m s my mo ms
version_button
| rejestracja | przypomnienie hasła en pl
login: hasło:

zdjęcia w galerii (18):

 
Widok ze wzgórza Nebet Tepe na pozostałe dwa wzgórza starego Płowdiwu. Wąska uliczka z domami z okresu bułgarskiego odrodzenia narodowego. Mury cerkwi św. Konstantyna i Eleny, najstarsza płowdiwska świątynia prawosławna. Muzeum Etnograficzne urządzone w odrodzeniowym domu Argira Kujumdżioglu. Kolejne odrodzeniowe domki - jeden z nich znany jest pod nazwą Bałabanowa Kyszta. Najokazalszym zabytkiem rzymskim w Płowdiwie jest amfiteatr z czasów Marka Aureliusza.
Z amfiteatru rozciąga się rozległy widok, w tym także na trasę szybkiego ruchu, która przebija się tunelem pod starówką. Dom-muzeum Kyszta Danów poświęcone znanemu bułgarskiemu pisarzowi. Mury meczetu Dżumaja Dżamija, czyli Meczetu Piątkowego. Mihrab, czyli wnęka wskazująca Mekkę, i minbar, czyli kazalnica, wewnątrz Meczetu Piątkowego. Misa do rytualnego obmywania wewnątrz meczetu Dżumaja Dżamija. Częściowo odkopany stadion rzymski dziś jest wkomponowany w ruchliwy deptak.
Targowisko na placu Dżumaja, pomiędzy meczetem a ruinami rzymskiego stadionu. Minaret od innego płowdiwskiego meczetu Imaret Dżamija. Radziecki żołnierz z pepeszą patrzący na miasto ze Wzgórza Wyzwolicieli Bunardżika. Taka właśnie panorama miasta roztacza się przed sowieckim żołnierzem. Obok radzieckiego żołnierza stoi skromny pomnik ku czci cara Aleksandra II. W przeciwieństwie do Polaków, Bułgarzy uważali Aleksandra za swojego sprzymierzeńca w walce z Imperium Osmańskim. Mijamy park miejski i kierujemy się do dworca kolejowego - opuszczamy Płowdiw.

najbliższe galerie:

 
Płowdiw
1pix użytkownik wosiradek odległość 0 km 1pix
Plowdiw
1pix użytkownik claude odległość 1 km 1pix
Plovdiv
1pix użytkownik keith_1989 odległość 1 km 1pix
Bułgaria-Płowdiw
1pix użytkownik tereza odległość 4 km 1pix
Plovdiv- urokliwe miasto
1pix użytkownik olazim odległość 7 km 1pix
Selcza
1pix użytkownik jednababa odległość 45 km 1pix

komentarze do galerii (2):

 
zibi użytkownik zibi(wpisów:5) dodano 13.02.2008 20:48

Na podróże nigdy nie jest za pużno,wiele osób uległo manierze i błądzą po świecie a tymczasem nasz kraj i Europa ma tak wiele do zaoferowania.Wracając do Płowdiw warto wspomnieć o dzielnicy cygańskiej,wygląda to strasznie ale fotek lepiej tam nie robić bo można pozbyć się sprzętu i nie tylko.

filmdil użytkownik filmdil(wpisów:1408) dodano 14.05.2007 21:15

Wspomnien czar. Dzieki za przypomnienie ciekawych miejsc. Bywałem tam w latach 90 ubiegłego wieku ( jak to smiesznie brzmi).

Aby dodawać komentarze musisz się zalogować. Jeśli nie jesteś członkiem społeczności, przyłącz się!