pomysł na galerię,
pozdr.l

paweller75 użytkownik paweller75(wpisów:7589) dodano 06.01.2015 00:07

Klasztor Św. Trójcy jest the best ..., specjalnie wysiadłem kiedyś wcześniej z autokaru, żeby bliżej się mu przyjrzeć i trochę fotek popstrykać:)
Pozdrawiam:)

ak użytkownik ak(wpisów:6367) dodano 05.01.2015 21:28

43... bardzo mi się podoba, świetna bryła

afrodyta użytkownik afrodyta(wpisów:4245) dodano 05.01.2015 20:54

arla - To teraz trzeba przebrać wszystkie zdjęcia i utworzyć galerie :)
Jak się robi zdjęcia, to człowiek nie myśli, co dalej. Dopiero później wpada na pomysły przeglądając wszystkie foty z różnych miejsc. Mnie właśnie wpadł do głowy pomysł, kiedy zaczęłam przeglądać zdjęcia z Holandii, a potem poleciały inne miejsca i tak się wybrało. Przypuszcza, że gdybym zaczęła grzebać w zdjęciach z lat 1970-2000, to musiałabym zrobić z 10 galerii :) :) :)
Dziękuję za odwiedziny. Serdecznie pozdrawiam.

arla użytkownik arla(wpisów:284) dodano 05.01.2015 19:54

Jest ich sporo ... podczas oglądania Twojej galerii włączył mi się film w głowie ile ja tych starych klamorów zwiedziłam w tamtym roku. I z samego Bergamo wyliczyłam z 10 a myśląc o Rumunii ... oj, było tego sporo :) ...

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!